Zavrieť

Porady

Nahrada mzdy pocas skolenia

Nas zamestnanec odchadza na 6 tyzdnove skolenie. Pocas celej doby skolenia mu prislucha nahrada cestovnych vydavkov, vydavkov za ubytovanie a diety od zaciatku cesty az po navrat. Ako to je ale s nahradou mzdy. Ma narok na nahradu mzdy pocas celeho pobytu alebo len pocas pracovnych dni podla slovenskeho kalendara? Pocas trvania skolenia zamestnanec nepride domov a tam aj spat cestuje pocas vikendu - spolu 4 dni. Ma narok za tento cas na nahradu mzdy?
Naposledy upravil Ladybug : 19.09.05 at 13:53
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    fizzy Pozri príspevok
    Mal by som jednu otazku,
    pri absolvovani skolenia patri zamestnancovi priplatok na stravne? alebo nie? Na skoleni sa podava bageta, co sa nepovazuje za hlavne teple jedlo, myslim si
    Opravte ma prosim ak sa mylim?
    Pokiaľ sa to školenie organizovalo mimo miesta trvalého pracoviska, ide o služobnú cestu a patrí náhrada stravného. Ak na školení bola zabezpečená strava, stravné sa kráti v zmysle zákona.

    Za zabezpečenú stravu sa nepovažuje občerstvenie (bageta, káva, chlebíčky, ani napr. občerstvenie v lietadle počas letu), preto sa v takom prípade stravné nekráti.
    Naposledy upravil Chobot : 01.10.07 at 10:26

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    fizzy Pozri príspevok
    No mimo miesta trvaleho pracoviska, ano bolo to mimo ale v tom mistom meste. To by som mal urobit cestak?
    V takomto prípade my cesťák nerobíme, vedieme to ako školenie v mieste pracoviska (akoby odpracované) a zamestnanec má nárok na gastrolístok.

    Ak by mal obed zabezpečený, tak sa urobí cesťák, uvedie sa, že strava bola zabezpečená a stravné sa kráti.

    Ale v prípade, že sa stravujete v závodnej jedálni, a tým, že bol na školení, sa mu znemožnilo stravovať obvyklým spôsobom, tak mu treba dať náhrady stravného - teda urobiť cesťák.

    Ale nič ti nebráni aj spraviť cesťák a dať náhrady len tak (ale bez nároku na gastrolístok).

    Takže možností máš viac, rozhodni sa.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Predpokladám, ze skolenie bude prebiehat len pocas pracovných dní. Ak aj nás sú to pracovné dni, tak má nárok na riadnu náhradu mzdy ako keby pracoval. Ak by aj niektorý den, kedy je u nás pracovný den nebolo skolenie, aj tak má nárok na zaplatenie prac. dna (§ 37 z. 283/2002).

    Ak bol u nás sviatok a on sa v ten den zúcastnil skolenia, teda prac. výkonu, má nárok na den náhradného volna alebo preplatenie nadcasov s príplatkom.

    Soboty a nedele, pokial nevykonával prácu (nebolo skolenie) nemá nárok na mzdu alebo jej náhradu, jedine na náhrady podla 283/2002 - stravné a vreckové na tieto dni.

    Ladybug je offline (nepripojený) Ladybug

    Ladybug
    dakujem, ako to je v pripade cesty pocas pracovnych dni? Este som zabudla pridat, ze zamestnanec pracuje na smeny - aj pocas vikendov a sviatkov. Meni to nieco na veci?

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Ja by som to na Tvojom mieste nekomplikoval porovnávaním, kedy mal zamestnanec robit a kedy nie, ale evidoval by som to ako výkon práce, teda ako keby odpracoval vsetky smeny, pocas ktorých bol na sluzobke.

    Co tm myslí, ze "ako je to v prípade cesty pocas pracovných dní"? Ze ci má náhradu mzdy ked cestuje napr. celý pondelok?

    Samotná cesta sa nepovazuje za výkon práce, cize ak by cestoval medzi 18 a 24 hodinou, tak nepracoval, ak mu na ten cas nepripadala smena. Ak vsak cestoval v case, kedy by mal mat riadnu praconvú smenu, napr. medzi 8:00 a 16:00, tak sa to povazuje za pracovný výkon (horeuvedený § 37).

    Vsjo jásno?

    simonka je offline (nepripojený) simonka

    simonka
    zamestnanec bol na školení 5 dní. Má nárok na náhradu prijmu. Poberá fixný plat a variabilný. Priemer na náhradu počas školenia by bol iba z fixného platu, alebo fixný+variabilný?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    simonka
    zamestnanec bol na školení 5 dní. Má nárok na náhradu prijmu. Poberá fixný plat a variabilný. Priemer na náhradu počas školenia by bol iba z fixného platu, alebo fixný+variabilný?
    Priemerku počítame z celého príjmu.(fix+variabil)
    Mária M

    Peťo je offline (nepripojený) Peťo

    Peťo
    simonka
    zamestnanec bol na školení 5 dní. Má nárok na náhradu prijmu. Poberá fixný plat a variabilný. Priemer na náhradu počas školenia by bol iba z fixného platu, alebo fixný+variabilný?
    Účasť na vzdelavaní je výkonom práce , za ktorý patrí zamestnancovi mzda , § 154 ods 3 ZP, / nie náhrada mzdy/. Pekný deň.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Peťo
    Účasť na vzdelavaní je výkonom práce , za ktorý patrí zamestnancovi mzda , § 154 ods 3 ZP, / nie náhrada mzdy/. Pekný deň.
    Nesúhlasim s týmto, §138hovorí o tom, komu poskytne voľno s náhradou mzdy, je tam aj účasť zástupcov zamestnancov na vzdelávaní.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Tweety
    Nesúhlasim s týmto, §138hovorí o tom, komu poskytne voľno s náhradou mzdy, je tam aj účasť zástupcov zamestnancov na vzdelávaní.
    Nie každý zamestnanec je zástupca zamestnancov, takže ja súhlasím s Petom, ze sa to riadi § 154 ods. 3 a patrí mu riadna mzda. Aj u nás sa skolenie povazuje ako výkon práce.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Chobot
    Nie každý zamestnanec je zástupca zamestnancov, takže ja súhlasím s Petom, ze sa to riadi § 154 ods. 3 a patrí mu riadna mzda. Aj u nás sa skolenie povazuje ako výkon práce.
    Dávam, za pravdu, možno ma pomýlilo, že v minulosti to niekde v ZP bolo priemerkou.

    fizzy je offline (nepripojený) fizzy

    fizzy
    Mal by som jednu otazku,
    pri absolvovani skolenia patri zamestnancovi priplatok na stravne? alebo nie? Na skoleni sa podava bageta, co sa nepovazuje za hlavne teple jedlo, myslim si
    Opravte ma prosim ak sa mylim?

    fizzy je offline (nepripojený) fizzy

    fizzy
    No mimo miesta trvaleho pracoviska, ano bolo to mimo ale v tom mistom meste. To by som mal urobit cestak?

    fizzy je offline (nepripojený) fizzy

    fizzy
    jasne, ja to vediem ako skolenie, s narokom na stravne ako pri odpracovanom dni a v evidencii to vediem ako odpracovany den.
    Diki za rady

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Ahojte, poprosila by som Vás o radu.
    Spoločník=konateľ=zamestnanec, teda 3 v jednom sa zúčastnil na školení mimo miesta pracoviska.
    3 v jednom má veľa dovolenky. Môžem mu dať dovolenku za dni, kt. bol na školení a urobiť cesťák na uvedené dni?

    - rozmýšľala som tak, že ako zamestnanec mal dovolenku
    - cesťák si urobí ako konateľ, spoločník.

    Aby ma správca nenapadol, že počas dovolenky boli školenia a cesťáky, teda von z daňových.

    L-M je offline (nepripojený) L-M

    L-M
    Dobrý deň, poprosím o radu, bola som na školení, ktoré mi ZŤ zaplatil (v sobotu ). V pondelok som si zobrala NV za školenie. Vôbec netuším ako na to v mzde, tak sa prosím nečudujte mojim úvahám.
    Napadli ma dve možnosti ako to poriešiť:
    1.Buď si mzdu nechám tak ( nemením )a bude to ako dobrá vôľa ZŤ , že som sa chcela ísť vzdelávať a zaplatil mi to, takže on to bude mať v účtovníctve.
    2.Alebo v sobotu si dám normálne 8 h prac. dobu a mzdu za ňu - na školenie som išla vlakom 7:25 ráno a domov 15:04 vlakom- cesta vlakom mi trvala 1/2 hod. V pondelok si zadám NV za prácu nadčas v sobotu. A ešte musím poriešiť CN, podľa nejakého vzoru cesťáku- alebo ako na to? Zabezpečená bola bageta a káva, takže nárok na SL podľa toho, čo som si stihla naštudovať mám. Výdavok na školenie ostáva v účtovníctve ZT- eľa.
    Prvá možnosť mi príde najjednoduchšia , ale samozrejme čo sa týka správnosti, nesprávna.
    Vopred ďakujem za každú radu.

    L-M je offline (nepripojený) L-M

    L-M
    L-M Pozri príspevok
    Dobrý deň, poprosím o radu, bola som na školení, ktoré mi ZŤ zaplatil (v sobotu ). V pondelok som si zobrala NV za školenie. Vôbec netuším ako na to v mzde, tak sa prosím nečudujte mojim úvahám.
    Napadli ma dve možnosti ako to poriešiť:
    1.Buď si mzdu nechám tak ( nemením )a bude to ako dobrá vôľa ZŤ , že som sa chcela ísť vzdelávať a zaplatil mi to, takže on to bude mať v účtovníctve.
    2.Alebo v sobotu si dám normálne 8 h prac. dobu a mzdu za ňu - na školenie som išla vlakom 7:25 ráno a domov 15:04 vlakom- cesta vlakom mi trvala 1/2 hod. V pondelok si zadám NV za prácu nadčas v sobotu. A ešte musím poriešiť CN, podľa nejakého vzoru cesťáku- alebo ako na to? Zabezpečená bola bageta a káva, takže nárok na SL podľa toho, čo som si stihla naštudovať mám. Výdavok na školenie ostáva v účtovníctve ZT- eľa.
    Prvá možnosť mi príde najjednoduchšia , ale samozrejme čo sa týka správnosti, nesprávna.
    Vopred ďakujem za každú radu.
    Prosím nájde sa niekto , kto mi poradí?

    L-M je offline (nepripojený) L-M

    L-M
    L-M Pozri príspevok
    Dobrý deň, poprosím o radu, bola som na školení, ktoré mi ZŤ zaplatil (v sobotu ). V pondelok som si zobrala NV za školenie. Vôbec netuším ako na to v mzde, tak sa prosím nečudujte mojim úvahám.
    Napadli ma dve možnosti ako to poriešiť:
    1.Buď si mzdu nechám tak ( nemením )a bude to ako dobrá vôľa ZŤ , že som sa chcela ísť vzdelávať a zaplatil mi to, takže on to bude mať v účtovníctve.
    2.Alebo v sobotu si dám normálne 8 h prac. dobu a mzdu za ňu - na školenie som išla vlakom 7:25 ráno a domov 15:04 vlakom- cesta vlakom mi trvala 1/2 hod. V pondelok si zadám NV za prácu nadčas v sobotu. A ešte musím poriešiť CN, podľa nejakého vzoru cesťáku- alebo ako na to? Zabezpečená bola bageta a káva, takže nárok na SL podľa toho, čo som si stihla naštudovať mám. Výdavok na školenie ostáva v účtovníctve ZT- eľa.
    Prvá možnosť mi príde najjednoduchšia , ale samozrejme čo sa týka správnosti, nesprávna.
    Vopred ďakujem za každú radu.
    Posúvam

    L-M je offline (nepripojený) L-M

    L-M
    Pôvodca textu príspevku: L-M Dobrý deň, poprosím o radu, bola som na školení, ktoré mi ZŤ zaplatil (v sobotu ). V pondelok som si zobrala NV za školenie. Vôbec netuším ako na to v mzde, tak sa prosím nečudujte mojim úvahám.
    Napadli ma dve možnosti ako to poriešiť:
    1.Buď si mzdu nechám tak ( nemením )a bude to ako dobrá vôľa ZŤ , že som sa chcela ísť vzdelávať a zaplatil mi to, takže on to bude mať v účtovníctve.
    2.Alebo v sobotu si dám normálne 8 h prac. dobu a mzdu za ňu - na školenie som išla vlakom 7:25 ráno a domov 15:04 vlakom- cesta vlakom mi trvala 1/2 hod. V pondelok si zadám NV za prácu nadčas v sobotu. A ešte musím poriešiť CN, podľa nejakého vzoru cesťáku- alebo ako na to? Zabezpečená bola bageta a káva, takže nárok na SL podľa toho, čo som si stihla naštudovať mám. Výdavok na školenie ostáva v účtovníctve ZT- eľa.
    Prvá možnosť mi príde najjednoduchšia , ale samozrejme čo sa týka správnosti, nesprávna.
    Vopred ďakujem za každú radu.

    Skúsim ešte raz posunúť, prosím ešte som takéto niečo nerobila, poradíte mi?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.