Zavrieť

Porady

Student vs reklamna agentura - zmluva o dielo

Zdravim vsetkych, na moj problem som nenasiel este nikoho, kto by mi vedel odpovedat.

Ako VS student pracujem v reklamnej agenture na zmluvu o dielo, tuto vytvarame kazde tri mesiace. Viete mi prosim poradit ako je to so zdravotnou poistovnou?

Umelci sa považujú za samostatne zárobkovo činné osoby v prípade, ak podľa vlastného vyhlásenia vykonávajú túto činnosť sústavne. Ja som taketo vyhlasenie neurobil, mam teda povinnost nahlasovat sa na VZP?

Je teda mojou jedinou povinnostou ako studenta podat v marci danove priznanie? Nie su tam uz ziadne ine zavazky?

Dakujem vsetkym
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    ecuch je offline (nepripojený) ecuch

    ecuch
    Asi by bolo treba vyriešiť podstatu problému - na zálade akého oprávnenia vykonávate svoju činnosť. Na základe tzv. autorského zákona ako umelec?

    sheepman je offline (nepripojený) sheepman

    sheepman
    Dakujem za promtnu reakciu. Moj problem stale trva.
    Áno, som brany ako umelec, kedže moj zamestnávateľ za mňa pri každej zmluve odvádza čiastku do autorského združenia. To je v podstate aj jeho jediný výdaj na moju osobu okrem mzdy.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Takže Váš príjem je príjem umelca, zdanený podľa § 6 ods.2 písm. a) zákona o dani z príjmov.

    Do ZP sa môžete ale nemusíte prihlásiť ako umelec - SZČO.

    Pravdepodobne by som toto aj doporučil, pretože ak Váš VZ (= príjem - výdavky a to celé deleno 2,14) z tejto činnosti bude nižší ako polovica úhrnu minimálnych miezd, tak ZP platiť nebudete.

    Nie je to problém, ktorý možno opísať na ploche jedného príspevku, pozrite napr. môj blog.

    sheepman je offline (nepripojený) sheepman

    sheepman
    Dakujem za odkaz na skvely blog.

    Pokusim sa to zhrnut.

    Ako student so zmluvou o dielo s VZ vacsim ako polovica úhrnu minimálnych miezd a nezapisany ako SZČO. Prvu zmluvu o dielo som podisal na dobu určitú a to od 1.6.2005 do 31.8.2005, druhú od 1.9.2005 do 30.11.2005.

    - Nemusim sa prihlásit ako SZČO, kde by som platil poistne vo výške 14% z polovice základu dane, lebo ju za mna ako studenta odvadza stat. Mojou jedinou povinnostou je podat danove priznanie na ktore by som si mal mesacne odkladat cca 19percent zo mzdy.

    - na vasom blogu som nasiel aj informaciu o moznosti odpisu vydavkov. neviem ale ci je to mozne len pri SZČO.

    Základom dane bude dosiahnutý príjem, znížený o výdavky. Výdavky si môžem uplatniť v skutočnej výške - ako výdavky súvisejúce s vytvorením diela- môže to byť napríklad nákup nového PC, alebo cestovné?
    Čo prosím znamená: výdavky si môžete uplatniť paušálne - vo výške 25% z príjmov.

    Este raz dakujem a prajem vela trpezlivosti

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    sheepman
    ....Čo prosím znamená: výdavky si môžete uplatniť paušálne - vo výške 25% z príjmov....
    Príjmy zdokladuješ a zaeviduješ. Výdavky (mimo odvodov do fondov) ale vypočítaš (bez potreby zdokladovania, bez potreby viesť účtovníctvo) ako 25% z dosiahnutých príjmov. Rozdiel príjmov a výdavkov bude vyzerať napr. takto:
    Príjmy: 100 tis.
    Výdavky: -25 tis.(výpočet percentom)
    Fondy : -36 tis. (uhradené, doklady)
    tj základ dane (resp. čiastkový základ dane zo živnosti): 39 tis.
    - uplatnenie tzv. nezdaniteľnej časti základu dane : do -88 tis., daňová povinnosť = 0
    Dobre sa vopred kalkuluje či uplatniť výdavky v daňovom priznaní %-tuálne, ak pri danej živnosti je možné vopred predvídať aspoň hornú hranicu príjmov. Ak predpokladám, že aj pri uplatnení výdavkov %-tom budem mať nulovú daňovú povinnosť, ušetrím napr. na dani z motorových vozidiel. Načo by som ju platil, ak náklady na prepravu nie sú pre mňa zaujímavé (nebudem ich uplatňovať). A pod. úvahy.

    lakko je offline (nepripojený) lakko

    lakko
    Pan Mihal mozete my lopatisticky vysvetlit tuto vetu: Váš VZ (= príjem - výdavky a to celé deleno 2,14) z tejto činnosti "bude nižší ako polovica úhrnu minimálnych miezd", tak ZP platiť nebudete.
    Ide my o to ci budem platit ZP v r. 2007 ak moj prijem zo zivnosti bol 41650,-Sk a pouzijem 40% pausalne vydavky t.j 16660,-Sk. Moj DZ bude 25000,- Sk. 25000/2,14=11682. Budem platit v r.2007 ZP ak som podnikal popri zamestnani a len v obdobi januar - jun 2006, lebo potom som zivnost prerusil do konca r.2006. Vdaka za vasu odpoved

    Lubinka01 je offline (nepripojený) Lubinka01

    Lubinka01
    Dobré ránko, aj ja by som potrebovala poradiť ohľadom zmluvy o dielo. SZČO uzatvoril zmluvu o dielo s dôchodcom, cena práce je cca 38000 skk. A taktiež so študentom, cena práce je 35 000 skk. Môžete mi prosím poradiť, aké odvody sa ich týkajú a či si majú podávať daňové priznanie, keď okrem tohto príjmu nemajú žiadny iný príjem?

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    [quote=Lubinka01;393920]Dobré ránko, aj ja by som potrebovala poradiť ohľadom zmluvy o dielo. SZČO uzatvoril zmluvu o dielo s dôchodcom, cena práce je cca 38000 skk. A taktiež so študentom, cena práce je 35 000 skk. Môžete mi prosím poradiť, aké odvody sa ich týkajú a či si majú podávať daňové priznanie, keď okrem tohto príjmu nemajú žiadny iný príjem?[ Priznanie k DP/2006 nepodávajú. U študenta áno - pokiaľ mu bola zrazená preddavková / zrážková daň (ak nepodpísal vyhlásenie).Predpokladám, že príjem bol v priebehu roka - žiadne odvody.

    Lubinka01 je offline (nepripojený) Lubinka01

    Lubinka01
    Odvody neboli žiadne, a ani nepodpísal vyhlásenie. Ale niekde na Porade som čítala, že suma nemôže prekročiť sumu 5-násobku životného minima, aby z toho nerobil daňové priznanie - čo je na rok 2006 23 650skk. Takže teraz už vôbec neviem, čo mám robiť...

    medison je offline (nepripojený) medison

    medison
    Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na zmluvu o dielosom zamestnaná na TPP v jednej firme. s druhou som jednorazovo uzavrela zmluvu o diele v hodnote 700 Eur. Moja otázka znie či a koľko percent z tejto sumi sa zdaňuje. alebo ak sa jedná o jednorazový príjem či sa vôbec priznáva... Prípadne ( jedná sa o maliarske dielo) či sa dajú farby a štetce odrátať z dane.

    Ďakujem za pomoc
    Dobry den chcem sa spytat. Som student VS denneho studia. Brigadnicky si zarabam vo firme kde si uplatnujem tu nezdanitelnu cast. Naskytla sa mi moznost urobit par ludom webstránku za co by som chcel mat aj zaplatene. Aka je najlepsia moznost na aku zmluvu to dat?

    Predpokladam ze zmluva o dielo (to mi pride najlogickejsie). Ako sa z toho potomm platia dane odvody etc? Resp kam mam potom a ako zaplatit dan a odvody?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    podáš DPFO B, tam uvedieš všetky príjmy , vypočítaš daň, odpočítaš zaplatenú daň /z potvrdenia o príjme - brigáda/
    a doplatíš, alebo ti vrátia preplatok.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.