Zavrieť

Porady

PÚ - SZČO alebo s.r.o.

proste ja
Potrebujem od Vás veľkúúúú radu. Riešim tento "problém" už dlhší čas, ale stále neprichádzam na riešenie.

SZČO (čochvíla v dôchodkovom veku) má, myslím, veľkú firmu (mesačný obrat cca 1,5 mil.; zásoby cca 7 mil.; 9 zamestnancov-z toho 2 vlastné deti).
"co by dup" (smerovaním našich zákonov) bude musieť prejsť na PÚ.
otázka znie: je lepšie si založiť s.r.o.? alebo začať s PÚ ako SZČO? vzhľadom na preddôchodkový vek (odvody, prípadné dedenie firmy), deti zainteresované do firmy...

Problém je o to väčší, že účto robím ja. Do PÚ sa budem musieť zaučiť sama s pomocou "porady". Neviem nič o fungovaní v s.r.o. (imanie, výkazy, audit... toto mi takmer nič nehovorí).
Prosím, kto máte chuť poraďte mi.
Usporiadat
Pavol_Kr Pavol_Kr

Pavol_Kr je offline (nepripojený) Pavol_Kr

Je jednoduchšie podľa môjho názoru preisť na s.r.o. postupne vyčleniť si na to jeden rok aby vás dodanenie zásob nepoložilo na lopatky. Ak sa na to finančne cíti majiteľ s tým že bude platiť vysokú daň tak môže prejsť na s.r.o. v ktoromkoľvek čase.
Jednoduchšie no únosnejšie je to podľa mňa spraviť formou malý zisk u SZČO predá tovar do s.r.o. a s.r.o. si na tovar dorazí ostanú maržu. Postupne utlmovať živnosť - vyprázdniť skladové zásoby a potom sa už len zamestnať v s.r.o. alebo ako konateľ sa nemusí zamestnať a bude poberať príjem. To je v stručnosti . Nie je problém sa poradiť aj osobne je toho na dlhú debatu a tiež naisť tie správne postupy aby to ako sa hovorí nebolelo.
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Mám tiež problém s prechodom zásob zo SZČO na s.r.o.. Dosť to bolí v malej firme . Riešim to tiež predajom zásob s.r.o-čke s min.ziskom, ale aj tak to SZČO bolí. Ináč to nevidím, len tak, že tento rok predám určitú časť s.r.o-čke a zvyšok budúci rok, no žiaľ DPH a daň SZČO zaplatiť musí a potom do konca budúceho roka uzavrieť živnosť, aby následné odvody neboli vysoké.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
prosím vás, povinný prechod na PU bol zrušený, o čom hovoríte. Možno mi niečo ušlo.... ????
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
áno bol zrušený povinný prechod na PÚ, len kým ho zrušili, ja som už mala zakúpený aj účtovný program aj založenú s.r.o., preto musím dokončiť svoj prechod zo SZČO na s.r.o.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
jess
áno bol zrušený povinný prechod na PÚ, len kým ho zrušili, ja som už mala zakúpený aj účtovný program aj založenú s.r.o., preto musím dokončiť svoj prechod zo SZČO na s.r.o.
musíš - teda si nemusíš, ale sro by bola tá hluchá firma, takže vlastne CHCEŠ prejst na novu. Tak potom ju nerozbiehaj inak, len pomaly.
Príležitostný nákup, predaj, až ked budeš mat istotu, tak prenes celú činnosť na sro a FO nech dobieha. Potom možno ani nebude treba nejako veľa dodaňovať.
a za rok2006 bude DP za sro i za FO
dá sa to pekne využiť.
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
problém je v tom, že sme maloobchod a ten tovar sa príšerne mieša. V podstate nový tovar berieme už na s.r.o., ale starého tovaru máme ešte dosť a živnosť chceme zrušiť.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
no áno, to je už jasnejšie. ERP by už mala byť na s.r.o. a tie staré zásoby by sa mali každý mesiac inventarizovať a po častiach predávať do sro. Teraz chápem ako si to myslela na začiatku témy. FO síce zdaňuje DPHčkou, ale už nenakupuje, takže má DPH na výstupe. No ale DPH ktorú vyfakturuje na sro v rámci mesačnej fakturácie, si sro odpočíta, takže v globále je to nula.
Akurát ten guláš v prechode......
veľa štasta, ty to zývládneš.
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
no, snažím sa a baví ma to...tá s.r.o.-čka vznikla minulý rok, aby som sa trošku oťukala a naučila PU (som samouk, ale mám PORADU a dobrých radcov na nej i keď mi treba niekedy aj 5x zopakovať, aby som pochopila) , no a tohto roku už idem naplno a niekedy mi vlasy dupkom vstávajú ako napr. pri leasingu, dobropisoch ... , ale pomaly to začínam chápať, čo s čím súvisí a nebyť PORADY, tak neviem, neviem....kurz by mi bol stejne na figu, lebo PRAX je PRAX...

takže korigujem firmy, ABY DOBRE BOLO !!!
0 0
MIRKA MIRKA

MIRKA je offline (nepripojený) MIRKA

proste ja
jess, ja ti závidím, že ty si sa už aspoň pohla, lebo ja sa toho stále obávám.

mám na teba pár otázok:
1. zaregistrovali ste s.r.o.-čku od začiatku (resp. kedy ste jej začali predávať tovar) ako platcu DPH? nie je s tým registrovaním problém?
2. môžeš mi trocha podrobnejšie vysvetliť ten "minimálny zisk SZČO" (v porovnaní s nákupnými cenami)?
3. môžu sa tie zásoby predať s.r.o.-čke aj pod cenu a potom by si ona nadhodila?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

MIRKA
jess, ja ti závidím, že ty si sa už aspoň pohla, lebo ja sa toho stále obávám.

mám na teba pár otázok:
1. zaregistrovali ste s.r.o.-čku od začiatku (resp. kedy ste jej začali predávať tovar) ako platcu DPH? nie je s tým registrovaním problém?
2. môžeš mi trocha podrobnejšie vysvetliť ten "minimálny zisk SZČO" (v porovnaní s nákupnými cenami)?
3. môžu sa tie zásoby predať s.r.o.-čke aj pod cenu a potom by si ona nadhodila?
Odpoviem len na časť: nie je s tým problém, aspoň ja som mala takú skúsenosť. Bolo treba vyplniť nejaký vstupný formulár. Išlo o začínajúcu s.r.o. - dobrovoľného platiteľa. Všetky odpovede boli len pravdepodobné, nikto nemohol vedieť ako sa firme bude dariť. Do 30 dní prišla kladná odpoveď (to bolo pred časom, kedy lehota vybavenia bola iná ako dnes).
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
MIRKA
jess, ja ti závidím, že ty si sa už aspoň pohla, lebo ja sa toho stále obávám.

mám na teba pár otázok:
1. zaregistrovali ste s.r.o.-čku od začiatku (resp. kedy ste jej začali predávať tovar) ako platcu DPH? nie je s tým registrovaním problém?
2. môžeš mi trocha podrobnejšie vysvetliť ten "minimálny zisk SZČO" (v porovnaní s nákupnými cenami)?
3. môžu sa tie zásoby predať s.r.o.-čke aj pod cenu a potom by si ona nadhodila?
1. so zaregistrovaním terazu už nie je problém, žiadosti musí DU vyhovieť. Kým nedostaneš doklad o registrácii, nakupuj tovar len na sklad, nepredávaj, alebo počkaj. usia rozhodnúť do 30 dní, to vyržíš.
2. to nechám na jess
3. sú tam spriazené osoby, tak radšej nie. Máš na mysli "pod cenu" cenu nákupnú alebo predajnú? Pod nákupnú určite nie, ale za obvyklú predajnú tiež nie. Ak máš napríklad prihodených 20%, tak pre inu sro môeš prihodiť len napr. 6%, 10%, 12% - lebo je logické, že sro to predáva dalej. To platí pre prípad, že inak predávaš len konečným spotrebiteľom
No a na "pošodený" tovar môžeš dať vyššiu zľavu, to je tiež logické. Len pozor na tie prepojené osoby. Tovar pod cenu by som predávala len ako FO konečnému spotrebiteľovi.

prepáč, že som odpovdala za jess, ale už som sa do tejto témy trochu namontovala.
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
1/ na DPH som vypísala hneď tlačivko, kde som si zadala dátum od kedy chceme byť dobrovoľnými platiteľmi DPH. Vyhoveli ihneď.
2/ ono, máme teraz v predajni 1 pokladňu, ktorá je zatiaľ vedená na SZČO a cez ňu sa predáva tovar ešte SZČO a už aj s.r.o.. De facto sa tovar SZČO dopredáva a 80% predaja je tovar s.r.o-čky.Na konci mesiaca vystavím faktúry, kde s.r.o.-čka vystaví SZČO faktúru za predaný tovar v MOC a dám tam 18% zľavu. S.r.o. ešte pri tom dobre zarobí. Na SZČO mám v podstate ležiaky, ale pod cenu s.r.o-čke nepredávam. Keby naša SZČO predala tovar v obvyklých MO cenách s.r.o. a tá by si na to dala ešte ďalšiu prirážku, tak je ten tovar v našom malom meste nepredajný !
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
jess
Na konci mesiaca vystavím faktúry, kde s.r.o.-čka vystaví SZČO faktúru za predaný tovar v MOC a dám tam 18% zľavu. S.r.o. ešte pri tom dobre zarobí. Na SZČO mám v podstate ležiaky, ale pod cenu s.r.o-čke nepredávam. Keby naša SZČO predala tovar v obvyklých MO cenách s.r.o. a tá by si na to dala ešte ďalšiu prirážku, tak je ten tovar v našom malom meste nepredajný !
To som mala na mysli - treba na obvyklú MO cenu dať zľavu. Predaj je zo sro na SZCO - tak som to pochopila. Dobré by bolo počas prechodného obdobia zbaviť sa tých ležiakov - predať cudzím aj pod cenu, cudzím môžeš aj pod obstarávaciu cenu, napr. urobiť nejakú akciu.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ak by si to echávala až na koniec, musela by si odviesť DPH z celej ceny, keby si to predala so SZCO na sro pod cenu, musela by si dodaňovať.
Treba sa zamyslieť, či tých 18% nie je veľa, koľko percent zostáva v sro?
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Lida
To som mala na mysli - treba na obvyklú MO cenu dať zľavu. Predaj je zo sro na SZCO - tak som to pochopila. Dobré by bolo počas prechodného obdobia zbaviť sa tých ležiakov - predať cudzím aj pod cenu, cudzím môžeš aj pod obstarávaciu cenu, napr. urobiť nejakú akciu.
správne si pochopila

čiže, to by sa dalo, predať ležiaky SZČO pod cenu cudzej osobe a potom späť s.r.o. z malým ziskom pre cudziu osobu ?

s.r.o. zostáva priemerne 23% ...stačí to?

ďakujem za tú poslednú radu, to som ani nevedela o tom dodaňovaní.


0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Obrat 1,5 mil mesačne nie je veľká firma ale malá firma.
Netreba sa báť byť SRO,podľa mňa je to výhodnejšie ako SZCO.
A SZCO nech predáva za nákupné ceny,nie za maloobchodné so zľavou.
Jess-aký význam má predávať ako SZCO a naspäť kúpiť ako SRO od cudzej osoby so stratou?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
jess

čiže, to by sa dalo, predať ležiaky SZČO pod cenu cudzej osobe a potom späť s.r.o. z malým ziskom pre cudziu osobu ?
nemala som na mysli to ešte brať spat. Jednoducho sa treba ležiakov zbaviť predajom aj ked so stratou.

s.r.o. zostáva priemerne 23% ...stačí to? no iste. to je fajn.



ďakujem za tú poslednú radu, to som ani nevedela o tom dodaňovaní.
ale to len pri ukončení živnosti - treba nájsť ten správny moment.
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Lida
ďakujem za tú poslednú radu, to som ani nevedela o tom dodaňovaní.
ale to len pri ukončení živnosti - treba nájsť ten správny moment.
myslím si, že ten správny moment ukončiť živnosť je do konca júna, aby SZČO neplatila odvody z roku 2005. Čo vy na to ?
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Ja si myslím že na tom až tak nezáleží, ak ukončí živnosť v 11 mesiaci, už odvody neplatí vôbec, lebo ukončila živnosť.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ja mám pocit, že pri pukončení, aj pri pozastavení činnosti netreba platiř odvody, samozrejme za určitých podmienok. Teda aj ked sa podarí predať skôr, treba nahlásiť min. pozastavenie- potom snád môže byť len dobeh pohľadávok, a o pártýždňov aj zrušenie.
ten jún je optimálny, môže byť ale aj apríl - máj. Posiela sa výpis z DPFO 2005 a súčasne s tým by bolo možné nahlásiť pozastavenie a prestať platiť a potom v júni nahlásiť zrušenie, aby nevyrubovali nové preddavky na nové obdobie.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať