Zavrieť

Porady

vypočet dovolenky

som živnostík
Mám po prvý krát zamestnancov na PP podľa § 49 Zp. Pracujú na 4 a 6 hodín denne ako upratovačky. Akým spôsobom im mám vypočítať dovolenku a dovolenkový priemer kedže pracujú u mna od 01.07.2005 zatial na skúšobnú dobu 3 mesiace. Vek majú 42 a 51 rokov. Doteraz som nemal zamestnancov na § 49 aba na dohodu. Prosím o radu. Mám aj demoverziu programu Olymp ten však akosi im vypočítal dovolenku 5 dní a to sa mi nezdá...
Usporiadat
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
stefanf
Mám po prvý krát zamestnancov na PP podľa § 49 Zp. Pracujú na 4 a 6 hodín denne ako upratovačky. Akým spôsobom im mám vypočítať dovolenku a dovolenkový priemer kedže pracujú u mna od 01.07.2005 zatial na skúšobnú dobu 3 mesiace. Vek majú 42 a 51 rokov. Doteraz som nemal zamestnancov na § 49 aba na dohodu. Prosím o radu. Mám aj demoverziu programu Olymp ten však akosi im vypočítal dovolenku 5 dní a to sa mi nezdá...
Podľa výpočtu, ktorý bol tuto na porade, by si zrejme mal vedieť presne, koľko hodín odrobia do konca roka. Podľa toho potom vypočítaš nárok na dovolenku. Ale či je to takto, alebo ako to má byť, nech poradia skúsení mzdári, lebo aj mňa by to zaujímalo. Priložím ten výpočet a skús sa na to pozrieť.
0 0
Ľuba Ľuba

Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

Ja si myslím, že pokiaľ nepracujú na smeny, tak sa im dovolenka ráta ako bežnému zamestnancovi, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, akurát ich deň dovolenky netrvá 8 hodín, ale 4 resp. 6. Podľa mňa majú nárok na 12,5 dňa, ale až po odpracovaní 60 kal. dní podľa §100 ZP.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Ľuba
Ja si myslím, že pokiaľ nepracujú na smeny, tak sa im dovolenka ráta ako bežnému zamestnancovi, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, akurát ich deň dovolenky netrvá 8 hodín, ale 4 resp. 6. Podľa mňa majú nárok na 12,5 dňa, ale až po odpracovaní 60 kal. dní podľa §100 ZP.
Toto má podľa mňa logiku. Lebo či už odpracuje 8 alebo 4 hodiny denne, malo by to byť pri dovolenke jedno.
0 0
stefanf stefanf

stefanf je offline (nepripojený) stefanf

som živnostík
Ďakujem veľmy pekne ja som tiež tohoto názoru len som potreboval niekoho kto by mi to potvrdil vrelé vďaka ...
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Keď sa už bavíme o dovolenkách, mala by som jednu otázku. Ako mám brať dovolenky pri zamestnancoch, ktorí pracujú v nepretržitej prevádzke 12 hodinové smeny? Tiež, je to tak isto?
0 0
stefanf stefanf

stefanf je offline (nepripojený) stefanf

som živnostík
Do 31.12.2005.ja osobne som bol zamestnancom v SPP. a.s. a pracoval som na 12 hodinové zmeny tak môžem poradiť ako to bolo v mojom prýpade, mal som nárok na 25 dní dovolenky kedže mám viac ako 25 rokov. Ked som si dovolenku vybral riadne sa mi odpočitávali dni z nároku na dovolenku, ale bole oveľa lepšie zaplatená a na jednu smenu dovolenky mi vyšlo aj 1300 Sk a základ som mal 19.000 sk.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Pýtam sa preto, lebo v jednom podniku to robia ináč. Tam mali nejako tak, že na jednu smenu bol jeden a pol dňa dovolenky (alebo tak nejako). Teraz neviem presne ale nerobili to tak, že každá smena sa brala ako jeden deň dovolenky.
0 0
stefanf stefanf

stefanf je offline (nepripojený) stefanf

som živnostík
tak to funguje v Slovenskom plynárenskom podniku aj teraz a myslým si že by si nemohli dovoliť zmätkovať pry dovolenkách.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
stefanf
tak to funguje v Slovenskom plynárenskom podniku aj teraz a myslým si že by si nemohli dovoliť zmätkovať pry dovolenkách.
Takže budem brať jeden deň dovolenky za jednu 12-hodinovú smenu?
0 0
stefanf stefanf

stefanf je offline (nepripojený) stefanf

som živnostík
Janka6685
Takže budem brať jeden deň dovolenky za jednu 12-hodinovú smenu?
Áno Podľa mňa tak to má byť ved ako ste písala či 4,6,8,alebo 12 hodinová zmena je to jedno dovolenkový deň by mal byť stále taký ako dlho denne pracuje dotyčný pracovník..
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Opýtam sa konkrétne:

Zamestnanci robia na 12-hodinové smeny. Dajme tomu, že mu takéto smeny v jeden týždeň výjdu 4. Zamestnanec si vyberie dovolenku na celý týždeň. Bude sa mu počítať dovolenka len 4 dni, alebo 7? Alebo ako to je?
0 0
enave enave

enave je offline (nepripojený) enave

1,5 dňa dovolenky sa odpočítava za 12 hodín dovolenky u toho zamestnávateľa, kde nemajú 12 hodinový pracovný čas "oficiálne zavedený", ale zamestnanci skutočne pracujú v 12-hodinových smenách. Nariadený pracovný čas je napr. od 07.00 do 15.00 a zostatok sa eviduje ako "presun smeny".
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
enave
1,5 dňa dovolenky sa odpočítava za 12 hodín dovolenky u toho zamestnávateľa, kde nemajú 12 hodinový pracovný čas "oficiálne zavedený", ale zamestnanci skutočne pracujú v 12-hodinových smenách. Nariadený pracovný čas je napr. od 07.00 do 15.00 a zostatok sa eviduje ako "presun smeny".
Čiže, čo sa týka dovolenky, bude to brané, ako keby pracovali denne 8,5 hodín?
0 0
enave enave

enave je offline (nepripojený) enave

Áno, buď si zamestnanec vypíše 1 deň dovolenky a do fondu prac. času sa mu počíta 8 hodín, alebo 1,5 dňa, t.j. 12 hodín.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
enave
Áno, buď si zamestnanec vypíše 1 deň dovolenky a do fondu prac. času sa mu počíta 8 hodín, alebo 1,5 dňa, t.j. 12 hodín.
Má to oporu v zákone?

Môžeme to robiť cez ten 1,5 dňa aj keď máme rozpis služieb na dvanástky? Alebo to treba prerobiť? Neviem, je to normálne, ak budú oficiálne robiť dvanástky a budú sa písať osmičky? Ich zamestnávateľ by to chcel robiť takto, preto o tom potrebujem všetko vedieť.
0 0
enave enave

enave je offline (nepripojený) enave

Robila som v organizácii, kde zamestnanci oficiálne pracovali pondelok - piatok od 7.00 do 15.00, ale v skutočnosti išlo o nepretržitú prevádzku (zdrav. zariadenie). Z tohto pracovného času sa vypočítaval aj fond pracovného času (napr. 23 pracovných dní x 7,5 hod.). Každý zamestnanec si na konci mesiaca vypísal výkaz, kde uviedol ako robil v skutočnosti (napr. PO-11,5, ST-11,5, PIA-11,5, NE-11,5 hod. ...), ale keď si čerpal dovolenku 1 týždeň, vypisoval si dovolenkový lístok na celý týždeň, t.j. 5 dní x 7,5 hodiny a takto to potom aj uviedol v mesačnom výkaze. Na konci mesiaca sa hodiny sčítali a ak mu vyšlo veľa odrobených hodín, dalo sa to ro regulovať prepísaním dovolenkového lístka napr. len na utorok - štvrtok po 7,5 hodiny. Takže v pondelok a v piatok mal "de facto" akoby náhradné voľno. Ak mu naopak hodiny chýbali, urobil sa presun do nasledujúceho mesiaca, kde si tento deficit vyrovnal. Ale to sa dá tiež riešiť vypísaním dovolenky na dni, keď má voľno. A či to nie je protizákonné ...? Ťažko povedať, ale viem, že tak robili min. 10 rokov a poznám aj iné organizácie kde sa takto upravuje pracovný čas.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
enave
Robila som v organizácii, kde zamestnanci oficiálne pracovali pondelok - piatok od 7.00 do 15.00, ale v skutočnosti išlo o nepretržitú prevádzku (zdrav. zariadenie). Z tohto pracovného času sa vypočítaval aj fond pracovného času (napr. 23 pracovných dní x 7,5 hod.). Každý zamestnanec si na konci mesiaca vypísal výkaz, kde uviedol ako robil v skutočnosti (napr. PO-11,5, ST-11,5, PIA-11,5, NE-11,5 hod. ...), ale keď si čerpal dovolenku 1 týždeň, vypisoval si dovolenkový lístok na celý týždeň, t.j. 5 dní x 7,5 hodiny a takto to potom aj uviedol v mesačnom výkaze. Na konci mesiaca sa hodiny sčítali a ak mu vyšlo veľa odrobených hodín, dalo sa to ro regulovať prepísaním dovolenkového lístka napr. len na utorok - štvrtok po 7,5 hodiny. Takže v pondelok a v piatok mal "de facto" akoby náhradné voľno. Ak mu naopak hodiny chýbali, urobil sa presun do nasledujúceho mesiaca, kde si tento deficit vyrovnal. Ale to sa dá tiež riešiť vypísaním dovolenky na dni, keď má voľno. A či to nie je protizákonné ...? Ťažko povedať, ale viem, že tak robili min. 10 rokov a poznám aj iné organizácie kde sa takto upravuje pracovný čas.
Ďakujem za vysvetlenie. Skúsim to nejako vyriešiť.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Aký nárok na dovolenku má zamestnanec pracujúci v nepretržitej prevádzke v 12 hodinových smenách, ktorý začal pracovať 1.8.2005? Mesačne má 14 smien.


Ďakujem
0 0
cece cece

cece je offline (nepripojený) cece

Podľa mňa má nárok na 10,5 dňa dovolenky do konca roka.
Čo sa týka 12 hodinových smien, ja rátam dovolenku cez koeficient (12:8=1,5). Koeficient 1,5 použijem pri výpočte dovolenky napr. ak má dovolenku zamestnanec celý týždeň a v danom týždni mu pripadnú 4 smeny / 4x1,5=6 dní dovolenky. Takže zamestnanec pracujúci v 12 hod. smenách si v danom týždni vyčerpal 6 dní dovolenky.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
cece
Podľa mňa má nárok na 10,5 dňa dovolenky do konca roka.
Čo sa týka 12 hodinových smien, ja rátam dovolenku cez koeficient (12:8=1,5). Koeficient 1,5 použijem pri výpočte dovolenky napr. ak má dovolenku zamestnanec celý týždeň a v danom týždni mu pripadnú 4 smeny / 4x1,5=6 dní dovolenky. Takže zamestnanec pracujúci v 12 hod. smenách si v danom týždni vyčerpal 6 dní dovolenky.
Ako dostanem 10,5 dňa dovolenky? Je to pri nároku 4 alebo 5 týždňov pri celom roku? Mne ide práve o 4 týždne, len som to zabudla napísať.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať