Zavrieť

Porady

zápočtový list

jana jana

jana je offline (nepripojený) jana

Ako mám urobiť zápočtový list pre živnostníka? Bol zamestnanec, potom
bol živnostník a potom zas zamestnanec. S prvého zamestnania má zápočtový list, ale čo má doložiť ako živnostník? Súrne to potrebujem ďakujem
Usporiadat
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

jana
Ako mám urobiť zápočtový list pre živnostníka? Bol zamestnanec, potom
bol živnostník a potom zas zamestnanec. S prvého zamestnania má zápočtový list, ale čo má doložiť ako živnostník? Súrne to potrebujem ďakujem
Neviem v tomto poradiť. Ja vystavujem zápočtový list iba na obdobie, kedy bol zamestnancom "mojej" firmy.
0 0
zuveska zuveska

zuveska je offline (nepripojený) zuveska

Má predsa živnostenký list a ukončenie (prípadne pozastavenie)živnosti zo živnostenského úradu. Žiadny zápočtový list sa zo živnosti nerobí.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Paula
Neviem v tomto poradiť. Ja vystavujem zápočtový list iba na obdobie, kedy bol zamestnancom "mojej" firmy.
ja to robím tiež takto.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

zuveska
Žiadny zápočtový list sa zo živnosti nerobí.
Tak veru. Preto by som mu urobila záp.list len za obdobie, kedy bol u vás zamestnancom.
0 0
stonozka stonozka

stonozka je offline (nepripojený) stonozka

Zápočtový list pre živnostníka vystavuje Sociálna poisťovňa, oddelenie SZČO.
Zápočtový list si musíš písomne požiadať (majú nato tlačivo, mali by mať) v SP.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

stonozka
Zápočtový list pre živnostníka vystavuje Sociálna poisťovňa, oddelenie SZČO.
Zápočtový list si musíš písomne požiadať (majú nato tlačivo, mali by mať) v SP.
Dík za informáciu. Zadávateľka témy ale nemusí robiť dotyčnému zamestnancovi zápočet úhrnom.
0 0
stonozka stonozka

stonozka je offline (nepripojený) stonozka

Mala by zápočtový list robiť úhrnom. Zamestnanec by si mal vyžiadať zápočtový list zo SP a zamestnávateľ by mal nadviazať na tento záp.list
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

stonozka
Mala by zápočtový list robiť úhrnom.
Ja by som sa nespoliehala na správnosť údajov predchádzajúcich zamestnávateľov. Ak by v nich bola chyba, zahrnula by som ju automaticky do zápočtu. Určuje povinnosť robiť zápočet úhrnom zákon?
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

stonozka
Mala by zápočtový list robiť úhrnom. Zamestnanec by si mal vyžiadať zápočtový list zo SP a zamestnávateľ by mal nadviazať na tento záp.list
Podľa §75 ods.2 Zákonnníka práce je zamestnávateľ povinný pri skončení pracovného pomeru vydať potvrdenie o zamestnaní a uviesť v ňom:
- dobu trvania pracovného pomeru, druh vykonávaných prác, či sa zo mzdy vykonávajú zrážky atď.
Pýtam sa podľa akého predpisu je zamestnávateľ povinný robiť potvrdenie o dobe zamestnania úhrnom?
V prípade, že má zamestnanec nárok na dovolenku podľa §103 ods.2 je úplne jedno či zdokladuje odpracovanú dobu na jednom zápočtovom liste alebo na desiatich. Iný dôvod na sčitovanie zápočtových listov nevidím a minimálne 2 roky sa sčitovať ani nemajú. Zápočtové listy sa už nevystavujú za účelom dôchodkového konania.
0 0
stonozka stonozka

stonozka je offline (nepripojený) stonozka

Nemusí ale môže. Ja som môjmu zamestnávateľovi zdokladovala celú dobu zamestnania (žiadal to) a pri ukončení PP mi urobí úhrnný zápočtový list.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
stonozka
Nemusí ale môže. Ja som môjmu zamestnávateľovi zdokladovala celú dobu zamestnania (žiadal to) a pri ukončení PP mi urobí úhrnný zápočtový list.
Áno môže ... ale prečo by sme mali zamestnanca považovať za osobu, ktorá si nedokáže uchovať originály a postarať sa o ne? Zamestnávateľ, ktorého sa vykázaná doba netýka ich vôbec nepotrebuje ... stačia kópie a overenie doby trvania zamestnania pre účely dovolenky. Naše skúsenosti z praxe smerovali k tomu, že sme zamestnancov sami upozorňovali na to, aby sa postarali o originály svojich zápočtových listov a využili ich v prípade potreby. Sú poučení o povinnostiach zamestnávateľa a o dôležitosti dokladov súvisiacich s trvaním pracovného pomeru u rôznych zamestnávateľov ... nakoľko do dôchodku ďaleko ... Preukázanie doby pre účely dôchodku je potom pre nich oveľa jednoduchšie ako naháňanie sa za zamestnávateľmi, ktorí už neexistujú. A čím viac podkladov majú (zmluvy, zápočty atď.) tým je to pre nich v prípade komplikácii jednoduchšie . Vieme z praxe, že niekedy vieme zdokladovať začiatok pracovného pomeru, ale z roboty sa odchádza kadejako ... a máme napríklad iba zápočet (nehovorím, že je to správny postup ... ale stáva sa).

Nevystavovanie súhrnných zápočtových listov nie je to neochotou zamestnávateľa ... je to v prospech zamestnanca.

To je môj názor (po skúsenostiach s nepreukázanými dobami zamestnania pre účely dôchodkov za obdobie 90-tych rokov). A na súhrnnom zápočte nevidno, kde a ako dlho ste robili ...
Ja osobne, by som si originál z ruky ani nepustila.
0 0
stonozka stonozka

stonozka je offline (nepripojený) stonozka

Ja som nedala originály záp. listov ale fotokópie a originál len na porovnanie. Aj tak si každý musí uchovať všetky zápočtové listy zo všetkých zamestnaní. Teraz posielajú zo SP individuálne účty poistencov. Tam je priebeh všetkých zamestnaní. Keď niekomu na individuálnom účte chýba doba zamestnania tak si to musí vykriť v SP pred dôchodkom zápočtovým listom alebo pracovnou zmluvou. Stáva sa to dosť často.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
skúsim nadviazať ... ak mi zamestnanec predložil X zápočtových listov, z ktorých niektoré sú "sčítaním" predlošlých a niektoré sú len za obdobia u jedného zamestnávateľa, ako mám posúdiť odpracovanú dobu?

... jeden zápočtový list mám na 10 rokov, ale u zamestnávateľa, ktorý vystavil tento záp. list zamestnanec odpracoval iba niečo cez 2 roky. Predošlý zápočtový list (ktorý dokladoval 8 odpracovaných rokov) mi zamestnanec nevie predložiť, lebo mu ho vraj mzdárka potrhala, lebo tých osem rokov pripočítala k tým dvom rokom ...

... ja som mu uznala iba tú odpracovanú dobu (2 roky) a tak celá započítaná doba je pod 15 rokov (čím je nárok na dovolenku iba 20 dní), ale zamestnanec sa na mňa hnevá, že on má už dávno nárok na 25 dní dovolenky. Mám si stáť za svojim, nech mi tých 8 rokov normálne zdokladuje?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Nebudem rozporovať žiadny postup, ale ak zamestnávateľ zahŕňa do zápočtového listu iné doby, mám za to, že nakoľko vystavuje nový originál, kde sú zahrnuté aj predchádzajúce doby, mal by to mať dokladované originálnymi dokladmi.

Ak to tak neurobí (čo je podľa môjho názoru nesprávne), zamestnanec, ktorý fluktuuje predkladá rôzne zápočty rôznym zamestnávateľom a na súhrnnom zápočte má jedno veľké "hausnumero". Aj to sa nám stalo ... preto nepokračujeme v súhrnnom vykazovaní, ale vystavujeme individuálny zápočet. Za správnosť môžem ručiť iba vtedy, ak viem preukázať správnosť.

Vzhľadom na rozdielnu prax ... vidno to aj z tohto príspevku, nemôžem pri vypracovaní zaručiť správnosť vykázanej doby. Okrem predchádzajúceho argumentu aj toto je dôvod, prečo vystavujeme individuálne a nie súhrnné zápočty.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Podľa posledných usmernení robíš zápočtový list len za dobu, kedy bol zamestnanec vo vašej firme. Zamestnanec si nechá originál a ak si chce zdokladovať nárok na dovolenku, tak predloží kópie zápočtových listov od všetkých zamestnávateľov. Za obdobie podnikania vystavuje ZL Sociálna poisťovňa. Ja osobne by som sa prihovárala za nejaké "pracovné knižky" aj keď to znie blbo, ale bolo by to prehľadné aj pre zamestnanca aj pre zamestnávateľa. Len by to bolo treba premyslieť, nech to nezaváňa zbytočnou byrokraciou.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
vladan
... ja som mu uznala iba tú odpracovanú dobu (2 roky) a tak celá započítaná doba je pod 15 rokov (čím je nárok na dovolenku iba 20 dní), ale zamestnanec sa na mňa hnevá, že on má už dávno nárok na 25 dní dovolenky. Mám si stáť za svojim, nech mi tých 8 rokov normálne zdokladuje?
Áno, mal by odpracovanú dobu preukázať vierohodným spôsobom.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

[QUOTE=AVO]Áno, mal by odpracovanú dobu preukázať vierohodným spôsobom.Som toho názoru, že nie u všetkých zamestnancov môžeme urobiť súhrnné zápočtové listy, vtedy ostáva len jediné, spísať iba dobu odpracovanú vo firme z ktorej odchádza. Ale sú aj výnimky, zamestnanci, ktorí pri nástupe do zamestnania donesú panensky vypracovaný ZL s celkovou dobou zamestnania, vtedy je spracovať ZL pri odchode super práca.
Príjemný pracovný deň
Mária M
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Tweety
Som toho názoru, že nie u všetkých zamestnancov môžeme urobiť súhrnné zápočtové listy, vtedy ostáva len jediné, spísať iba dobu odpracovanú vo firme z ktorej odchádza. Ale sú aj výnimky, zamestnanci, ktorí pri nástupe do zamestnania donesú panensky vypracovaný ZL s celkovou dobou zamestnania, vtedy je spracovať ZL pri odchode super práca.
... ja som ešte panenský ZL nevidela
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

[QUOTE=vladan] ... panenský ZL
Panensky ZL-obrazne povedané- poctivo vyplnený podľa predložených originálov.
Je pravda, že som sa s tým stretla len u zamestnancov, ktorí príliš nemenili zamestnania. U nás vo firme máme skoro samých Mgr., Ing., RNDr, takže je to predsa len iné ako tam, kde sú aj robotníci. Toľko na vysvetlenie.

Mária M
Naposledy upravil Tweety : 21.09.05 at 06:31
0 0
jana jana

jana je offline (nepripojený) jana

Ďakujem všetkým za informácie. Jana
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať