Zavrieť

Porady

Začiatočník!!!Vydavky pred zalozenim zivnosti plus pausalne vydavky - POMOZTE!

Dobry den, som zivnostnicka od novembra minuleho roku a mala by som par otazok, budem rada ak mi pomozete. Svoje myslienky este musim pozbierat a napisat naraz vsetko.
Moja prva otazka sa tyka mojho znameho a to ci sa mozu uplatnit vydavky na zriadenie webstranky, ktora bude potrebna na podnikanie, no je nutne ju zriadit uz pred zacatim podnikania, nejako pri pausalnych vydavkov. Aky doklad je potrebny k tomu? Neviem ci som sa dobre vyjadrila, proste ci sa to da spatne zahrnut do vydavkov.

2. Citala som uz vela o pausalnych vydavkoch, no stale mi nie je jasne, ci treba odkladat doklady o vydavkoch a prijmoch rovnako ako pri uctovnictve, ci je to mozne kontrolovat, alebo sa jedna len o vlastnu evidenciu, teda vlastnu orientaciu. Je potrebne evidovat nejakym sposobom kazdu fatkuru, bud nakup alebo predaj?
Alobe jednoducho staci ak aj bez dokladov si budem napr. do zosita zapisovat vsetky vydavky a prijmy?

Ide o to, ze mam srednu ekonomicku, mam pojem o uctovnictve a prave preto mi tie pausalne vydavky prichadzaju nejak nekontrolovatelne.

3. Je urcena nejaka max. vyska prijmov pri pausalnych vydavkoch dokedy nie je nutne viest JU?

4. Otazka sa tyka bankoveho uctu, mam zriadeny jeden podnikatelsky ucet na moje podnikanie - je to nutne?? Alebo by som mohla pouzivat aj osobny ucet vlastny?

5. Bankovy ucet - mozem z tohoto bankoveho uctu volne vyberat peniaze bez toho aby som dokladovala na co som ich pouzila, na vlastnu potrebu myslim teraz
-ak k uctu nemam platobnu kartu a potrebujem platit do zahranicia kartou, k osobnemu uctu ju vsak mam, mozem previest ciastku, ktoru musim vyplatit na osobny ucet a potom odtial zaplatit embosovanou kartou??
Stale sa mi to miesa s tym uctovnictvom, kde treba strikne dodrziavat tieto pravidla ohladne poybu penazi!
- pri kreditnych pohyboch na bankovom ucte, musim mat o kazdom pohybe vyhotovenu fakturu?? a zalozit si ju - myslim pre pripad kontroly...

Zatial asi tolko, iste ma este nieco napadne. Bola by som velmi rada, keby mi niekto pomohol, nie som si ista, ci robim vsetko spravne, matie ma to JU, ktore som sa ucila a teraz si neviem rady s pausalnymi vydavkami. Chcem podnikat korektne a nechcela by som platit ziadne pokuty. Dakujem pekne.
Naposledy upravil nellika : 21.01.10 at 09:06 Dôvod: uprava nadpisu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    S tou stránkou sa to dá vyriešiť tak že firma ktorá vám ju vytvorila vám ju dá zaplatiť (vystaví doklad)až po skúšobnej prevádzke .Tak sa to dá oddialiť o pár mesiacov.

    nellika je offline (nepripojený) nellika

    nellika
    Dakujem, no su tam este vydavky na domenu a tie sa musia vyplatit vopred, zatial sluzbu nespustaju.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    nellika Pozri príspevok
    Dobry den, som zivnostnicka od novembra minuleho roku a mala by som par otazok, budem rada ak mi pomozete. Svoje myslienky este musim pozbierat a napisat naraz vsetko.
    Moja prva otazka sa tyka mojho znameho a to ci sa mozu uplatnit vydavky na zriadenie webstranky, ktora bude potrebna na podnikanie, no je nutne ju zriadit uz pred zacatim podnikania, nejako pri pausalnych vydavkov. Nie, pokiaľ použiješ paušalne výdavky tak len z príjmu odrátaš , paušalne výdavky 40%, odvody do ZP a SP, nezdaniteľné minimum, poprípade poistku, výjde ti základ dane a to zdaníš.
    Aky doklad je potrebny k tomu? Neviem ci som sa dobre vyjadrila, proste ci sa to da spatne zahrnut do vydavkov. Spätne jedine pri použití JU.

    2. Citala som uz vela o pausalnych vydavkoch, no stale mi nie je jasne, ci treba odkladat doklady o vydavkoch a prijmoch rovnako ako pri uctovnictve, ci je to mozne kontrolovat, alebo sa jedna len o vlastnu evidenciu, teda vlastnu orientaciu. Je potrebne evidovat nejakym sposobom kazdu fatkuru, bud nakup alebo predaj?Vydané faktúry eviduješ pri paušali, detto výpisy z účtov , a hotovostné doklady.
    Pomôcku nájdeš tu
    http://www.porada.sk/t118512-pausal-...a-vydajov.html
    Alobe jednoducho staci ak aj bez dokladov si budem napr. do zosita zapisovat vsetky vydavky a prijmy? Tvojim dokladom je vystavená faktúra, tie eviduješ, náklady pri paušali nemusíš evidovať lebo ich nepoužiješ pri DP.

    Ide o to, ze mam srednu ekonomicku, mam pojem o uctovnictve a prave preto mi tie pausalne vydavky prichadzaju nejak nekontrolovatelne.

    3. Je urcena nejaka max. vyska prijmov pri pausalnych vydavkoch dokedy nie je nutne viest JU? Je to na každom z nás aby si vybral čo je mu lepšie, paušal sa oplatí ludom čo nemajú náklady. Vtedy je výhodnejší. Ak niekto nákladové položky má je výhodnejšie robiť JU.

    4. Otazka sa tyka bankoveho uctu, mam zriadeny jeden podnikatelsky ucet na moje podnikanie - je to nutne?? Alebo by som mohla pouzivat aj osobny ucet vlastny? Môžeš používať osobný účet, ale mal by byť iný. Nemala by si tam mať súkromné platby.

    5. Bankovy ucet - mozem z tohoto bankoveho uctu volne vyberat peniaze bez toho aby som dokladovala na co som ich pouzila, na vlastnu potrebu myslim teraz Ano .
    -ak k uctu nemam platobnu kartu a potrebujem platit do zahranicia kartou, k osobnemu uctu ju vsak mam, mozem previest ciastku, ktoru musim vyplatit na osobny ucet a potom odtial zaplatit embosovanou kartou??
    Stale sa mi to miesa s tym uctovnictvom, kde treba strikne dodrziavat tieto pravidla ohladne poybu penazi!
    - pri kreditnych pohyboch na bankovom ucte, musim mat o kazdom pohybe vyhotovenu fakturu?? a zalozit si ju - myslim pre pripad kontroly...

    Zatial asi tolko, iste ma este nieco napadne. Bola by som velmi rada, keby mi niekto pomohol, nie som si ista, ci robim vsetko spravne, matie ma to JU, ktore som sa ucila a teraz si neviem rady s pausalnymi vydavkami. Chcem podnikat korektne a nechcela by som platit ziadne pokuty. Dakujem pekne.
    odpoved v texte.

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    2. paušálne výdavky sú preto paušálne, lebo sa nedokladuje skutočná výška výdavkov, ale 40 - 60% z príjmu (stručne)
    3. nie
    4. BU podnikateľský je nutný (zahlásený na DU) len ak si platca DPH. Nedoporučujem používať osobný účet
    5. môžeš vyberať peniaze na osobnú spotrebu je to VNZD

    nellika je offline (nepripojený) nellika

    nellika
    dakujem, este by som potrebovala surne odpoved na tu poslednu otazku, ako to mam vyriesit s tym prevodom, ked z podnikatelskeho uctu neviem spravit prevod kartou,kdeze k nemu kartu nemam. Dik.

    nellika je offline (nepripojený) nellika

    nellika
    ekopo Pozri príspevok
    2. paušálne výdavky sú preto paušálne, lebo sa nedokladuje skutočná výška výdavkov, ale 40 - 60% z príjmu (stručne)
    3. nie
    4. BU podnikateľský je nutný (zahlásený na DU) len ak si platca DPH. Nedoporučujem používať osobný účet
    5. môžeš vyberať peniaze na osobnú spotrebu je to VNZD
    co je VNZD? som tu nova a este sa len zoznamujem s pojmami a skratkami, musim sa do toho dostat
    Ale som velmi prijemne prekvapena, akej rychlej odpovede sa tu clovek dopatra a naozaj som rada, ze existuje tato stranka. Dakujem.

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    nellika Pozri príspevok
    dakujem, este by som potrebovala surne odpoved na tu poslednu otazku, ako to mam vyriesit s tym prevodom, ked z podnikatelskeho uctu neviem spravit prevod kartou,kdeze k nemu kartu nemam. Dik.
    vybav si kartu, súrne
    účtovné postupy sú dané napr. v postupoch účtovania pre JU

    nellika je offline (nepripojený) nellika

    nellika
    Takze ked to tu zhrniem - vlastne sa zaoberam vyrobou drevenej dekoracie pre deti a dospelych a taktiez predajom suroveho dreveneho materialu a farieb na dekorovanie. Nakupujem material, ktory potom spracujem, alebo predavam dalej. Myslite si ze by mi bolo vhodnejsie Ju ako pausalne vydavky? Ako sa to dozviem, ako si to viem prekontrolovat, co by mi vyhovovalo viac?

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Pri takto popísanej činnosti nie sú vhodné paušálne výdavky. (od určitej výšky príjmu)
    Na ostatné nájdeš odpoveď tu: http://www.porada.sk/t127295-p3-suhrn-2009-a.html bod 3 - posledné dve vety

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    nellika Pozri príspevok
    Dakujem, no su tam este vydavky na domenu a tie sa musia vyplatit vopred, zatial sluzbu nespustaju.
    Ja som to všetko hradil až po.Všetko závisí od toho ako sa dohodnete z fa čo robila stránky.Keď sa chce všetko sa dá.Ja som z tejto strany nemal problém.

    nellika je offline (nepripojený) nellika

    nellika
    Rozmyslam uz dopredu teda, ak by som v tomto roku presla na JU, chcem sa spytat, ci je mozne v ramci JU prevod z pdnikatelskeho uctu na moj osobny ucet. Ak potrebujem peniaze na vlastne ucely. Teda napr. akoby moja mzda. Alebo ako sa to robi, ak si potrebujem z tychto penazi vybrat na sukromne potreby? Dakujem. V tomto pripade je tu dokladom iba vypis z uctu vsak?
    Este uvadzam, ze vsetky moje prijmy mam cez bankovy ucet, cize do ruky nic nedostavam, ale zit z niecoho musim.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.