Zavrieť

Porady

Byt v osobnom vlastníctve

Ahojte, chcem sa opytat, čo je pre klienta najvyhodnejsie a hlavne najlacnejsie: ide o byt v OV, majitelom je len jedna osoba, ktora ten byt nevyuziva ale riadne plati vsetky poplatky spojene s bytom. v danom byte byva dcera majitela s manzelom. Majitel bytu chce ten byt dat na dceru, no nevie akym spôsobom-ci darovanim, ci v zavete, alebo ako? Majitel chce vylucne ten byt dat dcere byvajucej v byte, len aby nechceli po jeho smrti dedit z bytu este dalsi surodenci a manzelka.Poradte prosim ako to formalne a po pravnej veci spravne urobit. dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

    právnik, ktorého baví právo =D ...viac Mgr.Shrek
    Ak je vlastníkom bytu, zapísaný na liste vlastníctve, jej otec, tak nech ten byt daruje dcére darovacou zmluvou a čo najskôr urobí vklad do katastra.
    Predaj bytu dcére je tiež možnosť. Nech spíšu kúpnu zmluvu. Tak to bude 100% nenapadnuteľné.
    Závet radšej nie, ten sa dá napadnúť na súde.
    Kúpna a darovacia zmluva sú najlepším riešením.

    kyblik je offline (nepripojený) kyblik

    Robotník telom i dušou kyblik
    Darovať, je to bez poplatkov a bez dane. Zaplatíte iba vklad do katastra.

    sarasara je offline (nepripojený) sarasara

    optimista sarasara
    Ak chce otec byt dať dcére do vlastníctva, najlepšie je darovanie. Dcéra je vydatá, má manžela. Ak by otec previedol na dcéru byt kúpnou zmluvou, mal by na byt nárok aj jej manžel. Ak dostane byt do vlastníctva darovaním, bude mať dcéra výlučné vlastníctvo. To znamená, že nikto z príbuzných si na ten byt nemôže robiť nárok a byt už po smrti terajšieho vlastníka, teda otca, nebude zaradený do dedičstva, lebo v čase smrti bude vlastníkom dcéra.

    katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

    som len človek katarina.j
    dakujem vam, takze z toho mi vychadza, ze je najlepsie darovat byt darovacou zmluvou-to musi byt u notara,ze? no neverim,ze sa to neplati ako pise "kyblik"-ved len za overenie podpisu tam platis a nieto este za nejaku listinu-darov.zmluvu.Tou darovacou zmluvou,ak tomu dobre rozumiem, bude byt vylučne vo vlastnictve dcery /po zapise do katastra/ a v ziadnom pripade sa neda napadnut-ani surodencami, ani manzelom,rozumiem spravne?musi sa robit darov.zmluva u notara ci nie?asi aby to bolo dôveryhodne tak ako. katastralne poplatky su mi jasne, neviete co sa plati za dar.zmluvu? dakujem.

    kyblik je offline (nepripojený) kyblik

    Robotník telom i dušou kyblik
    Katka, overenie podpisu platis ale to je snad normalne. Urobte si sami medzi sebou darovaciu zmluvu a iba podpisy overte (vzory najdeš na nete - nepotrebuješ ju dávať robiť notárovi). A dokonca na matrike je overenie podpisov ešte lacnejšie. Za nič iné potom už mimo katastra neplatíš...
    Naposledy upravil kyblik : 23.01.10 at 21:20 Dôvod: doplnenie

    katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

    som len človek katarina.j
    kyblik Pozri príspevok
    Katka, overenie podpisu platis ale to je snad normalne. Urobte si sami medzi sebou darovaciu zmluvu a iba podpisy overte. A dokonca na matrike je overenie podpisov ešte lacnejšie. Za nič iné potom už mimo katastra neplatíš...
    ja som myslela ze tu dar.zml.musi urobit notar, tak chapem, nevedela som ze to môzu aj oni medzi sebou si napisat a overit len podpisy. super, tak to ich potesim, dakujem ti.pekny vecer

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    katarina.j Pozri príspevok
    ja som myslela ze tu dar.zml.musi urobit notar, tak chapem, nevedela som ze to môzu aj oni medzi sebou si napisat a overit len podpisy. super, tak to ich potesim, dakujem ti.pekny vecer
    Hlavne v zmluve treba zdôrazniť, že ide o dar výlučne len jej. Často ten druhý manžel dokazuje, že ak aj zmluva znie len na jej meno, byt vraj bol darovaný obom manželom do BSM.

    Byt v osobnom vlastníctve

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.