Zavrieť

Porady

Prijmy, ktore nie su zivnostou ani podnikanim

Ahojte,
neviete mi poradit ci si ako fyzicka osoba nepodnikatel mozem dat v danovom priznani prijmy aj do kolonky "prijmy ktore nie su zivnostou ani podnikanim" (par. 6 ods. 2b)?

dik
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    marki
    Ahojte,
    neviete mi poradit ci si ako fyzicka osoba nepodnikatel mozem dat v danovom priznani prijmy aj do kolonky "prijmy ktore nie su zivnostou ani podnikanim" (par. 6 ods. 2b)? dik
    Bolo by vhodné doplniť o aké príjmy ide.

    marki je offline (nepripojený) marki

    marki
    liba2
    Bolo by vhodné doplniť o aké príjmy ide.
    Ide o prijmy zo zahranicia, konkretne za zobrazovanie reklamnych bannerov na mojej webstranke - zaregistroval som sa na jednej stranke, vlozil ich HTML kod k sebe a za zobrazene bannery mi platia...

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Veľmi zaujímavý problém. Do § 6 ods.2 písm. b) Zákona o dani z príjmov patria príjmy osobných asistentov, profi-športovcov, správcov konkurznej podstaty . Ale tvoj druh príjmu ... ? Dalo by sa to charakterizovať ako príležitostná činnosť ? Zrážajú Ti v zahraničí z tohto príjmu daň?

    marki je offline (nepripojený) marki

    marki
    Johanka
    Veľmi zaujímavý problém. Do § 6 ods.2 písm. b) Zákona o dani z príjmov patria príjmy osobných asistentov, profi-športovcov, správcov konkurznej podstaty . Ale tvoj druh príjmu ... ? Dalo by sa to charakterizovať ako príležitostná činnosť ? Zrážajú Ti v zahraničí z tohto príjmu daň?
    No zo zaciatku to bolo take prilezitostne, ale teraz to vyzera ze to bude pravidelne... Aj ked ono je to tak, ze peniaze vyplacaju vzdy az po dosiahnuti urcitej hranice a niekedy sa dari viac, inokedy menej. Ale neviem ci sa to kvoli da stale nazyvat prilezitostnym prijmom.
    Nie, tam mi z toho praveze nic nestrhnu.

    marki je offline (nepripojený) marki

    marki
    V zasade len sek a papier s informaciou o tom, ze mi vystavili sek, jeho cislo, sumu a vetu ze to je za zarobky v tom ich programe...

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Neviem nájsť názov tejto činnosti, čo to je ? Služba? Nemá to nič s duševným vlastníctvom ? Tam kde si sa registroval, neboli nejaké zmluvné podmienky, kde by bol definovaný predmet zmluvy?

    marki je offline (nepripojený) marki

    marki
    No to je ten problem, ze tazko sa na to hlada nazov... bud sluzba alebo mozno "prenajom" miesta na stranke. Velmi vzdialene by sa to dalo prirovnat k tomu ked by si u mna na dome reklamna agentura postavila billboard a platila mi podla toho kolko zarobi na predaji reklamy.
    Jasne, nieco ako zmluvne podmienky existuje:
    http://www.paypopup.com/pubterms.php
    https://www.google.com/adsense/localized-terms

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Položila som otázku kamarátovi - internetovému maniakovi. Povedal , že to je webhosting a on to má v živnosti ...

    marki je offline (nepripojený) marki

    marki
    Dakujem za ochotu, ale webhosting je nieco ine, to robi firma kde som zamestnany
    Mne ide o to, ze ci taketo prijmy by mohli ist do paragrafu 6 aj ked nie som zivnostnik. Lebo na toto zivnostnik urcite nemusim byt - to je program pre "normalnych" jednotlivcov po celom svete, takze je blbost aby na to musel mat kazdy zivnost...
    V tom par. 6 ma lakaju akurat tie pausalne 25% vydavky, ale ked to nejde, tak to prezijem... Takze potom jedine tie prilezitostne prijmy?

    Zlata je offline (nepripojený) Zlata

    Zlata
    Ahoj, ja si myslím, že je to príležitostný príjem. Raz je, raz nie je, na výške nezáleží, pracovnú zmluvu nemáš. Ak sa to nezmestí do par. 6 odst. 2,ods.a), tak by to mohol byť príjem príležitostný, do odst. b) to nepatrí, lebo ako hovoríš do živnosti to nepatrí, a iná činnosť to nie je, (ale preverila by som si to na živnostensko úrade). V zahraničí by ti mali zrážať dať, na konci roka by ti mali zaslať zúčtovanie zaplatenej dane v zahr. a ty si ju započítať v tvojom priznaní.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    marki
    No to je ten problem, ze tazko sa na to hlada nazov... bud sluzba alebo mozno "prenajom" miesta na stranke. Velmi vzdialene by sa to dalo prirovnat k tomu ked by si u mna na dome reklamna agentura postavila billboard a platila mi podla toho kolko zarobi na predaji reklamy.
    Jasne, nieco ako zmluvne podmienky existuje:
    http://www.paypopup.com/pubterms.php
    https://www.google.com/adsense/localized-terms
    Výcuc zo zmluvných podmienok : ... zmluva sa riadi zákonmi štátu Kalifornia. Hneď mi je to jasnejšie . Ale ak by ti náhodou zrážali daň, tak s USA máme podpísanú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia s využitím metódy zápočtu dane.

    marki je offline (nepripojený) marki

    marki
    Praveze nic nezdanuju, tak je to pre nich asi jednoduchsie ked tam maju "zakaznikov" z polky sveta. Proste poslu sek na sumu co zarobili a maju po starostiach. Akurat od ludi z USA vyzaduju nejake to ich Tax ID, ale to vraj musia podla zakona...

    marina8 je offline (nepripojený) marina8

    marina8
    chcela by som sa opytat, ak niekto pracoval pre organizaciu v cudzine a len mu poslali peniaze na ucet v SR a ma " standard service request form", nema ani zivnost ani DIC, cely rok bol zamestnany v SR na HPP, mozem dat tieto prijmy ako par. 6 ods.2b) a uplatnit 40% pausalne vydavky?
    dakujem za rady

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.