Zavrieť

Porady

Odmena advokátovi v prípade odstúpenie od zmluvy pred podpisom

Prosím o radu.Chceli sme si kúpiť dom a tak sme si jeden boli pozrieť.Po nejakom čase (niekoľko dní) sme sa predávajúcemu ozvali, že môže byť a že ten dom teda kupujeme, s tým že sme sa ponúkli že vyhotovýme zmluvu a pred podpisom dom ešte poriadne pozrieme, či je tam všetko v poriadku , pretože naprvýkrát to bolo nesmierne narýchlo a časť domu sme ani nevideli.Predávajúci trval na tom,aby zmluvu vyhotovil jeho právnik.Ten to aj vyhotovil, zmluvu mi poslali na pripomienkovanie a zopár pripomienok som tam aj napísala.Celé sa to potom zbehlo tak,že dôkladná obhliadka sa uskutočnila len deň pred plánovaným podpisom u advokáta.Lenže pri obhliadke bol zistený taký stav nehnuteľnosti,ktorý zmenil náš názor a naviac predávajúci nás informoval, že ešte nemá vysporiadané dedičské konanie a teda že nehnuteľnosť ešte nie je na neho prepísaná. Rozhodli sme sa dom nekúpiť. Na druhý deň sa nám ozval advokát predávajúceho a žiada zaplatiť 1000 eur ako oprávnené výdavky vyčíslené zo sumy uvedenej v návrhu zmluvy.Doteraz som s nikým nič nepodpísala a suma uvedená v návrhu bola ústnym dojednaním s predávajúcim výrazne znížená ešte pred tou detailnejšou obhliadkou, advokát predávajúceho to však nepovažuje za relevantné - vraj sme ho o tom neinformovali a tak si odmenu vypočítava z tej sumy, ktorá je v návrhu.Má advokát právo na odmenu a ak áno, akú vysokú? Prosím poraďte, vyhráža sa mi súdom.Som jeho vyhrážkami totálne vystresovaná a na dne!!!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    nie som detailista ivica sisolak
    V tejto situácii je advokát vo veľmi slabej pozícii:
    1. podľa zákona o advokácii § 18 ods. 4 je advokát povinný informovať klienta o výške odmeny a to ešte pred poskytnutím právnej služby, inak mu odmena nepatrí
    2. podľa skutočností, kt. uvádzaš ty nie si jeho klientom - nemá ani plnú moc, ani dohodu o poskytnutí právnych služieb
    Pokiaľ ide o výške odmeny, tá je predovšetkým zmluvná a často sa odlišuje v porovnaní s ostatnámi advokátmi ( teda pýtať 1000eur za zmluvu je brutál, ja beriem cca 200 :-) )
    Z konania advokáta je evidentná jeho snaha získať peniaze, kt. mu neprínaležia z tvojej strany a mrzí ma jeho konanie, lebo tým len naštrbuje už aj tak dosť pokrivenú povesť advokátov, ak sa on vyhráža súd, skús mu ty pohroziť podnetom na disciplinárne konanie pred Slovenskou advokátskou komorou :-)
    - nemusíš sa ničoho báť

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    eva15 Pozri príspevok
    Prosím o radu.Chceli sme si kúpiť dom a tak sme si jeden boli pozrieť.Po nejakom čase (niekoľko dní) sme sa predávajúcemu ozvali, že môže byť a že ten dom teda kupujeme, s tým že sme sa ponúkli že vyhotovýme zmluvu a pred podpisom dom ešte poriadne pozrieme, či je tam všetko v poriadku , pretože naprvýkrát to bolo nesmierne narýchlo a časť domu sme ani nevideli.Predávajúci trval na tom,aby zmluvu vyhotovil jeho právnik.Ten to aj vyhotovil, zmluvu mi poslali na pripomienkovanie a zopár pripomienok som tam aj napísala.Celé sa to potom zbehlo tak,že dôkladná obhliadka sa uskutočnila len deň pred plánovaným podpisom u advokáta.Lenže pri obhliadke bol zistený taký stav nehnuteľnosti,ktorý zmenil náš názor a naviac predávajúci nás informoval, že ešte nemá vysporiadané dedičské konanie a teda že nehnuteľnosť ešte nie je na neho prepísaná. Rozhodli sme sa dom nekúpiť. Na druhý deň sa nám ozval advokát predávajúceho a žiada zaplatiť 1000 eur ako oprávnené výdavky vyčíslené zo sumy uvedenej v návrhu zmluvy.Doteraz som s nikým nič nepodpísala a suma uvedená v návrhu bola ústnym dojednaním s predávajúcim výrazne znížená ešte pred tou detailnejšou obhliadkou, advokát predávajúceho to však nepovažuje za relevantné - vraj sme ho o tom neinformovali a tak si odmenu vypočítava z tej sumy, ktorá je v návrhu.Má advokát právo na odmenu a ak áno, akú vysokú? Prosím poraďte, vyhráža sa mi súdom.Som jeho vyhrážkami totálne vystresovaná a na dne!!!
    V predošlom príspevku to máš pekne napísané. Ty nemusíš nič platiť. Zmluvu si u advokáta objednal predávajúci, nie ty, preto on sa musí s advokátom vysporiadať. Sú to jeho náklady, ktoré nemôže na vás prenášať.

    eva15 je offline (nepripojený) eva15

    eva15
    Ďakujem za odpovede. Včera ma predávajúci informoval, že to uhradil a advokát je už spokojný, on nemal kam uhnúť. Bol taký veľmi smutný a ani sa na mňa nehneval, skrátka to bral tak porazenecky. Bolo mi ho ľúto a hrýzlo ma svedomie, pretože aj ja som pochybila, nebola som dostatočne dôrazná, a tak som mu na tie výdavky prispela. Asi som sprostá alebo čo...peniaze časom oľutujem, ale svedomie by ma hrýzlo naveky.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    eva15 Pozri príspevok
    Ďakujem za odpovede. Včera ma predávajúci informoval, že to uhradil a advokát je už spokojný, on nemal kam uhnúť. Bol taký veľmi smutný a ani sa na mňa nehneval, skrátka to bral tak porazenecky. Bolo mi ho ľúto a hrýzlo ma svedomie, pretože aj ja som pochybila, nebola som dostatočne dôrazná, a tak som mu na tie výdavky prispela. Asi som sprostá alebo čo...peniaze časom oľutujem, ale svedomie by ma hrýzlo naveky.
    Nemuselo ťa trápiť svedomie, pretože ten predávajúci dostal za tie peniaze návrh zmluvy, ktorú môže použiť pri ďalšom kupcovi - stačí, ak prepíše údaje kupujúceho a má hotovú zmluvu. Takže neboli to zbytočné investície.

    A ak si mu už prispela, tak na tvojom mieste by som žiadal aspoň kópiu tej zmluvy, možno sa ti v budúcnosti niekedy zíde. Nebudeš musieť platiť za vypracovanie novej zmluvy.

    Odmena advokátovi v prípade odstúpenie od zmluvy pred podpisom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.