Zavrieť

Porady

Majetkove vysporiadanie po rozvode

Prosim poradte. Moja sestra je pred rozvodom.
V premanzelskej zmluve ma uvedeny rodinny dom
na jej meno. V dome manzel nema ani trvaly ani prechodny pobyt.
Pocas manzelstva splacala pozicku z fondu rozvoja
a byvania na uvedeny dom. Sestrin manzel je na polovicnom invalidnom dochodku, obcas mal nejaku zivnost, po ktorej ostali iba dlhy, na domacnost financne neprispieval, vsetko investovala sestra z jej platu.
Teraz manzel vymaha od nej peniaze, ktore spacala na pozicku, kedze zili v spolocnej domacnosti, vraj to patri do BSM. Nemusi preukazat ze mal nejaky financny prijem a skutocne tam prispieval? Vyhraza sa, ze ma dobreho pravnika a paragrafy su vraj pokrutene.
Z domu nechce odist.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Zdenka234 Pozri príspevok
    Prosim poradte. Moja sestra je pred rozvodom.
    V premanzelskej zmluve ma uvedeny rodinny dom Na slovensku nie je inštitút predmanželskej zmluvy.
    na jej meno. V dome manzel nema ani trvaly ani prechodny pobyt.
    Pocas manzelstva splacala pozicku z fondu rozvoja
    a byvania na uvedeny dom. Sestrin manzel je na polovicnom invalidnom dochodku, obcas mal nejaku zivnost, po ktorej ostali iba dlhy, na domacnost financne neprispieval, vsetko investovala sestra z jej platu.
    Teraz manzel vymaha od nej peniaze, ktore spacala na pozicku, kedze zili v spolocnej domacnosti, vraj to patri do BSM. Ano jej manžel má pravdu, príjem počas manželstva sa nedelí na moj a tvoj ale je spoločný, a je jedno akým dielom kto prispieval ..
    Nemusi preukazat ze mal nejaky financny prijem a skutocne tam prispieval? Nie nemusí, a dokonca môže od tvojej sestry žiadať po rozvode aj výživné na seba. Vyhraza sa, ze ma dobreho pravnika a paragrafy su vraj pokrutene.
    Z domu nechce odist.
    V texte.

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    Zdenka234 Pozri príspevok
    Prosim poradte. Moja sestra je pred rozvodom.
    V premanzelskej zmluve ma uvedeny rodinny dom
    na jej meno. V dome manzel nema ani trvaly ani prechodny pobyt.
    Pocas manzelstva splacala pozicku z fondu rozvoja
    a byvania na uvedeny dom. Sestrin manzel je na polovicnom invalidnom dochodku, obcas mal nejaku zivnost, po ktorej ostali iba dlhy, na domacnost financne neprispieval, vsetko investovala sestra z jej platu.
    Teraz manzel vymaha od nej peniaze, ktore spacala na pozicku, kedze zili v spolocnej domacnosti, vraj to patri do BSM. Nemusi preukazat ze mal nejaky financny prijem a skutocne tam prispieval? Vyhraza sa, ze ma dobreho pravnika a paragrafy su vraj pokrutene.
    Z domu nechce odist.
    keďže v dome nemá ani len prechodný nieto ešte trvalý pobyt, tak z domu môže odchádzať každý deň v sprievode polície + môže mať na krku trestné oznámenie za porušovanie domovej slobody...(ak by sestra volala policajtov aby ho vyviedli... )
    Na dom nemá nárok nakoľko bol získaný pred manželstvom, avšak má nárok na polovicu všetkých rekonštrukcií, ktoré boli urobené počas trvania manželstva. Preukazovať svoj príjem nemusí, stačí ak preukáže že majetok bol nadobudnutý počas manželstva...

    orlica je offline (nepripojený) orlica

    orlica
    Mno, nemusí to byť vždy ideálna polovica v BSM. Z tejto zásady však zákon pripúšťa výnimky, kt. umožňujú podiely určiť aj iným pomerom ( napr. s prihliadnutím na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, ako sa zaslúžil o NADOBUDNUTIE a UDRŽANIE spoločných vecí a pod.
    Pre posúdenie výšky náhrady toho , čo sa zo SPOLOČNÉHO majetku manželov vynaložilo n aoddelený majetok jedného z nich ( a naopak), vôbec nei je rozhodujúce , o akú sumu sa jeho majetok investíciami zhodnotil (bohužial pri vyporiadaní niektorí si BSM mýlia s realitnou agenturou a ziskom )ale to, aká suma sa na tento účel SKUTOČNE vynaložila z ICH SPOLOČNÝCH prostriedkov.

    Zdenka234 je offline (nepripojený) Zdenka234

    Zdenka234
    Dakujem za odpovede, vidim, ze to nie je jednoduche.
    Najlepsie by bolo keby sa dohodli a spisali majetkove vysporiadanie, je taketo vysporiadanie konecne? Niekde som citala, ze sa to da napadnut este do 3 rokoch po rozvode. Napriklad keby sa dodatocne zistili nejake manzelove dlhy a bolo by ich treba splacat. A ako je
    s tym vyzivnym na manzela? Sestera splaca pozicku na dom, dlhy za manzelove telefony, ma 2 nezaopatrene deti a este aj vyzivne na byvaleho manzela ?

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Zdenka234 Pozri príspevok
    Dakujem za odpovede, vidim, ze to nie je jednoduche.
    Najlepsie by bolo keby sa dohodli a spisali majetkove vysporiadanie, je taketo vysporiadanie konecne? Niekde som citala, ze sa to da napadnut este do 3 rokoch po rozvode. Napriklad keby sa dodatocne zistili nejake manzelove dlhy a bolo by ich treba splacat. A ako je
    s tym vyzivnym na manzela? Sestera splaca pozicku na dom, dlhy za manzelove telefony, ma 2 nezaopatrene deti a este aj vyzivne na byvaleho manzela ?
    Ako s tým výživným na rozvedeného manžela som chcela poukázať, že aj niečo také existuje. On má príjem invalidný dôchodok. Sestra nech požiada o výživné na deti.
    A čo sa týka BSM, tak nech pekne vyčísli dlžoby, + príjmy šupne to na polovicu. A z toho rozdielu nech vyplatí mng. aby mala pokoj.

    Zdenka234 je offline (nepripojený) Zdenka234

    Zdenka234
    Diky, tym prijmom sa rozumie aj cela suma splatok pozicky za dom, na ktore manzel neprispel ani korunou a ona mu z toho musi vyplatit polovicu? Nielen, ze ho cele roky zivila, teraz mu musi este doplacat peniaze, nejako sa s tym vnutorne nemozem stotoznit.
    Este jedna nezodpovedana otazocka, ked raz podpisu to majetkove vysporiadanie, nebude sa to dat do tych 3 rokov po rozvode este napadnut? Vyplati ho raz a navzdy a bude mat pokoj?

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Zdenka234 Pozri príspevok
    Diky, tym prijmom sa rozumie aj cela suma splatok pozicky za dom, na ktore manzel neprispel ani korunou a ona mu z toho musi vyplatit polovicu? Nielen, ze ho cele roky zivila, teraz mu musi este doplacat peniaze, nejako sa s tym vnutorne nemozem stotoznit.
    Este jedna nezodpovedana otazocka, ked raz podpisu to majetkove vysporiadanie, nebude sa to dat do tych 3 rokov po rozvode este napadnut? Vyplati ho raz a navzdy a bude mat pokoj?
    Ako právne bude mať pokoj, otázka je či jej dá pokoj on.
    To ty ani my nevieme.

    Nech zráta úvery čo jej ešte treba vyplatiť, z toho on má jej dať polovicu. A ona jemu má dať polovicu z BSM ( teda okrem toho domu, len zo zhodnotenia ). Čiže ak úver je 200 000 sk , a dom sa zhodnotil o 300 000 sk, tak tvoja sestra poráta 300 000 - 200 000 = 100 000 a tú sumu vydelí dvoma a jemu treba vyplatiť 50 000.

    A nech to rieši čím skôr, lebo on ak narobí dlžoby tak polovica aj jeho dlžôb je jej ... lebo aj dlžoby patria do BSM.

    Zdenka234 je offline (nepripojený) Zdenka234

    Zdenka234
    Díky za odpovede, ale zabudla som poznamenať, že úver je iba na sestrino meno, vybavila si ho pred manželstvom, polovicu úveru splatila počas manželstva, z toho musí vyplatiť polovicu manželovi (tak som porozumela z vašich odpovedí) a predpokladám, že zostatok nesplateného úveru sa nebude nijako deliť
    s manželom, musí ho splatiť sama.
    Takisto predpokladám, že všetky dlžoby, ktoré mal jej manžel ešte pred uzavretím manželstva a s ktorými sa nezaoberal počas manželstva a sú nesplatené, si bude musieť po rozvode platiť sám a nebudú sa s nimi deliť na polovicu s mojou sestrou.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Zdenka234 Pozri príspevok
    Díky za odpovede, ale zabudla som poznamenať, že úver je iba na sestrino meno, vybavila si ho pred manželstvom, polovicu úveru splatila počas manželstva, z toho musí vyplatiť polovicu manželovi (tak som porozumela z vašich odpovedí) a predpokladám, že zostatok nesplateného úveru sa nebude nijako deliť
    s manželom, musí ho splatiť sama.
    Takisto predpokladám, že všetky dlžoby, ktoré mal jej manžel ešte pred uzavretím manželstva a s ktorými sa nezaoberal počas manželstva a sú nesplatené, si bude musieť po rozvode platiť sám a nebudú sa s nimi deliť na polovicu s mojou sestrou.
    Ano presne tak, to čo bolo pred manželstvom je mimo BSM. AK úver bol splácaný počas manželstva tak má nárok na polovicu vyplatenej sumy. A dlhy z manželstva sa delia na polovicu.

    A dlžoby jeho ktoré boli zaplatené počas manželstva tak tiež má sestra nárok na polovicu vyplatenej sumy, na to nezabúdať.

    Majetkove vysporiadanie po rozvode

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.