Vyjadrenie DU: V súlade s ustanovením § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov , ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, neuplatní preukázateľné daňové výdavky , môže uplatniť výdavky vo výške 25 % z úhrnu príjmov z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu okrem daňovníka, ktorý má príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu len z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky percentom z príjmov, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť. Toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázateľnej výške . Osobitným predpisom, v ktorom sú uvedené remeselné živnosti, pri ktorých je možné uplatniť 60 % výdavky z úhrnu príjmov podľa § 6 zákona o dani z príjmov , je príloha č. 1 zákona č. 455/1991 Zb. Živnostenského zákona v zn.n.p.. Počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach. Podľa § 19 zák.č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní v znení neskorších predpisov (živnostenský zákon) sú ohlasovacie živnosti :
a)remeselné, ak je podmienkou prevádzkovania živnosti odborná spôsobilosť získaná vyučením v odbore,
b)viazané, ak je podmienkou prevádzkovania živnosti odborná spôsobilosť získaná inak,
c)voľné, ak nie je ako podmienka prevádzkovania živnosti odborná spôsobilosť ustanovená.
Remeselná živnosť nie je ekvivalentná s remeselnou činnosťou. Pri remeselných činnostiach ide o ohlasovacie činnosti voľné, kde nie je potrebné preukazovať odbornú spôsobilosť tak, ako je to v prípade remeselných živností. Zákon o dani z príjmov viaže výnimku len na taxatívne vymedzené remeselné živnosti s odkazom na citovanú prílohu.
Remeselné živnosti sú živnosti uvedené v prílohe č. 1 k živnostenskému zákona . V § 21 a 22 tohto zákona sú uvedené podmienky preukazovania odbornej spôsobilosti pri remeselných živnostiach. Preukazovanie týchto podmienok vo väzbe na vydanie živnostenského oprávnenia preverujú živnostenské úrady, ktoré aj vydávajú živnostenské listy. Ak daňovník vykonáva podnikateľskú činnosť a nevie, či má vydané oprávnenie na vykonávanie remeselnej živnosti alebo remeselnej činnosti, odpoveď mu poskytne príslušný živnostenský úrad.
Podľa § 3 ods. 5 zák.č. 150/2001 Z.z. o daňových orgánoch v zn.n.p. Daňové riaditeľstvo SR a jeho pracoviská informujú daňové subjekty o ich právach a povinnostiach vo veciach daní a o osobitných predpisoch tam uvedených a nie je kompetentné určovať, ktoré činnosti v rámci podnikania fyzickej osoby sú remeselnými živnosťami.
Dôležitou skutočnosťou pri posudzovaní nároku na uplatnenie výdavkov vo výške 60 % z príjmov je to, že môže ísť len o úhrn povolených príjmov – teda zo živností uvedených v prílohe č. 1 Živnostenského zákona.
Zdaňovacie obdobie – rok 2005 :
S účinnosťou od 1.1.2005 nadobudol platnosť zák.č. 659/2004 Z.z., ktorý mení a dopĺňa zákon č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v zn.n.p. , podľa ktorého v zdaňovacom období roka 2005 bude možné uplatniť u neplatiteľa DPH aj kombinované výdavky, ale len ak pôjde o kombináciu príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 ( príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti) s príjmami podľa § 6 ods. 3 ( príjmy z prenájmu nehnuteľností) , napríklad výdavky podľa § 6 ods. 1 a 2 percentom z úhrnu týchto príjmov a pri príjmoch z prenájmu podľa § 6 ods. 3 preukázateľné daňové výdavky , a naopak.
TAK TERAZ SOM TO POCHOPILA, ŽE TREBA SA PÝTAŤ NA ŽIVNOSTENSKOM ÚRADE...