Zavrieť

Porady

darovacia zmluva na byt

Dobry den, asi styri hodiny som na dnes na porade stravil lustrovanim prispevkov o darovacich zmluvach ci uz na nehnutelnosti alebo byt. Nazory sa dost lisia musim povedat, chcem sa opytat, ci niekto nema vyhotovenu darovaciu zmluvu ktora presla katastrom na byt a nebol by ochotny mi ju zaslat mailom, samozrejme bez osobnych udajov. Pochopil som ze darovacia zmluva na byt sa odlisuje od darovacej zmluvy na nehnutelnost, nakolko v nej musia byt aj veci podla zakona a prevode bytov a nebytovych priestorov, podla niekoho nazoru uvedene aj rozlohy jednotlivych miestnosti v byte, vyhlasenie nadobudatela a pristupeni k zmluve o vykone spravy, eventualne potvrdenie spravcu o pripadnych nedoplatkoch na fonde oprav atd.. Na tento konkretny byt sa vztahuje iba jedna tarcha podla listu vlastnictva, spociva v prave prechodu cez pozemok. Pozemok nie je sucastou darovacej zmluvy, nakolko doteraz nebol odkupovany. Na LV je evidovanych vsetkych 24 bytov ktore su v konkretnom vchode, daruje sa iba jeden byt z tych 24.
dakujem, mozno to pomoze uz raz navzdy uzavriet temu darovacej zmluvy na byt :-)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    nie som detailista ivica sisolak
    rada by som ti pomohla, ale nie som veľmi zástancom tzv. vzorových zmlúv, ktoré si potom niekoľkí nadšenci doplnia a ak sa vyskytne problém, tak bol isto v nesprávnom vzore. Možno preto si ešte žiadny vzor darovacej zmluvy nenašiel. Darovacia zmluva na byt by mala totiž spĺňať všetky náležitosti darovacej zmluvy a aj náležitosti Zmluvy o prevode vlastníctva bytu.

    peterko je offline (nepripojený) peterko

    peterko
    ahoj Ivica, ved o to ide, ja nezhanam vzor, ale konkretnu zmluvu ktoru niekto uz na kataster dal a presla a vyhovuje aj darovacej zmluve aj zmluve o prevode bytu. U nas ide o darovanie v ramci rodiny, od jedneho vlastnika, vztahy su dobre, nejake napadanie zmluvy v buducnosti na 99.9% nehrozi, tak sa mi zda zbytocne utracat peniaze na notarov a pravnikov. Ak by som kupoval alebo predaval byt "cudzej osobe", samozrejme ze by som do poplatkov pravnikovi alebo notarovi radsej zainvestoval

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Rozmery jednotlivých miestností sa nemusia uvádzať ani pri prevode bytu do vlastníctva nájomcu vlastíkom domu.
    Ak už máte list vlastníctva, byt je dostatočne určený údajmi z neho: adresa, číslo bytu, zapísaný na LV číslo, môžeš tam dať rozlohu, poschodie, príslušenstvo mimo bytu (pivnicu). Najmä nezabudni uviesť, že sa prevádza aj spoluvlastnícky podiel na spoločných častiach a spoločných zariadeniach domu, ktorý je x/y (opíš z LV).
    Nakoniec, darovacia zmluva musí mať klauzu, že darca odovzdáva byt (bezplatne) a obdarovaný dar prijíma.
    Naposledy upravil Mária27 : 29.01.10 at 17:58

    Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

    právnik, ktorého baví právo =D ...viac Mgr.Shrek
    Peterko. Pripájam takú základnú darovaciu zmluvu. Obsahuje len tie najzákladnejšie náležitosti, lebo ako Ivica napísala, je ťažké a hlúpe robiť vzorovú zmluvu. Ber to preto len ako vodítko, že toto v zmluve nesmie chýbať. Ak sa mýlim, opravte ma pls.
    Zabudol som....nezabudni tam ako Mária správne povedala to o tých spoluvlastníckych podieloch a aj to, že obdarovaný si je vedomý všetkých právnych vzťahov do ktorých kúpou bytu vstupuje.

    peterko je offline (nepripojený) peterko

    peterko
    dakujem vsetkym za pomoc, pustim sa do toho a ked to vsetko dokoncim, dam sem vysledok, s podrobnym navodom ako na to

    Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

    Ivenka
    Všetci čo pisali v prispevku, že opisať darovaciu zmluvu je blbosť majú pravdu. Ja som podobne opísala Návrh na vklad do katastra iba som zmenila svoje údaje a čísla a aj tak mi vklad neprešiel. Asi nie je jedno či doklad prevezme pani v bielom alebo v čiernom.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Ivenka Pozri príspevok
    Všetci čo pisali v prispevku, že opisať darovaciu zmluvu je blbosť majú pravdu. Ja som podobne opísala Návrh na vklad do katastra iba som zmenila svoje údaje a čísla a aj tak mi vklad neprešiel. Asi nie je jedno či doklad prevezme pani v bielom alebo v čiernom.
    Nie je opísať ako opísať .......ono je lepšie napísať , držať sa línie vzoru , ale písať podľa svojho ...

    Ozaj ,

    Darovacia zmluva je jeden dokument , ktorý je ale neznedbateľnou prílohou Vkladu do katastra nehnuteľností
    Plus ďalšie náležitosti ...

    Pani v čiernom alebo v bielom ???....tak tej je to úplne jedno ......prevezme papiere , šmarí pečiatku , prilepí kolok , zapíše do knihy ...fajront

    Ono totiž Vklad do katastra kontroluje - posudzuje právnik uvedenej organizácie ....jedna malá chybička se vloudí a celá Tvoja práca je hen tam ....

    hena22 je offline (nepripojený) hena22

    hena22
    Mária27 Pozri príspevok
    Rozmery jednotlivých miestností sa nemusia uvádzať ani pri prevode bytu do vlastníctva nájomcu vlastíkom domu.
    Ak už máte list vlastníctva, byt je dostatočne určený údajmi z neho: adresa, číslo bytu, zapísaný na LV číslo, môžeš tam dať rozlohu, poschodie, príslušenstvo mimo bytu (pivnicu). Najmä nezabudni uviesť, že sa prevádza aj spoluvlastnícky podiel na spoločných častiach a spoločných zariadeniach domu, ktorý je x/y (opíš z LV).
    Nakoniec, darovacia zmluva musí mať klauzu, že darca odovzdáva byt (bezplatne) a obdarovaný dar prijíma.
    Súhlasím so všetkým. Okrem toho sa ešte k zmluve prikladá aj prehlásenie správcu bytu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.