Zavrieť

Porady

rozučtovanie TUV z vlastnej kotolne

Dobrý deň, vedel by nám niekto poradiť v nasledovnom probléme. V bytovom dome máme vlastnú kotolňu, ktorú využívame na kúrenie aj na ohrev TUV. Koľko precent (aký koeficient) zo spotrebovaného plynu má ísť na kúrenie a koľko na ohrev TUV. Každý byt má vlastný vodomer na SUV a TUV.
Usporiadat
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Donedavna sa pouzival pomer 70% na kurenie a na TUV 30%.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

To sa nedá takto rozseknúť, dá sa to vypočítať. Viete koľko ste spálili plynu a z toho vypočítate množstvo vyrobeného tepla. (plynári vám dajú aj množstvo tepla ktoré vyrobíte spálením 1m3 plynu vo faktúre). Môže tu byť niekoľko variant:

1. Pokial máte na päte domu kalorimetrické meradlo viete čo šlo na kúrenie, zbytok išlo na TÚV, alebo naopak.
2.Ak nemáte kalorimetrické merače spotreby tepla môžete to spočítať odhadom. Vezmete údaje z predchádzajúcich rokov a urobíte štatistické porovnanie spotreby tepla za kúrenie a TÚV v percentách a prispôsobíte to súčastným podmienkam a v podobných percentách to rozdelíte teraz. Môžete tiež porovnať adekvátnu budovu ako je vaša a podľa ich spotreby tepla na 1m2 si vypočítate svoju spotrebu vhodné je toto tiež porovnať s predchádzajúcimi rokmi.
3. Ak nemáte nič len spotrebu plynu a množstva TÚV dá sa to vypočítať na základe fyziky, kde musíte zobrať do úvahy rôzne tabulky a vzorce z ktorých vypočítate koľko energie je treba na zohriatie 1m3 vody o 1°C a z toho vypočítate množstvo tepla ktoré bolo treba na výrobu všetkej teplej vody, zbytok je na kúrenie.

Može sa však stať, že vám vyjdú čísla ktoré by nemali byť. Preto je to treba s niečim porovnať.

U nás sme pred zateplením a reguláciou mali spotrebu tepla na kúrenie približne o 1/3 vyššiu ako bola spotreba TÚV, po vyregulovani sústavy sa tento pomer zmenil približne na 1:1. Teraz po zateplení to vyzerá, že za kúrenie dáme menej ako za TÚV.

U nás sa spotreba tepla na TÚV prakticky skoro vôbec nemení už niekoľko rokov. (Je to prepočet na 1m3 TÚV.)

Možno má niekto iné skúsenosti.
Naposledy upravil Orim : 27.01.10 at 02:48
0 0
mima76 mima76

mima76 je offline (nepripojený) mima76

Môžete mi teda povedať koľko stojí m3 TUV. U nás vypčítali, že teplo na vykurovanie bytu stojí 30 Sk/m2, teplo na ohrev TUV 190 Sk/m3 a stočné + SUV 55 Sk/m3.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Ťažká otázka, tisíc ľudí, tisíc domov a každý ti povie inú cenu.

Hodne povedal Orim, Náklady na teplú vodu tvoria, studená voda, spotreba m3 a energia, plyn, elektrina, ktorá jú ohrieva.

Ak je v dome cirkulácia teplej vody, voda, pokiaľ nie je odobratá je znova ohrievaná na 45 °C a to robí rozdielne ceny v domoch.

Keby aj rovnaké domy minuli rovnaké množstvo teplej vody náklady na 1 m3 môžu byť rozdielne, skôr budú. Závisieť to bude od času a množstva jej opätovného ohriata na 45 °C.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Podľa plynární u nás získame spálením 1m3 plynu množstvo tepla 10.57 KWh. Zohriatim 1l vody o 1°C spotrebujeme približne 4.2 kJ. A môžete počítať.
Nezabudnúť prepočítat cenu plynu, elektriky a studenej vody. Z toho vám vyjde čistá teoretická cena na KWh a m3 TÚV, lenže sú tu straty, čím je menšia spotreba tým sú straty väčšie, pretože neustálou cirkuláciou sa voda ochladzuje a treba ju ohrievať.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

mima76 Pozri príspevok
Môžete mi teda povedať koľko stojí m3 TUV. U nás vypčítali, že teplo na vykurovanie bytu stojí 30 Sk/m2, teplo na ohrev TUV 190 Sk/m3 a stočné + SUV 55 Sk/m3.
Za vykurovanie hodne nízka cena, mňa by zaujímali hodnoty GJ/m2 a GJ/m3.
0 0
vd1 vd1

vd1 je offline (nepripojený) vd1

U nás je pomer 85% na vykuovanie a 15 na ohrev TUV. Týmto sme sa dopracovali k sume 345 Sk na 1 m3 TUV. Myslím, že toto účtovanie nie je správne, lebo máme 1.000 litrový obojživelník, ktorý ide celý rok na plyn, čím teda zohrejeme 365.000 litrov vody za rok ale podľa súčtu vodomerov na TUV v bytoch sme vyúčtovali len 89 m3 TUV.Kde sa podela ostatná teplá voda neviem.
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

vd1 Pozri príspevok
U nás je pomer 85% na vykuovanie a 15 na ohrev TUV. Týmto sme sa dopracovali k sume 345 Sk na 1 m3 TUV. Myslím, že toto účtovanie nie je správne, lebo máme 1.000 litrový obojživelník, ktorý ide celý rok na plyn, čím teda zohrejeme 365.000 litrov vody za rok ale podľa súčtu vodomerov na TUV v bytoch sme vyúčtovali len 89 m3 TUV.Kde sa podela ostatná teplá voda neviem.

Mate merat spotrebu studenej vody na vstupe obojzivelnika a budete mat presny udaj o spotrebe TUV k dispozicii, tak ako sa to bezne robi inde.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Ja v plynových kotolniach mam vodomer na spotrebu TUV, náklady na plyn rozúčtovávam na 70% ÚK a 30% ohrev TUV.
Cena za ohrev TUV 180,55 Sk za r. 2008 aj so studenou vodou na prípravu teplej vody
Cena za UK na m2 plochy 332,51 Sk.
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

mima76 Pozri príspevok
Dobrý deň, vedel by nám niekto poradiť v nasledovnom probléme. V bytovom dome máme vlastnú kotolňu, ktorú využívame na kúrenie aj na ohrev TUV. Koľko precent (aký koeficient) zo spotrebovaného plynu má ísť na kúrenie a koľko na ohrev TUV. Každý byt má vlastný vodomer na SUV a TUV.
Ak sa jedna o minulý rok tak to môžte kľudne urobiť tak, ako píše najag a lubica02- teda 30% teplá voda a 70% ÚK. Veľkú chybu neurobíte.

Ak to chceš presnejšie vykázovať, tak pre tento rok urobte nasledovne:

V čase keď sa nekúri (júl, august) si odsledujte koľko m3 vody ste vyrobili a koľko m3 plynu ste na to spotrebovali.
Potom analogicky si vyrátaš pre celoročnú spotrebu teplej vody množstvo spotrebovaného plynu a podľa toho celkové náklady na TÚV. Tak sa empiricky dopracuješ k reálnym nákladom.
Jedinou nepresnosťou bude to, že v lete všetky tepelné straty pôjdu na účet TÚV a v čase keď sa klúri tak straty sa podelia medzi ÚK a TÚV (v lete budú náklady na TÚV kapanek vyššie), ale to je zanedbateľná nepresnosť.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Julian Pozri príspevok
Ak sa jedna o minulý rok tak to môžte kľudne urobiť tak, ako píše najag a lubica02- teda 30% teplá voda a 70% ÚK. Veľkú chybu neurobíte.

Ak to chceš presnejšie vykázovať, tak pre tento rok urobte nasledovne:

V čase keď sa nekúri (júl, august) si odsledujte koľko m3 vody ste vyrobili a koľko m3 plynu ste na to spotrebovali.
Potom analogicky si vyrátaš pre celoročnú spotrebu teplej vody množstvo spotrebovaného plynu a podľa toho celkové náklady na TÚV. Tak sa empiricky dopracuješ k reálnym nákladom.
Jedinou nepresnosťou bude to, že v lete všetky tepelné straty pôjdu na účet TÚV a v čase keď sa klúri tak straty sa podelia medzi ÚK a TÚV (v lete budú náklady na TÚV kapanek vyššie), ale to je zanedbateľná nepresnosť.
Ano presne takto to robím v jednom dome - som na to aj zabudla .
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

U nás máme kalorimetrické merače na päte každého vchodu a energia bola rozdelená takto 44% na UK a 56% na TÚV.
0 0
tralala tralala

tralala je offline (nepripojený) tralala

dobry den.
neviete nahodou ci sa pomer rozuctovania / 30-70; 40-60; 50-50/ nemeni od 1.1.2010. bol som dnes so spravcom nasej bytovky a ten nadhodil, ze od 1.1. sa tento pomer meni na 60-40.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

tralala Pozri príspevok
dobry den.
neviete nahodou ci sa pomer rozuctovania / 30-70; 40-60; 50-50/ nemeni od 1.1.2010. bol som dnes so spravcom nasej bytovky a ten nadhodil, ze od 1.1. sa tento pomer meni na 60-40.
To sa týka dodávky tepla do bytov , kde sú namontované pomerové rozdeľovače nakladov tepla .
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Určite majú pomerové merače ináč by sa tam nehovorilo o pomere a všetko by šlo podľa ....

tralala Pozri príspevok
dobry den.
neviete nahodou ci sa pomer rozuctovania / 30-70; 40-60; 50-50/ nemeni od 1.1.2010. bol som dnes so spravcom nasej bytovky a ten nadhodil, ze od 1.1. sa tento pomer meni na 60-40.
treba si prečítať Vyhlášku ÚRSO 358/2009 s dôrazom na znenie § 7 čl. 1 a 10.

Najlepšie to bude si zohnať a prebrať z vašim správcom.


Pomer sa mení tak ako si to dohodnete na zhromaždení vlastníkov.
Naposledy upravil Orim : 29.01.10 at 14:15
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

tralala Pozri príspevok
dobry den.
neviete nahodou ci sa pomer rozuctovania / 30-70; 40-60; 50-50/ nemeni od 1.1.2010. bol som dnes so spravcom nasej bytovky a ten nadhodil, ze od 1.1. sa tento pomer meni na 60-40.
Nemení, nemení! Alebo mení? Áno mení sa v takom pomere ako sa dohodnú vlastníci a ten môže byť po dohode 0 - 100, alebo aj 100 - 0, prípadne niečo medzi tým. A správca nemôže o tom rozhodovať, len vlastníci.

Vyhláška 358/2005, §7, odsek 10

(10) Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov dohodnú
podľa osobitného predpisu7) inak,
rozpočítavanie množstva dodaného tepla na vykurovanie
podľa odsekov 1 až 9 sa neuplatňuje.“.

7) Zákon 182/1993, §14

Takže, všetko čo je uvedené v odsekoch 1 až 9 je len doporučenie.

Všetko, čo je v odsekoch 1 až 9 si môžu vlastníci dohodnúť podľa svojho uváženia, prípadne ak si dajú spracovať odborný posudok na rozdelenie nákladov, tak aj podľa toho posudku. Odobraté teplo je ich majetok!
0 0
karetkar karetkar

karetkar je offline (nepripojený) karetkar

workoholik
Ja som to spravil nasledovne, odsledoval som spotrebu TUV za 1 mesiac v lete, kolko sa na to minulo m3 plynu, to prepocital na kWh. A kedze poznate spotrebu TUV za rok vynasobite kolko miniete za m3 dostanete vyslednu hdnotu potreby m3 plynu na ohrev TUV. Koeficienty su len pre lenivcov....
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

Z týchto príspevkov si zadavateľ témy asi ťažko vyberie odpoveď.

Určite sa však dohodneme na tom, že v domovej kotolni na 1 m3 teplej vody je potrebných 0,28 GJ tepla no a z toho sa už dá vyrátať koľko je to m3 plynu.
0 0
tralala tralala

tralala je offline (nepripojený) tralala

Ďakujem.
0 0
14igor 14igor

14igor je offline (nepripojený) 14igor

mima76 Pozri príspevok
Môžete mi teda povedať koľko stojí m3 TUV. U nás vypčítali, že teplo na vykurovanie bytu stojí 30 Sk/m2, teplo na ohrev TUV 190 Sk/m3 a stočné + SUV 55 Sk/m3.
Orim Pozri príspevok
Za vykurovanie hodne nízka cena, mňa by zaujímali hodnoty GJ/m2 a GJ/m3.
U nás je okolo 0,31GJ/m2.

Mima
SUV - pozrieš VaK
Cena GJ je rovnaká pre UK aj TUV.
Ak Julin spočítal 0,28 GJ/m3 (daj aspoň 1,3 na straty ), tak na 89 m3 TUV (ak všetky vodomery "merali" ) máš min 32 GJ.
Odhadom by GJ mohol byť niekde okolo 200 - 400 Sk - z toho by som povedal, že na kúrenie tak 60 - 120 Sk/m2


vd1 Pozri príspevok
U nás je pomer 85% na vykuovanie a 15 na ohrev TUV. Týmto sme sa dopracovali k sume 345 Sk na 1 m3 TUV. Myslím, že toto účtovanie nie je správne, lebo máme 1.000 litrový obojživelník, ktorý ide celý rok na plyn, čím teda zohrejeme 365.000 litrov vody za rok ale podľa súčtu vodomerov na TUV v bytoch sme vyúčtovali len 89 m3 TUV.Kde sa podela ostatná teplá voda neviem.
365 m3 nebolo náhodou aj s cirkulačkou ?
(alebo si to iba rátal 1000 x 365 ???? ) a nie z vodomeru ?

PS
Čo je to "obojživelník" , čo ide celý rok na plyn ?

Julian Pozri príspevok
Z týchto príspevkov si zadavateľ témy asi ťažko vyberie odpoveď.

Určite sa však dohodneme na tom, že v domovej kotolni na 1 m3 teplej vody je potrebných 0,28 GJ tepla no a z toho sa už dá vyrátať koľko je to m3 plynu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať