Zavrieť

Porady

Dieťa po rozvode a obavy z ex Pomoc

Dobry den, chcela by som poradit... budem mat sud kvoli vyzivnemu na dcerku ale ex trva na tom, ze si bude bravat malu aj k jeho rodicom s cim ja nesuhlasim lebo mala je na mna velmi naviazana a ani ked s nami byval nechcela s nim velmi byt... ako sme sa rozisli tak sa mi vyhrazal smrtou len aby mala nebola so mnou a potom, ze ju unesie ked pojdeme na prechadzku. Mama z toho vsetkeho dostala silny infarkt a tak som si predlzila matersku aby som bola s nou doma a aby som mohla nosit malu zo skolky a do skolky lebo mi ju nema kto. A kvoli socialnej podpore som musela podat na sud aby som aspon nieco dostala.... vobec neviem co mam robit, nechcem aby sa mala s ex stretavala ale ked uz tak len v mojej pritomnosti aj ked vzdy pri stretnuti ju citovo deptal typom "ty uz nevies kto som... ty ma uz nepoznas" a mala potom len plakala. Odkedy sme sa rozisli tak mi zaplatil asi 7 krat a to uz niesme spolu rok a pol. Preto by som aj chcela poradit ci sa neda prepisat dcerku na moje meno kedze mi pravidelne neplatil.... Velmi Vas prosim o radu.... som nestastna.... Danka
Naposledy upravil Dav : 27.01.10 at 03:48
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

    právnik, ktorého baví právo =D ...viac Mgr.Shrek
    dankasarrinka Pozri príspevok
    Dobry den, chcela by som poradit... budem mat sud kvoli vyzivnemu na dcerku ale ex trva na tom, ze si bude bravat malu aj k jeho rodicom s cim ja nesuhlasim lebo mala je na mna velmi naviazana a ani ked s nami byval nechcela s nim velmi byt... ako sme sa rozisli tak sa mi vyhrazal smrtou len aby mala nebola so mnou a potom, ze ju unesie ked pojdeme na prechadzku. Mama z toho vsetkeho dostala silny infarkt a tak som si predlzila matersku aby som bola s nou doma a aby som mohla nosit malu zo skolky a do skolky lebo mi ju nema kto. A kvoli socialnej podpore som musela podat na sud aby som aspon nieco dostala.... vobec neviem co mam robit, nechcem aby sa mala s ex stretavala ale ked uz tak len v mojej pritomnosti aj ked vzdy pri stretnuti ju citovo deptal typom "ty uz nevies kto som... ty ma uz nepoznas" a mala potom len plakala. Odkedy sme sa rozisli tak mi zaplatil asi 7 krat a to uz niesme spolu rok a pol. Preto by som aj chcela poradit ci sa neda prepisat dcerku na moje meno kedze mi pravidelne neplatil.... Velmi Vas prosim o radu.... som nestastna.... Danka
    Na tvojom mieste podám trestné oznámenie na neho za t.č. Zanedbania povinnej výživy podľa § 207 odsek 1 zákona č. 300/2005 Z.z. Trestný zákon na políciu. Ďalej choď za exekútorom a daj návrh na exekúciu. Dcére zmeníš priezvisko so súhlasom otca, bez jeho súhlasu to súd spraví veľmi ťažko.
    Naposledy upravil Mgr.Shrek : 26.01.10 at 22:25 Dôvod: doplnenie

    bobiku je offline (nepripojený) bobiku

    bobiku
    Váš problém je zložitý a má mnoho uhľov pohľadu. je jasné, že otec dieťaťa si musí plniť vyživovaciu povinnosť. Ale plnenie alebo neplnenie vyživovacej povinnosti nemá vplyv na zmenu priezviska dieťaťa. To treba dať žiadosť na súd, ale býva to veľmi komplikované. Čo Vám sa môže zdať ako dôvod na nestretávanie sa otca s dieťaťom nemusí byť relevantný dôvod pre súdne konanie. K obmedzeniu rodičovských práv súd pristupuje len v naozaj odôvodnených prípadoch. Ja nespochybňujem Vaše dôvody, ale skúste sa zamyslieť nie je za tým, že si neželáte aby sa dieťa stretávalo s otcom osobná nevraživosť? Viete otca má dieťa len jedného a mali by ste sa už len v jeho záujme snažiť o dobré vzťahy s jeho otcom. Skúste sa s otcom dieťaťa porozprávať, prípadne navštívte detského psychológa a je tu ešte aj mediator, ktorý Vám môže pomôcť pri riešení Vášho problému. Ja osobne by som najprv volila cestu dohody a až potom ked uvidíte, že naozaj je snaha márna tak to začnite riešiť súdnou cestou.
    Dakujem za odpovede ale tu nejde o nevrazivost medzi nami ale o to, ze on si hned po rozchode nasiel druhu, ktora ma dieta a na vlastnu dceru zabudol a teraz zacina vyskakovat.... mala na neho uz zabudla a ja nechcem aby sa nam uz miesal do zivota....

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    dankasarrinka Pozri príspevok
    Dakujem za odpovede ale tu nejde o nevrazivost medzi nami ale o to, ze on si hned po rozchode nasiel druhu, ktora ma dieta a na vlastnu dceru zabudol a teraz zacina vyskakovat.... mala na neho uz zabudla a ja nechcem aby sa nam uz miesal do zivota....
    Danka, tu neide len o teba, ale aj o dieťa. A dieťa potrebuje oboch rodičov, aj keď ste sa rozišli. Pokial sú to len dôvody, ktoré si uviedla v tomto príspevku, nebráň sa tomu, aby dieťa otca poznalo ...
    ibaze o takeho otca teda vobec nemam zaujem, ktory sa o nu nestaral ani ked s nou zil a vadilo mu este aj to, ze place.... radsej minul na seba 20tisic a na nu sa mu tazilo dat tisic korun takze nemam vobec zaujem o take rady, ze potrebuje otca a hlavne nie takeho

    Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

    Flinstone
    dankasarrinka Pozri príspevok
    ibaze o takeho otca teda vobec nemam zaujem, ktory sa o nu nestaral ani ked s nou zil a vadilo mu este aj to, ze place.... radsej minul na seba 20tisic a na nu sa mu tazilo dat tisic korun takze nemam vobec zaujem o take rady, ze potrebuje otca a hlavne nie takeho
    lenže tu ide o dieťa, nie o vaše spory, urazené city a pod. Ak budete dieťaťu cieľavedome očierňovať otca, po rokoch sa to obráti proti vám. Skúste zaujať neutrálne stanovisko, nevyjadrovať sa o ňom pred dieťaťom o ňom negatívne, ak ho chce spoznať nechajte tomu voľný priebeh. Ak sa v otcovi samo sklame a dá vám za pravdu, bude to pre Vás oveľa sladšie víťazstvo. Ak v otcovi nájde aj niečo dobré, získa tým.
    Deti nedelia srdce medzi rodičov... patrí obom.

    Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

    právnik, ktorého baví právo =D ...viac Mgr.Shrek
    Troška sme odbočili od témy. Na konaní o určení výživného doplň návrh aj o úpravu styku otca s dieťaťom. Neviem, ako to máte upravené teraz, ale keď má určené, kedy sa s dcérkou môže stýkať, nemôžeš mu brániť, lebo porušuješ rozsudok a môže to mať pre teba neblahé následky.

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    dankasarrinka Pozri príspevok
    ibaze o takeho otca teda vobec nemam zaujem, ktory sa o nu nestaral ani ked s nou zil a vadilo mu este aj to, ze place.... radsej minul na seba 20tisic a na nu sa mu tazilo dat tisic korun takze nemam vobec zaujem o take rady, ze potrebuje otca a hlavne nie takeho
    ...ale to nie je Tvoj otec......a viem si predstaviť, keby mohol písať on, čo by nasledovalo...exky sú občas veľké semetriky......

    LauraL je offline (nepripojený) LauraL

    LauraL
    to dankasarrinka:
    1) vztahy nevztahy, podla vsetkych zakonov a medzinar. dohod dieta ma pravo stykat sa s oboma rodicmi
    2) z praxe- mas minimalnu sancu na zakaz styku s otcom (odporucila by som navrh na sud na upravu styku za tvojej pritomnosti- berie sa do uvahy, ake je dieta male a pripadne ze nema vybudovany vztah s otcom, malo ho pozna)
    3) na zbavenie rodicovskych prav musia byt na sude obzvlast zavane dovody (kvoli vyzivnemu by som zasla na socialku nahlasit a potom podat trestne oznamenie, v nadvaznoosti aj navrh na exekuciu- ak neplati 3 mesiace a viac)
    4) zmena priezviska, ak o tom hovoris, ni je podmienena obmedzenim rodicovskych prav ani neplatenim vyzivneho apodobne. Ked ti ide iba o priezv., podaj navrh na sud, kde vsak musia byt vazne dovody: napr. dieta ma problemy a trpi v skole posmechom, ze sa vola inak ako zvysok rodiny, alebo napr. otec sa dlhodobo o dieta nezaujima a nestretava sa s nim (co u vas asi nie je tak)
    No medzi nami, podla mna kazdy problem so stykom a vyzivny ma svoje korene v nedoriesenych vztahoch rodicov, ako su vycitky, nenavist, ziarlenie na noveho partnera a rodinu, sebectvo a podobne
    No nic proti tebe drzim palce.
    P.S.: Na urade prace, oddelenie socialnopravnej ochrany deti by ti mali poradit a pomoct so spisanim navrhov na sud- nemusis za to platit pravnikovi

    kyblik je offline (nepripojený) kyblik

    Robotník telom i dušou kyblik
    dankasarrinka Pozri príspevok
    ibaze o takeho otca teda vobec nemam zaujem, ktory sa o nu nestaral ani ked s nou zil a vadilo mu este aj to, ze place.... radsej minul na seba 20tisic a na nu sa mu tazilo dat tisic korun takze nemam vobec zaujem o take rady, ze potrebuje otca a hlavne nie takeho
    Z mojho pohľadu ani jedna rada nebola namierená proti Tebe. Našiel som tu niekoľko veľmi dobrých rád (aj právnych, aj materských), z ktorých by sa určite dalo vybrať. Ako sa rozhodneš, je na Tebe.

    Čo len doplním je, že Tvoj bývalý sa k dcére dostane - či sa Ti to páči alebo nie. Kam s ňou pôjde (k rodičom) je opäť jeho vec - pokiaľ ju tam samozrejme spolu netýrajú... Snáď jej bývalý veľmi neublíži - ak áno, tak neublíži iba Tvojej dcére ale "hlavne" svojej dcére.

    Aj ja úprimne držím palce aby ste našli spoločnú reč...
    ja uz vsetko vybavene mam a mala sa s nim stretavat nechce... a odmieta sa s nim co len rozpravat... ja ho v jej pritomnosti vobec nespominam ten clovek totalne pre mna neexistuje a nepotrebujem rady typu, ze sa mi to raz vrati ked tomu budem branit... ja sama velmi dobre viem ako sa spraval k malej ked bol s nou
    tak jeho rodicia ho uz doma nechcu a ja samu malu s nim nepustim to vie velmi dobre kedze vzdy ked s nim bola sama tak prisla k urazu...
    na urade to mam uz davno vybavene.... tak ja nikoho od rozchodu nemam a on sa hned po rozchode nastahoval k priatelke a jej dietatu a mne sa vyhraza, ze si nepraje aby ju vychovaval niekto iny a pritom sa o nu nestaral ani ked zil s nami.... nebudem to uz rozvadzat lebo uz nemam sil to prezivat znova

    bobiku je offline (nepripojený) bobiku

    bobiku
    Je zbytočné tu lamentovať, už s ním máte dieťa a ono iného otca nemá. Pokiaľ je pravda všetko čo tu píšete, tak dajte na súd návrh na predbežné opatrenie, aby zakázali otcovi styk s dcérou (prípadne vo Vašej prítomnosti). Samozrejme na súde musíte všetky uvedené skutočnosti doložiť, pojednávanie nie je o pocitich a tušeniach, ale o vecných dôkazoch. Samozrejme je to cesta zdĺhavá, ale pokiaľ ste si istá svojou pravdou tak hor sa do toho. Ale pozor, aby Vám nenávisť nezatienila úsudok. Prajem všetko dobré.

    katrine je offline (nepripojený) katrine

    katrine
    dankasarrinka Pozri príspevok
    ja uz vsetko vybavene mam a mala sa s nim stretavat nechce... a odmieta sa s nim co len rozpravat... ja ho v jej pritomnosti vobec nespominam ten clovek totalne pre mna neexistuje a nepotrebujem rady typu, ze sa mi to raz vrati ked tomu budem branit... ja sama velmi dobre viem ako sa spraval k malej ked bol s nou
    ufff, nezavidim, tazka situacia....vsetkym tymto som si presla, tak ta viem pochopit.....aj ked.....nemozem s tebou suhlasit...pred par rokmi som na to aj ja tak pozerala, maleho otec za nim chodil, potom nechodil 2 roky, potom zasa ano....na sude som ziadala o stretavanie v mojej pritomnosti (pochopitelne, ked ho maly nepoznal) a ked si na neho zvykol, vykaslal sa na neho, potom sa to zopakovalo...tiez si nasiel frajerku, staral sa o jej dve deti a na maleho kaslal....a to vie nastvat teda....dva krat som ho ucila, kto je jeho otec...mne uz aj pravnik povedal, ze ked sa to zopakuje, nech dam navrh na zakaz styku, len nie som presvedcena, ze je to najlepsie....otec je otec a s tym nic uz neurobis...dnes k nemu syn chodi na vikendy, ex chodi pre neho do skoly.....a maju sa radi...uz som to tu raz pisala, cas to vyriesi.....casom tam nebudu take emocie a vsetko okolo toho a zacnete komunikovat ako rodicia....nie ex..co sa tyka, ze mala sa s nim nechce rozpravat, to asi v poriadku nie je, ale pytala si sa jej preco??? ale ak si presvedcena o svojej pravde, podaj to na sud, len to budes musiet dokazat a to nebude lahke....nech to vyriesis akokolvek, drzim ti palce....len nezabudaj na to, ze ide o dieta, to ma pravo na oboch rodicov a nie o vyrovnavanie si niecoho medzi ex..

    ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

    ludmilla
    Pri tomto príbehu som zostala dosť pobúrená. Ako som si prečítala máš malú dcérku v škôlkárskom veku. Mám silný pocit, že ju využívaš ako komplica pred svojim vlastným strachom zo zlyhania. Snažíš sa úplne vymedziť, doslova vyškrtnúť jej vlastného otca z jej života. Ona je maličká, ale rozumie všetkému veľmi dobre. Svojim správaním chceš dosiahnuť, aby prebrala tvoje negatívne postoje k svojmu vlastnému otcovi. Keď budeš takto naďalej pokračovať dosiahneš to, ale spôsobíš svojej dcérke veľkú citovú katastrofu. Pre ňu bude mama vždy tá dobrá, tá biela a otec ten zlý ten čierny.
    Ale i ostatná rodina jej otca, čiže starí rodičia, tety a ujovia, jeho kamaráti, ktorí boli predtým dobrí sú odrazu zlí. Tvoja dcéra sa bude nachádzať vo vnútornom napätí a rozpoltenosti.
    Uvedomuješ si, že takouto manipuláciou svoje milované dieťa programuješ???? Je pre to aj iný názov - emočné zneužitie dieťaťa. Povedieš ju k sebaodcudzeniu, k strate zmyslu pre realitu, jej vlastná identita bude neistá a zlomená, toto vedie potom k negatívnemu sebahodnoteniu. Tieto detičky majú potom také správanie "chameleóna" - oni vedia povedať "áno" i keď sú práve presvedčené o "nie". Pod tlakom sa naučia svoje očakávania prispôsobovať iným, nedokáže sa potom u nich vyvinúť jasná individualita. Toto všetko potom vedie k poruchám osobnosti - rôzne poruchy stravovania, závislosti atď. Celým ich životom ich sprevádzajú otázky: Kto som? Čo si myslím? Čo skutočne cítim? Je smutné, že tieto deti majú potom aj vo vlastných vzťahoch problémy.
    Bohužiaľ toto emočné zneužívanie sa odhaľuje veľmi ťažko, pretože nie je robené s úmyslom ublížiť dieťaťu, ale je naopak robené z veľkej lásky. Ale i tak sa nesmie tolerovať, pretože má ďalekosiahle následky.
    Tvoja dcéra je už i tak dosť traumatizovaná vašim rozchodom a to by jej malo stačiť až do dospelosti. Ty a tvoj exmanžel, by ste mali urobiť všetko preto, aby bola šťastná.
    Nenapísala som to Danka preto, že ťa chcem obviniť alebo uraziť, napísala som to preto, pretože sme týmto už prešli v našej veľmi blízkej rodine a viem o čom píšem.
    A tu je ten krátky príbeh z rodiny:
    Moja blízka príbuzná sa rozviedla, z manželstva jej ostala maloletá dcéra, ktorá bola zverená jej do výchovy. Podarilo sa jej dosiahnuť, aby sa jej dcéra s otcom nestretávala. Dcéra poznala otca viac menej len s maminho rozprávania, poznala len to, čo jej povedala jej mama. Mala s mamkou navonok veľmi krásny vzťah. Spolu chodili na výlety, smiali sa spolu, boli výborné kamarátky. Dcéra sa veľmi dobre učila, mamka chcela mať z nej právničku, všetko vychádzalo tak ako malo až do puberty, kedy sa zoznámila s chlapcom a mamke sa chlapec nepáčil, preto zvolila rovnaký postup ako pred rokmi, zakázala striktne dcére stretať sa s ním, bohužiaľ výsledok bol dramatický, dcéra sa rozhodla odísť od mamy a bývala u frajera, potom vyhľadala svojho otca a začala sa stretávať s jeho rodinou. Nakoniec sa s chlapcom rozišla, ale vzťah s otcom a jeho rodinou sa veľmi utužil. Tak ako roky predtým bol otec vyškrtnutý z jej života, stalo sa to teraz pre jej mamu - teraz je zo života vyškrtnutá mama. Jej dcéra si našla chlapca v zahraničí, kde začala pracovať, vydala sa, ale už nikdy mamu nenavštívila a stretáva sa len s otcom a jeho rodinou. Zaujímavé na tom je, že nenavštevuje ani babku - mamu svojej mamy. Moja blízka príbuzná raz svoju dcéru v zahraničí navštívila, ale tá jej dala jasne najavo, že si žiadne stretnutia už nikdy nepraje. Ani mne nie je dodnes jasné, čo všetko sa v tomto príbehu udialo, ale zostáva to pre mňa takým varovaním.

    Je jedno z ktorej strany sa na to pozreš, či sa nad tým zamyslíš, alebo nie, ale prosím ťa skús aspoň trošku porozmýšľať nad tým a pohľadať, či sa v tomto mojom príspevku našli niektoré zhodné znaky, ak áno pokús sa niečo zmeniť, kým je čas, ak to nedokážeš sama, vyhľadaj odborníka.
    V závere Ti prajem, aby si našla tú správnu cestu pre seba aj pre svoju dcéru. Držím Ti palce!!!!!!!
    takze na zaciatok ti chcem napisat, ze jeho cela rodina sa od narodenia malej vobec o nu nezaujimala takze ich v podstate ani nepozna.... ja jej nebranim v nicom, pretoze ho ma v albumoch takze vie kto je jej otec a co tu spominate tu nenavist tak to uz velmi davno preslo pretoze sme uz od seba rok a pol... mala ho zazila vo velmi zlych situaciach a to, ze pred nou sa mi vyhrazal a vyhadzoval pred nou veci zo skrine. Ja nechcem aby sa trapila a prezivala to znova lebo viem, ze jej to urobi znova a znova pretoze to takto robi uz niekolko rokov....

    mona091 je offline (nepripojený) mona091

    mona091
    ak otec nie je asocial, alebo inac nebezpecny clovek,

    nevidim dovod na obmedzenie jeho prav (aj povinnosti),

    podla toho, co pises, on ma zaujem o dceru (nie kazda osamela matka, teda jej dieta, ma take stastie),

    okrem mnoho inych veci, ktore su iba prinosom pre dieta, ktore sa stretava s otcom,
    nikdy nevies, co sa moze stat v buducnosti,

    no ak by sa Ti nebodaj nieco stalo, dieta bude mat stale niekoho - toho najblizsieho, kto sa o nu postara
    zaujima ako zaujima.... raz mi napise, ze jej mam povedat, ze zomrel a ozve sa po dvoch mesiacoch, ze ju chce vidiet a potom zasa sa neozve a takto to ide dookola.... a tu najblizsiu osobu moja dcerka ma, v pripade keby sa mi nieco stalo

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.