Zavrieť

Porady

Dodanie tovaru s montážou v SR pre odberateľa z ČR

Dobrý deň,

prosím o pomoc s fakturáciou. Sme firma, u ktorej si odberateľ z ČR objednal dodávku zariadenia aj s jeho montážou, pričom zariadenie dodáme aj nainštalujeme na Slovensku. Fakturovať do Čiech bez DPH?
Vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dalima je offline (nepripojený) Dalima

    Dalima
    Prosím, vie mi niekto poradiť? Váham, či sa môžem riadiť §15.1 ako pri službách, čiže miesto dodania ČR a teda faktúra bez DPH?

    Lubo44 je offline (nepripojený) Lubo44

    Lubo44
    Dôležité je, či daná služba spadá do §15, ods. 1 - čiže všeobecné pravidlo určenia miesta dodania. Ak teda daná služba nepatrí do § 16, tak potom platí všeobecné pravidlo - miesto dodania služby je miesto kde má príjmateľ služby sídlo. V tvojom prípade je to ČR. Čiže fakturuješ bez DPH. Službu potom vykážeš v SV.

    Dalima je offline (nepripojený) Dalima

    Dalima
    Lubo44, ďakujem. Medzi výnimku podľa § 16 to nepatrí, ale ešte ma zneisťuje § 13, nakoľko sa jedná o dodávku tovaru spojenú s montážou, § 13 ods. 1 pís. b) hovorí o mieste dodania tovaru: "ak je dodanie tovaru spojené s montážou dodávateľom alebo na jeho účet, je miesto, kde je tovar inštalovaný alebo zmontovaný" ( v mojom prípade je to SR). ???

    zuzanar je offline (nepripojený) zuzanar

    zuzanar
    Treba postupovať podľa toho či sa jedná o dodávku tovaru, alebo služby. Píšete, že sa jedná o dodávku tovaru, potom treba postupovať podľa §13.

    Dalima je offline (nepripojený) Dalima

    Dalima
    Práve v tom vidím problém, či sa to môže posudzovať ako služba podľa §15.1 - teda miesto dodania v ČR - faktúra bez DPH alebo podľa §13 ods. 1 pís. b) - miesto dodania v SR - faktúra s DPH?
    Poradí mi niekto?

    zuzanar je offline (nepripojený) zuzanar

    zuzanar
    Nie je to jednoduché, ale Vy si musíte určiť čo je podstatou dodávky, či tovar a inštalácia k tomu patrí, alebo je to služba. Treba vychádzať zo zmluvy. Osobne by som sa priklánala k tovaru, nakoľko píšete, že si objednal dodávku zariadenia s montážou.

    Dalima je offline (nepripojený) Dalima

    Dalima
    zuzanar, ďakujem, myslím, že by som to mala posudzovať podľa §13 ako dodávku tovaru s montážou, s miestom dodania v SR a odberateľovi z ČR fakturovať tým pádom s DPH.

    Lubo44 je offline (nepripojený) Lubo44

    Lubo44
    no ešte raz som si pozorne prečítal zadanie témy. aj ja sa v tomto prípade prikláňam k dodaniu tovaru a teda §13. ak by ale išlo len o dodanie služby, bez dodávky tovaru tak potom by to bol spomínaný §15, ods.1

    anka1 je offline (nepripojený) anka1

    anka1
    Dalima Pozri príspevok
    zuzanar, ďakujem, myslím, že by som to mala posudzovať podľa §13 ako dodávku tovaru s montážou, s miestom dodania v SR a odberateľovi z ČR fakturovať tým pádom s DPH.
    prosím Vás, platí to aj v opačnom prípade? Napr. ak talianská firmy predáva majetok (čerpacie stanice, ktoré su na území SR) slovenskej firme (obaja platcovia DPH), fakturuje tato talianska firma s DPH a ma povinnost sa zaregistrovat na území SR?

    jeso je offline (nepripojený) jeso

    jeso
    opačný prípad- ak zahraničný dodávateľ slovenskému odberateľovi dodáva tovar s montážou a miesto dodania je na Slovenku rieši § 69 ods. 2

    § 69
    Osoby povinné platiť daň správcovi dane


    (2) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku, je povinná platiť daň pri službách uvedených v § 16 ods. 1 až 4, 10 a 11 a pri tovare dodanom s inštaláciou alebo montážou, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo zahraničná osoba z tretieho štátu, ak miesto dodania služby alebo tovaru je v tuzemsku; zdaniteľná osoba nie je povinná platiť daň, ak je zahraničná osoba platiteľom.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.