Zavrieť

Porady

Kupno predajná zmluva - auto

Ahojte poprosil by som o radu:
Jedna časť bude technického smeru , druhá právneho.

Kúpil som auto na túto kúpno-predajnú zmluvu: pdf prikladám

Približne po 100 km od prepisu praskla na aute hadička od chladiča, auto sa zamozrejme začalo prehrievať asi po 100m od toho čo som to postrehol som zastavil a v tu chvílu auto začalo dymiť. Auto som tam nechal odstavené, na ďalší deň som volal predavajucemu čo sa stalo. Ide o automechanika, takže sme to odtiahli hadičku vymenil, vymenili chladiacu. Auto išlo dalších 50km a spravilo to isté. Teraz predávajúci tvrdí, že som nemal prejsť tých 100m že som poškodil tesnenie pod hlavou. O reklamáci nechce ani počut. Technickú otázku smerujem k tomu. Aký je Váš názor na danu vec.
Da sa zistiť v prípade že ak prasklo to tesnenie pod hlavou ako dlho to je? Či to bolo už pri predaji alebo sa to fakt mohlo stať tak ako on tvrdí?

Spatne ako som si zistoval ako sa prejavuje prasknutá hlava, resp. poškodené tesnenie som sa dočítal, že ak sa neumerne parí z výfuku. Čomu som vtedy nevenoval pozornost, myslel som si ved je zima chvilu to potrva kým sa ,,zahreje,, motor.
V zmluve je aj stav km čiže je jasné kolko to auto išlo...

V časti 5e sa píše ak sa jedná o závad, ktoru mohol zistit len len kvalifikovaný pracovník,tato závada bude odstranená na náklady kupujuceho. On má živnosť na diagnostiku a opravy cestných motorových vozidiel okrem ineho.

Mohol by argumentovať týmto? Mohol by som týmto výpisom zo živn. reg. sa ohánať proti jeho tvrdeniu.
Počul som že reklamácia na túto zmluvu je možná až do doby 6 mesiacov.

V zmluve je chyba v roku výroby auta.

Za rady vopred ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov
    nie som detailista ivica sisolak
    K technickej časti sa ti vyjadriť neviem, tak poďme na tú druhú .... keďže si kupoval použitú vec, na ktorú sa nevzťahuje zákonná záruka, takže si reklamáciami nepomôžete. Je tu však ust. § 597 OZ v zmysle ktorého môžete od zmluvy odstúpiť, ak ide o vadu veci,ktorá robí vec neupotrebiteľnou. Pravdepodobne Vás bude následne čakať aj súdne konanie, nakoľko odstúpením od zmluvy sa zmluva uší od počiatku a zmluvné strany sú povinné si vydať navzájom poskytnuté plnenia. Tzn. vy vrátite auto, on peniaze. Takto by to vyzeralo v ideálnom prípade, neviem o akú sumu ide, takže možno sa bude snažiť napadnúť neplatnosť odstúpenia, že vada nerobila vec neupotebiteľnou ( tu by sa hodil odborný názor) alebo budete musieť peniaze od neho vymáhať v ámci bezdôvodného obohatenia. Treba si to všetko zvážiť.

    kyblik je offline (nepripojený) kyblik

    Robotník telom i dušou kyblik
    mufol Pozri príspevok
    Ahojte poprosil by som o radu:
    Jedna časť bude technického smeru , druhá právneho.

    Kúpil som auto na túto kúpno-predajnú zmluvu: pdf prikladám

    Približne po 100 km od prepisu praskla na aute hadička od chladiča, auto sa zamozrejme začalo prehrievať asi po 100m od toho čo som to postrehol som zastavil a v tu chvílu auto začalo dymiť. Auto som tam nechal odstavené, na ďalší deň som volal predavajucemu čo sa stalo. Ide o automechanika, takže sme to odtiahli hadičku vymenil, vymenili chladiacu. Auto išlo dalších 50km a spravilo to isté. Teraz predávajúci tvrdí, že som nemal prejsť tých 100m že som poškodil tesnenie pod hlavou. O reklamáci nechce ani počut. Technickú otázku smerujem k tomu. Aký je Váš názor na danu vec.
    Da sa zistiť v prípade že ak prasklo to tesnenie pod hlavou ako dlho to je? Či to bolo už pri predaji alebo sa to fakt mohlo stať tak ako on tvrdí?

    Spatne ako som si zistoval ako sa prejavuje prasknutá hlava, resp. poškodené tesnenie som sa dočítal, že ak sa neumerne parí z výfuku. Čomu som vtedy nevenoval pozornost, myslel som si ved je zima chvilu to potrva kým sa ,,zahreje,, motor.
    Ja by som sa teraz vyjadril k technickej stránke. Ak sa mi začne prehrievať auto, hneď zastavím a pátram po príčine. A už vôbec sa nechcem s niekým súdiť, keďže som na ňom prešiel ešte "100???" km.To je ako keď dostaneš "teplotu" a povieš si, nevadí - však to rozbehám...

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    kyblik Pozri príspevok
    Ja by som sa teraz vyjadril k technickej stránke. Ak sa mi začne prehrievať auto, hneď zastavím a pátram po príčine. A už vôbec sa nechcem s niekým súdiť, keďže som na ňom prešiel ešte "100???" km.To je ako keď dostaneš "teplotu" a povieš si, nevadí - však to rozbehám...
    Čítam poriadne ...viď ...
    Približne po 100 km od prepisu praskla na aute hadička od chladiča, auto sa zamozrejme začalo prehrievať asi po 100m od toho čo som to postrehol som zastavil a v tu chvílu auto začalo dymiť.
    ....od prepisu / Policajný zbor SR /......

    ...a nie po prejdení 100 km od spozorovania závady ....

    K zastaveniu vozidla došlo jeho majiteľom po 100 metroch a nie kilometroch ...

    Veľký to rozdiel ......či......?...

    P.S.
    Priloženú zmluvu som nečítal ...

    kyblik je offline (nepripojený) kyblik

    Robotník telom i dušou kyblik
    mufol Pozri príspevok
    Počul som že reklamácia na túto zmluvu je možná až do doby 6 mesiacov.
    Keďže som v jednom príspevku trošku zazmätkoval (piekol som pri tom zemiakové placky ) skúsim napraviť.

    Schválne som vybral iba tú časť, ktorá sa Ťa najviac týka. Áno máš nárok na odstúpenie od zmluvy, príp. náhradu vzniknutej škody. Bývalý majiteľ Ti s najväčšou pravdepodobnosťou zatajil nejaký nedostatok na aute (tesnenie pod hlavou, prasknutú hlavu). Ako Ti kúrilo auto, na kolko sa Ti zohrieval motor, pamätáš si...?

    PS: Sorry, že som sa neozval skôr...

    mufol je offline (nepripojený) mufol

    mufol
    Tak momentálne je to doriešenie nie príliš ideálne ...
    ... ale čo narobím, snád som sa na tom poučil, že auto budem kupovat s automechanikom . No i to nie je výhra ten do vnútra nevidí, ale može si všimut veci ktoré je nevidím...

    ... auto som dal opravit stalo to 700e , na polovicu my dal predávajuci ... aj ked to bolo veľmi tažké...

    ... sudiť sa neoplatilo.

    Kyblik pohoda lepšie neskor ako vobec

    P.s. placky sa podarili?

    Kupno predajná zmluva - auto

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.