Zavrieť

Porady

ADAPTACNE VZDELAVANIE

Súčasťou záznamu o adaptačnom vzdelávaní PZ/OZ sú potrebné prílohy:
Záverečná správa uvádzajúceho PZ/OZ
Protokol o ukončení adapt. vzdelávania
Rozhodnutie riaditeľa o ukončení adaptačného vzdelávania.


Mohli by ste mi poradiť, kde nájdem nejaké vzory, resp. info-ako to má vyzerať, čo majú obsahovať?

Dakujem.
Usporiadat
pe.pe pe.pe

pe.pe je offline (nepripojený) pe.pe

optimista
www.minedu.sk potom: odkaz na legislativu (na paneli vlavo), odkaz na rezortne predpisy, vybrat predpisy z roku 2009, dolu je zozipovana smernica 19/2009 k adaptacnemu vzdelavaniu aj s prilohou (zaznam z adaptacneho vzdelavania)
Naposledy upravil pe.pe : 28.01.10 at 11:29
2 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
csuvto csuvto

csuvto je offline (nepripojený) csuvto

Dakujem, to všetko mam preštudované. Práve príloha je ten záznam-a k nemu sú dalsie 4 prílohy.
A práve k tým sa neviem nikde dopatrať.
0 0
pe.pe pe.pe

pe.pe je offline (nepripojený) pe.pe

optimista
Vzor uvedených príloh zatiaľ nie je, myslím že ani nebude. Návod na vypracovanie príloh je "zahrnutý" v texte smernice. Prípadne treba využiť vlastné skúsenosti s tvorbou podobných dokumentov.

a) program adaptačného vzdelávania tvorte podľa Čl. 1 a 2., myslím že sú dostatočne široko rozpísané, najmä Čl. 2. Môžete zapracovať aj Čl. 3. Myslím, že každý riaditeľ, či uvádzajúci učiteľ, dokáže tie body učesať a zostaviť do podoby programu pre začínajúceho učiteľa.
b) záverečná správa uvádzajúceho učiteľa - ak v programe zahrniete ciele a očakávané výstupy adaptačného vzdelávania, v záverečnej správe sa uvádzajúci učiteľ vyjadrí ku každému z nich. Môže priložiť aj celkové záverečné zhodnotenie úspešnosti adapt. vzdelávania.
c) protokol o ukončení možno bude v ponuke tlačív, ak ho súrne potrebujete k ukončeniu adapt. vzdelávania, inšpirujte sa napr. protokolom o komisionálnej skúške. (téma otvorenej hodiny - hodnotenie, ústny pohovor - témy - hodnotenie, príp. iné aktivity napr. zručnosť pri práci s IKT - hodnotenie, prípravy - hodnotenie...)
d) rozhodnutie o ukončení adaptačného vzdelávania by nemalo byť problémom, pretože sa naň vzťahuje všeobecný predpis o správnom konaní.

§36 zákona 317/2009 v odst. 2 hovorí, že adaptačné vzdelávanie sa uskutočňuje podľa programu vypracovaného zamestnávateľom v súlade s uvedenou smernicou.
Nuž, nebudeme mať na všetko vzor...
Naposledy upravil pe.pe : 28.01.10 at 14:34
2 0
pe.pe pe.pe

pe.pe je offline (nepripojený) pe.pe

optimista
Jednoducho...záznam o adaptačnom vzdelávaní (podľa prílohy smernice) bude vyzerať presne tak, ako je v prílohe uvedený, vyplníte hlavičku, osobné údaje a k bodom 4.-7. reálne doplníte "viď príloha č. 1"...Program adapt. vzdelávania, ktorý zamestnávateľ vypracuje, označíte ako Príloha č.1 a bude súčasťou Záznamu o adapt. vzdelávaní. Obdobne ďalšie prílohy.
0 0
Vebi34 Vebi34

Vebi34 je offline (nepripojený) Vebi34

Ahote,
viete mi poradiť, ak kolegyňa nastúpila do zamestnania 1.krát v októbri minulého roka, pracovný pomer jej trval do 5.7.- čiže n iečo cez 9 mesiacov. Bolo jej ponúknuté neplatené voľno, no ona radšej išla na úrad práce. Od septembra sa podpísala s ňou nová pracovná zmluva na dobu určitú opäť do júna tohto roka, lebo najskôr zastupovala 1 kolegyňu na PN, teraz ďalšiu na MD.Je zaradená ako samostatný alebo začínajúci pedagóg čiže sa na ňu vzťahuje adaptačné vzdelávanie?
0 0
csuvto csuvto

csuvto je offline (nepripojený) csuvto

prosím, ak máte nejaké podklady/materiály/vzory týkajúce sa adaptačného vzdelávania a boli by ste takí láskaví ich sem poskytnúť- bola by som veľmi vďačná.
ĎAKUJEM!!!
0 0
malysh25 malysh25

malysh25 je offline (nepripojený) malysh25

VELMI SURNE
Dobry den,
potrebovala by som radu. V roku 2008/2009, hned po skonceni vysokej skoly, som pracovala ako ucitelka na plny uvazok. Od 1. septembra by som mala nastupit na inu skolu a riaditelka odo mna ziada Osvedcenia o absolvovani adaptacneho vzdelavania zacinajuceho pedagogickeho zamestnanca. Tento doklad od byvaleho zamestnavatela som nedostala po skonceni pracovneho pomeru. Ani po mojej ziadosti byvaly zamestnavatel nie je ochotny mi taketo osvedcenie. Da sa v tomto pripade nieco robit? Alebo mam v novom zamestnani opat absolvovat adaptacne vzdelavanie?
Vopred Vam dakujem za vsetky odpovede.
0 0
pe.pe pe.pe

pe.pe je offline (nepripojený) pe.pe

optimista
malysh25 Pozri príspevok
VELMI SURNE
Dobry den,
potrebovala by som radu. V roku 2008/2009, hned po skonceni vysokej skoly, som pracovala ako ucitelka na plny uvazok. Od 1. septembra by som mala nastupit na inu skolu a riaditelka odo mna ziada Osvedcenia o absolvovani adaptacneho vzdelavania zacinajuceho pedagogickeho zamestnanca. Tento doklad od byvaleho zamestnavatela som nedostala po skonceni pracovneho pomeru. Ani po mojej ziadosti byvaly zamestnavatel nie je ochotny mi taketo osvedcenie. Da sa v tomto pripade nieco robit? Alebo mam v novom zamestnani opat absolvovat adaptacne vzdelavanie?
Vopred Vam dakujem za vsetky odpovede.
Zdravim,

u predchadzajuceho zamestnavatela ste adaptacne vzdelavanie nemohli absolvovat, kedze zakon 317 plati od novembra 2009. Prave tento zakon adaptacne vzdelavanie upravuje. A zrejme budete musiet toto vzdelavanie absolvovat u noveho zamestnavatela, kedze nemate 1 rok ped. praxe (nevieme, co ste robili v 2009/2010). Nie som si ale 100 pro isty...Sabadka? matu ma niektore slovicka v 317-ke totiz...
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
malysh25 Pozri príspevok
VELMI SURNE
Dobry den,
potrebovala by som radu. V roku 2008/2009, hned po skonceni vysokej skoly, som pracovala ako ucitelka na plny uvazok. Od 1. septembra by som mala nastupit na inu skolu a riaditelka odo mna ziada Osvedcenia o absolvovani adaptacneho vzdelavania zacinajuceho pedagogickeho zamestnanca. Tento doklad od byvaleho zamestnavatela som nedostala po skonceni pracovneho pomeru. Ani po mojej ziadosti byvaly zamestnavatel nie je ochotny mi taketo osvedcenie. Da sa v tomto pripade nieco robit? Alebo mam v novom zamestnani opat absolvovat adaptacne vzdelavanie?
Vopred Vam dakujem za vsetky odpovede.
Ano, musíš sa preukázať, že si absolvovala adaptačné vzdelávanie, píšeš, že si pracovala v školskom roku 2008/2009 teda ešte v čase platnosti starého zákona, teda povinnosťou tvojho bývalého zamestnávateľa bolo zabezpečiť ti uvádzanie do praxe a po jej ukončení vydať ti "Osvedečenie o uvedení do praxe", ak tak neurobil porušil zákon. Takže skús bývalému zamestnávateľovi to vysvetliť týmto spôsobom, prípadne sa spýtaj, či si máš vyžiadať písomné stanovisko štátnej školskej inšpekcie. Určite ti to Osvedčenie vystaví. Bez tohto osvedčenia ťa bude musieť nový zamestnávateľ znovu zaradiť ako začínajúceho učiteľa a budeš musieť absolvovať adaptačné vzdelávanie podľa nového zákona, ktorý má teraz dlžku minimálne jeden rok a maximálne dva roky.
2 0
malysh25 malysh25

malysh25 je offline (nepripojený) malysh25

Dakuje VELMI pekne za odpoved. Vyskusam to. Potom dam vediet
0 0
malysh25 malysh25

malysh25 je offline (nepripojený) malysh25

Takze moj byvaly zamestnavatel aj napriek mojmu vysvetleniu odmietol mi dat osvedcenie, pricom to odovodnil tym, ze uvadzanie do praxe sa tyka iba ucitelov a nie prekladatelov, pri com ma podmienky, ktore som nesplnila. Aby som to trosku priblizila, mala som ukonceny odbor tlmoc. a prekl. a nemala som ziadneho uvadzajuceho ucitela. Takze asi budem musiet to absolvovat v novom zamestnani
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
malysh25 Pozri príspevok
Takze moj byvaly zamestnavatel aj napriek mojmu vysvetleniu odmietol mi dat osvedcenie, pricom to odovodnil tym, ze uvadzanie do praxe sa tyka iba ucitelov a nie prekladatelov, pri com ma podmienky, ktore som nesplnila. Aby som to trosku priblizila, mala som ukonceny odbor tlmoc. a prekl. a nemala som ziadneho uvadzajuceho ucitela. Takze asi budem musiet to absolvovat v novom zamestnani
tak to je smutné, ale nedá sa nič robiť, absolvuješ adaptačné od začiatku a budeš zaradená do 9PT ako začínajúca učiteľka
0 0
pe.pe pe.pe

pe.pe je offline (nepripojený) pe.pe

optimista
malysh25 Pozri príspevok
Takze moj byvaly zamestnavatel aj napriek mojmu vysvetleniu odmietol mi dat osvedcenie, pricom to odovodnil tym, ze uvadzanie do praxe sa tyka iba ucitelov a nie prekladatelov, pri com ma podmienky, ktore som nesplnila. Aby som to trosku priblizila, mala som ukonceny odbor tlmoc. a prekl. a nemala som ziadneho uvadzajuceho ucitela. Takze asi budem musiet to absolvovat v novom zamestnani
Po Sabadkinom nakopnutí som si pozrel predpisy platné do 1.11.2009 a myslím si, že Ťa starý zamestnávateľ dobre obugal.
1. kvalifikačné predpoklady vtedy určovala vyhláška 41/1996 a podľa nej spĺňa kvalifikačné predpoklady aj absolvent VŠ II. stupňa so štátnou záverečnou skúškou z príslušného jazyka (čo v Tvojom prípade je 100%), takže ak si učila "svoj" cudzí jazyk, bola si kvalifikovaná.
2. vyhláška 42/1996 o ďalšom vzdelávaní ped. zamestnancov v podstate ukladala zamestnávateľovi zabezpečiť uvádzanie do praxe každému začínajúcemu pedagogickému zamestnancovi. Nie výslovne absolventovi učiteľského štúdia. Veď Ťa snáď prijali na miesto učiteľa, teda pedag. zamestnanca, nie na miesto prekladateľa!
Podľa mňa na to riaditeľ/ka nemyslel...zabudol, odignoroval? Ja by som mu ešte napísal mailík, aj s citovanými vyhláškami, nech Ti zargumentuje svoje rozhodnutie. Aj keď Ti to asi nepomôže, ale nech sa zapotí!
1 0
susann2 susann2

susann2 je offline (nepripojený) susann2

malysh25 Pozri príspevok
VELMI SURNE
Dobry den,
potrebovala by som radu. V roku 2008/2009, hned po skonceni vysokej skoly, som pracovala ako ucitelka na plny uvazok. Od 1. septembra by som mala nastupit na inu skolu a riaditelka odo mna ziada Osvedcenia o absolvovani adaptacneho vzdelavania zacinajuceho pedagogickeho zamestnanca. Tento doklad od byvaleho zamestnavatela som nedostala po skonceni pracovneho pomeru. Ani po mojej ziadosti byvaly zamestnavatel nie je ochotny mi taketo osvedcenie. Da sa v tomto pripade nieco robit? Alebo mam v novom zamestnani opat absolvovat adaptacne vzdelavanie?
Vopred Vam dakujem za vsetky odpovede.
Môžeš uviesť presne od kedy do kedy trval pracovný pomer učiteľky ?
0 0
malysh25 malysh25

malysh25 je offline (nepripojený) malysh25

dakujem pe.pe
0 0
malysh25 malysh25

malysh25 je offline (nepripojený) malysh25

od 4.9.2008 do 30.06.2009
0 0
susann2 susann2

susann2 je offline (nepripojený) susann2

malysh25 Pozri príspevok
od 4.9.2008 do 30.06.2009
V zákone 317/2009 je uvedené, že ak zamestnanec prijatý po 30.6.2009, nemá rok pedagogickej praxe, sa zaradí ako začínajúci PZ, t.j. do 9. platovej triedy. Riaditeľ má možnosť to zohladniť na dĺžke adaptačného vzdelávania, samozrejme na doporučenie uvádzajúceho PZ a ukončiť toto vzdelávanie za 3 mesiace /to je minimálna dĺžka adaptačného vzdelávania/. Vydať rozhodnutie o ukončení a až po jeho právoplatnosti môžeš byť preradená do 10 pl. triedy. Môj názor je, že budeš to adaptačné vzdelávanie musieť absolvovať.
0 0
malysh25 malysh25

malysh25 je offline (nepripojený) malysh25

Dakujem za radu :/... Ale ja uz to berime sportovo. Ked som ho neabsolvovala pretym, tak absolvujem teraz. Skoda je tych penazi, ale nejako to uz prezijem
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
pe.pe Pozri príspevok
Po Sabadkinom nakopnutí som si pozrel predpisy platné do 1.11.2009 a myslím si, že Ťa starý zamestnávateľ dobre obugal.
1. kvalifikačné predpoklady vtedy určovala vyhláška 41/1996 a podľa nej spĺňa kvalifikačné predpoklady aj absolvent VŠ II. stupňa so štátnou záverečnou skúškou z príslušného jazyka (čo v Tvojom prípade je 100%), takže ak si učila "svoj" cudzí jazyk, bola si kvalifikovaná.
2. vyhláška 42/1996 o ďalšom vzdelávaní ped. zamestnancov v podstate ukladala zamestnávateľovi zabezpečiť uvádzanie do praxe každému začínajúcemu pedagogickému zamestnancovi. Nie výslovne absolventovi učiteľského štúdia. Veď Ťa snáď prijali na miesto učiteľa, teda pedag. zamestnanca, nie na miesto prekladateľa!
Podľa mňa na to riaditeľ/ka nemyslel...zabudol, odignoroval? Ja by som mu ešte napísal mailík, aj s citovanými vyhláškami, nech Ti zargumentuje svoje rozhodnutie. Aj keď Ti to asi nepomôže, ale nech sa zapotí!
Peťo z postoja bývalého zamestnávateľa mám pocit, že sa vykrúca a nechce si pripustiť nedodržanie vyhlášky a zákona, takže naozaj jej nič iné nezostáva len absolvovať to adaptačné vzdelávanie od začiatku.
0 0
marber marber

marber je offline (nepripojený) marber

Ahojte, mám 20 ročnú prax v MŠ,teraz som nastúpila ako učiteľka ZŠ,učím na 2.stupni zatiaľ ako nekvalifikovaná, od budúceho šk. roka, ak úspešne ukončím magist.štúdium , budem kvalifikovaná pre predmet,ktorý učím. Moja otázka je či budem musieť absolvovať adaptačné vzdelávanie, keďže tu dochádza k zmene kvalifikácie a teda aj prac. zaradenia?Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať