Zavrieť

Porady

Sprepitné platené kartou a DPH

Reštaurácia prijíma tržby o.i. aj platobnými kartami. Pri spätnej kontrole som zistil, že pri niektorých úhradách účtov bolo zaplatené o čosi viac - zamestnanci dostali sprepitné. Ide iba o desiatky eur, ale vo viacerých mesiacoch. V podstate je to dodanie služby a je potrebné to zahrnúť do daňových priznaní k DPH. A teda musím kvôli týmto drobným dorábať niekoľko dodatočných priznaní. Nedá sa tomu nejako vyhnúť? Vďaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    pefu Pozri príspevok
    Reštaurácia prijíma tržby o.i. aj platobnými kartami. Pri spätnej kontrole som zistil, že pri niektorých úhradách účtov bolo zaplatené o čosi viac - zamestnanci dostali sprepitné. Ide iba o desiatky eur, ale vo viacerých mesiacoch. V podstate je to dodanie služby a je potrebné to zahrnúť do daňových priznaní k DPH. A teda musím kvôli týmto drobným dorábať niekoľko dodatočných priznaní. Nedá sa tomu nejako vyhnúť? Vďaka
    osobne si myslím že sprepitné je príjem podľa § 5 a mal by patriť zamestnancovi - v zákone o dani z príjmov to je zadefinované ako obslužné. Podľa mňa sprepitné nie je predmetom dane z pohľadu zákona o DPH

    pefu je offline (nepripojený) pefu

    pefu
    máte pravdu, ono to je príjem zamestnanca, ale tieto príjmy zamestnancom neboli oficiálne zúčtované, zdanené a zodvodované. Spätne to však urobiť by bolo ešte zložitejšie než dodatočné priznania k DPH. Len čo s tým, ak sa chcem vyhnúť obom spätným opravám kvôli pár eurám?
    človiečik Vladimír Ozimý
    pefu Pozri príspevok
    máte pravdu, ono to je príjem zamestnanca, ale tieto príjmy zamestnancom neboli oficiálne zúčtované, zdanené a zodvodované. Spätne to však urobiť by bolo ešte zložitejšie než dodatočné priznania k DPH. Len čo s tým, ak sa chcem vyhnúť obom spätným opravám kvôli pár eurám?
    jedna vec je to že ste to nevyplatili druhá stránka je DPH. A ja píšem že sprepitné ktoré je príjem podľa § 5 nemôže byť nikdy predmetom dane z pohľadu zákona o DPH. t.j. ak im to nevyplatíte je to problém medzi zamestnancom a zamestnávateľom, pretože ak si to bude nárokovať má na to právo...ale DPH s tým nemá nič spoločné...

    Margita K. je offline (nepripojený) Margita K.

    Margita K.
    Súhlasím, že sprepitné - obslužné vstupuje do mzdy zamestnanca podľa par.5 Zákona o DzP, ale ide toto obslužné aj do vymeriavacích základov do SP a ZP v r.2010? Poraďte, prosím.

    andreaS je offline (nepripojený) andreaS

    andreaS


    mozno budem mimo temy ako takej, ale ja som sa s tym stretla prvy krat... boli sme minuly tyzden v cechach a ubytovanie a veceru som platila kartou... ako prve sa na terminali zobrazilo "sprepitne" ... tam som mala zadat sumu kolko im chcem dat... a az potom isla samotna suma blocku... tu som sa s tym este nestretla, navyse v cz som platila kartou v dvoch roznych zariadeniach a obe ponukali moznost zaplatit "sprepitne" kartou...

    Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

    ten, čo už nemusí do roboty Excise Duty
    Prepáčte, ale to "sprepitné" sa potom sprepije? A čo takto prepitné, ako spisovná slovenčina káže?

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    andreaS Pozri príspevok
    ... boli sme minuly tyzden v cechach a ubytovanie a veceru som platila kartou... ako prve sa na terminali zobrazilo "sprepitne" ... tam som mala zadat sumu kolko im chcem dat... a az potom isla samotna suma blocku...
    ...jednoducho si to Češi aj softvérovo ošetrili a nemajú problém s dohľadávaním a zatriedením príjmov .

    andreaS je offline (nepripojený) andreaS

    andreaS
    Excise Duty Pozri príspevok
    Prepáčte, ale to "sprepitné" sa potom sprepije? A čo takto prepitné, ako spisovná slovenčina káže?
    tak to vam musi vadit aj to, ze pisem bez dlznov a makcenov... ale horsie su y/i a v slovach, ktore az kricia, ze tam i/y nepatri... ale to sme uz hlboko mimo temy...

    skor by vas malo trapit, ze spisovnu slovencinu nepouzivaju v televiznych novinach... napriklad... nie tu na fore, kde ludia pisu rozne, spisovne, ci nespisovne, a skor sa komunikuje hovorovou slovencinou s pouzivanim roznych anglickych slov...

    navyse som pouzila uvodzovky a napisala tak ako bolo uvedene na terminali... ... tak neviem preco sa z toho robi taka velka chyba...

    ked uz som za toto napomenuta, tak si zase nabuduce rozmyslim, ci niekomu poradim aj ked viem, alebo ci sa budem pchat do temy s otazkou/postrehom ...

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    andreaS Pozri príspevok
    tak to vam musi vadit aj to, ze pisem bez dlznov a makcenov... ale horsie su y/i a v slovach, ktore az kricia, ze tam i/y nepatri... ale to sme uz hlboko mimo temy...

    skor by vas malo trapit, ze spisovnu slovencinu nepouzivaju v televiznych novinach... napriklad... nie tu na fore, kde ludia pisu rozne, spisovne, ci nespisovne, a skor sa komunikuje hovorovou slovencinou s pouzivanim roznych anglickych slov...

    navyse som pouzila uvodzovky a napisala tak ako bolo uvedene na terminali... ... tak neviem preco sa z toho robi taka velka chyba...

    ked uz som za toto napomenuta, tak si zase nabuduce rozmyslim, ci niekomu poradim aj ked viem, alebo ci sa budem pchat do temy s otazkou/postrehom ...
    Aďka, veď sa nejeduj, určite to nebolo myslené tak, ako to bolo napísané, škoda, že to vyšlo práve u teba, ktorá píše spisovne... Ale zasa chápem aj Excise Duty, ide mu u kultúru prejavu, tak to prosím ber aj ty takto.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    andreaS Pozri príspevok
    tak to vam musi vadit....
    nemyslím si, že výtka smerovala zrovna voči tvojmu príspevku - veď tému si nezadávala...

    P.S. ale terminológia je terminológia, za jej opravu sa netreba uraziť

    andreaS je offline (nepripojený) andreaS

    andreaS
    urazena nie som, len pomaly na kazdom fore, kde sa zastavim, niekto niekomu vycita zbytocnosti... nepoviem, keby islo o tie priserne hrubky, ale takto sme si aj tak vsetci rozumeli

    a porada ide tiez tymto smerom, z komara sa spravi somar... a uz x krat som poradila a ani dakujem sa mi nedostalo alebo som sa po dlhej dobe zamontovala mimo temy a aj zato mam cosik vytknute... takze zase budem este viac krat po sebe nieco citat, kym to odoslem, ak to odoslem... a este raz, mna to neurazilo...

    len trochu zamrzelo... a aj toto prispieva k tomu, ze sa zo mna stava len pozorovatel... stracam potrebu podelit sa s hocicim...

    Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

    ten, čo už nemusí do roboty Excise Duty
    andreaS Pozri príspevok
    tak to vam musi vadit aj to, ze pisem bez dlznov a makcenov... ale horsie su y/i a v slovach, ktore az kricia, ze tam i/y nepatri... ale to sme uz hlboko mimo temy...

    skor by vas malo trapit, ze spisovnu slovencinu nepouzivaju v televiznych novinach... napriklad... nie tu na fore, kde ludia pisu rozne, spisovne, ci nespisovne, a skor sa komunikuje hovorovou slovencinou s pouzivanim roznych anglickych slov...

    navyse som pouzila uvodzovky a napisala tak ako bolo uvedene na terminali... ... tak neviem preco sa z toho robi taka velka chyba...

    ked uz som za toto napomenuta, tak si zase nabuduce rozmyslim, ci niekomu poradim aj ked viem, alebo ci sa budem pchat do temy s otazkou/postrehom ...
    Neviem prečo až taká prudká reakcia na môj príspevok. To, že môj príspevok nasledoval hneď za tvojim neznamená, že bol reakciou naň, je to len náhoda a ty to berieš hneď osobne. Ak si si vôbec všimla, vo svojom príspevku nikoho a ani teba necitujem, čo znamená, že som všeobecne v tejto téme ironizoval slovenský zlozvyk otrockého preberania čechizmov.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.