Zavrieť

Porady

Ako zuctovat podiel na zisku

Vivi Vivi

Vivi je offline (nepripojený) Vivi

uzatvaram rok 2009 a chcela by som porosit o radu.
SRO dosiahla v roku 2009 zisk,valne zhromazdenie planuje vyplatenie odmeny resp. podielu konatelom/spoločníkom zo zisku. Mam tieto odmeny zuctovat do nakladov este roku 2009,kedze suvisia so ziskom vytvorenym v roku 2009? ako cih zuctovat - 52*/384?alebo ako nejaku rezervu?
Dakujem.
Usporiadat
Martin Mocko Martin Mocko

Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac
Vivi Pozri príspevok
uzatvaram rok 2009 a chcela by som porosit o radu.
SRO dosiahla v roku 2009 zisk,valne zhromazdenie planuje vyplatenie odmeny resp. podielu konatelom/spoločníkom zo zisku. Mam tieto odmeny zuctovat do nakladov este roku 2009,kedze suvisia so ziskom vytvorenym v roku 2009? ako cih zuctovat - 52*/384?alebo ako nejaku rezervu?
Dakujem.
Odmena je jedna vec - podiel na zisku druhá vec.

Odmena je nákladom spoločnosti, takže je potrebné vytvoriť naň rezervu v roku 2009 (52X/323)

Podiel na zisku nie je nákladom spoločnosti, keďže sa účtuje súvahovo. (431/364)
0 0
Vivi Vivi

Vivi je offline (nepripojený) Vivi

jedna sa mi o jednorazovu odmenu - moze byt taka aj pre spolocnika/konatela?mozno sa hlupo spytam,ale aky je rozdiel medzi odmenou spolocnika a podielom na zisku - v odvodoch?
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Vivi Pozri príspevok
jedna sa mi o jednorazovu odmenu - moze byt taka aj pre spolocnika/konatela?mozno sa hlupo spytam,ale aky je rozdiel medzi odmenou spolocnika a podielom na zisku - v odvodoch?
Je to veľký rozdiel, z odmeny odvádzaš odvody, z podielu na zisku, nie, zúčtovanie HV za rok 2009 musí schváliť VZ, napr. takto:

I.Prítomný:

Peter Mrkvička
.................................................. .........................- spoločník

Prítomný má kompetencie k všetkým právnym úkonom, ku ktorým ho zaväzuje právny poriadok zastúpenia jednoosobového spoločníka na valnom zhromaždení.

II.Predmet jednania:

1. schválenie účtovnej závierky za rok 2009
2. rozdelenie nerozdeleného zisku z roku 2009


III.Uznesenie valného zhromaždenia:

1.Valné zhromaždenie schvaľuje účtovnú závierku za rok 2009
2.Valné zhromaždenie rozhodlo, že nerozdelený zisk z roku 2009 vo výške
1 000,00 € sa v spoločnosti rozdelí nasledovne :

10,0 % 100,00 € ako prídel do sociálneho fondu
10,0 % 100,00 € ako prídel do rezervného fondu
80,0 % 800,00 € odmena spoločníka zo zisku

Valné zhromaždenie súhlasí s týmto uznesením a na základe kompetencií jednoosobového spoločníka má spoločník povinnosť dať príkaz ekonómovi spoločnosti na zaúčtovanie hospodárskeho výsledku za rok 2009 do účtovníctva spoločnosti.


Zaúčtuješ:


431/472 100,-€
431/421 100,-€
431/364 100,-€


Alebo sa VZ rozhodne inak a to si už prispôsobíš.
0 0
Vivi Vivi

Vivi je offline (nepripojený) Vivi

dakujem.
A z jednorazovej odmeny pre spolocnika na konci roka by som odviedla vsetky odvody do SP aj ZP?ako pri zamestnancoch? a hoci by sa vyplatila v roku 2010,zucujem v roku 2009 ako 5**/323?
K jednorazovej odmene pre spolocnika je potrebne nejake rozhodnutie?Ak ej totiz jednoosobova srocka,moze si sam sebe spolocnik prisudit na konci roka odmeny?
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Vivi Pozri príspevok
dakujem.
A z jednorazovej odmeny pre spolocnika na konci roka by som odviedla vsetky odvody do SP aj ZP?ako pri zamestnancoch? a hoci by sa vyplatila v roku 2010,zucujem v roku 2009 ako 5**/323?
K jednorazovej odmene pre spolocnika je potrebne nejake rozhodnutie?Ak ej totiz jednoosobova srocka,moze si sam sebe spolocnik prisudit na konci roka odmeny?
Nie : K jednorazovej odmene pre spolocnika je potrebne nejake rozhodnutie?
Ale k rozdeleniu zisku, preto som ti priložila vzor, ako to môžeš urobiť. Neviem, prečo riešiš odmenu, keď má právo na podiele zo zisku...
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
ondrejvla Pozri príspevok
Nie : K jednorazovej odmene pre spolocnika je potrebne nejake rozhodnutie?
Ale k rozdeleniu zisku, preto som ti priložila vzor, ako to môžeš urobiť. Neviem, prečo riešiš odmenu, keď má právo na podiele zo zisku...
A ešte niečo, pri podieloch na zisku z rozhodnutia VZ(Valného zhromaždenia)
všetko účtuješ až v roku 2010.
Rozhodujúcim orgánom s.r.o. je Valné zhromaždenie. Vždy.
0 0
Vivi Vivi

Vivi je offline (nepripojený) Vivi

mne sa jedna o to,ze by som potrebovala znizit zisk za rok 2009,aby som nemusela platit dane,uvazujem nad vyplatenim odmeny spolocnikovi - alebo je to hlupost?
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Zo zisku zaplatíš 19% daň a hotovo, ak dáš odmeny spoločníkovi, zrazíš mu daň a ešte aj odvody. Ja si myslím, že výplata podielu na zisku je rozumnejšia (už sa ďalej nezdaňuje a nie sú z toho odvody).
0 0
Vivi Vivi

Vivi je offline (nepripojený) Vivi

ok,tak to asi urobim tak,dakujem za rady - cize podiel na zisku zuctujem po rozhodnuti VZ v roku 2010,nemusim sa s tym teraz trapit.A ked sa vyplaca podiel na zisku,vtedy sa to niekam nahlasuje - na SP,ZP?ze ma spolocnik prijem?
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Vivi Pozri príspevok
ok,tak to asi urobim tak,dakujem za rady - cize podiel na zisku zuctujem po rozhodnuti VZ v roku 2010,nemusim sa s tym teraz trapit.A ked sa vyplaca podiel na zisku,vtedy sa to niekam nahlasuje - na SP,ZP?ze ma spolocnik prijem?
Nikde to nenahlasuješ, je to jeho podiel na zisku, ani mu to nezdaňuješ, už je to zdanené za s.r.o.
0 0
adrika adrika

adrika je offline (nepripojený) adrika

Ahojte, možno som , ale neviem to nikde nájsť. Ak s.r.o. vyplatí podiel na zisku spoločníkovi(samozrejme na základe rozhodnutia VZ), treba to nahlasovať na obch. register ? Ide o jednoosobovú s.r.o., kde je spoločník a konateľ zároveň zamestnancom. Ide brať úver (ako FO, nie s.r.o.) a v banke požadujú (kvôli navýšeniu jeho príjmu) , aby mu s.r.o. vyplatila podiel na zisku za r. 2009 - chcú aj potvrdenie o oznámení na príslušný okres. súd o výplate toho podielu. Neviem či ide len o oznámenie a uloženie zápisnice z VZ do zbierky listín alebo treba urobiť nejaké zmeny v OR ? ....dakujem...
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
netreba robiť zmeny, ale podiely na zisku schvaľuje VZ - možno chcú túto zápisnicu, ktorá sa však povinne do Zbierky listín neukladá.
Možno chcú vyhlásenie konateľa o schválení RUZ 2009, ktoré sa do zb.listín povinne posiela, tam však nie je povinnosť uviesť spôsob rozdelenia zisku.
takže si ešte treba ujasniť, čo banka chce a prečo trvá na tom, čo povinné nie je.
Dones im Zápisnicu a doklad o prevode obchodného podielu, informuj ich, že ak na tom trvajú tak to do Zb.listín pošleš-odnesieš to, na súde ti dajú potvrdenie o podaní, možno bude banka spokojná.
U môjho klienta stačil prevodný príkaz-boli spokojní.
0 0
adrika adrika

adrika je offline (nepripojený) adrika

dakujem za odpoved. V banke mi povedali, že potrebujú "Potvrdenie zo súdu o prevode podielu na zisku" a hlavne s prezentačnou pečiatkou o podaní na súd. Ked som sa pýtala presnejšie, nevedeli sami, ide im hlavne o tú pečiatku zo súdu, vyzerá to tak, že ani sami nevedia...Asi urobím zápisnicu z VZ a uložím ju do zbierky listín, aj ked je to nepovinné, a budem mať pečiatku ved ide len o "papierovačky", tak nech má banka dušu na pokoji a splnenú čiarku a inak (iba pre overenie) - z toho podielu na zisku už spoločník nebude platiť daň, však ? a ešte účtovanie - 428/364 ?? a vyplatenie - 364/221 ?? dúfam, že tomu dobre rozumiem, dakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
áno, ak ide o dodatočnú výplatu podielu, tak 428/364 je správne.
Ak im ide o pečiatku zo súdu, tak im dones podací lístok z odoslania RUZ na obch.register, zbierka listín. Samozrejme, pokiaľ si túto povinnosť splnila.
0 0
adrika adrika

adrika je offline (nepripojený) adrika

môžem sa ešte spýtať, čo znamená "dodatočná výplata podielu" ? ide o prvú výplatu podielu na zisku vôbec, firma funguje cca 5 r, každý rok bola v zisku, ale až teraz idem vyplácať podiely...dakujem
0 0
marosc marosc

marosc je offline (nepripojený) marosc

Prosím o pomoc pri zaúčtovaní nasledovného prípadu:
Zisk z roku 2011 som zaúčtoval nasledovne
431/472 100,-€
431/421 100,-€
431/364 2000,-€
Spoločníkovi, ktorý nie je v zamestnaneckom pomere voči sro, som z podnikateľského účtu 221 vyplatil na osobný účet 1000,-€.
Teraz by malo nasledovať 364/221, ale neviem ako zaúčtovať prevod z 221 na osobný účet spoločníka. Účet 366 sa mi nezdá správny, lebo ide o vyplatenie zisku a nie o závislú činnosť.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

marosc Pozri príspevok
Prosím o pomoc pri zaúčtovaní nasledovného prípadu:
Zisk z roku 2011 som zaúčtoval nasledovne
431/472 100,-€
431/421 100,-€
431/364 2000,-€
Spoločníkovi, ktorý nie je v zamestnaneckom pomere voči sro, som z podnikateľského účtu 221 vyplatil na osobný účet 1000,-€.
Teraz by malo nasledovať 364/221, ale neviem ako zaúčtovať prevod z 221 na osobný účet spoločníka. Účet 366 sa mi nezdá správny, lebo ide o vyplatenie zisku a nie o závislú činnosť.
AKý prevod z 221 na osobný účet?Veď zápis 364/221 je prevod na účet a vyrovnanie záväzku.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Tweety Pozri príspevok
AKý prevod z 221 na osobný účet?Veď zápis 364/221 je prevod na účet a vyrovnanie záväzku.
... možno vyplatili "preddavok" pred schválením rozdelenia zisku
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Stefan2005 Pozri príspevok
... možno vyplatili "preddavok" pred schválením rozdelenia zisku
Ale to nie je v súlade so zákonom.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Tweety Pozri príspevok
Ale to nie je v súlade so zákonom.
... však som to ani netvrdil, že je to v súlade; ovšem ak sa to stane, tak potom to treba "sprevodiť" zo sveta, aby sa dosiahol súlad...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať