Zavrieť

Porady

Predaj bytu po rozvode - nevysporiadane BMS

Ahojte PORADACI,

prosim o radu pre svojho znameho. Je rozvedeny 8 rokov a s exmanzelkou nemaju dodnes vysporiadany spolocny majetok - ani hnutelny - ten je zrejme po 3 rokov pase, ale ani spolocny 3 izbovy byt, ktory bol v osobnom vlastnictve. Exmanzelka zostala v tomto spolocnom byte byvat a mojmu znamemu (ma tam dodnes trvale bydlisko, ale nebyva tam)
bolo teraz oznamene exmanzelkou, ze tento byt predala. Je to vobec po pravnej stranke mozne, lebo nepoziadala ho o suhlas s predajom?? On by v ziadnom pripade s predajom tohto bytu nesuhlasil. AKO MA TERAZ ON POSTUPOVAT, ABY SA DOPATRAL, AKO JE MOZNE, ZE BYT ZMENIL MAJITELA BEZ JEHO SUHLASU (ONA TO TVRDI A VRAJ UZ AJ BYVA V INOM BYTE) A AKE KROKY MA PODNIKNUT.

Dakujem vopred za rady - hladala som v temach podobnych, ale som to nenasla, tak sa vopred ospravedlnujem, a dakujem, ak pridate link na riesenie takehoto problemu

charmelka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Ak po 3 rokoch od rozvodu nedôjde k vysporiadaniu BSM, tak v tom prípade automaticky sa bezpodielové vlastníctvo mení na podielové. T.z., že obaja manželia sú vlastníkom 1/2 predmetného bytu. A v tom prípade k predaju nemôže dôjsť bez súhlasu druhej strany.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    charmelka Pozri príspevok
    Ahojte PORADACI,

    prosim o radu pre svojho znameho. Je rozvedeny 8 rokov a s exmanzelkou nemaju dodnes vysporiadany spolocny majetok - ani hnutelny - ten je zrejme po 3 rokov pase, ale ani spolocny 3 izbovy byt, ktory bol v osobnom vlastnictve. Exmanzelka zostala v tomto spolocnom byte byvat a mojmu znamemu (ma tam dodnes trvale bydlisko, ale nebyva tam)
    bolo teraz oznamene exmanzelkou, ze tento byt predala. Je to vobec po pravnej stranke mozne, lebo nepoziadala ho o suhlas s predajom?? On by v ziadnom pripade s predajom tohto bytu nesuhlasil. AKO MA TERAZ ON POSTUPOVAT, ABY SA DOPATRAL, AKO JE MOZNE, ZE BYT ZMENIL MAJITELA BEZ JEHO SUHLASU (ONA TO TVRDI A VRAJ UZ AJ BYVA V INOM BYTE) A AKE KROKY MA PODNIKNUT.

    Dakujem vopred za rady - hladala som v temach podobnych, ale som to nenasla, tak sa vopred ospravedlnujem, a dakujem, ak pridate link na riesenie takehoto problemu

    charmelka
    Známy si túto skutočnosť kto je majiteľ bytu môže overiť na www.katasterportal.sk

    Jeho ex nemala právo predať tento byt a ak ho predala treba dať žalobu na súd na neplatnosť kupnopredajnej zmluvy.
    Tvoj známy mal predkupné právo na jej 1/2 bytu.

    Overte to na katastri a potom šup za právnikom spísať žalobu.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Xanti Pozri príspevok
    Ešte ma napadlo,
    bol byt v OV-osobnom vlastníctve?
    To je tiež dôležité.
    No v otázke sa píše, že áno. Ale vyvstáva otázka, či byt bol súčasťou BSM, alebo len vo vlastníctve manželky.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    No v otázke sa píše, že áno. Ale vyvstáva otázka, či byt bol súčasťou BSM, alebo len vo vlastníctve manželky.
    Prehliadla som tú info 3 izb. v OV. Dakujem za upozornenie.

    charmelka je offline (nepripojený) charmelka

    charmelka
    ANO, BOL V OSOBNOM VLASTNICTVE ZA MANZELSTVA - ALE NEVIE, AKO BOL ZAPISANY DO KATASTRA - PRI ODKUPENI OD DRUZSTVA - BOLI MANZELIA, ANI ROZVOD NEPLANOVALI V TOM CASE. A CO JE POTREBNE - AKE UDAJE PRE OVERENIE V KATASTRI?

    VDAKA

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    charmelka Pozri príspevok
    ANO, BOL V OSOBNOM VLASTNICTVE ZA MANZELSTVA - ALE NEVIE, AKO BOL ZAPISANY DO KATASTRA - PRI ODKUPENI OD DRUZSTVA - BOLI MANZELIA, ANI ROZVOD NEPLANOVALI V TOM CASE. A CO JE POTREBNE - AKE UDAJE PRE OVERENIE V KATASTRI?

    VDAKA
    Prosím nekrič..!!!!!!!!!

    V komunikácii na webe sa veľké písmo považuje za kričanie, btw a desne zle sa číta.
    Dakujem za pochopenie .

    Chod na tú stránku čo som Ti dala link, klikni na ľavo na vlastníci otvorí sa tabulka ktorú vyplnaš, kraj, okres, mesto, a priezvisko známeho ( alebo jeho ex )... a uvidíš či je vlastníkom .

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    charmelka Pozri príspevok
    ANO, BOL V OSOBNOM VLASTNICTVE ZA MANZELSTVA - ALE NEVIE, AKO BOL ZAPISANY DO KATASTRA - PRI ODKUPENI OD DRUZSTVA - BOLI MANZELIA, ANI ROZVOD NEPLANOVALI V TOM CASE. A CO JE POTREBNE - AKE UDAJE PRE OVERENIE V KATASTRI?

    VDAKA
    Kto bol členom bytového družstva? On či ona?

    hena22 je offline (nepripojený) hena22

    hena22
    alebo kedže píšeš, že tam má trvalé bydlisko, môže vyhľadávať podľa bytu. potrebuje k tomu súpisné číslo a číslo bytu

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Na www katasterportal sk nájdeš súčasný stav. Ak bol byt v BSM a nedali to zmeniť, treba hľadať pod manželovým menom. Ak exmanželka byt predala, stav pred predajom bytu bude asi len v pozemkovej knihe, prípadne môžu mať susedia z domu LV.

    Byt v BSM po troch rokoch po rozvode sa zo zákona zmenil na spoluvlastníctvo. Keby dali zapísať tento stav do katastra, exmanželka by nemohla jeho polovicu predať. Ak zmenu nezapísali, exmanželka ho mohla predať akože manželka (medzi manželmi relatívna neplatnosť - tri roky). Samozrejme, ak byt bol len v jej osobnom vlastníctve, mohla byt predať.

    Najskôr treba zistiť, kto bol vlastníkom bytu (zájsť na kataster), potom napadnúť zmluvu na súde a súčasne zapísať poznámku o súde v katastri. Konať treba rýchlo, aby nedošlo k ďalšiemu prevodu vlastníctva, čo by prípad komplikovalo.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Uvádzam bližšie vysvetlenie na dotaz cez ss, aby ma prípadne mohli poraďáci opraviť:

    Ak si manželia nerozdelia BSM do troch rokov, v tom medziobdobí sú vlastníkmi celého majetku a pre právny režim spoločného majetku platia analogicky ustanovenia zákona o bezpodielovom majetku (BSM) – nie je tam žiaden podiel (nie je polovica jedného).

    BSM sa týka manželov, ktorí konajú podľa § 145 v spojení s § 40a obč. zákonníka. Manželia musia dať obaja súhlas na veľké veci (aj ústny alebo konkludentný), inak je právny úkon neplatný. Ide o neplatnosť relatívnu, čo je napísane v § 40 a (uvedený je tam § 145). Relatívna neplatnosť znamená, že ak sa do troch rokov neprotestuje na súde, právny úkon sa stane platným. Manželia sa nemusia obaja na zmluvu o predaji podpísať, stačí súhlas druhého.

    Čiže, ak to predala v tomto období, môže si druhý žiadal len náhradu škody alebo bezdôvodného obohatenia, ak to dokáže. Ale v oboch prípadoch je premlčacia doba, objektívna trojročná.

    charmelka je offline (nepripojený) charmelka

    charmelka
    "Maria 27" dakujem za odbornu odpoved - ale nakolko nie som pravnik, tak som zrejme nepochopila niektore casti Tvojej odpovede a mozno som aj ja nuviedla presnejsie info.
    Takze: manzelstvo bolo rozvedene v roku 2002 a byt exmanzelka predala v roku 2009. Majetkovo sa nevysporiadali DOTERAZ ani s hnutelnostami - nabytok, obrazy.. az na veci osobnej potreby mojho znameho. A mozes mi prosim Ta blizsie vysvetlit nasledovne pojmy v Tvojej odpovedi ?
    1.)Co znamena, resp ako odkedy zacina toto "medziobdobie"?
    2.) Aky pravny ukon mas na mysli, ktory sa stane platnym, ak sa do troch rokov neprotestuje na sude?
    3. Ak na suhlas s predajom bytu po 7 rokov po rozvode netreba podpisy oboch manzelov resp. exmanzelov, tak suhlas toho druheho sa da ako dokazat, reps. deklarovat??
    4.) Premlcacia doba trojrocna sa odkedy zacina pocitat?

    Este raz vopred dakujem za ochotu, cas aj podelenie sa s Vasimi vedomostami )
    Charmelka

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Odpovede v príspevku 12 sa týkajú medziobdobia od rozvodu do uplynutia troch rokov po rozvode. Potom je už zo zákona BSM vysporiadané: hnuteľné veci kto čo má, nehnuteľnosti má každý 1/2. Čiže tie doplňujúce otázky už môžeme vynechať, medziobdobie pominulo v r. 2005.

    Píšeš, že byt predala v roku 2009 - asi je to na liste vlastníctva. Na ten predaj právo nemala, lebo predala aj 1/2, ktorá jej nepatrila. Nikto nemôže odovzdať viac práv, ako má. Jej vlastnícke právo bolo 1/2 bytu, aj keď ideálna, lebo byt bol v podielovom spoluvlastníctve. Kataster to mohol previesť preto, že mu nik neosznámil, že sú rozvedení a vzniklo podielové spoluvlastníctvo - brali to, akoby byt predávala manželka z BSM.

    Teraz nezostáva nie, len sa súdiť, ako som už písla, čím skôr.

    Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

    právnik, ktorého baví právo =D ...viac Mgr.Shrek
    Charmelka.
    Neviem, čo si písala Márii, ale čo som ja vyrozumel je.
    Vklad do katastra sa vykonal počas trvania ich manželstva, teda byt bol v BSM. Po rozvode nedošlo k vyporiadaniu a byt vlastnili teda obaja ako podielový spoluvlastníci, každý 1/2.

    Ak exmanželka predala byt bez súhlasu tvojho známeho, respektíve nemá ako súhlas dokázať, predaj bytu je nie je bežná vec a teda ani keby bol ešte v BSM, nemôže byt predať.

    Ale keďže bol byt v podielom spoluvlastníctve je potrebné sa oprieť o § 139 ods. 2 z.č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník, kde je jasne uvedené, že s predmetom spoluvlastníctva, bytom, sa nakladá podľa výšky podielov. Tie sú v tomto prípade rovné, 1/2.

    Predaj bytu je teda neplatný, v tomto prípade ide o absolútnu neplatnosť. Tvoj známy by mal zájsť za právnikom a spísať žalobu o neplatnosti právneho úkonu.

    Ďalej by mal isť na kataster a zistiť, akým zázrakom mohla jeho ex predať byt bez jeho vedomia.

    Ak bude súd, navrhnúť vydanie predbežného opatrenia, ktorým sa zabráni prípadnému ďalšiemu scudzeniu predmetnej nehnuteľnosti.

    Zatiaľ asi všetko, doplňte ma, keby niečo.

    charmelka je offline (nepripojený) charmelka

    charmelka
    "Maria 27" a "Mgr.Shrek" - este raz pekne dakujem, tymto vysvetlenim ste velmi pomohli mojmu znamemu - je to sice pre neho velmi neprijemna situacia, ale samozrejme bude musiet konat v duchu Vasich rad co najskor!

    charmelka

    Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

    právnik, ktorého baví právo =D ...viac Mgr.Shrek
    charmelka Pozri príspevok
    "Maria 27" a "Mgr.Shrek" - este raz pekne dakujem, tymto vysvetlenim ste velmi pomohli mojmu znamemu - je to sice pre neho velmi neprijemna situacia, ale samozrejme bude musiet konat v duchu Vasich rad co najskor!

    charmelka
    Na to sme tu, aby sme si pomohli. Verím, že sa mu s tým pošťastí.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Mgr.Shrek Pozri príspevok
    Charmelka.


    Predaj bytu je teda neplatný, v tomto prípade ide o absolútnu neplatnosť. Tvoj známy by mal zájsť za právnikom a spísať žalobu o neplatnosti právneho úkonu.

    Ak bude súd, navrhnúť vydanie predbežného opatrenia, ktorým sa zabráni prípadnému ďalšiemu scudzeniu predmetnej nehnuteľnosti.

    .
    Nebude stačiť žiadať len vyslovenie neplatnosti zmluvy, treba podať určovaciu žalobu, v rámci ktorej sa vysloví aj neplatnosť. Výrok súdu by mal byť, že byt patrí do podielového spoluvlastníctva bývalých manželov s podielmi 1/2. Na základe tohto výroku kataster záznamom zapíše ich spoluvlastníctvo.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.