Zavrieť

Porady

Správny termín výsevu papriky a paradajok

Dobrý deň, rada by som vedela, kedy zvyknete vysievať semienka papriky a paradajok v domácom prostredí napr. do kelímkov na parapete okna? Tohto roku som skúsila vysiať papriku už 1.2. Nie je to skoro? Paradajky by som chcela zasiať tiež o niečo skôr okolo 15.-teho februára. Po iné roky som vysievala paradajky okolo 15.-teho marca, ale úrodu som zberala pomerne neskoro.
Usporiadat
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

milka 60 Pozri príspevok
Pavol- paprikaBaba, a rajčiny Žiara sú normálne v predaji?
Sme predsa slovenský trh takže prevláda ponuka iných producentov,
dali sme ju síce do ponuky ale obchodníci sú raz takí chcú len rokmi osvedčené a preverené osivá a najmä tie ktoré pýtajú spotrebitelia.
ale môžem ti dodať na dobierku v ľudových cenách.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

digehe1 Pozri príspevok
ale ja nikde nepíšem, že si nesadím sama plantu, to že som napísala, že aj cez zimu vydrží semeno vonku v mrazoch, a je úroda, to som dala príklad, a ty si sa hned chytil,ked vysadíš pred 3 zmrzlými a trocha ich ošmahne, netreba ich hned vykopať, oni sa ujmú, to som teda myslela.Dosť ma tvoja odpoved zaskočila, to ti musím napísať.Ja mám tiež skúseností so sadením.............


Pavol54
ospravedlňujem sa pochopil som to tak že si si zbierala semienka, a považoval som za potrebné informovať o možných rizikách, vieš koľkokrát sa nás pýtajú pestovatelia čo pokazili ak sa im nedarí vypestovať to čo chceli a nakoniec je chyba v samozbere semiačok.
s tými zmrznutými máš pravdu, ak očakávame ochladenie, treba ich trocha prihrnúť aby prípadný mrazík chytil nadzemnú časť, rastlinka sa veľmi rýchle zregeneruje a vyženie bočné výhonky spravidla nie jeden. ale to platí len pre niektoré druhy rastlín určite tam nepatrí paprika uhorka apod,
1 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

paloo Pozri príspevok
Pavol54 ktorú odrodu indeterminantných rajčiakov by si odporučil na poľné pestovanie do severných oblastí Slovenska?
http://www.uksup.sk/download/odrody/...y_zeleniny.pdf
vďaka
prečo chceš von indeterminantný typ? lebo tie sa spravidla pestujú v sklenníkoch, ale môžu byť aj vonku , je však s nimi viac práce čo už nemusí mať ten efekt v dobe kedy sa javí dostatok rajčín pestovaných v poľných podmienkach z determinantných odrôd ja by som ti doporučil napríklad Rodik, a kde je ten sever Slovenska ?
0 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

Roky pestujem indeterminantný typ z dôvodu lepšej ochrany pred pliesňou.Nezdá sa mi to pracnejšie,pri cenách a kvalite plodov v šopochU nás je skoro každé ráno rosa a plieseň na kríčkových rajčiakoch by sa len tak usmievala.
Pozriem fotky a vložím.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

paloo Pozri príspevok
Roky pestujem indeterminantný typ z dôvodu lepšej ochrany pred pliesňou.Nezdá sa mi to pracnejšie,pri cenách a kvalite plodov v šopochU nás je skoro každé ráno rosa a plieseň na kríčkových rajčiakoch by sa len tak usmievala.
Pozriem fotky a vložím.
Moment ale sa nerozumieme

Aj indeterminantný typ môže pleseň zemiaková a iné ochorenia zlikvidovať skôr ako determinantný typ (delenie nie je o ochrane ale o raste- viď agroporadenstvo. sk)
Čo sa týka tej plesne najlepšie nejaký prípravok na báze medi( cuprrum) je relatívne neškodný ale treba pravidelne opakovať po 6 dňoch
0 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

Asi sme si nerozumeli mo moje skúsenosti z praxe hovoria pre indeterminantné rajčiaky.Rastlina je vzdušná,listy pri zemine olamujem čím nedochádza k prenosu vlhkosti zo zeme na rastlinu.A tým sú menej ohrozené pliesňou
No privítam aj iný názor.Priložím foto z roku 2008.

Podľa vzrastu rajčiaky rozdeľujeme na determinantné a indeterminantné. Determinantné odrody sú nízke s ukončeným rastom, prvé súkvetie vytvárajú za 6. – 8. listom. Stonka dosahuje dĺžku 20-60 cm, preto sa pestujú bez opory a bez odstraňovania bočných výhonkov. Indeterminantné odrody majú neukončený rast. Prvé súkvetie vytvárajú za 9.-12. Listom, dosahujú výšku 2,2 m, pri pestovaní v skleníkoch a fóliovníkoch i viac. Pestujú sa pri oporách s odstraňovaním bočných výhonkov.
1 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Z hľadiska prevzdušnšnia s tým súhlasím, aj uhorky ak sú na vedení tak sú odolnejšie oproti tým istým na zemi,
pri tejto forme komunikácie nie vždy sa dá vedieť kto aké má znalosti, preto si niekedy radšej ozrejmím či sa bavíme o tom istom. Takže nechcel som poučovať.
0 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

pavol54 Pozri príspevok
Z hľadiska prevzdušnšnia s tým súhlasím, aj uhorky ak sú na vedení tak sú odolnejšie oproti tým istým na zemi,
pri tejto forme komunikácie nie vždy sa dá vedieť kto aké má znalosti, preto si niekedy radšej ozrejmím či sa bavíme o tom istom. Takže nechcel som poučovať.
Ja to neberiem ako poučovanie,mám záujem o pestovanie nejakej novej odrody a každá rada je dobrá.vďaka
Vieš odporučiť nejakú indeterminantnú odrodičku?
Odolné proti pliesni a praskaniu?
0 0
digehe1 digehe1

digehe1 je offline (nepripojený) digehe1

som samouk, ale nechám si rád poradiť od dobrých ľudí ...viac
ahoj prišli sme na koreň veci a to je hlavné.
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, keďže ja som taká čerstvá záhradkárka (nevenujem sa tomu roky), rada si nechám poradiť. Prosím ťa, rozumiem tomu správne, že si nerobíš planty a iba semiačka dávaš po troch zmrzliakoch do riadkov? A rajčín mávaš akú úrodu? ja som mala minulý rok aj cherry,aj také oválne, názov si nepamatám, viac druhov. Len napríklad problém je aj v tom, ako zistím, v ktorom balíčku je koľko semiačok, niekde bolo ledva 6 čo som kúpila a niekde dosť hojne. No asi sprostá otázka, na ktorú si z úsmevom odpoviem, zaštrkám sáčikom pri kúpe, kde kupujete semiačka? a ozaj už ste niekto skúšal aj bio semiačka sadiť?
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

môžem ešte poprosiť zdatnejších pestovateľov rajčin a paprík o presné názvy, ktoré kupujete v obchode a ste s nimi spokojní? nie pre reklamu, ale preto, aby sme sa aj my menej skúsení nechali poučiť. Kupujem si záhradkára, ale predsa rady a skúseností z praxe ho nahradia.
0 0
Silvernola Silvernola

Silvernola je offline (nepripojený) Silvernola

dara Pozri príspevok
môžem ešte poprosiť zdatnejších pestovateľov rajčin a paprík o presné názvy, ktoré kupujete v obchode a ste s nimi spokojní? nie pre reklamu, ale preto, aby sme sa aj my menej skúsení nechali poučiť. Kupujem si záhradkára, ale predsa rady a skúseností z praxe ho nahradia.
Za seba ti poradím kolíkové rajčiny BejbinoF1. Sú veľmi úrodné, fantasticky chutia, nepraskajú, sú odolne (alebo aspoň odolnejšie) proti plesni zemiakovej. Veľkosťou sú "jednohubky", niečo medzi bežnou a cherry rajčinou.
Naposledy upravil Silvernola : 14.02.10 at 21:08
Bejbino.jpg  
BBBBB.jpg  
1/1
0 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

pavol54 Pozri príspevok
paprika Baba -podobná ako Slovakia menej citlivá na chladné dni,(nefialovie) vlani bola schválená odroda

Inak Slovakia bola na svoju dobu jedna z najlepších a najvýkonnejších odrôd

rajčina - Žiara - určená na postupný zber, veľmi úrodná,
hrášok - Braňo - ekvivaelnt Gloriosy,
teraz je v schvaľovacom konaní nová odroda o 10 dní skoršia ako Gloriosa
dyňa červená Kráľovka F1 s veľmi jemnou dužinou
atď

v priebehu týždňa priložím niekoľko fotiek pre ilustráciu
Tak čo budú nejaké fotečky?
0 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

Bejbino F1 v roku 2009
http://www.postimage.org/image.php?v=aV1ptnEA
0 0
Silvernola Silvernola

Silvernola je offline (nepripojený) Silvernola

paloo Pozri príspevok
Ja zo svojich listy neodstraňujem
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Silvernola Pozri príspevok
Za seba ti poradím kolíkové rajčiny BejbinoF1. Sú veľmi úrodné, fantasticky chutia, nepraskajú, sú odolne (alebo aspoň odolnejšie) proti plesni zemiakovej. Veľkosťou sú "jednohubky", niečo medzi bežnou a cherry rajčinou.
ďakujem moc, vyzerajú krásne, prosím ťa, kdesi to také pekné paličky na ne zohnala? u nás fungujú len palice
0 0
Silvernola Silvernola

Silvernola je offline (nepripojený) Silvernola

dara Pozri príspevok
ďakujem moc, vyzerajú krásne, prosím ťa, kdesi to také pekné paličky na ne zohnala? u nás fungujú len palice
Vídam ich v takmer každom záhradkárstve a napr. v Baumaxe. Ale neunesú plne zarodenú rastlinu, tak ich radšej používam v radoch, ktoré na koncoch spevňujem. Azda to na foto vidieť.
Naposledy upravil Silvernola : 14.02.10 at 21:24
aaaaaaaaa.jpg  
ccccc.jpg  
1/1
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Veľa sa tu hovorí o hybridoch a odrodách, iste je to dôležité aby ste si vysadili do záhradky práve takú odrodu, ktorá vám chutí a osvedčila sa. Oveľa dôležitejšie je ale správne sadenicu dopestovať a v pravý čas ju vysadiť. Dobre pohnojiť a prihnojovať a zalievať aj počas rastu... Vysadiť radšej skôr a strčiť pod fóliové vreco napríklad...
0 0
letula letula

letula je offline (nepripojený) letula

Prosím ťa to "Bejbino dostať bežne v záhradkárstve?
0 0
kubkokubko kubkokubko

kubkokubko je offline (nepripojený) kubkokubko

pavol54 Pozri príspevok
paprika Baba -podobná ako Slovakia menej citlivá na chladné dni,(nefialovie) vlani bola schválená odroda

Inak Slovakia bola na svoju dobu jedna z najlepších a najvýkonnejších odrôd

rajčina - Žiara - určená na postupný zber, veľmi úrodná,
hrášok - Braňo - ekvivaelnt Gloriosy,
teraz je v schvaľovacom konaní nová odroda o 10 dní skoršia ako Gloriosa
dyňa červená Kráľovka F1 s veľmi jemnou dužinou
atď

v priebehu týždňa priložím niekoľko fotiek pre ilustráciu

Chcem sa opytat na odrodu papriky Slovakia ci je hrubostenna alebo tenkostenna, ci nestipe a ci sa da v obdobi uplneho dozretia pouzit ako kapia Dakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať