Zavrieť

Porady

Správny termín výsevu papriky a paradajok

Dobrý deň, rada by som vedela, kedy zvyknete vysievať semienka papriky a paradajok v domácom prostredí napr. do kelímkov na parapete okna? Tohto roku som skúsila vysiať papriku už 1.2. Nie je to skoro? Paradajky by som chcela zasiať tiež o niečo skôr okolo 15.-teho februára. Po iné roky som vysievala paradajky okolo 15.-teho marca, ale úrodu som zberala pomerne neskoro.
Usporiadat
kubkokubko kubkokubko

kubkokubko je offline (nepripojený) kubkokubko

Ahojte poradaci, skoda, ze som nasla tuto temu az teraz, to ma mohlo napadnut aj skor, ze sa o tomto moze debatit na porade. V sobotu ideme sadit prvy raz papriku a rajciny do nasej mikrozahradky na zapadnom Slovensku. Preto by som vas chcela poprosit o radu ake odrody vybrat. Rajciny chceme stavnate, nie masove, tak sme podla popisov odrod a na zaklade vasho odporucania vybrali Bejbino a Tornado. Moze sa u rajcin a paprik kombinovat viac odrod vedla seba, ze? Este som na jednej debate nasla odrodu Cristal s ktorou boli respondenti velmi spokojni ale pri dalsom hladani som k tejto odrode nenasla vela info. Papriku si chlapi vybrali PCR a este chcem nejaku nestiplavu, najlepsie blesiu zelenu, nie bielu, ktora je v botanickej zrelosti tmavo cervena aby sa dala v zavere pouzit ako kapia. Keby bola tenkostennejsia, bol by to ideal ale podla mojich zisteni taka asi neexistuje. Nasla som odrodu LUNGY F1 len neviem ci sa da zberat v pohode aj v technickej zrelosti. Na trhu mi poradili odrodu NOVA ale na nete som o nej nenasla vela info. Dakujem za vase cenne rady, dufam ze mi dnes este niekto stihne poradit.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

kubkokubko Pozri príspevok
Chcem sa opytat na odrodu papriky Slovakia ci je hrubostenna alebo tenkostenna, ci nestipe a ci sa da v obdobi uplneho dozretia pouzit ako kapia Dakujem
Slovakia neštipľavá, stredne hrubá stena, v botanickej zrelosti červená, relatívne skorá, nevýhoda je že v chladných nociach dochádza k fialoveniu čo nie je veľmi estetické
0 0
kubkokubko kubkokubko

kubkokubko je offline (nepripojený) kubkokubko

pavol54 Pozri príspevok
Slovakia neštipľavá, stredne hrubá stena, v botanickej zrelosti červená, relatívne skorá, nevýhoda je že v chladných nociach dochádza k fialoveniu čo nie je veľmi estetické
Dakujem za odpoved, nakoniec sme to poriesili ze sme kupili aj Novu aj Slovakiu a uvidime, ktora bude lepsia....
0 0
natascha natascha

natascha je offline (nepripojený) natascha

Pekný deň. Moje paradajky vysiate 17.2.2010 a momentálne prebývajúce v skleníku zasadené v škatuľkách od mlieka začínajú kvitnúť. Sú pomerne vysoké odhadujem asi tak 70 cm - jedná sa o vysokú odrodu. Najradšej by som ich už vysadila von, ale radšej počkám do 15.5, kuknem predpoveď počasia a pokiaľ nebudú hroziť mrazíky, tak ich 15.-teho vysadím von.
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

natascha Pozri príspevok
Pekný deň. Moje paradajky vysiate 17.2.2010 a momentálne prebývajúce v skleníku zasadené v škatuľkách od mlieka začínajú kvitnúť. Sú pomerne vysoké odhadujem asi tak 70 cm - jedná sa o vysokú odrodu. Najradšej by som ich už vysadila von, ale radšej počkám do 15.5, kuknem predpoveď počasia a pokiaľ nebudú hroziť mrazíky, tak ich 15.-teho vysadím von.
Mrznúť by podľa dlhodobej predpovede nemalo. Aj ja som ich už vysadila von, aj papriku. Keď necháš také veľké rajčiny vo vnútri, potom sa ťažšie zakoreňujú. V škatulkách od mlieka nemajú dostatok potrebnej výživy, začnú Ti žltnúť.
3 0
janka51 janka51

janka51 je offline (nepripojený) janka51

Som
[QUOTE=natascha;1393554]Pekný deň. Moje paradajky vysiate 17.2.2010 a momentálne prebývajúce v skleníku zasadené v škatuľkách od mlieka začínajú kvitnúť. Sú pomerne vysoké odhadujem asi tak 70 cm - jedná sa o vysokú odrodu. Najradšej by som ich už vysadila von, ale radšej počkám do 15.5, kuknem predpoveď počasia a pokiaľ nebudú hroziť mrazíky, tak ich 15.-teho vysadím von
natascha ak Ti môžem poradiť tak ich čím skôr vysaď už vonku, sú už velmi veľké a snaž sa ich zasadiť čo najhlbšie. Ja mám vonku už pomalí 2 týždne.
2 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

mňa voľakedy jedna stará Bulharka učila sadiť paradajky na ležato- teda nie celkom, ale obtrhať zopár spodných lístkov a položiť do jamy na ležato prihrnúť zeminou do jednej tretiny od koreňového balu. Zbytok rastlinky nenásilne prihrnúť samozrejme nad zemou a zvislo. Týmto spôsobom majú neskôr mohutnejšiu koreňovú sústavu a výsledok sa odrazí aj na povrchu.
3 0
natascha natascha

natascha je offline (nepripojený) natascha

natascha ak Ti môžem poradiť tak ich čím skôr vysaď už vonku, sú už velmi veľké a snaž sa ich zasadiť čo najhlbšie. Ja mám vonku už pomalí 2 týždne.[/QUOTE]

Janka, s vysádzaním vonku čakáme vždy až po zamrznutých, ale podľa dlhodobej predpovede, by nemali prísť. Tak keď sa umúdri počasie a trocha obschne pôda hneď vysádzam von. Zvyknem ich sadiť presne tak ako píše willma. Osvedčilo sa mi to. Paradajky potom vytvoria mohutný koreňový systém. Nebývame na juhu Slovenska a preto sa vždy obávame vysadiť na vonkajší záhon pred 15.5. Ty si asi zo SNV a už ich máš von?
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

ja budem trochu mimo temy,ale nechcem zakladat novu,pre par odpovedi:

moj muz kosil zahradu a omylom mi pokosil aj paradajky a papriku-myslela som ze ho zastrelim.....-korene su v zemi,ale nad zemou len asi 3 cm bylka.co s tym?
mam to vyhodit a kupit si nove priesady?alebo myslite ze este vyzenu tie povodne?
0 0
Silvernola Silvernola

Silvernola je offline (nepripojený) Silvernola

osky Pozri príspevok
ja budem trochu mimo temy,ale nechcem zakladat novu,pre par odpovedi:

moj muz kosil zahradu a omylom mi pokosil aj paradajky a papriku-myslela som ze ho zastrelim.....-korene su v zemi,ale nad zemou len asi 3 cm bylka.co s tym?
mam to vyhodit a kupit si nove priesady?alebo myslite ze este vyzenu tie povodne?
Paradajky ti môžu vyhnať, ale ak teraz zasadíš nové, úrodu budeš mať o 3-4 týždne skôr.
0 0
digehe1 digehe1

digehe1 je offline (nepripojený) digehe1

som samouk, ale nechám si rád poradiť od dobrých ľudí ...viac
pre osky:

prepáč, ale to si tam mala toľko zeliny, alebo to máš zasadené v tráve?????????nejako mi to nejde do hlavy ...........alebo je mestský človek, ktorý nepozná zeleninu, nájdu sa aj takííííííííí,
prepáč, nechcela som sa ta dotknúť, ale musela som zareagovať.
Naposledy upravil digehe1 : 12.05.10 at 19:15
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

osky Pozri príspevok
ja budem trochu mimo temy,ale nechcem zakladat novu,pre par odpovedi:

moj muz kosil zahradu a omylom mi pokosil aj paradajky a papriku-myslela som ze ho zastrelim.....-korene su v zemi,ale nad zemou len asi 3 cm bylka.co s tym?
mam to vyhodit a kupit si nove priesady?alebo myslite ze este vyzenu tie povodne?
To závisí od toho kde to odťal, ak to bolo správne vysadené, po klíčne lístky by mali byť sadenice v zemi, to znamená že z boku by mohli vyrásť nové výhonky
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

digehe1 Pozri príspevok
pre osky:

prepáč, ale to si tam mala toľko zeliny, alebo to máš zasadené v tráve?????????nejako mi to nejde do hlavy ...........alebo je mestský človek, ktorý nepozná zeleninu, nájdu sa aj takííííííííí,
prepáč, nechcela som sa ta dotknúť, ale musela som zareagovať.
no,tak presne toto som si pomyslela aj ja ked som to uvidela-ze moj muz je asi celkom blby........
nemame zelinu.nemame zeleninovu zahradku.mame zahradu kde su stromy a travnik.no a ja som si na samom konci zasadila par paradajok a paprik.je to mensi kusok ako kuchynsky stol,co som si na to vyhradila,fakt len tak pre radost.sama nechapem, ci bol moj muz slepy......co uz.aj to sa stava.
0 0
Gapo Gapo

Gapo je offline (nepripojený) Gapo

Ja? Muž.
No ide o to či bol tom zázračnom záhone informovaný, musím sa ho zastať, moja ctená polovička tiež všade nasadí kadejaké kvietka a keď okopávam nestačím sa čudovať čo všeličo vykopem. Potom len kričí tam to nekop, tam mám kvetiny, no ale ako to mám vedieť bez predchádzajúcej informácie, keď je to ešte pod zemou, alebo to vyzerá ako burina
0 0
Silvernola Silvernola

Silvernola je offline (nepripojený) Silvernola

Gapo Pozri príspevok
No ide o to či bol tom zázračnom záhone informovaný, musím sa ho zastať, moja ctená polovička tiež všade nasadí kadejaké kvietka a keď okopávam nestačím sa čudovať čo všeličo vykopem. Potom len kričí tam to nekop, tam mám kvetiny, no ale ako to mám vedieť bez predchádzajúcej informácie, keď je to ešte pod zemou, alebo to vyzerá ako burina
No, pre toho môjho tiež všetko vyzerá ako burina. Minule mi do polievky doniesol namiesto petržlenovej vňate púpavovú.
0 0
Gapo Gapo

Gapo je offline (nepripojený) Gapo

Ja? Muž.
Silvernola Pozri príspevok
No, pre toho môjho tiež všetko vyzerá ako burina. Minule mi do polievky doniesol namiesto petržlenovej vňate púpavovú.
tak to sa mne nemôže stať, ta ja ovládam, musíš mu dať názorné školenie
0 0
riaditel riaditel

riaditel je offline (nepripojený) riaditel

Pestujem len indeterminanty - mám s nimi dobre skúsenosti.
Pestujem len vonku - okolie Žiliny - mám odskúšané tieto odrody:
TORO, TORINO, TORNÁDO, START - štandart
BEJBINO - kvalita
POLLICINO - super
0 0
OľgaH OľgaH

OľgaH je offline (nepripojený) OľgaH

Rajcina Cristal je skutočne vynikyjúca odroda so vsetkymi rezistenciami t.j. vynikajúcim zdravotným stavom a vyniká skvelou chuťou, vybornou farbou celeho plodu a vysokou urodnosťou. Je to indeterminantný rajčiak, vhodný na pestovanie vo folioníku a skleníku vykurovanom i nevykurovanom, ale i volne v záhrade na vedení. vylamovať na 1 rameno. J e to skutočne skvelá odroda. Pestujem ju ja i moji známi každý rok nikdy nesklamala..Jano.
0 0
riaditel riaditel

riaditel je offline (nepripojený) riaditel

Zaujimava informacia. Aj ked sa pestovaniu paprik a paradajok venujem dlhsiu dobu, s touto odrodou som sa nestretol. Mohol by som dostat viac informácii. Uvital by som aj link, alebo iny zdroj informacie o tejto odrode.
Dakujem
0 0
Sharon Sharon

Sharon je offline (nepripojený) Sharon

Celkom obyčajná baba s hlavou v oblakoch, ale s nohami na zemi... ...viac
Chcela by som sa opýtať, aký máte názor na prerieďovanie listov na rajčinách. Počula som názor, že by sa to nemalo robiť. Ak tak iba spodné listy, ale horné nie.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať