Zavrieť

Porady

Správny termín výsevu papriky a paradajok

Dobrý deň, rada by som vedela, kedy zvyknete vysievať semienka papriky a paradajok v domácom prostredí napr. do kelímkov na parapete okna? Tohto roku som skúsila vysiať papriku už 1.2. Nie je to skoro? Paradajky by som chcela zasiať tiež o niečo skôr okolo 15.-teho februára. Po iné roky som vysievala paradajky okolo 15.-teho marca, ale úrodu som zberala pomerne neskoro.
Usporiadat
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Valčake Pozri príspevok
..Zdenka, máš krásne planty....lenže ešte hlásia ochladenie a sneženie
Ďakujem, mne to neprekáža,zatiaľ je to všetko na oknách. Plné okno na kuchyni, izbe, obývačke a k tomu ešte ďalšie dve miestnosti. Tam je planta, lebo tam sa kúri iba v kúrení večer a tu kúrim aj cez deň v sporáku, tak je teplejšie. Planta pôjde do foliovníka ku koncu marca, aby spevnela a v apríli von na záhradu. Paprika a rajčiny počkajú do konca apríla(podľa počasia)
0 0
alabut alabut

alabut je offline (nepripojený) alabut

Co blbnu tam hore? Baby, zle sa modlite. :-)
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

alabut Pozri príspevok
Co blbnu tam hore? Baby, zle sa modlite. :-)
Však je ešte marec. Pamätám mrazy v apríli ku koncu pomaly -10. Aj na prvého mája sme išli manifestovať vo vetrovkách, tak sa nečuduj.
0 0
elena11 elena11

elena11 je offline (nepripojený) elena11

Paradajky vysievam až v polovici MARCA preto, že rýchlo rastú a do záhrady môžu isť až po zamrznutých, nemajú rada chlad ostanú škaredé. A keď sú už veľmi veľké ťažko sa príjmu.
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

elena11 Pozri príspevok
Paradajky vysievam až v polovici MARCA preto, že rýchlo rastú a do záhrady môžu isť až po zamrznutých, nemajú rada chlad ostanú škaredé. A keď sú už veľmi veľké ťažko sa príjmu.
Bývaš v Tatrách? Pretože rajčiny sadím von podľa počasia - väčšinou už v apríli. Samozrejme že ich mám zakryté a odokrývam vtedy, keď je teplo. Keby som ich sadila po zamrznutých, tak prvé červené rajčiny by som mala v auguste. A takto mám začiatkom júna, treba vedieť prirýchliť zber.
2 0
alabut alabut

alabut je offline (nepripojený) alabut

A ako prirychlis zber? Kropis svatenou vodou, ci elektriku do zeme? :-)
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

alabut Pozri príspevok
A ako prirychlis zber? Kropis svatenou vodou, ci elektriku do zeme? :-)
"aj múdrejšie sa dá reagovať" rastlina keď má plodiť musí dosiahnuť svoj fyzický vek tým že sa skôr vysadí skôr rodí, tomu sa hovorí prirýchlenie(jej počiatočné štádium posunieme do jej vhodných klimatických pomerov, do doby kým jej vonkajšia teplota nebude vyhovovať) toto tým wagner myslela
1 0
vini13 vini13

vini13 je offline (nepripojený) vini13

Už som mal planty vyhádzané pod fóliu, ale predpoveď ma prinútila na veľké sťahovanie do domu, mrzlo síce poriadne aj snežilo, aj dnes je zima. Ale šalát a reďkovka to prežila bez ujmy. Už nech tá zima skončí.
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Dnes som ich odfotila - zdá sa mi že rastú Keď sa oteplí, tak ich premiestnim na juho východnú stranu, tam sa im bude lepšie dariť.
Snímka399.jpg  
Snímka401.jpg  
Snímka404.jpg  
1/1
1 0
pablito74 pablito74

pablito74 je offline (nepripojený) pablito74

Ahojte neslednujem tuto temu, no chcel by som podotknut, ze vseobecne nieco take ako spravny termin vysevu neexistuje. Kazdy mame ine moznosti, byvame v rozdielnych lokalitach, a tak je to u kazdeho rozdielne.
Resp. spravny termin vysevu existuje, no kedy nastava, si musi kazdy sam rokmi odsledovat.
3 0
troll troll

troll je offline (nepripojený) troll

no veď to je pravda, ale zrejme tu ide skôr o to, ako ten správny termín spoznať...
0 0
pablito74 pablito74

pablito74 je offline (nepripojený) pablito74

Spozname to hlavne pozorovanim z roka na rok, kazdy uz musi vediet sam, v akom termine, potrebuje mat vypestovane sadinice urcitych parametrov. Parametrami myslim hlavne velkost, a ten termin sa lisi od toho cim mam sklenik, potom ci je vykurovany alebo nie, pripadne ak to budem sadit do volnej pôdy, tak bude zase iny.
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

troll Pozri príspevok
no veď to je pravda, ale zrejme tu ide skôr o to, ako ten správny termín spoznať...
Väčšinou sú to vlastné viacročné skúsenosti a možnosti. Viem, že keď skôr zasadím rajčiny a papriku, skôr bude úroda. Problém môže nastať pokiaľ bude vonku zima, alebo sa náhle ochladí. Záleží na tom, či mám podmienky na to, aby som zeleninu ochránila pred chladom. Väčšinou používam netkanú textíliu - podľa potreby dávam dve-tri vrstvy. Už sa stalo že som zakrývala aj polystyrénom. Keď nemáš tieto možnosti, radšej sadíš neskôr. Záleží aj od toho, v akej nadmorskej výške pestuješ zeleninu. Treba sledovať počasie, podľa potreby si ho aj zapisovať pár rokov a porovnáš a podľa toho sa zariadiš.
0 0
troll troll

troll je offline (nepripojený) troll

No výborne, hneď je to lepšie ako baviť sa o dátumoch. Mne osobne je to viacmenej jasné, napriek tomu chyby robí každý. Minulý rok som mal priveľa priesad, takže som časť paradajok vysadil vonku tesne pred Veľkou nocou (v Bratislave). Počas sviatkov zrazu nasnežilo a bolo po nich . Zrejme je rozumné vysádzať postupne. Ak vyjde všetko, máme čerstvú úrodu dlhšie. Ak nevyjde všetko, tak máme aspoň "niečo". Bol by v tom čert, aby všetko vyšlo navnivoč.
0 0
pablito74 pablito74

pablito74 je offline (nepripojený) pablito74

Ja to s rajcinami robim podobne. Vzdy si vypestujem 7 plant naviac (dokopy si pripravujem asi 30 priesad, 5-6 odrôd), ktore potom vonku zasadim koncom aprila/zaciatkom maja (ostatne sadim po 3 zmrznutych), ked je pocasie priaznive a nepridu mrazy, tak maju potom znacny naskok, pred tymi co vysadim neskôr. Ked pridu mrazy, tak len miknem plecom, zasmejem, vyhodim ich a vymenim za ine.
0 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

Bez záclony
1 0
troll troll

troll je offline (nepripojený) troll

paloo, nie sú už trochu priveľké na tento čas? Kedy ich plánuješ vysadiť?
0 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

troll Pozri príspevok
paloo, nie sú už trochu priveľké na tento čas? Kedy ich plánuješ vysadiť?
Tých pár paradajok čo tam vidíš bol test klíčivosti osiva.Objednával som z Estonska tak som chcel skúsiť ako budú schádzať.Ostatné som vysial asi o 20 dní neskôr.Vysádzať budem asi najskôr po zmrznutých,no možno až po Urbanovi.Všetko bude záležať ako sa bude správať počasie.Mám vysiatych okrem overených odrôd aj 11 noviniek.Chcem sa tento rok s tým trochu pobaviť ak mi to práca so zemolezami dovolí.
0 0
troll troll

troll je offline (nepripojený) troll

paloo Pozri príspevok
Tých pár paradajok čo tam vidíš bol test klíčivosti osiva.Objednával som z Estonska tak som chcel skúsiť ako budú schádzať.Ostatné som vysial asi o 20 dní neskôr.Vysádzať budem asi najskôr po zmrznutých,no možno až po Urbanovi.Všetko bude záležať ako sa bude správať počasie.Mám vysiatych okrem overených odrôd aj 11 noviniek.Chcem sa tento rok s tým trochu pobaviť ak mi to práca so zemolezami dovolí.
Držím palce, nech to "bavenie sa" vyjde čo najlepšie. Inak vyzerajú fakt skvelo.
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Moja paprika, rajčiny, uhorky, šalát. Ešte majú čas rásť.
Snímka408.jpg  
Snímka410.jpg  
Snímka406.jpg  
Snímka413.jpg  
Snímka414.jpg  

Snímka407.jpg  
1/1
5 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať