Zavrieť

Porady

Rozdiel NČZD a dôchodku za rok 2009.Môže si ešte dôchodca uplatniť??

Ahoj. Prosím múdre hlavičky o radu. Dôchodkyňa pracuje celý rok 2009 (od začiatku roka 2009 už bola dôchodkyňou),takže nemá nárok na NČZD. Ale jej dôchodok v celkovom ročnom úhrne činil 3250 eur. Nemá nárok na rozdiel NČZD za rok 2009 a vyplateného dôchodku???? Ďakujem pekne za odpoveď. Pekný večer.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    TerezaV je offline (nepripojený) TerezaV

    TerezaV
    Veľmi pekne ďakujem za promptnú odpoveď. Takže sa mi potvrdilo, čo som si myslela. Lenže účtovníčka nechce mame túto možnosť poskytnúť. Vedeli by ste mi prosím poradiť na základe ktorého paragrafu tak musí učiniť? Ďakujem.

    tuta je offline (nepripojený) tuta

    tuta
    § 11 ods. 7 Zákona o dani z príjmov

    (7) Základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu vypočítanú podľa odseku 2, ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku22) (ďalej len "dôchodok ) alebo ak mu dôchodok bol priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia alebo k začiatku predchádzajúcich zdaňovacích období a ak suma tohto dôchodku je v úhrne vyššia ako suma, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2. Ak suma dôchodku v úhrne nepresahuje sumu, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2, zníži sa základ dane podľa odseku 2 len vo výške rozdielu medzi sumou, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2 a vyplatenou sumou dôchodku.

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    § 11 Zák. o dani príjmov
    Nezdaniteľné časti základu dane

    (7) Základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu vypočítanú podľa odseku 2, ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku22) (ďalej len "dôchodok ) alebo ak mu dôchodok bol priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia alebo k začiatku predchádzajúcich zdaňovacích období a ak suma tohto dôchodku je v úhrne vyššia ako suma, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2. Ak suma dôchodku v úhrne nepresahuje sumu, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2, zníži sa základ dane podľa odseku 2 len vo výške rozdielu medzi sumou, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2 a vyplatenou sumou dôchodku.

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    TerezaV Pozri príspevok
    Veľmi pekne ďakujem za promptnú odpoveď. Takže sa mi potvrdilo, čo som si myslela. Lenže účtovníčka nechce mame túto možnosť poskytnúť. Vedeli by ste mi prosím poradiť na základe ktorého paragrafu tak musí učiniť? Ďakujem.
    To čo je za účtovníčku? Ja niesom účtovník a vedel som to-treba pani "účtovníčku" poslať do teplých krajín zhadzovať z paliem kokosové orechy a nech sa neplantá v účtovnictve...

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Koľko mala hrubý príjem v zamestnaní za celý rok? Pokiaľ mala do 2012,85 €, tak keby podala daň.priznanie ,tak daňový úrad by jej vrátil celú zrazenú daň.

    TerezaV je offline (nepripojený) TerezaV

    TerezaV
    Ahoj. Ešte som sa chcela spýtať, či je rozhodujúca výška zárobku dôchodkyne, keď si chce uplatniť rozdiel výšky NČZD a dôchodku. Ďakujem.

    ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

    som kto som ZDENIELA
    TerezaV Pozri príspevok
    Ahoj. Ešte som sa chcela spýtať, či je rozhodujúca výška zárobku dôchodkyne, keď si chce uplatniť rozdiel výšky NČZD a dôchodku. Ďakujem.
    Nie výška zárobku nie, len výška dôchodku ... loicky musí byť totiž nižší ako suma NČZD

    kornelia2 je offline (nepripojený) kornelia2

    kornelia2
    Možete mi poradiť:
    Zamestnanec v roku2009 robil do marca(stym že on dal vypoved, a od 15.4.09 zacal poberať invalidný dochodok,ma narok na Nčzd na celý rok 4025,70 alebo na 3mesiace??

    ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

    som kto som ZDENIELA
    kornelia2 Pozri príspevok
    Možete mi poradiť:
    Zamestnanec v roku2009 robil do marca(stym že on dal vypoved, a od 15.4.09 zacal poberať invalidný dochodok,ma narok na Nčzd na celý rok 4025,70 alebo na 3mesiace??
    Sleduje sa stav k 1.1. a keďže k 1. januáru 2009 nebol uznaný ako invalidný má nárok na celú nezdaniteľnú časť.

    JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

    JarkaL
    Len doplním, že invalidný dôchodca má nárok na NČ aj keby bol ID už k 1.1. Iné je to pri starobných dôchodcoch, tam je to tak, že keď k 1.1. bol starobným dôchodcom, nemá nárok na NČ (iba na rozdiel NČ-výška dôchodku).

    ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

    som kto som ZDENIELA
    JarkaL Pozri príspevok
    Len doplním, že invalidný dôchodca má nárok na NČ aj keby bol ID už k 1.1. Iné je to pri starobných dôchodcoch, tam je to tak, že keď k 1.1. bol starobným dôchodcom, nemá nárok na NČ (iba na rozdiel NČ-výška dôchodku).
    Ďakujem za opravu

    latka je offline (nepripojený) latka

    latka
    dobrý den, chcem sa opýtať ak k 1.1.09 ešte bol zamestnaný, od marca je na dochodku v potvrdení o príjme ma uvedené zrážky na dochodkové sporenie, ale zamestnávateľ ich síce zrazil ale na účet poisťovne neodviedol a v potvrdení o správcu doch. sporenia ma 0, môže si teda uplatniť tu nezdanite. časť alebo nie 12000sk

    latka je offline (nepripojený) latka

    latka
    JarkaL Pozri príspevok
    Nemôže, podstatné je potvrdenie od poisťovne.
    a keby požiadal zamestnávateľa o ročné zúčtovanie, ten by to zohľadnil, alebo nie, ked mu to zo mzdy zrazil?

    JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

    JarkaL
    Podľa mňa nie, lebo aj k ročnému zúčtovaniu potrebuje ako prílohu to potvrdenie od DSS.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.