Zavrieť

Porady

Podvojne vlastnictvo EKN a CKN parciel

Mame LV na EKN parcely potvrdene dedicstvom a sucastne sme nasli cez katasterportal tiez LV na CKN parcely, ktore sa nachadzaju podla katastralnej mapy na nasich E parcelach. Navyse ten LV na CKN je vo vlastnictve Statnych majetkoch, ktore su 15 rokov po likvidacii. Neviete ako postupovat a zrusit toto podvojne vlastnictvo.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kozel33 je offline (nepripojený) kozel33

    kozel33
    S výrazom "podvojne vlastnictvo" som sa ešte nestretol skôr by som použil výraz duplicitné vlastníctvo. Čo sa týka duplicitného vlastníctva to sa rieši buď dohodou alebo súdnou cestou. Teda za predpokladu, že Váš pozemok E ma list vlastníctva a pozemok nad týmto pozemkom C má tiež list vlastníctva, teda nie je len v užívaní.

    Otázne je aj ako ste na to prišli, že máte toto "dupliciné" vlastníctvo - máte vyhotovenú identifikáciu, či už písomnú alebo grafickú? (uvedená identifikácia sa dá získať na príslušnej správe katastra)

    petrikb je offline (nepripojený) petrikb

    petrikb
    Identifikaciu parciel nemame urobenu. Prisli sme na to tak, ze som cez katasterportal na katastralnej mape graficky lokalizoval nase E parcely a nasiel som tam spominany LV CKN jednej velkej C parcely tych SM.
    Stale vsak neviem ako si SM mohli dat vyhotovit LV na im nepatriace parcely.

    kozel33 je offline (nepripojený) kozel33

    kozel33
    Uvedená situácia je možná, teda jedná sa o duplicitné vlastníctvo. Čo sa týka Vás, pokiaľ máte príslušné doklady o E-KN parcele tak ste vlastníkom uvedenej parcely pod parcelou C-KN, dá sa povedať nespochybniteľne.

    Ako uvedená situácia nastala, ťažko povedať je možné, že chybou katastra, prepisom - často štátne organizácie majú nesprávne listy vlastníctva, alebo je v nich neporiadok.

    Každopádne si určite dajte spracovať na príslušnej správe katastra spomínanú identifikáciu (8 Eur - kolok), niekde Vám spracujú aj grafickú, kde bude jasné kde je E-KN parcela a C-KN parcela, teda budú zobrazovať obidva právne stavy naložené na sebe.

    Čo sa týka nápravy najskôr by som si zistil či v danej obci je už vyhotovený ROEP (register obnovenej evidencie pozemkov) na webe (bohužiaľ web vám nemôžem napísať, zakazuje mi to kodex porada, až keď budem mať 15 príspevkom môžem dávať odkazy - pokúsim sa ale naznačiť hádam pochopíte):

    3xw + . + skgeodesy + . + sk --- kataster nehnuteľností --- Registre obnovenej evidencie pozemkov


    Ak ešte nebol vyhotovený ROEP tak si zistite vyhotoviteľa ROEP-U (súkromné geodetické spoločnosti, na príslušnej správe katastra budú vedieť určite, ale je možné, že ešte nebol ani vybraný). Na uvedený problém upozornite tohto zhotoviteľa, ak chce správne vyhotoviť ROEP, tak by Vašu pripomienku mal zapracovať, ale je to na jeho vôli. Ak Vás odmietne definitívne o podobe ROEPU rozhoduje komisia ROEPU, ktorá keď je vyhotovený ROEP príma mesiac námietky (POZOR na termíny v tomto prípade). Potom vzneste námietku pred touto komisiou. Podla môjho názoru, nebudete mať ale podobný problém len vy takže je dosť pravdepodobné, že podobný problém majú aj ostatné nehnuteľnosti okolo Vás a preto je vysoko pravdepodobné, že sa to bude dať opraviť ROEP-om, ale treba si okolo toho behať, dbať na termíny a lobovať.


    Ak je už ROEP vyhotovený tak ako som spomínal možnosti sú dohodou, alebo súdnou cestou, ale tu musíme poznať bližšie s kým túto dohodu spraviť, resp. s kým sa vlastne súdiť.

    Čo sa týka hľadania nástupcu uvedenej spoločnosti v likvidácii tak s tým Vám nepomôže, ale musí mať nejakého zástupcu. Teda ak je to štát tak vlastníkom je slovenská republika a pozemky spravuje príslušný správca, kto je tým správcom v likvidácii.... toto si len tipnem správna konkurznej podstaty.

    Nakoniec by som ešte uvedené doklady spolu s grafickou identifikáciou podal opravným konaním (X - konanie), na príslušnú správu katastra nech sa vyznačí duplicita vlastníctva - teda de facto všetci ju tam potom uvidia, ale to len prípade ak nepomôže ROEP.

    Ďalší postup prípadne ako ďalej sa naozaj dá len ak uvediete názov tejto štátnej spoločnosti, a vyžaduje si to bližší popis aj lokality aj dokladov, a úprimne videl som veľa zlých dedičských rozhodnutí. Každopádne si musíte zvážiť či Vám to za to spojí rátajte, že to bude trvať aj 2 roky možno viac, nehovoriac o financiách.

    Podvojne vlastnictvo EKN a CKN parciel

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.