Zavrieť

Porady

polievková lyžica má objem 15 ml

1 PL=15 ml naozaj?Takýto údaj získame pri používaní receptov, amerických, anglických, t.j. z krajín kde sa neváži, ale meria odmerkami. Zaujal ma článok, kde sa kuchárovi amatérovi nezdalo, že 750 ml oleja je iba 50 polievkových lyžíc, t.j. 1 PL=15 ml, tak si to odmeral a tvrdí, že vyšlo mu viac, presne , ako odhadoval. Nedalo mi to, tak som si odvážil 10 PL vody a dospel som k záveru,že 1 PL=10 ml. Aj som si to overil na poldecáku. Potom som ešte vyhľadal príbor po starej mame, tu som prišiel k údaju 1PL=12 ml. Je zaujímavé, že objem 3 kl=1PL platí aj pri mojom príbore. To znamená, že aj kávová lyžička je menšia, ako sa všade udáva.
Píšem preto, lebo na internete som nenašiel vysvetlenie, iba doplnenie údajov, že austrálska lyžica má až 20 ml. Celá vec by ma ani netrápila, keby
som nenachádzal rôzne "rady" pre urýchlenie prác pri varení, keď sa
v knižkách uvádzajú údaje koľko váži 1PL múky, 1PL cukru, 1PL soľ...atď,
ktoré považujem za bludy, prázdnu reklamu v kuchárskych knihách,niečo iba opísané, ale nikdy nevyskúšané. Rád by som poznal vysvetlenie, nejakú ČSN a pod.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    Mne je vlastne jedno, či 1 PL ma objem 15 alebo 10 ml...
    Buď niečo robím od oka, lebo mám už v ruke ten správny grif ošľahaný dlhoročnými skúsenosťami, alebo jednoducho použijem váhu.

    Ale predstava, že mojim hlavným problémom by bolo práve to, že PL má taký alebo onaký objem je pekná. Závidím zadávateľovi...

    Silvernola je offline (nepripojený) Silvernola

    Silvernola
    hlavaty Pozri príspevok
    1 PL=15 ml naozaj?Takýto údaj získame pri používaní receptov, amerických, anglických, t.j. z krajín kde sa neváži, ale meria odmerkami. Zaujal ma článok, kde sa kuchárovi amatérovi nezdalo, že 750 ml oleja je iba 50 polievkových lyžíc, t.j. 1 PL=15 ml, tak si to odmeral a tvrdí, že vyšlo mu viac, presne , ako odhadoval. Nedalo mi to, tak som si odvážil 10 PL vody a dospel som k záveru,že 1 PL=10 ml. Aj som si to overil na poldecáku. Potom som ešte vyhľadal príbor po starej mame, tu som prišiel k údaju 1PL=12 ml. Je zaujímavé, že objem 3 kl=1PL platí aj pri mojom príbore. To znamená, že aj kávová lyžička je menšia, ako sa všade udáva.
    Píšem preto, lebo na internete som nenašiel vysvetlenie, iba doplnenie údajov, že austrálska lyžica má až 20 ml. Celá vec by ma ani netrápila, keby
    som nenachádzal rôzne "rady" pre urýchlenie prác pri varení, keď sa
    v knižkách uvádzajú údaje koľko váži 1PL múky, 1PL cukru, 1PL soľ...atď,
    ktoré považujem za bludy, prázdnu reklamu v kuchárskych knihách,niečo iba opísané, ale nikdy nevyskúšané. Rád by som poznal vysvetlenie, nejakú ČSN a pod.
    Zrejme si nebral do úvahy teplotu lyžice a vody, ani nadmorskú výšku. Veď tajomstvo správneho varenia je v známom "PŘIMĚŘENĚ" a ešte "Pridáme štipku fantázie"

    Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

    Vylúčený člen Laco-monter
    Varenie a pečenie nie je laboratorny proces !

    To isté jedlo pri každom uvarení chutí vždy inak .

    To je majstrovstvo varenia a pečenia.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    hlavaty Pozri príspevok
    1 PL=15 ml naozaj?Takýto údaj získame pri používaní receptov, amerických, anglických, t.j. z krajín kde sa neváži, ale meria odmerkami. Zaujal ma článok, kde sa kuchárovi amatérovi nezdalo, že 750 ml oleja je iba 50 polievkových lyžíc, t.j. 1 PL=15 ml, tak si to odmeral a tvrdí, že vyšlo mu viac, presne , ako odhadoval. Nedalo mi to, tak som si odvážil 10 PL vody a dospel som k záveru,že 1 PL=10 ml. Aj som si to overil na poldecáku. Potom som ešte vyhľadal príbor po starej mame, tu som prišiel k údaju 1PL=12 ml. Je zaujímavé, že objem 3 kl=1PL platí aj pri mojom príbore. To znamená, že aj kávová lyžička je menšia, ako sa všade udáva.
    Píšem preto, lebo na internete som nenašiel vysvetlenie, iba doplnenie údajov, že austrálska lyžica má až 20 ml. Celá vec by ma ani netrápila, keby
    som nenachádzal rôzne "rady" pre urýchlenie prác pri varení, keď sa
    v knižkách uvádzajú údaje koľko váži 1PL múky, 1PL cukru, 1PL soľ...atď,
    ktoré považujem za bludy, prázdnu reklamu v kuchárskych knihách,niečo iba opísané, ale nikdy nevyskúšané. Rád by som poznal vysvetlenie, nejakú ČSN a pod.
    Ja keď robím tortový korpus, tak na počet vajec dám rovnaký počet PL múky a cukru. A je mi jedno, či má PL 15 ml alebo 10 ml. Tiež je mi jedno, či sú vajcia M alebo L.

    A ak niekde píšu, že máš dať 2 PL oleja a dáš tam od oka 3, nič sa nestane, ani keby si ich dal 4. A ak niekde budú písať, že treba pridať 500 ml mlieka, tak by som ťa chcel vidieť, ako prepočítaš, že 500 ml mlieka je 50 PL a budeš polievkovou lyžicou naberať pol litra mlieka.

    A snáď nechceš, aby niekto vymyslel štátnu normu na objem polievkovej lyžice či kávovej lyžičky.

    Hľadáš problém tam, kde nie je.
    Naposledy upravil Chobot : 08.02.10 at 10:49

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Nie som kuchár, ani pekár, ale z debaty mi vyplýva jedno: pokiaľ použiješ polievkovú lyžicu na múku, tak takú istú (nie tú istú ) použi na olej, atď. Takto je istota, ak je napísané 1 PL, 3 PL, .... tak pomer bude stále súhlasiť a bude jedno či lyžica má 15 ml, 10 ml, 12 ml.

    Toť môj laický sedliacky názor.

    lorelei je offline (nepripojený) lorelei

    lorelei
    Ono to je asi tak , ako ked mame "hrncekove" recepty. Kazdy ma doma iny hrncek, a aj ja sama mam niekolko a kadejakych, lebo ich zbieram, a ked chcem vacsi kolac, dam vsetko podla vacsej salky, a ked mensi, tak mensiu salku. Podstata ta ista, tiez by ma netrapilo, kolko presne ma lyzica, alebo podobneeee. A ja mozem potvrdit, ze ani ciachovane pohare, nemaju rovnaky obsah. Sama som bola svedkom toho, ked SOI dala za to pokutu, a chudak barman.....ale ukazal, ze skutocne nic neurobil, a ked sa to odskusalo vo viacerych pol decakoch, tak sme zistili, ze ozaj ma kazdy inu ciachu, a uz ani nehovorim o inych druhoch poldecakov. Tam suu ale uz problemy, ale kvoli kontrole....

    alabut je offline (nepripojený) alabut

    alabut
    Ja som si odvazil muku, cukor a pod. a nasypal do odmerky s udajmy v ml. Udaje mam zapisane v exceli. Ked som skusal kupovane odmerky, ktore uvadzaju priamo suroviny, odchylka je cez 30 %. Nedaju sa pouzit. Recepty mam pisane v mililitroch a nemusim vytahovat a umyvat vahu. Casto pouzivam namiesto odmerky rozne kelimky od jogurtov, ktore mam skubikovane, ked sa zamaze hodim ho do kosa. Ale najlepsie je oko, odmerky su len ako pomocka. :-)

    Blankake je offline (nepripojený) Blankake

    Blankake
    A ešte je tiež rozdiel, či je v recepte napísaná čajová lyžička alebo kávová lyžička niečoho - pretože čajová je väčšia, ale nie v každom recepte sa to aj správne rozlišuje. Napíšu napr. čajová lyžička korenia (ale v skutočnosti by to mala byť len kávová lyžička)... a to je potom rozdiel.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.