Zavrieť

Porady

381 - naklady buducich obdobi

Pocula som, ze podla novych postupov uctovnictva sa v priebehu roka neuctuje na 381, ale kedy dostanem fakturu, vtedy zauctujem do nakladov...
Vie mi niekto poradit, kde by som tento postup uctovania nasla?
Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    RenaM je offline (nepripojený) RenaM

    RenaM
    úprava zostatkov na uctoch 381 a 382 vyplyva z ustanovenia § 56 ods.6 PUP, kde je rozpisane , co sa casovo nerozlisuje napr:
    naklady na pripravu a zabeh vykonov, provízie maklerom, naklady na skolenia a seminare, naklady na marketingove a ine studie....

    Lenka je offline (nepripojený) Lenka

    som "blazniva" baba, milujuca zivot a svoju rodinku:))))) ...viac Lenka
    Reni, takze bezne najomne mozem uctovat na 381?...uctujem prave fa, na ktorej je najom za jun a veduca hovori, ze to mam dat na 518..........

    RenaM je offline (nepripojený) RenaM

    RenaM
    Nam chodi faktura za najome kvartalne a uctujem to cez 381 a rozpustam mesacne do nakladov takze v tvojom pripade by som to dala cez 381 a v 06/04 do nakladov

    zuzi je offline (nepripojený) zuzi

    také celkom obyčajné dievča, čo má rado účtovanie, ale dane nie... ...viac zuzi
    Lenka, počas roka môžeme účtovať faktúru priamo do nákladov, pretože pre nás je účtovné obdobie rok, a nie mesiac. Z účtovného hľadiska na 381 účtujeme okrem tých vecí čo napísala Rena až na konci roka.

    RenaM je offline (nepripojený) RenaM

    RenaM
    Zuzi, a ako by si uctovala keby ti prisla faktura napriklad za havarijne poistnenie auta za obdobie 1.6.2004-31.5.2005? Myslim si ze naklady by sa mali uctovat do obdobia, s ktorym casovo a vecne suvisia.
    Naposledy upravil RenaM : 20.05.04 at 13:23

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    Ja by som určite účtovala už faktúru na 568 a časť na 381. Inak sa to predsa ani nedá.

    misurka je offline (nepripojený) misurka

    misurka
    Neviem prečo tak veľa ľudí účtuje napr. havarijné al. zákonné poistenie na účet 568, veď predsa nejde o poistenie fin. majetku, keby to bol fin.majetok, tak vtedy možeme poistenie spájať s úč.568, ale inak ostatné poistenie majetku sa účtuje na úč.548, mam to overené auditorom.

    Lenka je offline (nepripojený) Lenka

    som "blazniva" baba, milujuca zivot a svoju rodinku:))))) ...viac Lenka
    Caute vsetci, dakujem za pomoc........takze casovo rozlisovat naklady az na konci roka, ako som spravne pochopila
    Inak suhlasim s misurkou, ja tiez poistenie uctujem na 548 - prevazdkove naklady, na 568 - financne naklady uctujem poplatky banke.......
    Pekny den prajem)))))

    zuzi je offline (nepripojený) zuzi

    také celkom obyčajné dievča, čo má rado účtovanie, ale dane nie... ...viac zuzi
    Lenka, zmeny v postupoch účtovania nájdeš v DÚPP č.9/2004.

    ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

    ZuzanaA
    Misurka, kde si sa dočítala že na 568 sa účtuje len poist. fin. majetku?V postupoch účtovania sa píše 568- Ost. fin. náklady sa účtujú náklady peň. styku, napr. bank. výdavky, poistné, náklady súvisiace so získaním bank. záruk ..... Či to poistné je myslené ako poistné súvisiace len s peň. stykom?

    elPi je offline (nepripojený) elPi

    elPi
    Dávam do pozornosti znenie §70 ods. 6 postupov účtovania v platnom znení:

    "Na ťarchu účtu 568 - Ostatné finančné náklady sa účtujú náklady peňažného styku, napr. bankové výdavy, poistné, náklady so získanim bankových záruk ... "

    Ja poistné účtujem dlho a jednoznančne na 568 a považujem to naozaj za finančný náklad nie za prevádzkový.
    (Poistné len platím, a ak sa niečo stane tiež dostanem finančnú náhradu).

    elPi je offline (nepripojený) elPi

    elPi
    § 3 ods 3 zákona o účtovníctve ustanovuje že: "Účtovným obdobím je kalendárny rok, ak tento zákon neustanovuje inak."

    Vo väzbe na túto definíciu ja teda treba posúdiť aj účtovanie na účte 381.
    Takže formulácia Lenky "...časovo rozlišovať len na konci roka" nie je celkom správna.
    Ak hocikedy v priebehu roka účtujem prípad, z ktorého obsahu vyplýva, že sa bude týkať aj iných účtovných období, hneď použijem účet 381 na tú časť nákladov, ktoré prenášam do ďalšieho roka.

    Otázne je preto účtovanie na účte 381 tých nákladov, ktoré sa týkajú len bežného účtovného obdobia (roka) a rozpúšťajú sa mesačne (napr. nejaké štvrťročné alebo polročné nájomné a pod.) a do iných účtovných období nezasiahnu.

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    Poistenie účtujem na účet 568 na základe postupov účtovania § 70 ods 6., kde je uvedené, že na ťarchu účtu 568 sa účtuje mimo iného aj poistné. Inak, keď máte napr. príručku p. Cenigovej a prepokladám, že aj v iných účtovných súvzťažnostiach je to na účte 568 uvedené a pri účte 548 poistné nenájdete.

    ANNA je offline (nepripojený) ANNA

    ANNA
    Zostatky 381 k 1.1.2004 sa zaúčtujú so súvsťažným zápisom na ťarchu 428, 429. Podľa týchto ustanovení sa viac účtov preúčtováva na 428,429. Z tohto dôvodu je prehľadnejšie vytvorenie analit. účtov.

    ( zákon 431/2002 v znení zákona 562/2003, opratrenia MF SR 23054/2002, 25167/2003-92 - FS 1/2003 a 20/2003 )

    Lenka je offline (nepripojený) Lenka

    som "blazniva" baba, milujuca zivot a svoju rodinku:))))) ...viac Lenka
    elPi......dakujem....
    viem, ze ak dostanem fa za najomne napr. od 05/04 do 05/05, tak cast pripadajucu na rok 2005 zauctujem na 381....islo mi o to, ci treba uctovat aj najomne 06-12/04 na 381(doteraz sme to tak robili)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.