Zavrieť

Porady

Obstaranie auta v zahraničí a DPH

daňový poradca, audítor
Gabca
Prosim o radu - chcem si kupit ojazdene terenne auto v zahranici z autobazaru, niesom platca DPH a chcem ho zaradit do podnikania. Faktura z autobazaru bude s DPH ci bez? musim uhradit DPH ja na Slovensku? Niesom platca DPH. Mozem si zaradit terenne auto do podnikania a odpisovat obstaravaciu cenu?
Dakujem
Preložená téma z JÚ.
Naposledy upravil Jana Acsová : 26.09.05 at 09:46
Usporiadat
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Link na obstaranie auta neplatiteľom:

http://www.porada.sk/showthread.php?p=123773#post123773
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Vozidlá, ktoré majú rovnaké konštrukčné znaky sú podľa Zákona o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách rozdelené do kategórií. Kategória sa uvádza v Osvedčení motorového vozidla. U nepredajcu nie je nárok na odpočítanie dane z osobných automobilov kategórie M1. Aj terénne vozidlo má kategóriu. Stretla som sa s osobným a nákladným terénnym vozidlom.
M1 – vozidlá projektované a konštruované na prepravu cestujúcich, najviac s ôsmimi sedadlami okrem sedadla vodiča.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
S najväčšou pravdepodobnosťou sa bude jednať o nákup tovaru od "obchodníka s použítým tovarom". Na faktúre bude uvedené, že sa jedná o predaj s daňou ... faktúra musí mať všetky náležitosti (nesmie mať uvedenú daň) a odvolávku na osobitnú úpravu.

V tomto prípade by nevyplývali pre kupujúceho žiadne povinnosti týkajúce sa zdanenia (ani možnosť odpočítania dane) a registrácie.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Gabca
Mozem si zaradit terenne auto do podnikania a odpisovat obstaravaciu cenu?
Áno, za predpokladu, že bude používané v súvislosti s podnikaním a jazdy riadne evidované. Odpisovať daňovo v 1. odpisovej skupine (4 roky).
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
adehda
Dobrý deň prajem, obraciam sa na Vás s prosbou o vyjadrenie sa k danej problematike platcu DPH:

podnikateľ,s.r.o., zaoberajúci sa dovozom ojazdených motorových vozidiel z EU a s následným predajom v tuzemsku-nakúpi od osoby identifikovanej pre daň /napr.DE 22222/ v inom členskom štáte /Nemecko/ ojazdené osobné motorové vozidlo /zakúpené ako tovar na náledný predaj v tuzemsku/ . Dodávateľská faktúra je vyčíslená bez DPH s poznámkou, citujem:
"Differenzbesteuert nach § 25a USTG", alebo v znení :" Kein Umsatzsteuer lt. §25a USTG".

Moja otázka znie: uvedené vozidlo je od 1.1.2005 vylúčené z možnosti odpočítania dane § 49, zákona o DPH, a pri predaji postupuje platiteľ dane podľa § 66- osobitná úprava uplatňovania dane, alebo

sa jedná o samovymeranie DPH s právom na odpočítanie dane.

Prosím poradte, oaké zdanenie sa jedná, ďakujem Vám.
Presunutá téma.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
adehda
Moja otázka znie: uvedené vozidlo je od 1.1.2005 vylúčené z možnosti odpočítania dane § 49, zákona o DPH, a pri predaji postupuje platiteľ dane podľa § 66- osobitná úprava uplatňovania dane
Áno, je vylúčená možnosť uplatnenia odpočítania DPH podľa § 49 pri ojazdených osobných automobiloch kategórie M1.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
adehda
podnikateľ,s.r.o., zaoberajúci sa dovozom ojazdených motorových vozidiel z EU a s následným predajom v tuzemsku-nakúpi od osoby identifikovanej pre daň /napr.DE 22222/ v inom členskom štáte /Nemecko/ ojazdené osobné motorové vozidlo /zakúpené ako tovar na náledný predaj v tuzemsku/ . Dodávateľská faktúra je vyčíslená bez DPH s poznámkou, citujem:
"Differenzbesteuert nach § 25a USTG", alebo v znení :" Kein Umsatzsteuer lt. §25a USTG".
Od predajcu ojazdených automobilov by sa malo jednať o predaj vrátane dane. Nerozumiem formulácii "bez DPH", lebo tam by mala byť poznámka "vrátane DPH" s tým, že daň nesmie byť na faktúre vyčíslená. Musí byť však odvolávka na osobitnú úpravu, čo môže byť Vami uvádzaný text v nemčine (ale ja som bohužiaľ angličtinár) ... bolo by dobré si dať text preložiť (aj keď differenzbesteuert ... by som asi aj bez slovníka preložila ako "osobitné zdanenie" ... ale to len na okraj, je potrebné si to hodnoverne overiť.)
AVO
Po overení si týchto skutočností slovenský obchodník s použitým tovarom môže použiť na toto motorové vozidlo osobitnú úpravu podľa § 66 ZDPH.
Preložená téma z linku:
http://www.porada.sk/showthread.php?threadid=13122
Naposledy upravil Jana Acsová : 26.09.05 at 12:33
0 0
adehda adehda

adehda je offline (nepripojený) adehda

AVO
Od predajcu ojazdených automobilov by sa malo jednať o predaj vrátane dane. Nerozumiem formulácii "bez DPH", lebo tam by mala byť poznámka "vrátane DPH" s tým, že daň nesmie byť na faktúre vyčíslená. Musí byť však odvolávka na osobitnú úpravu, čo môže byť Vami uvádzaný text v nemčine (ale ja som bohužiaľ angličtinár) ... bolo by dobré si dať text preložiť (aj keď differenzbesteuert ... by som asi aj bez slovníka preložila ako "osobitné zdanenie" ... ale to len na okraj, je potrebné si to hodnoverne overiť.)Preložená téma z linku:
http://www.porada.sk/showthread.php?threadid=13122
Vďaka za Vaše vyjadrenie, citujem preklad:"Kein Umsatzsteuer lt.§ 25a USTG"- bez dane z obratu podľa § 25.... a v dalšom citáte" Differenzbesteuert nach § 25..." v preklade "diferenčne zdanené podľa §25- USTG - zákon o dani z obratu - poznámka prekladu" takže ešte raz sa pýtam a overujem si, ide o osobitné zdanenie a nič nezdaňujem????za výklad a rady Vám veľmi pekne ďakujem
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
adehda
takže ešte raz sa pýtam a overujem si, ide o osobitné zdanenie a nič nezdaňujem????
Ak predávajúci uplatní osobitnú úpravu, nepodlieha toto plnenie pod intrakomunitárne nadobudnutie a teda nie ste ani osobou povinnou platiť daň z nadobudnutia.
Rovnako nevzniká právo na odpočítanie dane, nakoľko daň nebola voči kupujúcemu uplatnená.
Pri predaji zdaňujete rozdiel "predajná mínus kúpna cena" za predpokladu, že ste obchodník s použitým tovarom.

A načo toľko ????
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Januš
Platca DPH v SR kúpil ojazdené úžitkové auto v Nemecku, na Fa je cena s DPH, DPH vyčíslená nie je. Nedalo by sa zmeniť Fa bez DPH a riadiť sa § 66 osobitné zdanenie. Ja totiž vôbez nerozumiem dovozu a DPH pri dovoze. Ja myslím, že pri ojazdených autách by na fa mala byť cena s DPH a v tom prípade nerobí podnikateľ v SR nič, lebo daň zaplatil v Nemecku, alebo sa mýlim vyveďte ma prosím z omylu. Vďaka.
Presunutá téma:
http://www.porada.sk/showthread.php?threadid=13187

To čo uvádzate nemusí byť správne. Záleží na tom:
- kto,
- čo,
- od koho,
- v akom režime.
Naposledy upravil Jana Acsová : 28.09.05 at 05:58
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
DušanČ
Ak je fa vystavená s DPH, je správna. Vzniká Ti nárok na jej vrátenie z Nemecka na
základe žiadosti podľa nemeckého zákona o DPH. Predtým sa treba oboznámiť s týmto
zákonom, lebo platia aj určité limity, od akej čiastky DPH vracajú.
Tieto prípady sa od 01.05.2004 nepovažujú sa dovoz, ale nákup tovaru z iného
členského štátu EÚ.
Ani toto riešenie nemusí byť správne (a podľa môjho názoru ani nie je), aj keď na posúdenie je naozaj málo informácií od zadávateľa otázky.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
**Gabika**
Otázka ohľadom kúpy osobného auta a DPH-čky.
Manžel chce kúpiť osobné auto z Nemecka( súkromná osoba, nepodnikateľ, neplátca DPH), od predajcu ojazdených áut - z autobazáru, r.v.2000, najazdených viac ako 6.000 km, cena 3.500 EUR. Predpokladám že autobazár je plátca DPH.
Aká bude jeho povinnosť ohľadom DPH-čky, musí podať daň.priznanie a zaplatiť daň? Alebo ju už priamo zaplatí predajcovi v Nemecku a na Slovensku nebude mať už žiadnu povinnosť?
Súkromná osoba - občan nemá v tomto prípade žiadne povinnosti vyplývajúce z kúpy osobného automobilu kategórie M1.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

AVO, koľko Ty nám pomáhaš je až neuveriteľné. Máš už plnú "písanku" včeličiek. Vďaka!
0 0
Kačena I. Kačena I.

Kačena I. je offline (nepripojený) Kačena I.

Prosím o pomoc. Platca DPH ( činnosť - kúpa a predaj ojazdených vozidiel )kúpil z autobazaru v SK ( od platcu) tranzit. Čítam z TP- FOrd tranzit, druh - osobný automobil, kat. M1, počet miest na sedenie 9. Faktúra bola od predajcu vystavená s DPH z plnej nákupnej ceny. Auto sa opravilo a predáva sa neplatcovi-FO. Moja otázka: Predajná faktúra je napr. na 119 000,- ( 100 000+ 19 000 DPH), môže byť uvedená na faktúre?
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Áno,ako predajca máte nárok na odpočet na vstupe a fakturujete s DPH na výstupe.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Kačena I.
Prosím o pomoc. Platca DPH ( činnosť - kúpa a predaj ojazdených vozidiel )kúpil z autobazaru v SK ( od platcu) tranzit. Čítam z TP- FOrd tranzit, druh - osobný automobil, kat. M1, počet miest na sedenie 9. Faktúra bola od predajcu vystavená s DPH z plnej nákupnej ceny. Auto sa opravilo a predáva sa neplatcovi-FO. Moja otázka: Predajná faktúra je napr. na 119 000,- ( 100 000+ 19 000 DPH), môže byť uvedená na faktúre?
Je to naozaj vozidlo kategorie M1? Ak áno, nerozumiem fakturácii dodávateľa ... mám za to, ze nepostupoval správne (nevidím dôvod, prečo fakturoval predaj ojazdeného osobného auta s vyčíslením dane). Odpočítanie DPH je veľmi riskantné.
Bohuziaľ ... bolo by to potrebné vydiskutovat s dodávateľom.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
bepo
Áno,ako predajca máte nárok na odpočet na vstupe a fakturujete s DPH na výstupe.
Pozor, ojazdené osobné automobily sa málokedy (a podľa mna dokonca nikdy) nemôzu dostat do rezimu bezného predaja s DPH.
Naposledy upravil Jana Acsová : 05.10.05 at 06:28
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Kačena I.
Prosím o pomoc. Platca DPH ( činnosť - kúpa a predaj ojazdených vozidiel )kúpil z autobazaru v SK ( od platcu) tranzit. Čítam z TP- FOrd tranzit, druh - osobný automobil, kat. M1, počet miest na sedenie 9. Faktúra bola od predajcu vystavená s DPH z plnej nákupnej ceny. Auto sa opravilo a predáva sa neplatcovi-FO. Moja otázka: Predajná faktúra je napr. na 119 000,- ( 100 000+ 19 000 DPH), môže byť uvedená na faktúre?


Máme tému "obstaranie auta v tuzemsku". Skoda, ze v téme zahraničie riešime túto otázku.
0 0
Kačena I. Kačena I.

Kačena I. je offline (nepripojený) Kačena I.

Ospravedlňujem sa. Dá sa to prehodiť do správnej témy?
A to auto má v TP naozaj M1. Je možné, že si to predajca nevšimol, pretože ani mne sa to nezdá. Je to naozaj veľlé auto s uložným priestorom, akurát, že to nemá prepážku.

Vidím to tak, že bolo by to OK, keby opravili TP?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Kačena I.
Ospravedlňujem sa. Dá sa to prehodiť do správnej témy?
A to auto má v TP naozaj M1. Je možné, že si to predajca nevšimol, pretože ani mne sa to nezdá. Je to naozaj veľlé auto s uložným priestorom, akurát, že to nemá prepážku.

Vidím to tak, že bolo by to OK, keby opravili TP?
Pojem oprava TP nepoznám. Povolená prestavba je druhá vec ... ale to už nestihnete. Auto sa viacnásobne predávalo a na niektorom stupni predaja došlo k chybe pri fakturácii. Mali by ste žiadať od dodávateľa vystavenie správnej faktúry a konzultova jeho postup.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať