Zavrieť

Porady

Prevzatie účtovníctva

Ahojte, potrebujem poradiť, ako postupovať, keď preberám účtovníctvo zabehanej s.r.o.-čky, čo všetko si mám skontrolovať a nahodiť , čo s čím odkontrolovať- potrebujem nahodiť celý rok 2005 a od nich mám iba Hlavnú knihu k 31.12.2004 so zostatkami účtov aj so zaúčtovaním dane z príjmu PO na ú. 591. Neviem či to stačí, aby mi správne vyšiel hospodársky výsledok.vďaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Pavol_Kr je offline (nepripojený) Pavol_Kr

    Pavol_Kr
    Preberanie účtovníctva ??? no v priebehu roka je to troška problematické. Nutné podklady pre rok 2005. Zostatky účtov k 31,12,2004 ak v priebehu roka tak ku dňu ku ktorému oni končia a ty začínaš tak tabuľkovú predvahu kde dobrý program ti vyhodí PS. obrat MD a D a zostatok ku dňu. Ďalej potrebuješ saldokonto faktúr došlých aj vydaných. stavy účtov a pokladni k tomu dňu a vlastne aj uzávierku z roku 2004 a všetky doklady za rok 2005. Ak je toho veľa tak stačí si to odkontrolovať s hlavnou knihou a obratmi účtov k danému dátumu. Problém je ten že málo ktorá firma ktorá stráca účtovníctvo ti odovzdá takéto kompletné podklady. Zrejme sa budeš musieť odraziť od 31,12,2004 a nahodiť si všetky doklady a zaúčtovania.
    Ak má firma aj mzdy tak tam potrebuješ kompletné mzdové zložky a tie musia mať: vyhlásenie potvrdenia o zrazených preddavkoch resp. zúčtovanie dane, prehľad o čerpanej dovolenke, prihlášky do SP a do ZP zápočet pre určenie dovolenky, osobný dotazník, pracovnú zmluvu. prípadne aj výpis z RT. No dúfam že som na nič nezabudol.

    ANNA je offline (nepripojený) ANNA

    ANNA
    Okrem iného je požadovať inventarizáciu účtov k 31.12.2004. Hlavne náklady budúcich období, rezervy, odhadné položky.. A dať pozor na ich zúčtovanie v 2005. Veľa krát je jednoduchšie nahodenie a zaúčtovanie všetkých dokladov odznova v 2005. Ale to záveží od ich množstva.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Okrem toho odporúčam aj inventarizáciu otvorených položiek, v prípade účtovania spôsobom A - účet 132 musí súhlasiť so skladovou evidenciou, 112 detto, účty 314/A a 324/A čo je na nich konkrétne, aby sa tam neťahali nejaké X-ročné pohľadávky a záväzky, účty 378, 379, 211/A na jednotlivé pokladničné knihy, účty 221/A na zostatky na výpisoch, účty 261/A mali by byť vyčistené, knihy pohľadávok a záväzkov, kniha majetku - mala by ti súhlasiť na súvahu, príp. predvahu, leasingy - či je správne zaúčtované a vyčistené cez odpisy, prípadne zostatky na záväzkoch týkajúcich sa leasingu.
    Možno ešte ďalších napadne niečo...

    adrika je offline (nepripojený) adrika

    adrika
    Aj ja si myslím, že bude pre mňa lepšie, ak si rok 2005 nahodím odznova už sama, len neviem ako mám postupovať. Stačí ak nahodím zostatky / podľa hlavnej knihy ktorú mi dali k 31.12.04/ - k 1.1.05 podľa nich vystavím inter. doklad a cez účet 701 ponahadzujem tieto stavy do nového roka ? Ale ako potom zistím presný hodpod. výsledok za r. 2004 ? Presne ako sa píše vyššie - je to problém dostať komplet doklady-ideálna by bola kópia daň. priznania - aspoň. Saldo záväzkov a pohľadávok , banka a pokladńa sedí. Len si nie som istá hlavne majetkom a tým HV. ďakujem za vaše názory

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    Pridám aj ja svoj názor. Ak by som preberala účtovníctvo od 1.okt. v roku, tak určite by som ho nenahodila ešte raz, a to nie preto, že by sa mi nechcelo.
    Mám už podobnú skúsenosť a oľutovala som to. Môže sa totiž stať, že v účtovníctve ale hlavne v operatívnej evidencii môže byť taký nedostatok, ktorý sa už nedá odstrániť, lebo už je časovo "po".
    Myslím si, že stačí "zmapovať" stav (inventúra účtov) a postupne zistené nedostatky odstraňovať - ak sa to ešte dá.
    Preberajúca účtovníčka predsa nenesie zodpovednosť za účtovníctvo do 30.sept., ale až odo dňa prevzatia.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    adrika
    Ahojte, potrebujem poradiť, ako postupovať, keď preberám účtovníctvo zabehanej s.r.o.-čky, čo všetko si mám skontrolovať a nahodiť , čo s čím odkontrolovať- potrebujem nahodiť celý rok 2005 a od nich mám iba Hlavnú knihu k 31.12.2004 so zostatkami účtov aj so zaúčtovaním dane z príjmu PO na ú. 591. Neviem či to stačí, aby mi správne vyšiel hospodársky výsledok.vďaka
    záleží na tom, či pkračuješ v softvéri po starej účtovníčke - ak sa dá, tak dokončiť rok tam, nenahadzovať znova. Ak je málo dokladov, tak sa dá uvažovať aj o tom, tiež ak je účtovníctvo nepreukazné, tak sa radšej vrátiť na začiatok a nahodiť znova - ale to je rekonštrukcia účto, zaplatí ti to niekto?
    Je to na zváženie, všeobecne správna odpoved nie je.

    adrika je offline (nepripojený) adrika

    adrika
    Nepokračujem v sw, mám vlastný - iný, dokončiť to v starom nie je možné. Je to trochu komplikované, ale podstatné je, to čo som písala vyššie. Jednoducho to preberám - nie je toho až tak veľa-v porovnaní s firmou, ktorú už mám. Počet dokladov nie je veľký, ale mne skôr ide o princíp, aby som hlavne dobre začala. Problém je aj v tom, že predch. firma, ktorá im robila účto /už som to písala v inej téme/ keď pozerám staré doklady - zásoby účtovali napr. 501 xxx / 111 xxx- Áno , dobre vidíte ?!?! Nepomýlila som si účty ani strany ani nič. Jednoducho celý r. 2004 to takto robili a ja za svet neviem prísť na to, čo to znamená. Neviem, či je to spôsob A či B, žiadne uzávierky - preúčtovanie skladu na konci roka....A robila to účtovnícka firma......Neviem čo budem robiť....boooože , že ja som neostala v pekne v teplej banke....hi hi hi -to je iba vtip,/kto už tam robil, tak sa tam nevráti/Aj tak ďakujem za vaše názory.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    adrika
    Nepokračujem v sw, mám vlastný - iný, dokončiť to v starom nie je možné. Je to trochu komplikované, ale podstatné je, to čo som písala vyššie. Jednoducho to preberám - nie je toho až tak veľa-v porovnaní s firmou, ktorú už mám. Počet dokladov nie je veľký, ale mne skôr ide o princíp, aby som hlavne dobre začala. Problém je aj v tom, že predch. firma, ktorá im robila účto /už som to písala v inej téme/ keď pozerám staré doklady - zásoby účtovali napr. 501 xxx / 111 xxx- Áno , dobre vidíte ?!?! Nepomýlila som si účty ani strany ani nič. Jednoducho celý r. 2004 to takto robili a ja za svet neviem prísť na to, čo to znamená. Neviem, či je to spôsob A či B, žiadne uzávierky - preúčtovanie skladu na konci roka....A robila to účtovnícka firma......Neviem čo budem robiť....boooože , že ja som neostala v pekne v teplej banke....hi hi hi -to je iba vtip,/kto už tam robil, tak sa tam nevráti/Aj tak ďakujem za vaše názory.
    tak to rozhodne začni od začiatku a podľa vlastného rozumu a my pomôžeme. Ale dohodni - rozhodne trvaj na tom aby ti to zaplatili od januára, aspon polovičnú taxu. Nie je fima ako firma.
    účtovníctvo má byť ucelené, preto nahod to čo vieš - poč. stavy a doklady, ktoré máš k dispozícii účtuj od januára vo svokom sw.
    Viem o čom hovorím - takto sa narobíš, ale budeš vedieť, čo si tam dala.

    Prevzatie účtovníctva

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.