Zavrieť

Porady

Neoprávnené podnikanie

Príjemný deň,

naša spoločnosť uzatvorila ZoD v oblasti stavebníctva s podnikateľom (SZČO) ,
je to človek ktorý v tejto oblasti dlhé roky roky pracuje a je to nášej spol.známi podnikateľ. Konateľ pravdepodobne z tohto dôvodu nepožadoval pri podpise ZoD predložiť živnostenský list. Tak nám podnikateľ veselo pracoval a za svoju práce vystavoval Fa ,ja ako účtovníčka som všetko účtovala do nákladov a iba náhodou som si nakukla na internete jeho živnostenský list a z hrôzou som zistila ,že na stavebnú činnosť nemá oprávnenie t.z ,že on v dannej oblasti neoprávnene podniká ale čo naša spoločnosť su vystavené Fa od spomenutého podnikateľa náš daňový náklad.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Alllena
    Príjemný deň,

    naša spoločnosť uzatvorila ZoD v oblasti stavebníctva s podnikateľom (SZČO) ,
    je to človek ktorý v tejto oblasti dlhé roky roky pracuje a je to nášej spol.známi podnikateľ. Konateľ pravdepodobne z tohto dôvodu nepožadoval pri podpise ZoD predložiť živnostenský list. Tak nám podnikateľ veselo pracoval a za svoju práce vystavoval Fa ,ja ako účtovníčka som všetko účtovala do nákladov a iba náhodou som si nakukla na internete jeho živnostenský list a z hrôzou som zistila ,že na stavebnú činnosť nemá oprávnenie t.z ,že on v dannej oblasti neoprávnene podniká ale čo naša spoločnosť su vystavené Fa od spomenutého podnikateľa náš daňový náklad.
    To, že vystavoval takéto faktúry je odvaha! Ale, je tu ešte možnosť, že tie práce niekto preň vykonával v subdodávkach, tzn., že on mal z toho len províziu. Ale ak nie, obávam sa, že budete mať problémy aj vy, nakoľko pri zmluvách je vhodné mať buď kópiu ŽL alebo Výpisu z OR, prípadne stiahnuté z internetu.
    Doporučujem si overiť u neho, ako to má poriešené.

    garter je offline (nepripojený) garter

    garter
    Ktorý zákon mi ukladá kontrolovať každého podnikateľa, či podniká legálne alebo nie?.... ja mám od neho doklad, dám si ho do nákladov... a či to už má legálne alebo nie - je jeho problém... aspoň si to myslím

    Daska je offline (nepripojený) Daska

    RAK Daska
    Ale danovy urad pri kontrole neuzna taketo naklady, citala som to v nejakom poradcovi, kuknem to doma a dam vediet

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    Ja myslím, že je to skôr problém účtujúceho. Predsa ak firma zaplatila za vykonané práce, mal by to byť uznateľný výdavok. Aj u neho to budú predsa uznateľné príjmy a aké sankcie vyplývajú za to pre neho, to je už iná vec. Nikde som nenašla povinnosť kontrolovať ŽL. Dotyčný nech si radšej urýchlene rozšíri predmet podnikania. Neviem, či nejaké stavebné práce môžu byť voľnou živnosťou (ak nie je dotyčný vyučený, ani nespĺňa ostatné podmienky pre získanie remeselnej živnosti v stavebníctve).

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Evanka
    Ja myslím, že je to skôr problém účtujúceho. Predsa ak firma zaplatila za vykonané práce, mal by to byť uznateľný výdavok. Aj u neho to budú predsa uznateľné príjmy a aké sankcie vyplývajú za to pre neho, to je už iná vec. Nikde som nenašla povinnosť kontrolovať ŽL. Dotyčný nech si radšej urýchlene rozšíri predmet podnikania. Neviem, či nejaké stavebné práce môžu byť voľnou živnosťou (ak nie je dotyčný vyučený, ani nespĺňa ostatné podmienky pre získanie remeselnej živnosti v stavebníctve).
    Evička môžu byť voľnou živnosťou len demolačné práce, výkopové a zemné práce, na ostatné musíš mať zodpovednú osobu, alebo prax.
    Voľakedy sme ku všetkým zmluvám dávali fotokópie výpisov ( ešte nebežal tak internet a ani nebol), teraz neviem, či je to povinnosťou, ale ja ich dávam stále, stiahnem si hneď pri tom, ako mi dajú zmluvy z netu a priložím k zmluve. Možno to ani nie je povinné, ale ja sa istím, aj keď fotokópia voľakedy mohla byť tiež "prekopírovaná", viem, že to tak robili niektorí "podnikavci" a nakupovali tovar, ktorý nikdy neuhradili.

    Alllena je offline (nepripojený) Alllena

    Alllena
    Daska
    Ale danovy urad pri kontrole neuzna taketo naklady, citala som to v nejakom poradcovi, kuknem to doma a dam vediet
    Daska prosím kukni sa a daj vedieť je to veľa koruniek.A v kútku duše dúfam, že sa mýliš, myslim to v dobrom slovazmysle
    Naposledy upravil Alllena : 27.09.05 at 05:12

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Ak má v predmete činnosti sprostredkovanie služieb a zvládol akciu subdodávateľsky, tak by to bolo v poriadku.

    Alllena je offline (nepripojený) Alllena

    Alllena
    AVO
    Ak má v predmete činnosti sprostredkovanie služieb a zvládol akciu subdodávateľsky, tak by to bolo v poriadku.
    podnikateľ nemá zamestnancov, prácu mu vykonávajú ďalší ,že vraj živnostníci,ktorý zasa jemu vystavujú Fa za stavebné práce ale môj osobný názor je,že aj keď su to živnostníci tak iba murár (nemájú nič iné v ŽL).
    Naša spoločnosť samozrejme má živnosť na stavebné práce .Získali sme zakázku administr. budovu na komplet. Stavebnú časť sme poriešili takto nešťastne.Ostatné práce ktoré sa budú vykonávať budeme prevádzať mi to je v poriadku. Keď som podnikateľovi oznámila ,že nemá stavebnú tak strašne reagoval a oznámil nám že prácu mu vykonávajú kvalifikovaný ľudia toto ja neverím. Ale to nič na veci nemení,že ZoD má naša spoločnosť podpísanú zo živnostníkom,ktrorý na prácu nemá oprávnenie.na konci debaty nám oznámil , že živnosť si v krátkej dobe rozšíri tak neviem, sú jeho VF náš daňový náklad? A doporučujem všetkým nedajte na dobré slovo ani svojím známim,overujte a preverujte. Budete asi pre ostatných čudní ale pokutu za Vás nezaplatia


    Sprostredkovanie má

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Ja momentálne nehájim postup "zhotoviteľa diela", ale Vaše náklady.

    Všeobecne zhotoviteľ diela môže mať dielo zabezpečené "komisionársky", t.j. stáva sa sprostredkovateľom a samotnú službu vyhotovia zazmluvnení partneri. Vtedy by sa jednalo o sprostredkovanie zhotovenia diela. Bolo by vhodné k zmluve o dielo dokladovať tento typ zmluvy zhotoviteľa s ostatnými "profesionálmi".
    Na základe toho by sa následne mali doriešiť súvisiace otázky (napr. stavebný dozor atď.) ... a ostatné povinnosti z Vašej strany, ktoré vyplynú zo znalosti podmienok, za ktorých zhotoviteľ diela poskytol službu.

    Uvedené je potrebné brať ako náčrt možného riešenia, či ďalšieho postupu.

    Miro77 je offline (nepripojený) Miro77

    Miro77
    Teraz neviem či stavate tak, že na tej stavbe Ste nikdy neboli.
    Podľa mňa by Ste mali vedieť kto sa Vám na Vašej stavbe pohybuje.
    Dať na poriadok papierovačky si myslím, že nieje až taký problém.
    Treba prepísať (spätne) texty všetkých faktúr aj zmlúv.
    Z
    "Faktúrujeme Vám za stavebné práce"
    NA
    "Faktúrujeme Vám na sprostredkovanie stavebných prác"
    Sumy zostávajú - účtovníctvo sa nemení (tušim prvá výhoda jednotnej DPH v praxi ).
    Ak Vám to neprerobí - dovidenia s ním.
    Šťastie v tom, že má to "sprostredkovanie".

    Ale ak tá stavba "spadne".
    Bude sa pátrať po každom detaile.
    Kto to robil ?
    Akým spôsobom ?
    Aké oprávnenia ?
    Revízie, školenia, elektrina, plyn, zváranie atď...

    Alllena je offline (nepripojený) Alllena

    Alllena
    AVO
    Ja momentálne nehájim postup "zhotoviteľa diela", ale Vaše náklady.

    Všeobecne zhotoviteľ diela môže mať dielo zabezpečené "komisionársky", t.j. stáva sa sprostredkovateľom a samotnú službu vyhotovia zazmluvnení partneri. Vtedy by sa jednalo o sprostredkovanie zhotovenia diela. Bolo by vhodné k zmluve o dielo dokladovať tento typ zmluvy zhotoviteľa s ostatnými "profesionálmi".
    Na základe toho by sa následne mali doriešiť súvisiace otázky (napr. stavebný dozor atď.) ... a ostatné povinnosti z Vašej strany, ktoré vyplynú zo znalosti podmienok, za ktorých zhotoviteľ diela poskytol službu.

    Uvedené je potrebné brať ako náčrt možného riešenia, či ďalšieho postupu.
    AVO ďakujem ti , ale to neprejde lebo to ako si ich pekne nazval "profeionálmi"
    je pravda.Spoločníci to teraz uzaverli nasledovne: Čo najskôr rozšíriť predmet podnikania . Do tejto doby nebude ďalšia fakturácia.Minulosť ,no bude to naše veľmi slabé miesto v prípade daňovej kontróly. Ostatné dúfam je v poriadku máme na ŽL Výkon stavbyvedúceho aj stavebný dozor. AVO napíš ešte tvoj názor inak je to takto uzavreté. PS: mám taký dojem že nikto nebol rád,že som uvedené náhodou vypátrala až na jedného spoločníka

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Miro77
    Treba prepísať (spätne) texty všetkých faktúr aj zmlúv.
    Z
    "Faktúrujeme Vám za stavebné práce"
    NA
    "Faktúrujeme Vám na sprostredkovanie stavebných prác"
    Tento problém nie je nutné riešiť zmenou faktúr. Zmluva o dielo je na iný účel ako sprostredkovanie a aj cena za dielo je iná ako prípadná provízia. V tomto riešenie nevidím.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Alllena
    AVO ďakujem ti , ale to neprejde lebo to ako si ich pekne nazval "profeionálmi"
    je pravda.Spoločníci to teraz uzaverli nasledovne: Čo najskôr rozšíriť predmet podnikania . Do tejto doby nebude ďalšia fakturácia.Minulosť ,no bude to naše veľmi slabé miesto v prípade daňovej kontróly. Ostatné dúfam je v poriadku máme na ŽL Výkon stavbyvedúceho aj stavebný dozor. AVO napíš ešte tvoj názor inak je to takto uzavreté. PS: mám taký dojem že nikto nebol rád,že som uvedené náhodou vypátrala až na jedného spoločníka
    Ak sa živnosť doplní ... je predpoklad, že to nebude zo strany DÚ vytknuté (ani spätne). Riešenie je to asi najlepšie. Použovala by som ešte o dokladovaní pôvodne uzatvorenej zmluvy o dielo (... že dielo bude vykonané za spolupráce iných osôb ...)

    A ak nechcete mať problémy tak možno pouvažovať aj s týmto riešením:
    - vydobropisovať fakturované čiastky z dôvodu nerealizácie diela ...
    - nafakturovať dielo v zmysle novej zmluvy.

    Toto však závisí od podmienok v akých sa stavba realizovala. Do akej miery je to schodné viete posúdiť iba vy.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Alllena
    AVO ďakujem ti , ale to neprejde lebo to ako si ich pekne nazval "profeionálmi"
    je pravda.Spoločníci to teraz uzaverli nasledovne: Čo najskôr rozšíriť predmet podnikania . Do tejto doby nebude ďalšia fakturácia.Minulosť ,no bude to naše veľmi slabé miesto v prípade daňovej kontróly. Ostatné dúfam je v poriadku máme na ŽL Výkon stavbyvedúceho aj stavebný dozor. AVO napíš ešte tvoj názor inak je to takto uzavreté. PS: mám taký dojem že nikto nebol rád,že som uvedené náhodou vypátrala až na jedného spoločníka
    Allena, ak si dobre pozrieš môj príspevok č. 2, sú tam spomínané subdodávky. On mohol s vami uzatvoriť ZoD o stavebných prácach, keď jemu ju vyfakturovali iní dodávatelia, tzn., že bol subdodávateľom stavebných prác, ktoré preň vyhotovili iní dodávateľskou formou. V tomto prípade sa nejedná o sprostredkovanie, lebo on pre vás nesprostredkoval zákazku, služby, prácu, ale dodal vám stavebné práce. A tie práce preň vykonali iní. Takže v tomto prípade nevidím žiadne nedostatky. je to bežná prax medzi živnostníkmi, alebo podnikmi.
    Ale aj tak by bolo férové, keby mal rozšírenú činnosť aj na stavebné práce, ale kontrola vám nemôže nič vytknúť z dôvodu takejto fakturácie.

    Alllena je offline (nepripojený) Alllena

    Alllena
    ondrejvla
    Allena, ak si dobre pozrieš môj príspevok č. 2, sú tam spomínané subdodávky. On mohol s vami uzatvoriť ZoD o stavebných prácach, keď jemu ju vyfakturovali iní dodávatelia, tzn., že bol subdodávateľom stavebných prác, ktoré preň vyhotovili iní dodávateľskou formou. V tomto prípade sa nejedná o sprostredkovanie, lebo on pre vás nesprostredkoval zákazku, služby, prácu, ale dodal vám stavebné práce. A tie práce preň vykonali iní. Takže v tomto prípade nevidím žiadne nedostatky. je to bežná prax medzi živnostníkmi, alebo podnikmi.
    Ale aj tak by bolo férové, keby mal rozšírenú činnosť aj na stavebné práce, ale kontrola vám nemôže nič vytknúť z dôvodu takejto fakturácie.
    ďakujem ti veľmi pekne za spätné vysvetlenie asi som úžasu nebola schopná logicky myslieť.

    Alllena je offline (nepripojený) Alllena

    Alllena
    AVO
    Ak sa živnosť doplní ... je predpoklad, že to nebude zo strany DÚ vytknuté (ani spätne). Riešenie je to asi najlepšie. Použovala by som ešte o dokladovaní pôvodne uzatvorenej zmluvy o dielo (... že dielo bude vykonané za spolupráce iných osôb ...)

    A ak nechcete mať problémy tak možno pouvažovať aj s týmto riešením:
    - vydobropisovať fakturované čiastky z dôvodu nerealizácie diela ...
    - nafakturovať dielo v zmysle novej zmluvy.

    Toto však závisí od podmienok v akých sa stavba realizovala. Do akej miery je to schodné viete posúdiť iba vy.
    Dnešný deň začína príjemne ,ďakujem Ti .

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.