Zavrieť

Porady

Cestná daň a zmluva o prenájme vozidla

Fyzická osoba nepodnikateľ príležitostne prenajíma podnikateľovi vozidlo na podnikanie. Kolegyňa ma presviedča, že musí aj táto fyzická osoba platiť cestnú daň, pretože sa používa v súvislosti s podnikaním.

Avšak v zákone o cestnej dani je výnimka v §20 ods. 3 - ktorá hovorí, že cestná daň sa nemusí platiť ak ide o zamestnanca.

A zákon o cestovných náhradách hovorí o tom kto je to zamestnanec - aj osoba, ktorá vykonáva pre podnikateľa úlohy na základe písomnej zmluvy a nie je s podnikateľom v pracovno-právnom vzťahu. t.j. § 2 ods 6 v nadväznosti na §1 ods 2c zákona o cestovných náhradách č. 283/2002.
Takže cestnú daň platiť tento "zamestnanec" nemusí.

Je to napadnuteľné??
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Janca je offline (nepripojený) Janca

    Janca
    Zmluva o prenajme vozidla medzi sukromnou osobou a podnikatelom je podla mna jedna vec - vtedy ide o skutocne cudziu osobou a v tom pripade by cestna dan mala byt zaplatena a cena za prenajom je zdanitelny prijem u prenajimatela vozidla a druha vec je, ze "zamestnancom" sa ustanovenim o cestovnych nahradach mysli ak je medzi tou cudzou osobou a podnikatelom spisana aspon dovp, v ktorej zamestnavatel /podnikatel/ vysiela zamestnanca na jeho sukromnom aute pre ucely podnikatela nieco autom vybavit. Vtedy nemusi platit tento "zamestnanec" cestnu dan.

    M3G je offline (nepripojený) M3G

    M3G
    Dohoda o vykonaní práce nemusí byť, pretože je v tom paragrafe je napísané, že medzi tými osobami nemusí byť uzatvorený pracovnoprávny vzťah, stačí písomná dohoda o nájme vozidla, nie dovp.

    luky je offline (nepripojený) luky

    žena luky
    Súhlasím s jancou, lebo si myslím, že zákon o cestovných náhradách rieši len poskytnutie náhrad za pracovné cesty a zmluva o nájme takouto náhradou nie je.

    M3G je offline (nepripojený) M3G

    M3G
    Lenže ja sa snažím poukázať na zákon o cestnej dani, kde sa hovorí, že zamestnanec má výnimku z platenia cestnej dane, avšak zákon o cestnej dani nehovorí, čo znamená pojem zamestnanec, preto som si našiel výklad v zákone o cestovných náhradách, ktorý je myslím si, že vcelku v priamej nadväznosti na zákon o cestnej dani.

    Janca je offline (nepripojený) Janca

    Janca
    Nerada by som sa s Tebou hadala, preto navrhujem, aby si tu zmluvu zobrala k svojmu spravcovi dane a ten Ti posudi o aky vztah ide a budes v tom mat jasno.
    Tazko sa radi, ked neviem presny obsah zmluvy /nie je dolezity jej nazov/.

    McMarti je offline (nepripojený) McMarti

    McMarti
    Je rozdiel ked je zmluva o prenajme vozidla zamestnanca firme kde je zamestnaný a zmluva o používani vozidla pri pracovných cestách kde uplatnuješ podľa zákona o cestovných náhradach. Zmluva o prenajme je na základe kde by firma mesačne platila nejakú dohodnutú čiastku zamestnancovi pravidelne. A pri zmluve o používaní súkromného auta na firemné učely by mal byť uvedená odvolávka na na zákon o cest. náhradach, potom cestnú daň neplatíš.

    M3G je offline (nepripojený) M3G

    M3G
    Vďaka Vám všetkým za rady, nejako sa mi to v hlave utriaslo a idem vstúpiť do daňovej kontroly...
    Dobry den. Rad by som tuto temu jemne rozvinul na takyto priklad. Ako zivnostnik si na obdobie jedneho roka prenajmem vozidlo od sukromnej osoby na zaklade zmluvy o prenajme,v ktorej je dohodnuta vyska mesacneho prenajmu a aj dohoda, ze vsetky naklady spojene s uzivanim vozidla hradim ja ako prenajimajuci. Mozem si na zaklade tejto zmluvy zapocitat vsetky naklady (servis, PHM), aj ked prenajimatel, nema zaplatenu cestnu dan? Resp. musi prenajimatel v tomto pripade zaplatit cestnu dan?

    Luna je offline (nepripojený) Luna

    Luna
    Táto téma je tu rozoberaná,cestnú daň platí majiteľ auta.Ak máš v zmluve že sa budeš ty starať o auto,potom Ti to ide do nákladov,keby si ty platil daň za iného daňovníka nešlo by Ti to do nákladov.Dohodni sa s ním že on zaplatí cestnú daň ju preplatíš v nájomnom.

    jobastick
    Dobry den. Rad by som tuto temu jemne rozvinul na takyto priklad. Ako zivnostnik si na obdobie jedneho roka prenajmem vozidlo od sukromnej osoby na zaklade zmluvy o prenajme,v ktorej je dohodnuta vyska mesacneho prenajmu a aj dohoda, ze vsetky naklady spojene s uzivanim vozidla hradim ja ako prenajimajuci. Mozem si na zaklade tejto zmluvy zapocitat vsetky naklady (servis, PHM), aj ked prenajimatel, nema zaplatenu cestnu dan? Resp. musi prenajimatel v tomto pripade zaplatit cestnu dan?

    mirisko je offline (nepripojený) mirisko

    mirisko
    ahoj, super príklad len v tom mám teraz trolinka hokej, nakoľko zmluva nebola zverejnená. Takže vie mi niekto poslať vzor takej zmluvy kde si SZČO prenajíma od fyz. osoby auto? Totiž raz do týždňa jazdím do CR na nákup tovaru, vezie ma kamarátka nepodnikateľka, ale niekedy mi len požičia auto a idem sama. Lenže nemôžem si dať do nákladov benzín, príp. opravy proste nič. Aj keď to samozrejme hradím ja. Ako to prosím urobiť aby to bolo pre mna co najlepšie?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.