Zavrieť

Porady

založenie účtu - sporiaca časť - výživné na maloleté deti

ahojte poraďáci
podľa rozsudku súdu mám zriadiť účet pre moje dve deti, ktoré mi boli zverené do opatery po rozvode. Na ten bude ich otec zaviazaný prispievať určitou sumou na sporenie.
V rozsudku sa spomína pojem "účet pre maloleté deti", nie účty.
Neviete mi niekto poradiť, či mám zriadiť 2 samostatné účty alebo môžem iba jeden spoločný pre oboch? A môže to byť aj vkladná knižka, ktorá je lepšie úročená ako bežný účet? Nakoľko s peniazmi možno aj tak disponovať len s predchádzajúcim súhlasom súdu, nepotrebujem žiadnu kartu ani nebudem robiť žiadne prevody prostriedkov.
Každopádne neviem na koho sa obrátiť, keďže som povinná tak urobiť do 3 dní od nadobudnutia právoplatnosti rozsudku.
Zriadiť jeden spoločný účet resp. vkladnú knižku by bolo administratívne menej náročné aj pri samotnom žiadaní súhlasu súdu v budúcnosti. Len neviem, či to obstojí z hľadiska toho, že si peniažky rovným dielom potom decká rozdelia v dospelosti...
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

  Flinstone
  vzhladom na to, že sa na každé dieťa určuje výška výživného, je potrebné na každé dieťa zvlášť. Myslím, že by mohla byť aj vkladná knižka... Ak zoberieš rozsudok do banky, tak určite budú vedieť aký typ účtu to má byť, a hlavne disponovať sa môže len so súhlasom súdu, resp. dieťa keď bude plnoleté. To musí byť na tom účte ošetrené. Akonáhle by si mohla aj ty vybrať z účtu, porušila si rozsudok.

  Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

  Mária27
  § 63 zákona č. 36/20005 o rodine:
  (3) Ak to majetkové pomery povinného rodiča dovoľujú, za odôvodnené potreby dieťaťa možno považovať aj tvorbu úspor. V takom prípade súd uvedie pri určení výživného sumu výživného, ktorá je určená na tvorbu úspor, a uloží povinnému rodičovi, aby túto sumu poukazoval na osobitný účet maloletého dieťaťa, ktorý v prospech neho zriadi rodič, ktorému bolo maloleté dieťa zverené do osobnej starostlivosti. Na nakladanie s prostriedkami na účte maloletého dieťaťa je potrebný súhlas súdu.
  Zo znenia zákona vyplýva, že sa účet zriaďuje dieťaťu, nie deťom. V rozhodnutí súdu by mala byť aj výška výživného pre každé dieťa, ktoré je určené na úspory.
  Účet by mal byť úsporný, teda nie bežný účet, ale s vyšším úrokom - vkladový účet, na ktorý môžu prichádzať mesačne peniaze. Banky ti taký účet ponúknu. Vkladné knižky a terminované vklady mávajú zvyčajne len evidenčné čísla. Ak majú VK aj účty, na ktoré sa dajú pravidelne posielať peniaze (napr. Poštová banka), je potrebné do nich peniaze chodiť pripisovať a rýchlo sa aj vypíšu.

  maskaNo1 je offline (nepripojený) maskaNo1

  maskaNo1
  V prvom rade Vám obom veľmi pekne ďakujem za rýchlu odpoveď.

  Že mňa nenapadlo sa na to spýtať priamo na súde, ale v tom rozpoložení, v ktorom tam človek bol...

  Tá vkladná knižka sa mne osobne zdala najvýhodnejšia z hľadiska úrokov...sú na nej neporovnateľne vyššie ako na sporiacich účtoch, tak neviem...aspoň v SLSP som takú našla, keďže z nej nebudem vyberať, pripisujú tam 2násobok úrokov...

  to, že disponovať s peniazmi nemôžem bez súhlasu súdu je mi jasné, naštudovala som to ešte predtým ako som podávala návrh...ex má nadpriemerný príjem, tak nech deti aspoň čosi budú mať od neho do budúcnosti...ja im šetrím z môjho priemerného platu, tak prečo by aj ocko nemal?


  Inak citujem z rozsudku:
  "..a odporcu súd zaväzuje prispievať na výživu maloletého XY sumou ...eur mesačne a na výživu maloletej XY sumou ...eur mesačne nasledovne: sumu ...eur mesačne na každé dieťa je odporca povinný zasielať vždy do 15teho dňa v mesiaci vopred do rúk navrhovateľky, počnúc právoplatnosťou rozsudku o rozvode a sumu...eur mesačne na každé dieťa je odporca povinný zasielať vždy do 15teho dňa v mesiaci vopred na účet maloletých detí, ktorý je navrhovateľka povinná zriadiť v prospech maloletých detí do 3 dní od právoplatnosti tohto rozsudku"
  - z tohto som "blbá"

  Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

  Mária27
  Môžeš zriadiť dva účty a oznámiť ich - ak bude posielať len na jeden, bude to tak.
  Ak ti je ochotná sporiteľna zriadiť takú knižku, neváhaj.

  maskaNo1 je offline (nepripojený) maskaNo1

  maskaNo1
  Mária27 Pozri príspevok
  Môžeš zriadiť dva účty a oznámiť ich - ak bude posielať len na jeden, bude to tak.
  Ak ti je ochotná sporiteľna zriadiť takú knižku, neváhaj.
  Ďakujem, asi to tak veru urobím...

  založenie účtu - sporiaca časť - výživné na maloleté deti

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.