Zavrieť

Porady

Kúpa bytu/prevod členských práv

Po rozvode manželstva a zrušení BSM nás ešte čaká odpredaj spoločného 3-izbového bytu, z výnosov ktorého sa s exmanželom chceme podeliť a definitívne vyrovnať i po finančnej stránke.

Keďže po odpredaji tohoto bytu už nebudem mať kde bývať, začala som si už tak trochu v predstihu mapovať situáciu a niečo si hľadať. A to tým skôr, že za peniaze, ktoré dostanem, si príliš vyskakovať dovoliť naozaj môcť nebudem.
Jedna z realitných kancelárií mi však na moje prekvapenie predsa len ponúkla i cenovo prijateľný a po všetkých stránkach vyhovujúci 1-izbový byt. Upozornili ma ale, že v tomto prípade nejde o klasický predaj, ale keďže je to družstevný byt, môže tu ísť iba o prevod členských práv za odplatu, ktorej výška bude stanovená ako rozdiel trhovej ceny a nesplatenej anuity.

Ten byt je skutočne krásny, rada by som ho získala, no z celej tejto transakcie mám naozaj veľké obavy. Trápia ma najmä tieto otázky:
1) Prevod členských práv podľa mojich predstáv znamená i členstvo v bytovom družstve. S tým až taký problém nemám. Budem ale potom musieť zaplatiť i nejaký členský vklad, popr. podiel za byt? Ak áno, nemalo by byť o túto výšku znížené i odstupné požadované prevádzajúcim?
2) Ako mám postupovať, aby sa nestalo, že druhej strane zaplatím, no k prevodu práv nepríde?
3) Po prebehnutí všetkých záležitostí budem ľahšia o skutočne veľkú sumu peňazí, no vlastníčkou bytu v tomto prípade aj tak nebudem, iba nájomníčkou. Nehrozí, že nejakou nevedomosťou alebo nejakou hlúpou chybou môžem prísť i o byt i o tieto peniaze?
4) Členstvo v bytovom družstve vo mne nebudí dôveru, takže by som si neskôr byt chcela pre každý prípad odkúpiť do osobného vlastníctva. Kedy je najlepšie požiadať družstvo o tento prevod? Jedni vravia, že to môžem urobiť hneď, ďalší zasa odporúčajú počkať cca 2 roky.
5) Komu všetkému musím potom zmenu bydliska nahlásiť? Vzťahujú sa k tomu i nejaké termíny alebo lehoty, dokedy tak treba urobiť?

Za pochopenie, trpezlivosť a odpovede vám všetkým už vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    albiwatt Pozri príspevok
    Po rozvode manželstva a zrušení BSM nás ešte čaká odpredaj spoločného 3-izbového bytu, z výnosov ktorého sa s exmanželom chceme podeliť a definitívne vyrovnať i po finančnej stránke.

    Keďže po odpredaji tohoto bytu už nebudem mať kde bývať, začala som si už tak trochu v predstihu mapovať situáciu a niečo si hľadať. A to tým skôr, že za peniaze, ktoré dostanem, si príliš vyskakovať dovoliť naozaj môcť nebudem.
    Jedna z realitných kancelárií mi však na moje prekvapenie predsa len ponúkla i cenovo prijateľný a po všetkých stránkach vyhovujúci 1-izbový byt. Upozornili ma ale, že v tomto prípade nejde o klasický predaj, ale keďže je to družstevný byt, môže tu ísť iba o prevod členských práv za odplatu, ktorej výška bude stanovená ako rozdiel trhovej ceny a nesplatenej anuity.

    Ten byt je skutočne krásny, rada by som ho získala, no z celej tejto transakcie mám naozaj veľké obavy. Trápia ma najmä tieto otázky:
    1) Prevod členských práv podľa mojich predstáv znamená i členstvo v bytovom družstve. S tým až taký problém nemám. Budem ale potom musieť zaplatiť i nejaký členský vklad, popr. podiel za byt? Ak áno, nemalo by byť o túto výšku znížené i odstupné požadované prevádzajúcim?
    2) Ako mám postupovať, aby sa nestalo, že druhej strane zaplatím, no k prevodu práv nepríde?
    3) Po prebehnutí všetkých záležitostí budem ľahšia o skutočne veľkú sumu peňazí, no vlastníčkou bytu v tomto prípade aj tak nebudem, iba nájomníčkou. Nehrozí, že nejakou nevedomosťou alebo nejakou hlúpou chybou môžem prísť i o byt i o tieto peniaze?
    4) Členstvo v bytovom družstve vo mne nebudí dôveru, takže by som si neskôr byt chcela pre každý prípad odkúpiť do osobného vlastníctva. Kedy je najlepšie požiadať družstvo o tento prevod? Jedni vravia, že to môžem urobiť hneď, ďalší zasa odporúčajú počkať cca 2 roky.
    5) Komu všetkému musím potom zmenu bydliska nahlásiť? Vzťahujú sa k tomu i nejaké termíny alebo lehoty, dokedy tak treba urobiť?

    Za pochopenie, trpezlivosť a odpovede vám všetkým už vopred ďakujem.
    Zaráža ma bod 3 a 4 .....

    Bod 3 - nemalá čiastka vydaná na to , aby som sa stal nájomníkom bytu ?????

    Bod 4 - pravdepodobne ďaľšia nie malá čiastka , aby som sa stal vlstníkom bytu ??????

    Povedzme dva roky platiť ťažké peniaze za niečo , čo nie je moje ????

    Ďakujem , neprosil by som si ...

    Kúpim , zaplatím , platím náklady spojené s bývaním ....nestarám sa a užívam ...

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    albiwatt Pozri príspevok
    Po rozvode manželstva a zrušení BSM nás ešte čaká odpredaj spoločného 3-izbového bytu, z výnosov ktorého sa s exmanželom chceme podeliť a definitívne vyrovnať i po finančnej stránke.

    Keďže po odpredaji tohoto bytu už nebudem mať kde bývať, začala som si už tak trochu v predstihu mapovať situáciu a niečo si hľadať. A to tým skôr, že za peniaze, ktoré dostanem, si príliš vyskakovať dovoliť naozaj môcť nebudem.
    Jedna z realitných kancelárií mi však na moje prekvapenie predsa len ponúkla i cenovo prijateľný a po všetkých stránkach vyhovujúci 1-izbový byt. Upozornili ma ale, že v tomto prípade nejde o klasický predaj, ale keďže je to družstevný byt, môže tu ísť iba o prevod členských práv za odplatu, ktorej výška bude stanovená ako rozdiel trhovej ceny a nesplatenej anuity.

    Ten byt je skutočne krásny, rada by som ho získala, no z celej tejto transakcie mám naozaj veľké obavy. Trápia ma najmä tieto otázky:
    1) Prevod členských práv podľa mojich predstáv znamená i členstvo v bytovom družstve. S tým až taký problém nemám. Budem ale potom musieť zaplatiť i nejaký členský vklad, popr. podiel za byt? Ak áno, nemalo by byť o túto výšku znížené i odstupné požadované prevádzajúcim? Prevedie na teba všetky práva, teda aj podiel v družstve (viac ako len členský podiel na byt). Mal by v tom byť aj základný členský vklad (býva 500 - 2000 Sk).
    2) Ako mám postupovať, aby sa nestalo, že druhej strane zaplatím, no k prevodu práv nepríde? Môžeš to sama oznámiť družstvu, príadne dať zaprotokolovať dohodu. Ty budeš mať dohodu aj doklad o zaplatení, bolo by to bezdôvodné obohatenie druhej strany. Pozri § 230 obodného zákonníka.
    3) Po prebehnutí všetkých záležitostí budem ľahšia o skutočne veľkú sumu peňazí, no vlastníčkou bytu v tomto prípade aj tak nebudem, iba nájomníčkou. Nehrozí, že nejakou nevedomosťou alebo nejakou hlúpou chybou môžem prísť i o byt i o tieto peniaze? Len keby si sa prehrešila voči stanovám (napr. neplatenie nájomného) - žiadaj si ich.
    4) Členstvo v bytovom družstve vo mne nebudí dôveru, takže by som si neskôr byt chcela pre každý prípad odkúpiť do osobného vlastníctva. Kedy je najlepšie požiadať družstvo o tento prevod? Jedni vravia, že to môžem urobiť hneď, ďalší zasa odporúčajú počkať cca 2 roky. Môžeš o prevod požiadať hneď, do dvoch rokov ti ho musia previesť (§ 29 zákona o vlastníctve bytov). Členom družstva môžeš zostať aj po prevode bytu do vlastníctva, ak znova zaplatíš základný členský vklad.
    5) Komu všetkému musím potom zmenu bydliska nahlásiť? Vzťahujú sa k tomu i nejaké termíny alebo lehoty, dokedy tak treba urobiť?

    Za pochopenie, trpezlivosť a odpovede vám všetkým už vopred ďakujem.
    odpoveď v texte

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    albiwatt Pozri príspevok
    Po rozvode manželstva a zrušení BSM nás ešte čaká odpredaj spoločného 3-izbového bytu, z výnosov ktorého sa s exmanželom chceme podeliť a definitívne vyrovnať i po finančnej stránke.

    Keďže po odpredaji tohoto bytu už nebudem mať kde bývať, začala som si už tak trochu v predstihu mapovať situáciu a niečo si hľadať. A to tým skôr, že za peniaze, ktoré dostanem, si príliš vyskakovať dovoliť naozaj môcť nebudem.
    Jedna z realitných kancelárií mi však na moje prekvapenie predsa len ponúkla i cenovo prijateľný a po všetkých stránkach vyhovujúci 1-izbový byt. Upozornili ma ale, že v tomto prípade nejde o klasický predaj, ale keďže je to družstevný byt, môže tu ísť iba o prevod členských práv za odplatu, ktorej výška bude stanovená ako rozdiel trhovej ceny a nesplatenej anuity.

    Ten byt je skutočne krásny, rada by som ho získala, no z celej tejto transakcie mám naozaj veľké obavy. Trápia ma najmä tieto otázky:
    1) Prevod členských práv podľa mojich predstáv znamená i členstvo v bytovom družstve. S tým až taký problém nemám. Budem ale potom musieť zaplatiť i nejaký členský vklad, popr. podiel za byt? Ak áno, nemalo by byť o túto výšku znížené i odstupné požadované prevádzajúcim?
    2) Ako mám postupovať, aby sa nestalo, že druhej strane zaplatím, no k prevodu práv nepríde?
    3) Po prebehnutí všetkých záležitostí budem ľahšia o skutočne veľkú sumu peňazí, no vlastníčkou bytu v tomto prípade aj tak nebudem, iba nájomníčkou. Nehrozí, že nejakou nevedomosťou alebo nejakou hlúpou chybou môžem prísť i o byt i o tieto peniaze?
    4) Členstvo v bytovom družstve vo mne nebudí dôveru, takže by som si neskôr byt chcela pre každý prípad odkúpiť do osobného vlastníctva. Kedy je najlepšie požiadať družstvo o tento prevod? Jedni vravia, že to môžem urobiť hneď, ďalší zasa odporúčajú počkať cca 2 roky.
    5) Komu všetkému musím potom zmenu bydliska nahlásiť? Vzťahujú sa k tomu i nejaké termíny alebo lehoty, dokedy tak treba urobiť?

    Za pochopenie, trpezlivosť a odpovede vám všetkým už vopred ďakujem.
    Ten byt, spoločný je vo vašom, vlastníctve? Ak áno a bratsky sa podelíte, nesadni na lep.

    Pozor na to, aby na byte neboli aj nedoplatky, aj to budú prípadne náklady naviac. Je možno jednať s družstvom a nájomníkom, realitka je len prostredník, ktorá chce minimálne na tom niečo zhrabnúť, ak nie zhrabať.


    Ako napísal buchač, kúpiš, máš! Platíš, si bez starosti...

    albiwatt je offline (nepripojený) albiwatt

    albiwatt
    sito Pozri príspevok
    Ten byt, spoločný je vo vašom, vlastníctve? Ak áno a bratsky sa podelíte, nesadni na lep.
    Pozor na to, aby na byte neboli aj nedoplatky, aj to budú prípadne náklady naviac.
    Je možno jednať s družstvom a nájomníkom, realitka je len prostredník, ktorá chce minimálne na tom niečo zhrabnúť, ak nie zhrabať.
    Ako napísal buchač, kúpiš, máš! Platíš, si bez starosti...
    1) Spoločný byt je v osobnom vlastníctve nás oboch. Prepáč, no tentoraz naozaj nerozumiem, v čom by nemalo byť delenie pol na pol v poriadku... Vysvetlíš, prosím?
    2) S družstvom sa síce jednať dá, no s nájomníkom už nie, nakoľko ten si sám na to netrúfal, a tak to dal na starosť realitke. A tá mu pochopiteľne hneď dala podpísať papier, že s nikým bez nej rokovať v tejto veci po dobu platnosti zmluvy nesmie..... A na základe toho mieni realitka odo mňa, ako od "kupujúcej" strany, pýtať v prípade úspešného zavŕšenia všetkého i svoju províziu.
    Naposledy upravil albiwatt : 12.02.10 at 04:38

    Kúpa bytu/prevod členských práv

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.