Zavrieť

Porady

Nový zákon od 01.09.2005-hlásenie PN,OČR zdr.poisťovniam

Mám v ruke tlačivo:

"Oznamenie zamestnávateľa na zmenu platiteľa poistnéha štat za zamestnanca"

už názov je strašný a skoro tomu nerozumiem.

Doteraz to oznámovali chorí?
Je nejaký software , ktorý to spraví hromadne?
Prečo nestačí elektronický výkaz?
Usporiadat
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Asi som niečo zmeškala a neviem o čo sa jedná. Keď je pracovník PN tak to nahlasujem zdravotnej poisťovni tlačivom "Oznámenie zamestnávateľa na zmenu platiteľa poistného štát za zamestnanca"? Viera
0 0
Jura Jura

Jura je offline (nepripojený) Jura

AGROSTAV HSV spol. s r.o.
Asi som niečo zmeškala a neviem o čo sa jedná. Keď je pracovník PN tak to nahlasujem zdravotnej poisťovni tlačivom "Oznámenie zamestnávateľa na zmenu platiteľa poistného štát za zamestnanca"? Viera
Áno aj pri PN aj OČR hlásiš začiatok a potom koniec do zdrav. poisť.
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

A máte niekto to tlačivo? Ak áno, mohli by ste ho poskytnúť. Možno nie som sama čo momentálne čumím. Viera
0 0
Jura Jura

Jura je offline (nepripojený) Jura

AGROSTAV HSV spol. s r.o.
A máte niekto to tlačivo? Ak áno, mohli by ste ho poskytnúť. Možno nie som sama čo momentálne čumím. Viera
nájdeš ich na intern.stránkach: VšZP, Dôvera, SZP. Apollo má problémy na
stránke.
0 0
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

Hlásenie do zdrav.poisťovní treba urobiť na hromadnom oznámení a tam treba vždy napísať začiatok maródky a pri ukončení znovu nahlásiť ukončenie.
0 0
Angela Angela

Angela je offline (nepripojený) Angela

Na stránkach sú tlačivá s hlavičkou poisťovne.
Neexistuje nejaké centrálne???
0 0
Jura Jura

Jura je offline (nepripojený) Jura

Angela
Na stránkach sú tlačivá s hlavičkou poisťovne.
Neexistuje nejaké centrálne???
Zatiaľ nie sú, niečo sa chystá.
0 0
zelik zelik

zelik je offline (nepripojený) zelik

aj mne asi niečo uniklo, takže na hromadnom oznámení nahlasujem začiatok a koniec Pn zamestnanca, aj ked maródka trva do 10 dní? ako to tam mám vyznačiť? Nahlasuje sa niečo také aj do sociálnej poisťovne? Prosím od odpoved a vopred dakujem.
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Prezrela som internetové stránky všetkých zdravotných poisťovní, no iba poisťovňa Dôvera má zverejnené tlačivo "Oznámenie zamestnávateľa na zmenu platiteľa poistného...." Ostatné majú hromadné oznámenie, ale či sa dá používať miesto toho. to ukáže čas a hlavne pracovníci poisťovní.
Viera
0 0
zelik zelik

zelik je offline (nepripojený) zelik

ja tomu asi nerozumiem.to nahlasujem aj ked maródka trvá do 10 dní? ako to na tom hromadnom mám vyznačiť. Nahlasujem to aj do sociálnej poisťovne?
0 0
Eliška Eliška

Eliška je offline (nepripojený) Eliška

zelik
ja tomu asi nerozumiem.to nahlasujem aj ked maródka trvá do 10 dní? ako to na tom hromadnom mám vyznačiť. Nahlasujem to aj do sociálnej poisťovne?
Nahlasujú sa všetky PN - bez ohľadu na dĺžku trvania, za toto obdobie platí za človeka zdravotné poistenie štát. Do sociálnej poisťovne sa nenahlasuje, iba ak trvá PN viac ako 10 dní /posiela sa tlačivo od lekára/.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Že sa za zamestnanca stáva platiteľom štát je povinnosť zamestnávateľa oznámiť na Hromadnom oznámení od 1.9. zdravotnej poisťovni - mimochodom Všeobecná zdravotná už ho má zmenené a má ho na svojich pobočkách . Píše sa tam kód 19 a uvádza sa len obdobie kedy poberá zamestnanec nemocenské dávky , nie náhradu príjmu. Povinnosť oznámenia máme do konca nasledujúceho mesiaca po mesiaci kedy sa stal platiteľom štát. Takto mi to vysvetlili priamo na poisťovni a takto je to v zákone.

Úprava môjho príspevku - po zisťovaniach za pomoci Andreja. Pod kódom 19 je obdobie nemocenských dávok , pod kódom 25 je obdobie náhrady príjmu. Takže v predchádzajúcich príspevkoch kto napísal , že sa oznamuje celá PN-ka , tak mal pravdu, len ju treba takto rozčleniť.
Naposledy upravil DanielaSL : 27.09.05 at 14:37
0 0
zelik zelik

zelik je offline (nepripojený) zelik

fíha, ale potom z vašej odpovede mi vyplýva, že nemusím nahlasovať pn, ktorá trvá do 10 dní, lebo mám prípad 4-dnovej maródky- takže zamestnanec mal len náhradu príjmu, nie nemocenské. a náhrada príjmu mi akosi nepasuje do kódu 19 na hromadnom oznámení. alebo sa mýlim?
0 0
NADEJKA NADEJKA

NADEJKA je offline (nepripojený) NADEJKA

Daniela,znamená to,že povinnosť nahlasovania je len v prípade PN nad 10 kalend.dní, to znamená,že ide o nemocenskú,ktorú už hradí sociálna poisťovňa?
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
NADEJKA
Daniela,znamená to,že povinnosť nahlasovania je len v prípade PN nad 10 kalend.dní, to znamená,že ide o nemocenskú,ktorú už hradí sociálna poisťovňa?
No tak už ani vlastne sama neviem čo je pravda , tak mi to povedali na zdravotnej poisťovni. Tak ako píše Andrej v §11,odst.8, písm.o je napísané fyzickú osobu, ktorá poberá nemocenské,ošetrovné alebo materské podľa osobitného predpisu - tu odkazuje na zákon 461/2003 §13 odst.1 písm.a,b,d alebo je nemocensky poistená - tu odkazuje len na zákon 461/2003 a ošetruje osobu podľa osobitného predpisu. Keďže nemám po ruke tento zákon , tak je možné že nemám pravdu a má pravdu Andrej.
0 0
kacena kacena

kacena je offline (nepripojený) kacena

som aká som ....
Mám takýto prípad : zamestnanec je na PN od 8/2005 . Na moje doporučenie sa išiel sám nahlásiť na VšZP a doposiaľ je PN. Bude to trvať ešte minimálne mesiac. Keď ukončí PN , tak ho mám ja odlásiť ???
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
endrju
Daniela, netvrdím, že mám jednoznačne pravdu.
Bol som účastníkom jednej dosť dlej diskusie práve na túto tému. V diskusii zazneli podobné argumenty aké odzneli aj v tejto téme. V spomínanej diskusii sme sa nakoniec dopracovali k tomu "výkladu", ktorý som uviedol vo svojom príspevku. Privítam názory aj ďalších Poraďákov.
Aj ja rada privítam názor ostatných.
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

My máme podobný prípad -v auguste bola pracovníčka chorá na PN 6 dní. Volala som do Dôvery, či im to máme oznámiť, odpoveď: "Nie, lebo v zmysle zákona štát platí poistenie len ak PN trvá viac ako 10 dní." Ale že mám ešte zavolať na ekonomické, vraj oni to možno potrebujú nahlásiť! Tam som sa ešte nedovolala.

Ale ako pozerám zákon o ZP - § 11 ods.8, o, - tak mi z toho vychádza: štát je platiteľom poistného za fyzickú osobu, ktorá poberá nemocenské, ošetrovné alebo materské podľa osob. predpisu (alebo je nemocensky poistená a ošetruje osobu podľa OP.)
Tak neviem.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Presne tak to vysvetlili aj mne , ale Andrej našiel v zákone odst. u , kde je uvedená aj doba kedy zamestnanec poberá náhradu príjmu. A vložil to do svojho príspevku č. 19. Tak na poisťovniach tiež ešte presne nevedia.Len je potom zaujímavé, že toto obdobie na Hromadnom oznámení , kód 19 , majú nazvaný - nemocenské. Tak tam mali vsunúť aj náhradu príjmu. Ja pod nemocenským poznám obdobie , kedy zamestnancovi vypláca dávky Soc.poisťovňa.
Naposledy upravil DanielaSL : 27.09.05 at 13:45
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Dobu, kedy zamestnanec poberá náhradu príjmu pri PN nahlasuje zamestnávateľ VšZP pod kódom 25. Pri prechode na nemocenské by mal kód 25 ukončiť a v dalšom riadku dať začiatok kódu 19.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať