Zavrieť

Porady

Zahraničná firma neuznáva slovenské sviatky

Dobrý deň poradcovia,

mám špecifický problém. Obrátila sa na mňa známa,aby som jej poradila,čo má robiť,ale ja sama to neviem posúdiť.
Pracuje v zahraničnej spoločnosti - francúzskej,ktorá neuznáva žiadne slovenské sviatky - v tieto dni musia všetci chodiť do práce ako v riadny pracovný deň,ale ani v ich sviatky/francúzske/ ich nenecháva doma.T.j. okrem dovolenky sú stále v práci.
Čoho sa majú zamestnanci chytiť, ak sa chcú sťažovať?Stačí im Zákonník práce?
Poraďte prosím,súrne.
Ďakujem pekne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    NADEJKA
    Dobrý deň poradcovia,

    mám špecifický problém. Obrátila sa na mňa známa,aby som jej poradila,čo má robiť,ale ja sama to neviem posúdiť.
    Pracuje v zahraničnej spoločnosti - francúzskej,ktorá neuznáva žiadne slovenské sviatky - v tieto dni musia všetci chodiť do práce ako v riadny pracovný deň,ale ani v ich sviatky/francúzske/ ich nenecháva doma.T.j. okrem dovolenky sú stále v práci.
    Čoho sa majú zamestnanci chytiť, ak sa chcú sťažovať?Stačí im Zákonník práce?
    Poraďte prosím,súrne.
    Ďakujem pekne.
    To som veru prekvapená a aj zvedavá na reakciu poradcov. Podľa mňa by sa spoločnosť mala držať našich zákonov...ale to je len moja úvaha.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    A ja som si naivne myslela, že len slováci sú tvoriví . Ak majú sídlo v SR, musia dodržiavať pre pracovnoprávne vzťahy ( okrem iných ) slovenské zákony vrátane Zákonníka práce. Treba sa "s dôverou" obrátiť na Inšpektorát práce. Na francúzke sviatky sa neprihliada, aj keď nápad to je dobrý .

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    ... alebo vidieť prípadne existujúcu kolektívnu zmluvu by nebolo špatné ...

    Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

    Luba2
    Ak má firma sídlo v SR, bezpodmienečne musí dodržiavať slovenské zákony a teda ak sú na Slovensku dni voľna, MUSÍ ich akceptovať.

    Ak však má záujem, aby zamestnanci robili, musí im zaplatiť všetky príplatky, na ktoré majú v súlade so Zákonníkom práce nárok.

    NADEJKA je offline (nepripojený) NADEJKA

    NADEJKA
    Ďakujem všetkým za odpovede,nemajú žiadnu klauzulu v pracovnej zmluve o neuznávaní sviatkov, a keď pracujú,tak im to platia ako normálny pracovný deň.Asi im ozaj nič iné neostane,len osloviť inšpektorát práce.

    Ešte raz vďaka za rýchlu reakciu.

    brm je offline (nepripojený) brm

    živnostník brm
    endrju
    Začať rozhodne treba preštudovaním Zákonníka práce. Súčasne by som sa presvedčil o tom, či v pracovnej zmluve nesúhlasili zamestnanci s niečím, čo umožňuje zamestnávateľovi postupovať popísaným spôsobom. Ak zamestnanci majú v pracovnej zmluve nejakú klauzulu na túto tému, je vhodné doplniť informáciu o formulácii tejto klauzuly. Odporúčanie postupu bez takejto informácie je dosť ťažké.

    Treba asi pozrieť aj do zákona o štátnych sviatkoch.
    ak je pracovná zmluva v rozpore so zákonníkom práce, tak by mal platiť podľa mňa zákonník...ak sú tu prihlásení do sociálky, do zdravotiek, ak tu platia dane, tak by mali frčať podľa slovenského zákonníka práce..toľko môj skromný názor

    soraya je offline (nepripojený) soraya

    soraya
    Este tam moze byt kolektivna zmluva s odbormi.... ale co by to boli za odbory, keby podpisali cosi podobne.


    Ak su registrovaný v SR, tak plati slovenska legislativa. Možno by som sa obratila na pravnika, aby sa nestalo, že zamestnavateľ s xy nespokojnými ukonči PP z nejakeho iného dôvodu ... a tým uzemní zvyšok osadenstva. Kolektivne zastupovanie právnym zástupcom by zrejme zabralo viac.

    Zahraničná firma neuznáva slovenské sviatky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.