Zavrieť

Porady

Domáci chlieb

Podelím sa s Vami s receptom na pečený domáci chlieb, ktorý som dnes u kamarátky skúšala a veľmi mi chutil.

1 kg chlebovej múky / ak nie je môže byť aj hladká /
10 dkg grahamovej múky
droždie 1 aj 1/4 kocky
1 čaj.lyžička sody bicarbóny
3 uvarené zemiaky /stredné - postrúhať /
2 PL octu
1 PL kmínu
1 PL soli
Postup : z 1 dcl vody a 1 PL cukru urobíme z droždia kvások.Zo všetkých surovín pripravíme husté cesto. Vo vandlíku ho miesime asi 20.minút. Necháme ho kysnúť asi 3/4 hod. Opäť ho na doske pregúľame a urobíme bochník na vymastený a hr.múkou vysypaný pekáč.Cesto na husto popicháme ihlicou a necháme ho opäť trošku podkysnúť.El.trúbu si dáme vyhriať na 210 °C bochník potrieme čistou vodou a dáme piecť. Keď je povrch trošku začervenalý stiahneme teplotu na 160°C a necháme dopiecť. Keď chlebík vytiahneme potrieme vodou. Môžem Vám povedať že je výborný !!!!!
Usporiadat
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

aj ja som prave dopiekla chlebik-spaldovy.aj mne sa zda ze nebude bohvieako chuti,je este horuci,po zapichnuti spajle do nho sa uda,ze vnutri nie je dobre prepeceny,alebo to tak ma byt?
Slayer,aku konzistenciu ma ten tvoj chlieb.moj je dost tazky,ale co som pozerala na nete fotky,konzistencia cesta bola dobra-taka lepava,ale nie tekuta.nedalo sa to vytvarovat,navrstvila som to do hranatej keramickej formy.
uznavam ze som sa sustredila hlavne na ten kvasok a potom na krvopotne miesenie cesta a tak som ho aj osolit zabudla a ani ziadne semena v nom nie su.je len taky-muka a voda.no,hadam ho nevyhodim,ved uvidim...
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

áno, väčšinou je to tak. V starej pekárni som ešte pridávala aj pol hodiny pečenia, v novej ETE to nie je potrebné a pritom pečiem väčší chlieb.
Akú múku si mala, obyč a či celozrnú? Ja pečiem z celozrnej od Grznára a chlebík je hustý a ťažký, nikdy nebude ako ten z obchodu s kypridlami.
Po upečení a miernom vychladnutí ho vždy prekrojím na polovicu, aby sa ochladil aj vnútri, nejeme ho čerstvý.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

tu http://www.sashe.sk/marianka-art/jou...askovy-chlebik dava aj postup na kváskový chlieb
0 0
pavlinka pavlinka

pavlinka je offline (nepripojený) pavlinka

ja mám pekareň z Lidla a neviem ako mám pridať pečenie keď sa mi zdá nedopečený.
0 0
evitaso evitaso

evitaso je offline (nepripojený) evitaso

Všetci sa bláznia za pekárňami, ale nie je na domáci chlebík z klasickej pece, ešte sa na dedinách niekde nájdu, ja pečiem v el. rúre ten klasický s octom ako písala recept Bambit a veľmi chutí každému, nerobím tak často aby sme nevyzerali ako chleby, lebo domáci chutí lepšie ale sviatky si neviem predstaviť bez domáce chlebíka.
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

pavlinka Pozri príspevok
ja mám pekareň z Lidla a neviem ako mám pridať pečenie keď sa mi zdá nedopečený.
použi samostatný program pečenie, ak trvá hodinu, treba kontrolovať a skôr vypnúť

alebo peč menší chlieb a použi tmavú kôrku, iný program, recept, možností je viac - preštuduj príručku
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

mala som celozrnnu spaldovu muku.ale vidim ze je to vnutri surove,tazke,ako zgan....hm,neviem ci to zle vykyslo alebo kde je chyba....kazdopadne,jedle to nie je.
0 0
Slayer666 Slayer666

Slayer666 je offline (nepripojený) Slayer666

osky Pozri príspevok
mala som celozrnnu spaldovu muku.ale vidim ze je to vnutri surove,tazke,ako zgan....hm,neviem ci to zle vykyslo alebo kde je chyba....kazdopadne,jedle to nie je.
No ak je to surove tak je to nedopecene. Od spaldu, raze ci jacmena nikdy necakaj take vykysnutie ako od psenice. Jednoducho sa tam netvori tolko lepku pri mieseni. Skus popisat problem podrobnejsie aj ako si postupovala.
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

tak som to konzultovala s dotycnym,od ktoreho som mala recept a skonstatovali sme,ze to nebolo dobre vykysnute.
myslim ze ani kvasok nebol celkom taky ako mal byt,mala som ho lepsie pokrmit...podla obrazkov na nete.skusim to buduci tyzden znova ak nie,budem zhanat taky chlieb uz hotovy,som sa docitala na nete ze ho tu pecu,tak budem hadat.
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

ja som pre istotu pridávala ku kvásku aj trochu čerstvého droždia
0 0
pavlinka pavlinka

pavlinka je offline (nepripojený) pavlinka

Už druhy krát sa mi stalo že keď som do chleba pridala slečnicové semienka tak do rána
v chlebe ozeleneli a vyzeralo to ako by bol chlieb plesnivý.
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

pavlinka Pozri príspevok
Už druhy krát sa mi stalo že keď som do chleba pridala slečnicové semienka tak do rána
v chlebe ozeleneli a vyzeralo to ako by bol chlieb plesnivý.
To sa mi ešte nikdy nestalo. Upečený chlieb jem aj tri-štyri dni a nikdy som nemala takúto skúsenosť. Boli dobre usušené? Kde si ich kupovala? Ja väčšinou kupujem 250 g balenie v jednom nemenovanom veľkom reťazci v PD.
0 0
pavlinka pavlinka

pavlinka je offline (nepripojený) pavlinka

Kupovala som ich v Lidli.
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

pavlinka Pozri príspevok
Kupovala som ich v Lidli.
Neboli vlhké? Skús ich rozložiť a vysušiť. Uvidíš či to bude aj potom robiť.
0 0
pavlinka pavlinka

pavlinka je offline (nepripojený) pavlinka

Vlhké asi neboli, lebo ich mám zatvorené v sklennom pohári a keby boli vlhké tak by sa tam pokazili.Skúsim kúpiť nejaký iný druh.Zatial budem pre istotu používať iba ľanové, kmín a vločky.
0 0
mafia10 mafia10

mafia10 je offline (nepripojený) mafia10

mnam, musim ist nieco upiect,dostal som chutky pri tomto citani
0 0
fredy27 fredy27

fredy27 je offline (nepripojený) fredy27

Domáci chlieb z farmy



  • 400 ml mlieka resp. 360 ml vody
  • 300 g hladkej pšeničnej múky
  • 1 odmerka (cca 16 g) soli
  • 2 odmerky (cca 16 g) celej rasce
  • 2 lyžice oleja resp. 1 lyžica masti
  • 220 g ražnej múky
  • 20 g droždia

Postup:

Jednotlivé prísady dávajte do nádoby v poradí ako sú uvedené. Ak si chcete vylepšiť chlieb (bylinkami, cesnakom a pod.), treba dať prísady pred ražnou múkou.
Podľa našich skúseností je chlieb nadýchanejší vďaka mlieku a vláčnejší vďaka pšeničnej múke. Preto je dôležité dodržať resp. vytvoriť si (pre dvojvrtuľkové pekárne) správny pomer medzi pšeničnou a inou múkou.
Naposledy upravil fredy27 : 18.04.12 at 19:24
1 0
skvrnka skvrnka

skvrnka je offline (nepripojený) skvrnka

fredy27 Pozri príspevok
Domáci chlieb z farmy


  • 400 ml mlieka resp. 360 ml vody
  • 300 g hladkej pšeničnej múky
  • 1 odmerka (cca 16 g) soli
  • 2 odmerky (cca 16 g) celej rasce
  • 2 lyžice oleja resp. 1 lyžica masti
  • 220 g ražnej múky
  • 20 g droždia
Postup:

Jednotlivé prísady dávajte do nádoby v poradí ako sú uvedené. Ak si chcete vylepšiť chlieb (bylinkami, cesnakom a pod.), treba dať prísady pred ražnou múkou.
Podľa našich skúseností je chlieb nadýchanejší vďaka mlieku a vláčnejší vďaka pšeničnej múke. Preto je dôležité dodržať resp. vytvoriť si (pre dvojvrtuľkové pekárne) správny pomer medzi pšeničnou a inou múkou.
Koľko mám dať suchého droždia, lebo si to chcem nastaviť na ráno.
0 0
fredy27 fredy27

fredy27 je offline (nepripojený) fredy27

cca 7g
0 0
pavlinka pavlinka

pavlinka je offline (nepripojený) pavlinka

Ja mám pekáreň, ale chlieb v nej nepečiem. Používam program cesto,dám ho vymiesiť , vykysnúť a potom ho pečiem v rúre. Je oveľa väščí, nadýchaný.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať