Zavrieť

Porady

Domáci chlieb

Podelím sa s Vami s receptom na pečený domáci chlieb, ktorý som dnes u kamarátky skúšala a veľmi mi chutil.

1 kg chlebovej múky / ak nie je môže byť aj hladká /
10 dkg grahamovej múky
droždie 1 aj 1/4 kocky
1 čaj.lyžička sody bicarbóny
3 uvarené zemiaky /stredné - postrúhať /
2 PL octu
1 PL kmínu
1 PL soli
Postup : z 1 dcl vody a 1 PL cukru urobíme z droždia kvások.Zo všetkých surovín pripravíme husté cesto. Vo vandlíku ho miesime asi 20.minút. Necháme ho kysnúť asi 3/4 hod. Opäť ho na doske pregúľame a urobíme bochník na vymastený a hr.múkou vysypaný pekáč.Cesto na husto popicháme ihlicou a necháme ho opäť trošku podkysnúť.El.trúbu si dáme vyhriať na 210 °C bochník potrieme čistou vodou a dáme piecť. Keď je povrch trošku začervenalý stiahneme teplotu na 160°C a necháme dopiecť. Keď chlebík vytiahneme potrieme vodou. Môžem Vám povedať že je výborný !!!!!
Usporiadat
wegamizi wegamizi

wegamizi je offline (nepripojený) wegamizi

Ja by som si ho tiez rada vyskusala, ked sa podaril aj bettylou. Ale vazne, mozem vediet, ake su to tie okopiste salky? Fakt som sa s tymto vyrazom este nestretla. Vopred dakujem
0 0
wegamizi wegamizi

wegamizi je offline (nepripojený) wegamizi

Sorry, az teraz som si vsimla okopitá - je nárečove kopcovitá od marulik. Ale, aspon sme sa pobavili :-)
0 0
Rika Rika

Rika je offline (nepripojený) Rika

bettylou Pozri príspevok
Som rada, že chutil. Asi záleží aj aká široká šálka. Radšej kvapku vody menej, potom lepšie vykysne.
Zajtra ho plánujem piecť znova, myslím, že po malej úprave už bude akurát.
0 0
bettylou bettylou

bettylou je offline (nepripojený) bettylou

:-))
držím palce
0 0
skvrnka skvrnka

skvrnka je offline (nepripojený) skvrnka

Aj ja ho zajtra plánujem skúsiť, len asi mi
v predchádzajúcom uniklo, či tá šalka má byť
200 ml alebo 250 ml kopcovitá. Dnes som upiekla
ten, čo má názov chlebík od Dáši .
0 0
12janci12 12janci12

12janci12 je offline (nepripojený) 12janci12

Svet je čím ďalej čudnejší. Vadí mi, že ak rozprávam spisovne, tak mi ľudia nerozumejú, že ja nerozumiem tej spúste angličtiny čo miešajú do slovenčiny, vadí mi reklama na každom kroku. Nerozumiem ľudom čo si myslia že peniaze sa "zarobia" nejakým vkladom do fondu či akcií a nie prácou. Ďakujem ľuďom čo sú ešte stále normálny a bojujú za správne veci. ...viac
Mám ten istý recept, vždy sa vydarí. Ako chlebovú múku používam T-650.
0 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

http://www.ikeagodjul.sk/pdf/sk_brod.pdf
.
Chlieb s vlašskými orechami

Na 2 bochníky.

500 ml špaldovej múky
200 ml celozrnnej múky
300 ml preosiatej ražnej a
pšeničnej múky
25 ml vlašských orechov,
nahrubo nakrájaných
100 ml pšeničných zŕn
1 čajová lyžička morskej
soli
4 čaj. lyžičky prášku do
pečiva
5 čaj. lyžičiek rôznych
korenín na chlieb (fenikel,
aníz, rasca)
1 liter organického jogurtu
50 ml sirupu
maslo a strúhanku na
vysypanie formy na pečenie

Rúru predhrejte na 175 °C. Zmiešajte všetky suché prísady. Vmiešajte jogurt a sirup.
Formy na pečenie chleba (1,5 l) vymastite maslom a vysypte strúhankou. Pečte asi
1,5 hodiny. Ak plánujete upiecť len jeden bochník chleba, použite polovicu surovín a
pečte približne jednu hodinu.

© Inter IKEA Systems B. V. 2010.
*Vianočné pozdravy zo Švédska. www.IKEA.sk/godjul
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

alabut Pozri príspevok
Peciem chlieb kazdy den.
Pokračovanie tu http://www.porada.sk/612920-post81.html
Dnes som piekla podľa tvojho receptu. Veľmi chutný chlebík. Použila som 600 g pšeničnej chlebovej tmavej múky + 200 g žitnej chlebovej tmavej múky, tiež ovsené vločky s klíčkami a slnečnicové semienka.
Tu je výsledok.
Naposledy upravil Marína : 19.12.10 at 22:44
IMG_4429.jpg  
IMG_4441 1.jpg  
1/1
8 0
alabut alabut

alabut je offline (nepripojený) alabut

Som rad, ze ti chuti. Chlieb patri k nasmu narodu ako Piskove prasa, ba este dlhsie. :-)

Z toho isteho materialu mozes urobit aj pletenky, rozky alebo zemlicky. Akurat namiesto vody daj mlieko, vajce a dve lyzice masti. A pri kysnuti sa neponahlat.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Ďakujem za dobré rady. Oplatilo sa dodržať tebou doporučený postup, tak pri spracovaní ako aj pečení. Myslím, že na chlebíkoch je to aj vidieť. Ozaj výborné.
Múku som mala tiež dobrú, túto http://www.mlynhb.cz/produkty.html
Ja cesto dávam kysnúť do perín. Všade má rovnomernú teplotu. Tak nechávam dôjsť aj ryžu po tom, keď voda pri jej varení vyvrie pár mm pod hladinu ryže. Ak sa mi zdá, že cesto má snahu prudšie kysnúť, prikryjem len dekou.
Len pre zaujímavosť, chleby vážili 1250 g.
Naposledy upravil Marína : 20.12.10 at 09:43
0 0
irena249 irena249

irena249 je offline (nepripojený) irena249

palma13 Pozri príspevok
Ak niekto ma zaujem vyskusat nemieseny chlieb, skuste tento recept :-) Mne vzdy vysiel vynikajuco.

Pre úspešné pečenie potrebujeme rímsky hrniec, jenskú misu alebo nejakú inú nádobu s vrchnákom, ktorá vydrží pečenie v trúbe. Ja som použila svoj rímsky hrniec.
Čo ďalej potrebujeme:

3 cups (cca 440 g) chlebovej múky (použila som hladkú T 650) - alebo 1 cup (142 g) celozrnnej múky a 2 cups (298 g) bielej chlebovej múky, prípadne iný pomer múk. Ja som začala obyčajnou bielou chlebovou múkou.
1/4 čajovej lyžičky sušeného droždia
1 1/2 čaj. lyžičky soli
1 1/2 cups (355 ml) vody


Postup:

V miske zmiešame všetky suché ingrediencie, pridáme vodu a premiešame, až nám vznikne lepkavé cesto. Nemiesime, len aby sa vstrebala všetka voda! Misku vložíme do plastikového sáčku a cesto necháme pri izbovej teplote odpočívat 18 hodín.

Ja som mala cesto v miske rýchlokyske bez vrchnáka, v plastovom sáčku a len 14 hodín, lebo som nemala viac času, napriek tomu krásne nakyslo.

Cesto si preložíme na dobre pomúčenú dosku a riadne si pomúčime aj ruky, je veľmi lepkavé. Rukami ho trošku roztiahneme do oválu.

Preložíme ho zľava doprava na tretiny ako list papiera a potom zvrchu smerom dolu na polovicu. Cesto voľne prikryjeme potravinárskou fóliu alebo sáčkom a necháme odpočívať 15 minút.

Potom cesto prenesieme na pomúčenú utierku alebo vložíme do múkou vysypanej chlebovej ošatky. Miesto múky môžeme použiť kukuričnú krupicu či múku, otruby, pražené sezamové semienka alebo ľanové semienka. Záleží na vašej chuti :-) Ja som použila kukuričnú krupicu. Necháme prikryté podkysnúť 2 hodiny.

Poslednú polhodinu kysnutia si zapneme trúbu na maximum (250 °C) a vložíme do nej rímsky hrniec aj s vrchnákom (nenamáčame ho vopred). Zahrievame 30 minút. Potom nádobu vyberieme, do horúcej nádoby vložíme cesto posypanou časťou nahor (môžeme podsypať trochou múky, aby sa neprilepilo k nádobe), zakryjeme vrchnákom a pri maximálnej teplote pečieme 30 minút. Po uplynutí doby znížime teplotu na 230 °C, vrchnák dáme dolu a nezakryté pečieme ďalších 15 minút.
Chlieb po upečení vyberieme a necháme poriadne vychladnúť na mriežke.

Chlieb je vynikajúci. Nabudúce chcem vyskúšať pridanie trochy rasce, prípadne skúsiť iné druhy tohoto chleba, napr. s pridaním parmezánu a čiernych olív, cesnaku alebo brusníc a orechov. Fantázii sa medze nekladú.
tiež pečiem tento chlieb už nejaký čas a potvrdzujem, že je veľmi chutný a má krásne vzdušnú striedku aj čisto celozrnný a pritom sa vôbec nemrví ani na ďalší deň, čo sa mi u iných celozrnných chlebov stáva, je to jeden z našich najlepších
0 0
intro intro

intro je offline (nepripojený) intro

Ja som tiež dlhšie pokukovala na nete na domáce pekárne, pretože hnietenie nie je moja silná stránka a dostala som pekáreň pod stromček od detí.
Odvtedy pečiem doma chlieb , skúšala som aj bábovku, ale zatial dominuje chlieb. Mám doma v rezerve mix na pečenie chleba z LIDLU /pre prípad núdze / , ale skúšam vlastné , resp. odčítané recepty a zatial som spokojná s touto vecičkou, zatial nemám tej naj recept /ale deti už jeden druh chleba ohodnotili ako naj / , pretože vždy skúšam niečo iné - a sama veľa chleba nezjem .
Pekáreň hnetie každé cesto /je to bezprácne , čisté, priestorovo nenáročné/ , dokonca syn povedal, že by som tam mohla skúsiť upiecť aj mäso - zdá sa mi, že je to priechodné.
Vždy si rada prečítam názory tých skúsenejších . A rada ich návody vyskúšam.
0 0
jana007 jana007

jana007 je offline (nepripojený) jana007

intro Pozri príspevok
Ja som tiež dlhšie pokukovala na nete na domáce pekárne, pretože hnietenie nie je moja silná stránka a dostala som pekáreň pod stromček od detí.
Odvtedy pečiem doma chlieb , skúšala som aj bábovku, ale zatial dominuje chlieb. Mám doma v rezerve mix na pečenie chleba z LIDLU /pre prípad núdze / , ale skúšam vlastné , resp. odčítané recepty a zatial som spokojná s touto vecičkou, zatial nemám tej naj recept /ale deti už jeden druh chleba ohodnotili ako naj / , pretože vždy skúšam niečo iné - a sama veľa chleba nezjem .
Pekáreň hnetie každé cesto /je to bezprácne , čisté, priestorovo nenáročné/ , dokonca syn povedal, že by som tam mohla skúsiť upiecť aj mäso - zdá sa mi, že je to priechodné.
Vždy si rada prečítam názory tých skúsenejších . A rada ich návody vyskúšam.
Úplne s tebou súhlasím, pekáreň je veľký pomocník. I ja rada skúšam nové recepty. A s tým mäsom je to úplne reálne. Moji chlapi majú z pekárne najradšej fašírku (mletý rezeň) - to je ich "najlepší chlebík" z mojej pekárne.
0 0
ANNAP ANNAP

ANNAP je offline (nepripojený) ANNAP

jana007 Pozri príspevok
Úplne s tebou súhlasím, pekáreň je veľký pomocník. I ja rada skúšam nové recepty. A s tým mäsom je to úplne reálne. Moji chlapi majú z pekárne najradšej fašírku (mletý rezeň) - to je ich "najlepší chlebík" z mojej pekárne.
daj recept - uvítam
0 0
jana007 jana007

jana007 je offline (nepripojený) jana007

recepty som presunula do :

http://www.porada.sk/t97886-p16-rece...ml#post1722197
Naposledy upravil jana007 : 18.04.11 at 08:36
1 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Táto téma je o domácom pečení chlebu...na recepty pre domácu pekáreň je iná téma..vhodnejšie by to bolo dať tam...
0 0
Marikaby Marikaby

Marikaby je offline (nepripojený) Marikaby

Zemiakový chlieb - recept:
1 stredne veľký zemiak uvaríš a necháš niekoľko hodín (alebo cez noc)
dobre vychladnúť. Zemiak, ak ho budeš dávať do chleba,nesmie byť mokrý a horúci !
A môžeš piecť chlebík- postupne dávaš suroviny do pekárne:
4 dcl vlažnej vody,
1 PL (polievková lyžica) vínneho octu,
2 PL olivového (alebo iného) oleja,
*600 g múky -miešanej (vysvetlím nižšie)!!!!
2 KL (kávové lyžičky) morskej soli,
1 KL cukru,
1KL suché droždie ("zahrabeme" zo do múky, nesypeme ho do vody!),
1 štipku prášku do pečiva (alebo sóda - bicarbona),
ovsené vločky - štedro nasypať (viac ako pol hrnčeka),
rôzne semienka: 1PL mak, 1 PL sezam, 1 PL pokrájané tekvicové semená, 1 PL ľanové semená
1 uvarený postrúhaný zemiak
Všetky suroviny dáme do domácej pekárne a pečieme. Chlieb je vláčny,
pekne nakysne a vydrží aj týždeň (ak ho dovtedy nezjete).

*Múku vždy zmiešam z viacerých druhov.
Príklad :
-200 g celozrnnej hladkej múky + 400 g špaldovej múky,
-400 g celozrnnej hladkej múky + 200 g pohánkovej múky
Pohánkovú múku si meliem doma. Kúpim pohánku a na malom mixéri
s ostrými nožmi ju "pomeliem".
Vždy používam celozrnnú hladkú múku, aby bol chlieb zdravší.
Dobrú chuť!
2 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Marikaby, prosím, presuň svoj recept sem http://www.porada.sk/t97886-p4-recep...ml#post1722197 Tesne nad tvojim príspevkom už o tom píše Danielka.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať