Zavrieť

Porady

Marža z nákupov

Vie mi niekto poradiť, keď ako súkromná osoba dostávam z každého nákupu v obchode maržu (zľavu), ale dostávam aj provízie z nákupov iných klientov - na účet v banke, je potrebné preukazovať (daňovému úradu a pod.) aj sumu obdržaných marží, alebo len provízie (tie predpokladám, že je povinnosť zahrnúť do daňového základu).
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    no mna pojem marža trochu mili, lebo marzu vnimat ako skor rozdiel medzi nakupnou cenou a predajnou ale to len tak okrajovo...teraz nechapem trochu otazke...no ked ja nakupim 12000 Sk tovar zo zlavou a zaplatim 10 000 sk tak potom evidujem 10 000 sk ....neviem ako to myslis evidovat marze alebo co... provizie idu jasne do danovych prijmov....no a v pripade tej zlavy..ta nejde isto do danovych prijmov ...

    VICTORY je offline (nepripojený) VICTORY

    VICTORY
    Marža to volám preto, lebo to nie je tak, že dostávam v obchode okamžitú zľavu a platím menej, ale platím napr. 12.000 a z toho napr. 1.200 obchod odvádza hneď ako "maržu" na môj účet vo firme, ktorá všetky nákupy eviduje a dostávam to vyplatené neskôr aj s podielom (na zisku) z nákupov iných klientov v celej sieti obchodov. Takže dostanem podstatne viac peňazí späť, ako keby som dostal zľavu z môjho nákupu hneď.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    mne sa to javí ako provízia (včítane tvojich vlastných nákupov). Mal by si to mať v predmete činnosti ale akosi mi to vychádza, že nie si podnikateľ. Čo mi uniká?

    VICTORY je offline (nepripojený) VICTORY

    VICTORY
    Keď kupujem ako súkromná osoba a platím nákupy zo zdanených peňazí, asi by to nebolo košer :-( aby som maržu (zľavu) znova zdaňoval.
    Ani keď dostávam okamžitú zľavu v obchode ma predsa nikto nemôže nútiť túto zľavu zdaniť!? To, že to dostávam inou formou by podľa mňa nemalo mať vplyv na daňovú povinnosť.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    To čo tu bolo definované nie je klasická zľava pri nákupe tovaru. Funguje to ako nejaký bonus, odmena alebo niečo podobné. A preto sa tento príjem musí zahrnúť celý do daňového základu, vrátane aj "zľavy" za vlastné nákupy. Myslím, že to spadá pod § 8 - ostatné príjmy, zák. o dani z príjmu.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Marža, kt. spomínaš, je vyplácaná prostredníctvom "evidenčnej" firmy. Takže pre teba to nie je zľava, ale vyplatená odmena! Preto to nie je tvoj prípad. Vidíš tu niekde dvojité zdanenie ???

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ale tie peniaze prídu na konkretny účet. Teda musela byť s tebou spísaná zmluva alebo dohoda, v nej si uviedol účet, na ktorý ti budú posielať peniaze. Tiež podmienky, nejaká identifikácia.
    Takže treba prečítať a pochopiť, aké postavenie máš voči spoločnosti, ktorá ti tie peniaze posiela.

    VICTORY je offline (nepripojený) VICTORY

    VICTORY
    Faktúry žiadne nevystavujem, platím prostredníctvom poukážok zamenených za peniaze. S tovarom dostanem normálny doklad na celú sumu, ako keď som pred tým platil peniazmi (alebo kartou).

    Maržu (zľavu) z každého nákupu v obchode dostávam na konto vo firme, ktorá to celé zastrešuje a následne vypláca peniaze na môj účet v banke vo forme "Spätnej náhrady". Je toto dôvodom na zmenu "zľavy" na "odmenu" a tým pádom na jej zdaňovanie? (nakupujem ako súkromná osoba zo zdaneného príjmu)

    Samozrejme je spísaná zmluva (je možná aj on-line verzia - registrácia klienta cez internet), ktorá určuje podmienky celého vzťahu "stály klient"-spoločnosť-obchod a na základe ktorej dostávam peniaze na účet.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    celý ten kontrakt si podpísal ako občan? Alebo pôsobíš na trhu a získavaš klientov?
    v druhom prípade podnikáš. A identifikujú ta, lebo si si vopred nakúpil tie poukažky, ktorými platíš za nákup.
    Len tu hádame, kým nedefinuješ svoj vzťah k firme, ťažko je radiť.
    Stále to vychádza tak, že si sprostredkovateľ.

    tonkat je offline (nepripojený) tonkat

    tonkat
    Len na objasnenie, ak myslím na to, na čo Viktoria, tá zľava, resp. marža sa dá vybrať iba v poukážkach na nákup a teda neprichádza klientovi na účet, ale eviduje sa v tejto spoločnosti. To by som nezdaňovala. Druhá vec je provízia, ktorú dostáva zo svojich a aj iných nákupov - tam jej prichádza na jej vlastný účet určitá suma, ktorá by podľa mňa mala byť predmetom dane.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    tonkat
    Len na objasnenie, ak myslím na to, na čo Viktoria, tá zľava, resp. marža sa dá vybrať iba v poukážkach na nákup a teda neprichádza klientovi na účet, ale eviduje sa v tejto spoločnosti. To by som nezdaňovala. Druhá vec je provízia, ktorú dostáva zo svojich a aj iných nákupov - tam jej prichádza na jej vlastný účet určitá suma, ktorá by podľa mňa mala byť predmetom dane.
    ak sa potvrdí tento systém, tak potom sa "súkromné" nákupy oddelujú od "sprostredkovateľských". V takom prípade by som zvažovala to zdaňovanie spôsobom uvedeným v citácii.
    ..... ale stále len hádame....

    VICTORY je offline (nepripojený) VICTORY

    VICTORY
    tonkat
    Len na objasnenie, ak myslím na to, na čo Viktoria, tá zľava, resp. marža sa dá vybrať iba v poukážkach na nákup a teda neprichádza klientovi na účet, ale eviduje sa v tejto spoločnosti. To by som nezdaňovala. Druhá vec je provízia, ktorú dostáva zo svojich a aj iných nákupov - tam jej prichádza na jej vlastný účet určitá suma, ktorá by podľa mňa mala byť predmetom dane.
    Zľava, resp. marža sa eviduje v tejto spoločnosti a následne sa vypláca v korunách na účet (nie v poukážkach na nákup).
    Provízie (odmeny zo systému za sprostredkovanie klientov) sú evidované a vyplácané oddelene. To je samozrejme predmetom dane z príjmu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.