Zavrieť

Porady

Dedicke konanie-prosim poradi niekto?

Priatel sa staral neuveritelnych 9rokov o psychicky choru babicku, kvoli psychickym porucham ju nijaky domov dochodcov nechcel prijat a do blazinca ju nechcel dat, pretoze ho od malicka mala v opatere a on jej to nedokazal spravit... Mal ju v 24hodinovej opatere, krmil ju, prebaloval, kupal, prenasal(dodnes ma z toho chronicke bolesti v chrbte), musel kvoli nej odist zo strednej a vzdat sa chodenia po vonku a vsetkych pozitkov, ktore 18rocni chlapci maju... Mala 2dcery, ktore sa o nu odmietli starat, vraj to nedokazu, nemaju cas,nervy... Tak sa dohodli, ze sa vzdaju polky bytu, ktora babke patrila, v jeho prospech, ak sa o nu bude starat, boli pritomni viaceri svedkovia... Babka si zelala, pokial este nebola v bdelej kome, aby bol jej vnuk jedinym dedicom, lebo jej dcery ju prisli pozriet len tak raz za 2-3roky a to len na par minut... Babka bola zbavena svojpravnosti a vsetky jej prava pripadali mojmu priatelovi, preto nemohla ani s notaromi spisat zavet. Zili spolu len oni dvaja v spolocnej domacnosti a prispieval zo svojho smiesneho opatrovatelskeho prispevku okolo3500sk na chod domacnosti... Uz su to dva roky od jej smrti a stale prebieha dedicke konanie, pretoze, aj ked mu slubili, ze sa dedicstva vzdaju, hned ako priatel zaplatil a vybavil cely pohreb, zacali si uplatnovat narok na dedicstvo. Da sa nieco v takomto pripade robit? Podotykam, ze babka jednej dcere kupila este vtedy 4izbovy druzstevny byt, lebo stale chodila za nou zobrat peniaze a ked jej ich nechcela dat, vzdy babku zbila!!!!! a druhej dala tiez peniaze na kupu bytu...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Môj názor, priateľ nič neurobí.
    Dedia jeho dcéry po svojej mame, ale šak jedna z tých dcér musí byť predsa matkou tvojho priateľa.
    Môže si požiadať o preplatenie nákladov na pohreb, a tiež ak niečo investoval zo svojich penazí do bytu tak o preplatenie investícii.

    Vieš ústne prejavená vôľa v právnom systéme sa moc v úvahu neberie.

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    Tinka.ba Pozri príspevok
    Priatel sa staral neuveritelnych 9rokov o psychicky choru babicku, kvoli psychickym porucham ju nijaky domov dochodcov nechcel prijat a do blazinca ju nechcel dat, pretoze ho od malicka mala v opatere a on jej to nedokazal spravit... Mal ju v 24hodinovej opatere, krmil ju, prebaloval, kupal, prenasal(dodnes ma z toho chronicke bolesti v chrbte), musel kvoli nej odist zo strednej a vzdat sa chodenia po vonku a vsetkych pozitkov, ktore 18rocni chlapci maju... Mala 2dcery, ktore sa o nu odmietli starat, vraj to nedokazu, nemaju cas,nervy... Tak sa dohodli, ze sa vzdaju polky bytu, ktora babke patrila, v jeho prospech, ak sa o nu bude starat, boli pritomni viaceri svedkovia... Babka si zelala, pokial este nebola v bdelej kome, aby bol jej vnuk jedinym dedicom, lebo jej dcery ju prisli pozriet len tak raz za 2-3roky a to len na par minut... Babka bola zbavena svojpravnosti a vsetky jej prava pripadali mojmu priatelovi, preto nemohla ani s notaromi spisat zavet. Zili spolu len oni dvaja v spolocnej domacnosti a prispieval zo svojho smiesneho opatrovatelskeho prispevku okolo3500sk na chod domacnosti... Uz su to dva roky od jej smrti a stale prebieha dedicke konanie, pretoze, aj ked mu slubili, ze sa dedicstva vzdaju, hned ako priatel zaplatil a vybavil cely pohreb, zacali si uplatnovat narok na dedicstvo. Da sa nieco v takomto pripade robit? Podotykam, ze babka jednej dcere kupila este vtedy 4izbovy druzstevny byt, lebo stale chodila za nou zobrat peniaze a ked jej ich nechcela dat, vzdy babku zbila!!!!! a druhej dala tiez peniaze na kupu bytu...
    jediné čo sa tu dá robiť, je apelovať na morálku oboch dcér, a pripomenúť im dohodu, že kedysi sa dohodli, že každá sa vzdá polovice svojho nároku v prospech vnuka za starostlivosť o babičku... ale celé je to len a len o ich dobrej vôli a svedomí (v podstate prebehne dedičské konanie a následne by mali darovacou zmluvou previesť každá 1/4 bytu...) avšak pokiaľ mala babka aj iných vnukov, tak žeby na toto pristúpili dcéry (najmä priateľová teta...) je veľmi ale veľmi malá šanca..

    aj keď bola kedysi nejaká dohoda, resp. aj keď sa o babičku staral a obetoval pritom svoje "mladé roky" života... súd a ani notár na to nebude prihliadať... babička to mala riešiť ešte za života pokiaľ bola pri svojom zdravom vedomí a svedomí...

    Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

    právnik, ktorého baví právo =D ...viac Mgr.Shrek
    Tinka.ba Pozri príspevok
    Priatel sa staral neuveritelnych 9rokov o psychicky choru babicku, kvoli psychickym porucham ju nijaky domov dochodcov nechcel prijat a do blazinca ju nechcel dat, pretoze ho od malicka mala v opatere a on jej to nedokazal spravit... Mal ju v 24hodinovej opatere, krmil ju, prebaloval, kupal, prenasal(dodnes ma z toho chronicke bolesti v chrbte), musel kvoli nej odist zo strednej a vzdat sa chodenia po vonku a vsetkych pozitkov, ktore 18rocni chlapci maju... Mala 2dcery, ktore sa o nu odmietli starat, vraj to nedokazu, nemaju cas,nervy... Tak sa dohodli, ze sa vzdaju polky bytu, ktora babke patrila, v jeho prospech, ak sa o nu bude starat, boli pritomni viaceri svedkovia... Babka si zelala, pokial este nebola v bdelej kome, aby bol jej vnuk jedinym dedicom, lebo jej dcery ju prisli pozriet len tak raz za 2-3roky a to len na par minut... Babka bola zbavena svojpravnosti a vsetky jej prava pripadali mojmu priatelovi, preto nemohla ani s notaromi spisat zavet. Zili spolu len oni dvaja v spolocnej domacnosti a prispieval zo svojho smiesneho opatrovatelskeho prispevku okolo3500sk na chod domacnosti... Uz su to dva roky od jej smrti a stale prebieha dedicke konanie, pretoze, aj ked mu slubili, ze sa dedicstva vzdaju, hned ako priatel zaplatil a vybavil cely pohreb, zacali si uplatnovat narok na dedicstvo. Da sa nieco v takomto pripade robit? Podotykam, ze babka jednej dcere kupila este vtedy 4izbovy druzstevny byt, lebo stale chodila za nou zobrat peniaze a ked jej ich nechcela dat, vzdy babku zbila!!!!! a druhej dala tiez peniaze na kupu bytu...
    Je mi ľúto, ale tvoj priateľ nemá žiaden právny nárok dediť.
    Podľa § 473 ods. 1 z.č. 40/1964 Občiansky zákonník, v prvej skupine dedičov sú manžel a deti poručiteľa. Tvoj priateľ však nie je ani jedno ani druhé.
    Nebohá mala počas života darovať majetok vnukovi. Teraz sa už nedá robiť nič, len požiadať o úhradu nákladov spojených s pohrebom.

    kováčJi je offline (nepripojený) kováčJi

    kováčJi
    Mgr.Shrek Pozri príspevok
    Je mi ľúto, ale tvoj priateľ nemá žiaden právny nárok dediť.
    Podľa § 473 ods. 1 z.č. 40/1964 Občiansky zákonník, v prvej skupine dedičov sú manžel a deti poručiteľa. Tvoj priateľ však nie je ani jedno ani druhé.
    Nebohá mala počas života darovať majetok vnukovi. Teraz sa už nedá robiť nič, len požiadať o úhradu nákladov spojených s pohrebom.
    Asi jedine ak by ten priateľ bol synom zomrelého dieťaťa babičky - ale v zadaní som nič takého nenašiel.

    kováčJi je offline (nepripojený) kováčJi

    kováčJi
    Tinka.ba Pozri príspevok
    Priatel sa staral neuveritelnych 9rokov o psychicky choru babicku, kvoli psychickym porucham ju nijaky domov dochodcov nechcel prijat a do blazinca ju nechcel dat, pretoze ho od malicka mala v opatere a on jej to nedokazal spravit... Mal ju v 24hodinovej opatere, krmil ju, prebaloval, kupal, prenasal(dodnes ma z toho chronicke bolesti v chrbte), musel kvoli nej odist zo strednej a vzdat sa chodenia po vonku a vsetkych pozitkov, ktore 18rocni chlapci maju... Mala 2dcery, ktore sa o nu odmietli starat, vraj to nedokazu, nemaju cas,nervy... Tak sa dohodli, ze sa vzdaju polky bytu, ktora babke patrila, v jeho prospech, ak sa o nu bude starat, boli pritomni viaceri svedkovia... Babka si zelala, pokial este nebola v bdelej kome, aby bol jej vnuk jedinym dedicom, lebo jej dcery ju prisli pozriet len tak raz za 2-3roky a to len na par minut... Babka bola zbavena svojpravnosti a vsetky jej prava pripadali mojmu priatelovi, preto nemohla ani s notaromi spisat zavet. Zili spolu len oni dvaja v spolocnej domacnosti a prispieval zo svojho smiesneho opatrovatelskeho prispevku okolo3500sk na chod domacnosti... Uz su to dva roky od jej smrti a stale prebieha dedicke konanie, pretoze, aj ked mu slubili, ze sa dedicstva vzdaju, hned ako priatel zaplatil a vybavil cely pohreb, zacali si uplatnovat narok na dedicstvo. Da sa nieco v takomto pripade robit? Podotykam, ze babka jednej dcere kupila este vtedy 4izbovy druzstevny byt, lebo stale chodila za nou zobrat peniaze a ked jej ich nechcela dat, vzdy babku zbila!!!!! a druhej dala tiez peniaze na kupu bytu...
    Babka mala dve deti - dcéry.Jednej kúpila byt - druhej dala peniaze na byt.Navštevovali ju zriedka,hoci to bola ich mama.
    Priateľ má teraz okolo 27 rokov (odišiel zo strednej - opatroval 9 rokov).
    Jedna z dcér je je jeho matkou.On hospodáril v domácnosti so svojím opatrovateľským a babkiným dôchodkom - dcéry im neprispievali na domácnosť.
    Babka bola nesvojprávna a " vsetky jej prava pripadali mojmu priatelovi" .
    Na doplnenie :
    Priateľ bol jej opatrovníkom/poručníkom určený súdom?
    Komu patrí druhá polovica bytu?
    Za 5-6 rokov ho nenapadlo použiť "všetky práva" ?
    Prečo sa dedičské konanie ťahá 2 roky ??????????

    iriska je offline (nepripojený) iriska

    iriska
    Nárok na dedičstvo má aj osoba žijúca v spoločnej domácnosti s poručiteľom min. 1 rok pred smrťou, čo v prípade, že bol jej opatrovníkom a pod. je ľahko dokázateľné.

    Ďalej... v dedičstve sa započítavajú dary, ktoré dostali dedičia od poručiteľa pred smrťou, čiže o hodnotu daru by sa mal znížiť ich dedičský podiel. Neviem ako sa toto dokazuje, ale treba na tom pred notárkou trvať, prípadne sa ísť k nej informovať, či sa konanie kvôli zisteniu, či to tak naozaj bolo (darovanie bytu a peňazí) presunie na súd, kde by bolo treba zohnať svedkov atď. Rozhodne treba na tom trvať, ja si sama neviem predstaviť, či by som sa o takého človeka dokázala starať, lebo z tepla svojej obývačky a večerného sledovania tv to nikto nevie posúdiť.

    svetlik je offline (nepripojený) svetlik

    svetlik
    iriska Pozri príspevok
    Nárok na dedičstvo má aj osoba žijúca v spoločnej domácnosti s poručiteľom min. 1 rok pred smrťou, čo v prípade, že bol jej opatrovníkom a pod. je ľahko dokázateľné.

    Ďalej... v dedičstve sa započítavajú dary, ktoré dostali dedičia od poručiteľa pred smrťou, čiže o hodnotu daru by sa mal znížiť ich dedičský podiel. Neviem ako sa toto dokazuje, ale treba na tom pred notárkou trvať, prípadne sa ísť k nej informovať, či sa konanie kvôli zisteniu, či to tak naozaj bolo (darovanie bytu a peňazí) presunie na súd, kde by bolo treba zohnať svedkov atď. Rozhodne treba na tom trvať, ja si sama neviem predstaviť, či by som sa o takého človeka dokázala starať, lebo z tepla svojej obývačky a večerného sledovania tv to nikto nevie posúdiť.
    Ale len za predpokladu, ze nededi ziadne dieta porucitela v prvej dedicskej skupine.

    Tinka.ba je offline (nepripojený) Tinka.ba

    Tinka.ba
    Ice dive Pozri príspevok
    jediné čo sa tu dá robiť, je apelovať na morálku oboch dcér, a pripomenúť im dohodu, že kedysi sa dohodli, že každá sa vzdá polovice svojho nároku v prospech vnuka za starostlivosť o babičku... ale celé je to len a len o ich dobrej vôli a svedomí (v podstate prebehne dedičské konanie a následne by mali darovacou zmluvou previesť každá 1/4 bytu...) avšak pokiaľ mala babka aj iných vnukov, tak žeby na toto pristúpili dcéry (najmä priateľová teta...) je veľmi ale veľmi malá šanca..

    aj keď bola kedysi nejaká dohoda, resp. aj keď sa o babičku staral a obetoval pritom svoje "mladé roky" života... súd a ani notár na to nebude prihliadať... babička to mala riešiť ešte za života pokiaľ bola pri svojom zdravom vedomí a svedomí...
    to by museli mat nejaku moralku... priatelova mama sa nechala nabuchat v 16, v rodnom liste ma na miesto mena otca - neznamy, kedze bola matka mlada, chodila sa zabavat, chodila domov opita, nakoniec si nasla frajera, prestahovala sa k nemu a jeho nechala na krku svojim rodicom...

    Tinka.ba je offline (nepripojený) Tinka.ba

    Tinka.ba
    kováčJi Pozri príspevok
    Asi jedine ak by ten priateľ bol synom zomrelého dieťaťa babičky - ale v zadaní som nič takého nenašiel.
    tak to by najprv musel svoju matku zabit samozrejme velmi nemiestny humor, v tejto smutnej situacii...

    Tinka.ba je offline (nepripojený) Tinka.ba

    Tinka.ba
    Ďalej... v dedičstve sa započítavajú dary, ktoré dostali dedičia od poručiteľa pred smrťou, čiže o hodnotu daru by sa mal znížiť ich dedičský podiel. Neviem ako sa toto dokazuje, ale treba na tom pred notárkou trvať, prípadne sa ísť k nej informovať, či sa konanie kvôli zisteniu, či to tak naozaj bolo (darovanie bytu a peňazí) presunie na súd, kde by bolo treba zohnať svedkov atď. Rozhodne treba na tom trvať, ja si sama neviem predstaviť, či by som sa o takého človeka dokázala starať, lebo z tepla svojej obývačky a večerného sledovania tv to nikto nevie posúdiť.[/QUOTE]

    toto by naozaj pomohlo a myslim si, ze by sa to aj dalo dokazat svedectvami aj pisomnou dokumentaciou...
    Nikto si nevie predstavit, aka je to obeta, ponizovanie, napr. kazde 3tyzdne sedel na gynekologii, mu predpisovala lekarka pre babku plienky....alebo, ked mu, este ked bola pred 10rokmi mobilna, chcela stale vyskakovat von z okna... a mnozstvo inych ponizujucich veci si musel vytrpiet... ani to prebalovanie nie je sranda, naozaj len pre silne zaludky a povahy....

    kováčJi je offline (nepripojený) kováčJi

    kováčJi
    iriska Pozri príspevok

    Ďalej... v dedičstve sa započítavajú dary, ktoré dostali dedičia od poručiteľa pred smrťou, čiže o hodnotu daru by sa mal znížiť ich dedičský podiel.
    Tinka.ba Pozri príspevok
    toto by naozaj pomohlo a myslim si, ze by sa to aj dalo dokazat svedectvami aj pisomnou dokumentaciou...
    Asi by som s tou radosťou váhal.Lebo toto pomôže vyrovnávať poručiteľovu "nespravodlivosť" iba v rámci jednej dedičskej skupiny - a kedže jeho matka žije - on nemôže byť v prvej skupine.A keby aj bol ani tak sa neteš,lebo by sa to odpočítavalo z jeho dedičského podielu - ak by sa nedohodli.

    Takže
    Tinka.ba Pozri príspevok
    tak to by najprv musel svoju matku zabit samozrejme velmi nemiestny humor, v tejto smutnej situacii...
    toto nemá ani len praktický význam (viď vyššie).
    A v rámci gogoľovského - radšej matkinu sestru (ak je slobodná a bezdetná).

    PS
    Inak zaujímavý oriešok :
    Môže si vrah ponechať dar od obete? (lebo darca je mŕtvy a nemôže sa dovolávať vrátenia daru pre obzvlášť hrubé správanie sa obdarovaného k darcovi (z dôvodu zabitia)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.