Zavrieť

Porady

80 % PHM a DPH od 01.01.2010

Dobrý.
Chcem sa opýtať, či si môžem uplatniť 100% DPH na nakúpených bločkoch, aj keď budem do dákladov dávať iba 80% z PHM. Alebo úmerne aj 80% z DPH?
Ďakujem za skoré usmernenie
Usporiadat
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

zk24 robíš to správne, myslela som to ako píše macula, ešte raz sorry, nechcela som ťa uviesť do rozpakov.
0 0
annahra annahra

annahra je offline (nepripojený) annahra

Dobrý deň,
chcem sa spýtať že čo s tými zvyšnými 20%, teda či je ich nutné účtovať ako nedaňový náklad, alebo sa nemusia a tak zaúčtujem len tých 80%. Ďakujem pekne.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

A ako ti bude sedieť účtovanie a pokladňa, keď zaplatený bol blok v sume 100% ale do nákladov dáš iba 80%?
0 0
Vlastas Vlastas

Vlastas je offline (nepripojený) Vlastas

žena
Podľa preštudovaných tém som zistila, že paušálne výdavky na spotrebované pohonné látky vo výške 80% /tí čo sa tak rozhodli/ si uplatňujú každý mesiac samozrejme aj s 80% DPH. Ak sa ale rozhodnem počas roka napr. len teraz, /lebo evidencia jázd je neskutočne pracná/ je to možné??? Napr. tak, že z bločkov za X,XI a XII mesiac si uplatním DPH až v XII. mesiaci a DPH z nákupu PHM uplatním len v takej čiastke, aby bola vo výške 80% za celý rok a na každé auto.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Vlastas Pozri príspevok
Podľa preštudovaných tém som zistila, že paušálne výdavky na spotrebované pohonné látky vo výške 80% /tí čo sa tak rozhodli/ si uplatňujú každý mesiac samozrejme aj s 80% DPH. Ak sa ale rozhodnem počas roka napr. len teraz, /lebo evidencia jázd je neskutočne pracná/ je to možné??? Napr. tak, že z bločkov za X,XI a XII mesiac si uplatním DPH až v XII. mesiaci a DPH z nákupu PHM uplatním len v takej čiastke, aby bola vo výške 80% za celý rok a na každé auto.
Ja myslím, že to musí byť po celý rok účtované rovnako. Buď celý rok 100 % alebo celý rok 80 %. No môžeš sa rozhodnúť, že na jedno auto budeš uplatňovať 100 % a na iné auto 80 %, takto to je možné.
0 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

Kedže v §19 ods ods 2 pis l 3

vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,

pre istotu vediem
evidenciu zaciatocneho a konecneho stavu tachometru jednotlivych vozidiel a tiež evidujem počet litrov phm pre jednotlive vozidla a prepocitam na konci roka podla spotreby "ci to ako tak sedi"...
0 0
alusa783 alusa783

alusa783 je offline (nepripojený) alusa783

macula Pozri príspevok
Nie, Zužu myslela , že uplatňuješ paušálne výdavky 40% a tým pádom nemáš nárok na iné výdavky....robím to presne tak ako ty 80%-80%DPH a ostatné výdavky(opravy...) v plnej výške..
prosím či to môže niekto ešte potvrdit nakoľko som niekde na porade čítala že aj iné vydaje sa majú delit na 80% a 20%
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
alusa783 Pozri príspevok
prosím či to môže niekto ešte potvrdit nakoľko som niekde na porade čítala že aj iné vydaje sa majú delit na 80% a 20%

Ak uplatňuješ PHM do nákladov 80 % nemôžeš uplatniť nárok na odpočet 100 %.
0 0
alusa783 alusa783

alusa783 je offline (nepripojený) alusa783

economic to mi je jasné že ak dam do nakladov phm 80% tak aj dph iba 80% ale myslela som umyvárka, prezuvanie opravy,
a marjankaj tvoja odpoved ma trošku zmiatla tak ešte raz ak sa nerobí kniha jazd a uplatnujem si 80% do nakladov z phm tak ako je to s odpismi a inými vecami tiež len 80%? alebo to su dve rôzne veci a všetko ostatné ide do nákladov 100% a spôsob učtovania phm to neovplivnuje?
0 0
gasdiv gasdiv

gasdiv je offline (nepripojený) gasdiv

Kolegovia, na školení k DPH bolo ohľadom PHM prednesené nasledovne:
1. pokiaľ sa MV využíva aj na súkromné účely, tak v tom prípade sa musí stanoviť pomer využívania napríklad 80% pracovne a 20% súkromne. Z tých 20% spotreby PHL nemáte nárok na odpočet DPH. Odpočet si uplatnite v zdaňovacom období /mesačnom alebo štvrťročnom/ len vo výške 80% z celkovej DPH. Toto nemá nič spoločné s možnosťou uplatniť do daňových nákladov 80% paušal zo spotrebovaných PHL.

2. Pokiaľ MV nepoužívate aj na súkromné účely a nevediete záznam o prevádzke MV, ale uplatňujete do daňových výdavkov paušal 80% z celkového množstva nakúpených PHL tak je nárok na odpočet DPH podľa daňových dokladov o nákupe v celej sume uvedenej na doklade nie len v paušalnej čiastke .


Pokiaľ mám nesprávnu informáciu odpíšte.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
gasdiv Pozri príspevok
Kolegovia, na školení k DPH bolo ohľadom PHM prednesené nasledovne:
1. pokiaľ sa MV využíva aj na súkromné účely, tak v tom prípade sa musí stanoviť pomer využívania napríklad 80% pracovne a 20% súkromne. Z tých 20% spotreby PHL nemáte nárok na odpočet DPH. Odpočet si uplatnite v zdaňovacom období /mesačnom alebo štvrťročnom/ len vo výške 80% z celkovej DPH. Toto nemá nič spoločné s možnosťou uplatniť do daňových nákladov 80% paušal zo spotrebovaných PHL.

2. Pokiaľ MV nepoužívate aj na súkromné účely a nevediete záznam o prevádzke MV, ale uplatňujete do daňových výdavkov paušal 80% z celkového množstva nakúpených PHL tak je nárok na odpočet DPH podľa daňových dokladov o nákupe v celej sume uvedenej na doklade nie len v paušalnej čiastke .


Pokiaľ mám nesprávnu informáciu odpíšte.
K bodu 2 mám výhradu. Pokiaľ uplatňujem 80 % paušál bez evidencie jázd, aj DPH uplatňujem 80 % z nakúpenej PHM. Ale nechám priestor aj iným nech sa vyjadria.
0 0
emma01 emma01

emma01 je offline (nepripojený) emma01

To školenie sa konalo v ktorom roku? Toto platilo do 31.12.2009. Od 1.1.2010 bol § 49 ods. 5 zákona o DPH novelizovaný v tom zmysle, že odpočítať DPH si môžeš len do výšky paušálnych výdavkov.
0 0
mata82 mata82

mata82 je offline (nepripojený) mata82

ale ak nepreukážete rozsah použitia phm (knihou jázd alebo gps) na podnikateľské účely, tak dph len paušálne odrátate
0 0
katkap17 katkap17

katkap17 je offline (nepripojený) katkap17

Ahojte, ja si vediem knihu jázd, to znamená, že si môžem odpočítať 100% DPH podľa najazdených kilometrov?

Ďakujem
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
katkap17 Pozri príspevok
Ahojte, ja si vediem knihu jázd, to znamená, že si môžem odpočítať 100% DPH podľa najazdených kilometrov?

Ďakujem

Áno na uplatnenie 100 % PHM do nákladov je nevyhnutná práve Evidencia jázd. Môžeš.
0 0
vanessa2 vanessa2

vanessa2 je offline (nepripojený) vanessa2

ak si pri nakupe phl uplatnujes 80 % pausal, tak aj dph si mozes uplatnit vo výške 80%, to sa tyka nakupu pohonnych hmôt. Ine vydaje neuplatnujes nemyslis tym nahodou kto uplatnuje pausalne vydavky v danovom priznaní, teda nema bloky z nakupov ale účtovnu zavierku urobí formou pausalnych vydavkov? lebo uplatnovanie nakupu formou phl a vedenie vydavkov v danovom priznani formou pausalu su dve rozdielne veci
0 0
katkap17 katkap17

katkap17 je offline (nepripojený) katkap17

Economic Pozri príspevok
Áno na uplatnenie 100 % PHM do nákladov je nevyhnutná práve Evidencia jázd. Môžeš.
Ďakujem pekne
0 0
nika6 nika6

nika6 je offline (nepripojený) nika6

Mám otázku, čo ak si uplatnim do odpočtu len dph 80 %, ??? potom musím pomerne krátiť daň podľa § 50?????? (použijem tovary a služby pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých môžem odpočítať daň a súčasne pre dodávky tovarov a služieb pri ktorých nemôžem odpočítať daň par . 49 ods. 3a 4 ??????????)
súvisí to s tým??? teda mi nie je jasné ako urobím evidenciu dph, zahrniem tam len 80 % základ dane a 80% daň z nákupu benzínu??? a tých 20 % mám evidovať, že som si neodpočítala alebo ako???
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

nika6 Pozri príspevok
Mám otázku, čo ak si uplatnim do odpočtu len dph 80 %, ??? potom musím pomerne krátiť daň podľa § 50?????? (použijem tovary a služby pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých môžem odpočítať daň a súčasne pre dodávky tovarov a služieb pri ktorých nemôžem odpočítať daň par . 49 ods. 3a 4 ??????????)
súvisí to s tým??? teda mi nie je jasné ako urobím evidenciu dph, zahrniem tam len 80 % základ dane a 80% daň z nákupu benzínu??? a tých 20 % mám evidovať, že som si neodpočítala alebo ako???
Ak uplatníš 80% náklad, musíš aj 80% dph. Skús prečítať aj ďalšie príspevky v tejto téme, je to tu už popísaného dosť.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
nika6 Pozri príspevok
Mám otázku, čo ak si uplatnim do odpočtu len dph 80 %, ??? potom musím pomerne krátiť daň podľa § 50?????? (použijem tovary a služby pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých môžem odpočítať daň a súčasne pre dodávky tovarov a služieb pri ktorých nemôžem odpočítať daň par . 49 ods. 3a 4 ??????????)
súvisí to s tým??? teda mi nie je jasné ako urobím evidenciu dph, zahrniem tam len 80 % základ dane a 80% daň z nákupu benzínu??? a tých 20 % mám evidovať, že som si neodpočítala alebo ako???
tých 20 % je nedaňový výdavok. V praxi to teda znamená že o tú sumu sa zvyšuje daňový základ.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať