Zavrieť

Porady

Nova kotolna-zariadi to spravcovska spolocnost?

Nas dom je v sprave spravcovskej spolocnosti. Od marca nam organizacia ktora nam dodavala teplo a teplu vodu vypovedala zmluvu. Cast bytov je v osobnom vlastnictve a cast patri VUC. Cast vlastnikov uvazuje o vlastnom kureni a cast je za spolocnu kotolnu. Kto by vlastne mal teraz viest cely ten proces zabezpecenia vykurovania? Je to spravcovska spolocnost?a co vlastnici ktori chcu vlastne kurenie?
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Tu je kazdá rada drahá. Jednoznacne vsak nie je v kompetencii správcovskej spolocnosti rozhodovat o tom, odkial budete mat teplo a teplú vodu. Musíte si zvolat schôdzu vlastníkov kde si odhlasujete výstavbu novej kotolne aelbo iné riesenie.

Tí, co chcú vlastné kúrenie, nech si to nepredstavujú ako Hurvínek vojnu - ze si namontujú na balkón kotolnu a majú po starostiach. Aj oni budú musiet prispievat na spolocné vykurovanie domu, lebo by sa mohlo stat, ze niekto bude mat z kazdej strany susedný byt a nebude musiet kúrit vôbec, lebo tí susedia by ho vykurovali. To by nebolo podla kostolného poriadku.

Nepoznám vsetky formality okolo vybavovania vlastného kúrenia, ale nie je to vôbec jednoduché.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Myslím, že Chobot má pravdu, každopádne by ste to mali riešiť na spoločnej schôdzi. Ja sa ale pripájam k tomu, že rada by som vedela, ako postupovať, ak si chceme spraviť svoju kotolňu. Kde vlastne začať? Chceli by sme si zobrať úver, lebo nemáme dostatok peňazí, samozrejme, že si to musíme nechať odklepnúť vlastníkmi bytov. Ale vopred by som chcela vedieť, ako a kde začať, aby som si poprípade mohla zistiť aj ďalšie podrobnosti. Za každú radu budem vďačná.

GabiZ
0 0
sklenkova sklenkova

sklenkova je offline (nepripojený) sklenkova

My sme o tom uvažovali,ale u nás majú v dome ots-odkial idú rozvody do ostatných domov a museli by sme ich odpojiť.U Vás by to bolo lahšie,treba sa obrátiť na min.hospodárstva,oni majú aj kontrolu a dozor.Samozrejme treba povolenie,projekt,...Okrem toho je to aj fin. nákladné,pred 2 rokmi 2500000,-Návratnosť do 10 rokov.Okrem toho treba rozmýšlať,kto sa bude o ten kotol starať,okrem toho cena plynu pôjde stále hore,jedine že sa ušetrí na teplej vode.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

No veď práve aj o tú vodu ide. Pretože terajší dodávateľ (náš bývalý správca, ktorý má odkúpené kotolne) berie z našej šachty vodu a sú tam "príliš veľké straty". Máme všetko pod vlastnou kontrolou, len kúrenie a teplú vodu nie, a tam stále doplácame veľké peniaze. Myslím si, že ak sa nám podarí prejsť cez ten kolos vybavovania a hrúzy, čo nás čaká, myslím, že stále budeme na tom lepšie, ako doteraz. No neviem, možno sa mýlim, ale dúfam, že nie. Ďakujem zatiaľ za radu.

GabiZ
0 0
sklenkova sklenkova

sklenkova je offline (nepripojený) sklenkova

Nehnevaj sa asi mi to nezapaluje:Podla zákona o tep.en.musíte mať na päte domu merač tepla,mali by ste mať spravenú reguláciu a do 2006 merače v bytoch.Dodávateľ tepla Vámmusí vydokladovať spotrebu tepla na kúrenie a na ohrev teplej vody za jednotlivé mesiace.Čo sa týka vody každý má v byte vodomery a tam sú prípustné len min.rozdiely-započitáva sa tam aj spotreba domu,ale to je nič.Nerozumiem celkom tomu,berie z našej šachty vodu,on má u Vás prenajatý NP?Ak áno platí Vám prenájom a ak čerpá vodu ,musí mať vodomer a platiť si ju.Ešte som nepočula,že by dodávatel tepla mal v dome kotolňu,ots áno-platí za ňu prenájom.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

sklenkova
Nehnevaj sa asi mi to nezapaluje:Podla zákona o tep.en.musíte mať na päte domu merač tepla,mali by ste mať spravenú reguláciu a do 2006 merače v bytoch.Dodávateľ tepla Vámmusí vydokladovať spotrebu tepla na kúrenie a na ohrev teplej vody za jednotlivé mesiace.Čo sa týka vody každý má v byte vodomery a tam sú prípustné len min.rozdiely-započitáva sa tam aj spotreba domu,ale to je nič.Nerozumiem celkom tomu,berie z našej šachty vodu,on má u Vás prenajatý NP?Ak áno platí Vám prenájom a ak čerpá vodu ,musí mať vodomer a platiť si ju.Ešte som nepočula,že by dodávatel tepla mal v dome kotolňu,ots áno-platí za ňu prenájom.
Asi sme sa nerozumeli, neviem to tak dobre podať. Kotolňa je hneď vedľa domu (oddeľuje nás len stena) a zo šachty je prívod vody urobený aj do kotolne. V šachte je merač vody, ktorú nám fakturujú vodárne. Odtiaľ ide studená voda do kotolne, kde sa ohrieva. Máme merač, ale v kotolni. Naši chytrí ľudia ešte pred rokmi zmontovali merač, ktorý bol v pivničných priestoroch, teda v dome a namontovali ho do kotolne. Voda, ktorá je nameraná na hlavnom vodomere ( v šachte) sa odlišuje od hodnôt, ktoré sú namerané v bytoch (sú to dosť vysoké rozdiely 100-200 kubíkov). Hovorím len o studenej vode. Máme dokonca podozrenie, že (niektorí) ľudia v bytoch majú niečo na vodomeroch. Ale aj vodárne nám naznačili, že máme príliš veľký odber vody (t.j. niekde sa stráca). Preto sme chceli svoju kotolňu (hlavne kôli tej vode), aby išla prípojka priamo do domu a nie cez kotolňu. U nás je bytový podnik, ktorý okrem toho, že spravuje domy, má aj kotolne, kde vyrába teplo. Preto nemôžeme hovoriť o prenájme. A ešte čo sa týka tých meračov v bytoch, podľa zákona nemusia byť do roku 2006 merače tepla ale môžu. Záleží na tom, ako sa rozhodnú vlastníci bytov. Aspoň tak som mala urobený výklad k zákonu. Ak to tak nie je, tak klamem aj ja. Ja sa totižto zaoberám ekonomickou časťou spoločenstva a táto technická mi moc nehovorí, ale zaujímalo by ma, ako to vlastne má byť. Takže ďakujem za rady.
Gabi
0 0
VieraM VieraM

VieraM je offline (nepripojený) VieraM

Máme dokonca podozrenie, že (niektorí) ľudia v bytoch majú niečo na vodomeroch.
Gabi[/QUOTE]
To "nieco na vodomeroch" by aj mna moc zaujimalo. Mate niekto s tym skusenosti ci je vobec take nieco mozne? Lebo aj my mame podozrenie. Viacero rodin ma tak zalostne malu spotrebu teplej vody ze je to neuveritelne. Ved su u nas 4-clenne rodiny a nie je mozne aby sa nekupali. Tiez sa tu hovori ze maju cosi na vodomeroch a niekto hovori ze nic take nieje mozne.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

každý vodomer je zaplombovaný a nie vždy sa to kontroluje,stačí to hadicou obísť a keď sa nahlási odpočet tak zas namontovať naspäť cez vodomer.
0 0
igorg igorg

igorg je offline (nepripojený) igorg

Na problém meračov vody v bytoch pomôže len náhodná kontrola vo všetkých bytoch, spojiť to s odpočtom vody. Netvrdím že sa ten merač nedá nejako obísť, ale keď nevedia kedy prídete je menšia pravdepodobnosť špekulácii. My sme vodu jedno obdobie odpisovali každý mesiac, príp. každé dva mesiace. Zatiaľ sa to u nás stabilizovalo. Navyše sme si od firmy , ktorá nám montovala nové, ciachované merače vysvetlila finty ako sa to dá zablokovať a teraz to kontrolujeme.
Pekný deň
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

VieraM
Máme dokonca podozrenie, že (niektorí) ľudia v bytoch majú niečo na vodomeroch.
Gabi
To "nieco na vodomeroch" by aj mna moc zaujimalo. Mate niekto s tym skusenosti ci je vobec take nieco mozne? Lebo aj my mame podozrenie. Viacero rodin ma tak zalostne malu spotrebu teplej vody ze je to neuveritelne. Ved su u nas 4-clenne rodiny a nie je mozne aby sa nekupali. Tiez sa tu hovori ze maju cosi na vodomeroch a niekto hovori ze nic take nieje mozne.[/QUOTE]
Vraj sa dajú dať na vodomery aj magnety, ktoré ti spôsobia, že sa to jednoducho netočí. Tiež chceme urobiť náhodnú kontrolu, iné riešenie nie je. Ale máme ešte jeden výnimočný prípad. Jeden pán nám stále udáva hodnotu s desatinnou čiarkou. Hoci to predseda skontroloval, povedal mu, že tam žiadna desatinná čiarka nie je, lebo nič také neexistuje, hádal sa s nami, že ešte za bývalého správcu sa mu to tak zapisovalo. Snažili sme sa zohnať všetkých svätých, aby tam nejaký odborník s nami išiel, ale nikto sa nechce do toho pliesť. Tak sme sa rozhodli, že budeme účtovať tak, ako v skutočnosti odpísal predseda (t.j. bez desatinnej čiarky). Robil to tak niekoľko rokov a mal neustále vysoké preplatky. Aj takéto problémy sme prebrali od bývalého správcu, ktorý sa nestaral vlastne o nič. Rozdiel rozpočítal medzi všetkých a bolo.
Gabi
0 0
sklenkova sklenkova

sklenkova je offline (nepripojený) sklenkova

Nechápem ako môžete mať problém s vodomermi,u nás sa pravidelne menia,opisuje ich revízny technik,ktorý zároveň kontroluje blomby,či sa netočí opačne...(pri magnetoch sa to stáva,keď ludia špekulujú)a ak niečo zistí je problém,ale ako pár ludí prichytil je pokoj.
Je to cudzí človek,ktorý vlastne nikoho v dome nepozná má len kartičku potvrdenú,príp.keby niekto odmietol prišiel by pre mňa.Čo sa týka regulácie môžem Vás uistiť,že je výhodná,pretože všetky byty sa vykurujú rovnako a keby som to vedela dalaby som vám sem tab.nereg.a reg.domu pre porovnanie úspory-skutočný stav za min.rok.U nás si ju odmietli dať a MHSR im dalo pokutu 10000,-.Merače sú povinné,a keĎ Vám urobia pasportizáciu bytu budete platiť ešte menej za teplo,nemienim Vás o tom presviedčať,nemám ani firmu ktorá to robí-takže ma nevedie osobný záujem.Ste super a velakrát ste mi pomohli v účtovnictve,starám sa o dom od 97r.takže niečo viem.Čo sa týka Gabi je to zvláštne,pretože ak dodávatel tepla spravuje dom to ho ešte neoprávňuje užívať priestor domu bez nájmu-veď on si účtuje správcovský poplatok alebo nie?A vodomer má a účtuje ho domu,čo je to za blbosť?Okrem toho min. rok vyšiel zákon,že dod.tepla musí zabezpečiť na svoje náklady na päte domu merač,ak nie môže prísť o licenciu.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

sklenkova
Nechápem ako môžete mať problém s vodomermi,u nás sa pravidelne menia,opisuje ich revízny technik,ktorý zároveň kontroluje blomby,či sa netočí opačne...(pri magnetoch sa to stáva,keď ludia špekulujú)a ak niečo zistí je problém,ale ako pár ludí prichytil je pokoj.
Je to cudzí človek,ktorý vlastne nikoho v dome nepozná má len kartičku potvrdenú,príp.keby niekto odmietol prišiel by pre mňa.Čo sa týka regulácie môžem Vás uistiť,že je výhodná,pretože všetky byty sa vykurujú rovnako a keby som to vedela dalaby som vám sem tab.nereg.a reg.domu pre porovnanie úspory-skutočný stav za min.rok.U nás si ju odmietli dať a MHSR im dalo pokutu 10000,-.Merače sú povinné,a keĎ Vám urobia pasportizáciu bytu budete platiť ešte menej za teplo,nemienim Vás o tom presviedčať,nemám ani firmu ktorá to robí-takže ma nevedie osobný záujem.Ste super a velakrát ste mi pomohli v účtovnictve,starám sa o dom od 97r.takže niečo viem.Čo sa týka Gabi je to zvláštne,pretože ak dodávatel tepla spravuje dom to ho ešte neoprávňuje užívať priestor domu bez nájmu-veď on si účtuje správcovský poplatok alebo nie?A vodomer má a účtuje ho domu,čo je to za blbosť?Okrem toho min. rok vyšiel zákon,že dod.tepla musí zabezpečiť na svoje náklady na päte domu merač,ak nie môže prísť o licenciu.
A kde sa dá taký revízny technik zohnať? Pretože my sme sa pokúšali niekoho nájsť a každý nám to odmietol.
Gabi
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Kika a ešte k tej kotolni. Ja som popisovala v predchádzajúcom článku, ako to je. Pri našom dome je "prilepená" ešte malá budova - kotolňa, ktorá patrí nášmu bývalému správcovi. Nie nám. Preto sa nedá hovoriť o nájme. A hlavný merač je síce na päte domu, ale keďže je tam spoločná stena s našim domom, tak v minulosti ho premontovali z našich priestorov do priestoru kotolne. Neviem, asi to nezrozumiteľne píšem, keď sa nerozumieme. Papa.
0 0
sklenkova sklenkova

sklenkova je offline (nepripojený) sklenkova

Zákon im to prikazuje jasne a ja by som na tom trvala,pretože je Vaším právom mať aj prístup k meraču,dokonca môžete žiadať aby ho opisovali vo Vašej prítomnosti,predseda SVB...,a straty z kotolne,ja by som ich písomne vyzvala.Zistím ti kde si môžete zabezpečiť technika
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

sklenkova
Zákon im to prikazuje jasne a ja by som na tom trvala,pretože je Vaším právom mať aj prístup k meraču,dokonca môžete žiadať aby ho opisovali vo Vašej prítomnosti,predseda SVB...,a straty z kotolne,ja by som ich písomne vyzvala.Zistím ti kde si môžete zabezpečiť technika
Budem ti povďačná.
Gabi
0 0
Dvojičky Dvojičky

Dvojičky je offline (nepripojený) Dvojičky

Vie mi niekto poradiť ? Postavili sme panelák s 24 bytmi a vlastnou kotolňou. Všetky byty sme už predali do osobného vlastníctva, ale kotolňu ktorou budeme vykurovať celú bytovku sme si ponechali. Dopočula som sa , že ak chceme predávať teplo, musíme mať na to licenciu ? Kto mi vie prosím Vás, o tom niečo povedať ? Prví vlastníci by sa mali nasťahovať od 15.02.2008.
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

Dvojičky Pozri príspevok
Vie mi niekto poradiť ? Postavili sme panelák s 24 bytmi a vlastnou kotolňou. Všetky byty sme už predali do osobného vlastníctva, ale kotolňu ktorou budeme vykurovať celú bytovku sme si ponechali. Dopočula som sa , že ak chceme predávať teplo, musíme mať na to licenciu ? Kto mi vie prosím Vás, o tom niečo povedať ? Prví vlastníci by sa mali nasťahovať od 15.02.2008.
Preštuduj si Zák. 657/2004 o podnikaní s teplom a dozvieš sa všetko. Je tam aj § 11 možno sa to týka vás. Prvdepodobne cenu za teplo vám stanoví URSO (navštív ich stránku). Tu je citácia § 11:

§ 11

Oznamovacia povinnosť

(1) Fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá nie je podnikateľom a ktorá vyrába teplo alebo vykonáva rozvod tepla, je povinná túto skutočnosť oznámiť úradu; oznamovacia povinnosť sa nevzťahuje na osobitné objekty a zariadenia v pôsobnosti a užívaní Ministerstva obrany Slovenskej republiky, ozbrojených síl Slovenskej republiky, Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, Slovenskej informačnej služby a Zboru väzenskej a justičnej stráže.

(2) Fyzická osoba v oznámení uvedie
a) meno, priezvisko, dátum narodenia, bydlisko alebo
b) miesto výkonu činnosti podľa odseku 1 a jej rozsah,
c) obchodné meno a identifikačné číslo, ak jej bolo pridelené,
d) druh a výkon sústavy tepelných zariadení, na ktorej vykonáva alebo bude vykonávať činnosti podľa odseku 1.

(3) Právnická osoba v oznámení uvedie
a) obchodné meno, sídlo a právnu formu,
b) meno, priezvisko a pobyt štatutárneho zástupcu,
c) identifikačné číslo,
d) miesto výkonu činnosti podľa odseku 1 a jej rozsah,
e) druh a výkon sústavy tepelných zariadení, na ktorej vykonáva alebo bude vykonávať činnosti podľa odseku 1.

(4) Fyzická osoba alebo právnická osoba podľa odseku 1 oznámi úradu skončenie činnosti podľa odseku 1 najmenej šesť mesiacov pred jej skončením.
Naposledy upravil Julian : 31.01.08 at 20:11
0 0
gutan52 gutan52

gutan52 je offline (nepripojený) gutan52

Dvojičky Pozri príspevok
Vie mi niekto poradiť ? Postavili sme panelák s 24 bytmi a vlastnou kotolňou. Všetky byty sme už predali do osobného vlastníctva, ale kotolňu ktorou budeme vykurovať celú bytovku sme si ponechali. Dopočula som sa , že ak chceme predávať teplo, musíme mať na to licenciu ? Kto mi vie prosím Vás, o tom niečo povedať ? Prví vlastníci by sa mali nasťahovať od 15.02.2008.
Som rád, že po 28 mesiacoch to už tu začalo v tomto roku pokračovať...

V našom činžiaku - sme už 2 rok SVB - SME SI V DEC.2007 POSTAVILI SVOJU VL. KOTOLňU PRE 27 bytov.

KOtle máme moderné - 2. Značka Junkers.
Otázka : Na čo by sme mali dávať pozor, aby bola kotolňa efektívna?
Začiatkz boli ťažké. Mali sme v bytoch len 17 st.C. Ale predseda to zariadil. Odvtedy už máme 20 st. C . Vraj upravili tlak vody z 270 na hodnotu 320 . Žeby to tak malo byť. ..

Koľko nás bude stáť 1m3 plynu? Kam by sme sa mali zaradiť, ako odberatelia plynu ? Koľko vás stojí 1 m3 /asi nie drobný odberatelia !!! /.
Je tá suma za 1m3 rovnaká vo všetkých okresoch na Slovensku.. Napíšte prosím vás poznatky... Dakujeme JG
0 0
Karas Milan Karas Milan

Karas Milan je offline (nepripojený) Karas Milan

Ahoj Gutan.
Aby bola kotolňa efektívna = dobre nastavené horáky a ekvitermická (podľa vonkajšej teploty) regulácia kúrenia + revízie.
Tlak vody (300 čoho?) môže byť ako absolútny aby dotlačil cez najvyššie poschodie a parciálny aby tlačil cez všetky radiátory rovnako (vtedy asi bude mať trošku rozličné hodnoty).
Keď budete chcieť plyn plynári vás podľa spotrebičov a charakteru (z toho budúcej spotreby) zaradia.
Ja som kedysi (pri veľkospotrebe) prepočítaval spotrebu na tzv. NORMÁLNE metre kubické.Ak som dobre pochopil ,niečo obdobné ale jednoduchšie MAJÚ zaviesť pre malospotrebu (podľa nadmorskej výšky-to zhruba nahradí prepočet).

Ahoj
Ka Mil
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

gutan52 Pozri príspevok
Som rád, že po 28 mesiacoch to už tu začalo v tomto roku pokračovať...

V našom činžiaku - sme už 2 rok SVB - SME SI V DEC.2007 POSTAVILI SVOJU VL. KOTOLňU PRE 27 bytov.

KOtle máme moderné - 2. Značka Junkers.
Otázka : Na čo by sme mali dávať pozor, aby bola kotolňa efektívna?
Začiatkz boli ťažké. Mali sme v bytoch len 17 st.C. Ale predseda to zariadil. Odvtedy už máme 20 st. C . Vraj upravili tlak vody z 270 na hodnotu 320 . Žeby to tak malo byť. ..

Koľko nás bude stáť 1m3 plynu? Kam by sme sa mali zaradiť, ako odberatelia plynu ? Koľko vás stojí 1 m3 /asi nie drobný odberatelia !!! /.
Je tá suma za 1m3 rovnaká vo všetkých okresoch na Slovensku.. Napíšte prosím vás poznatky... Dakujeme JG
Píšeš to tak trochu ironicky, tajuplne a mne sa z toho zdá, že si skôr chcel niečo oznámit a že vlastne ani odpoveď nepotrebuješ.
Na Tvoje otázky v závere príspevku dostaneš vyčerpavajúcu odpoveď v zákaznickom centre SPP.
Naposledy upravil Julian : 25.02.08 at 09:20 Dôvod: pravopis
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať