Zavrieť

Porady

Nova kotolna-zariadi to spravcovska spolocnost?

Nas dom je v sprave spravcovskej spolocnosti. Od marca nam organizacia ktora nam dodavala teplo a teplu vodu vypovedala zmluvu. Cast bytov je v osobnom vlastnictve a cast patri VUC. Cast vlastnikov uvazuje o vlastnom kureni a cast je za spolocnu kotolnu. Kto by vlastne mal teraz viest cely ten proces zabezpecenia vykurovania? Je to spravcovska spolocnost?a co vlastnici ktori chcu vlastne kurenie?
Usporiadat
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

sthruska Pozri príspevok
//Akurát počúvam, že URSO schválilo zvýšenie cien za teplo o 3-3,5 %,
Pre 160 dodávateľov tepla. Mám pocit, že od 1.4.2008 (alebo od 1.3.2008???)
Od 1.3.2008.
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

gutan52 Pozri príspevok
[COLOR=Blue]* SV nás stála 5 hal/1liter a teplá 25 hal 1 liter. A teraz tu hrejivá správa o teplej vode. Veď to je o 10 hal lacnejší liter TÚV!
Nepočítaj to na litre.
Stredosl. vod. spoločnosť má cenu vodného za 1m3 SV 32 Sk a za stočné 28.80 Sk spolu 61 Sk/m3 (konečná cena SV).
Cena 1 m3 TÚV je 61 Sk+ cena tepla. Túto cenu budete vedieť v lete, keď si odsledujete náklady na jej prípravu ( 130 Sk/m3 -môj predpoklad). Čiže tá cena bude okolo 190 Sk/m3.
Cena 1 m3 TÚV od BBES bude minimálne 280 Sk.

Pri výpočte množstva tepla v 1 m3 ZP som použil tabuľkovú hodnotu, kde je uvedená výhrevnosť ZP od 0,034 do 0,038 GJ/m3 (jední projektanti uvažovali 0,034, iní 0,035 tak ja som dal stred 0,0345 GJ/m3).
Teraz túto hodnotu- spalne teplo uvádza SPP vo faktúre tak ako to uviedol vyššie Orim (10,569 kWh/m3 ZP). Takže výpočet môžeš korigovať na túto hodnotu ak chceš to vyjadriť presne. (1 kWh= 0,036 GJ).
Dúfam, že hodnotu spálneho tepla aj niekto nezainteresovaný kontroluje.

Fixné zložky nech Ťa netrápia- určite sú v poriadku. O tom sa už dosť popísalo aj na porade- pohľadaj si to napr. v príspevkoch p. Navrátilovej.
Fixné zložky výrobcom tepla schváľuje URSO a teda asi nebudú si ich len tak sami svojvoľne stanovovať.
Neviem či si to správne vykladám, ale ja to chápem tak, že na základe objednávky odberateľov tepla si výrobca vyráta svoje náklady a vyjadrí ich vo fixnej zložke ceny tepla. Prakticky to znamená, že aj keby ste neodobrali za celý rok ani jeden GJ, tak fixnú zložku objednaného tepla by ste museli zaplatiť (ten môj výklad ber s rezervou).
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Nerobte takú vedu s tým prepočítavaním. Zoberte cenu ktorú ste zaplatili za plyn, za elektriku, za revízie, rôzne opravy, výplatu kuriča plus cenu za spotrebovanú studenú vodu určenú na ohrev. A túto cenu porovnajte s tými predchádzajúcimi. Dostanete orientačný rozdiel za celkové teplo a teplú vodu.
0 0
gutan52 gutan52

gutan52 je offline (nepripojený) gutan52

Julian Pozri príspevok
Nepočítaj to na litre.* Na shôdzi pospolitého ľudu lepšie rozumejú gazdinky litrom.
Pretože ak si na "moment" odskočia k TV a pomaly tečie teplá vodička, tak vedia pochopiť... Ale 1m3 vody to je ??? ... Takže lapidárne - 8 l je cca 2,- Sk...


Stredosl. vod. spoločnosť má cenu vodného za 1m3 SV 32 Sk a za stočné 28.80 Sk spolu 61 Sk/m3 (konečná cena SV).
Cena 1 m3 TÚV je 61 Sk+ cena tepla. Túto cenu budete vedieť v lete, keď si odsledujete náklady na jej prípravu ( 130 Sk/m3 -môj predpoklad). Čiže tá cena bude okolo 190 Sk/m3.
Cena 1 m3 TÚV od BBES bude minimálne 280 Sk.

Pri výpočte množstva tepla v 1 m3 ZP som použil tabuľkovú hodnotu, kde je uvedená výhrevnosť ZP od 0,034 do 0,038 GJ/m3 (jední projektanti uvažovali 0,034, iní 0,035 tak ja som dal stred 0,0345 GJ/m3).
Teraz túto hodnotu- spalne teplo uvádza SPP vo faktúre tak ako to uviedol vyššie Orim (10,569 kWh/m3 ZP). Takže výpočet môžeš korigovať na túto hodnotu ak chceš to vyjadriť presne. (1 kWh= 0,036 GJ).
Dúfam, že hodnotu spálneho tepla aj niekto nezainteresovaný kontroluje.

Fixné zložky nech Ťa netrápia- určite sú v poriadku. O tom sa už dosť popísalo aj na porade- pohľadaj si to napr. v príspevkoch p. Navrátilovej.
Fixné zložky výrobcom tepla schváľuje URSO a teda asi nebudú si ich len tak sami svojvoľne stanovovať.
Neviem či si to správne vykladám, ale ja to chápem tak, že na základe objednávky odberateľov tepla si výrobca vyráta svoje náklady a vyjadrí ich vo fixnej zložke ceny tepla. Prakticky to znamená, že aj keby ste neodobrali za celý rok ani jeden GJ, tak fixnú zložku objednaného tepla by ste museli zaplatiť (ten môj výklad ber s rezervou).
Chcem toto neskôr "prežuť" . Sú to sýte informácie, a vonku je pekne... Ak mi nebude dačo jasné, dúfam, že sa ešte môžem pýtať... Ďakujem JG
0 0
Antonio de Salla Antonio de Salla
Prečítal som si Vaše príspevky, zaujal ma viac-menej iba jeden, a to ten, kde sa ľudia odpojili a teraz budú platiť "pokutu" za odpojenie doterajšiemu dodávateľovi tepla.
V zákone sú na to vzorce, ale neviete niekto poradiť, ako a kedy (s akým predstihom) je dobré upovedomiť doterajšieho dodávateľa tepla, aby sa minimalizovala "pokuta za odpojenie"?

Uvažujeme v našom 10. poschodovom dome (80 bytov) urobiť vlastnú kotolňu v suterénnych priestoroch.
Väčšina ľudí potvrdí, že vlastná výroba tepla je s úsporou 50% a viac (v Sk/1GJ). Problematický je len prechod a prípadné pokuty.

Technická otázka je aj, či preferovať stacionárne kotle s väčším výkonom alebo závesné kotle (kaskádu) s menšími výkonmi.

Ďakujem
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

Antonio de Salla Pozri príspevok
Prečítal som si Vaše príspevky, zaujal ma viac-menej iba jeden, a to ten, kde sa ľudia odpojili a teraz budú platiť "pokutu" za odpojenie doterajšiemu dodávateľovi tepla.
V zákone sú na to vzorce, ale neviete niekto poradiť, ako a kedy (s akým predstihom) je dobré upovedomiť doterajšieho dodávateľa tepla, aby sa minimalizovala "pokuta za odpojenie"?

Technická otázka je aj, či preferovať stacionárne kotle s väčším výkonom alebo závesné kotle (kaskádu) s menšími výkonmi.

Ďakujem
Ak sú v zákone vzorce na "pokutu" (skôr odchodné) tak čas asi nebude rozhodujúci na výšku "pokuty" (smozrejme nejaká časová postupnosť musí byť).

Tá technická otázka je na mieste. Skutočne treba sa zamyslieť nad optimálnym variantom.

Pri kaskade ak vypadne jeden kotol, tak sa v podste nič nedeje (zvyšné kotle to pri vyššom výkone zvládnu). Na druhej strane pri pravidelných zákonných prehliadkach si servis účtuje za každý kotol zvlášť.
Tiež si myslím, že pri tom treba zohľadniť aj spôsob prípravy TÚV (30% výkonu) a v neposlednom rade aj skutočnosť, aby kondenzačné kotly bežali čo najviac v kondenzačnom režime.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať