Zavrieť

Porady

strata v podnikani

danovnik - SZČO nedosiahol zisk- cize je stratovy. Jeho celkovy zaklad dane - riadok 40 - je vsak kladny /dan odvedie/ pretoze ma prijem zo zavislej cinnosti a z prenajmu - ako FO.Moja otazka je ci stratu z podnikania musi v buducich zdanovacich obdobiach riesit. poradte mi prosim.dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    ipomoni Pozri príspevok
    danovnik - SZČO nedosiahol zisk- cize je stratovy. Jeho celkovy zaklad dane - riadok 40 - je vsak kladny /dan odvedie/ pretoze ma prijem zo zavislej cinnosti a z prenajmu - ako FO.Moja otazka je ci stratu z podnikania musi v buducich zdanovacich obdobiach riesit. poradte mi prosim.dakujem.
    Nemusí, ale môže si ju odpočítať od základu dane.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Zo zákona má možnosť umorovať si stratu počas 7 rokov (ak sa nemýlim) podľa nového znenia.

    ipomoni je offline (nepripojený) ipomoni

    ipomoni
    dakujem za odpovede, ale Tweety ja nerozumiem resp. nechapem ako odpocitat, prosim mohla by si mi poradit blizsie ako na to.
    dakujem

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    ipomoni Pozri príspevok
    dakujem za odpovede, ale Tweety ja nerozumiem resp. nechapem ako odpocitat, prosim mohla by si mi poradit blizsie ako na to.
    dakujem
    Ak zo živnosti a z prenájmu vznikla strata, tak si ju budeš môcť odpočítať až v ďalšom daňovom priznaní za rok 2010. Samozrejme ak bude z čoho odpočítavať. Príjem zo závislej činnosti nemá na to vplyv.

    ipomoni je offline (nepripojený) ipomoni

    ipomoni
    vdaka za odpoved, ale ja prave stale nerozumiem - pardon ale neviem - tomu odpocitaniu,tzn. vyska straty z podnikania sa odpocita tzn. ze sa znizi ZD v bududom roku? pripadne kde by som tuto skutocnost nasla. poradte mi, aby som v tom mala jasno. dakujem.

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    ponižuješ základ dane každý rok max. do výšky ZD, ale max. po dobu siedmich rokov
    Naposledy upravil Timka1 : 28.02.10 at 17:44

    jeso je offline (nepripojený) jeso

    jeso
    prečo o 1/7 ?
    stratu môžeš uplatniť naraz až do výšky základu dane
    V DP za r.2009 si môžeš umoriť daňovú stratu za 5 rokov dozadu. (08,07,06,05,04).
    mýlim sa ?

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    trošku zo zákona o dani z príjmov

    § 30
    Odpočet daňovej straty

    (1) Od základu dane možno odpočítať daňovú stratu počas najviac piatich siedmich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období, a to počnúc zdaňovacím obdobím bezprostredne nasledujúcim po zdaňovacom období, za ktoré bola táto daňová strata vykázaná. Ku dňu vstupu daňovníka do likvidácie alebo vyhlásenia konkurzu nárok na odpočet daňovej straty odo dňa vstupu do likvidácie alebo vyhlásenia konkurzu zaniká. Ak je zdaňovacie obdobie kratšie ako rok, daňovník môže uplatniť celý ročný odpočet daňovej straty.

    (2) Ak daňovník, ktorý začal odpočítavať daňovú stratu alebo mu vznikol nárok na odpočítavanie daňovej straty podľa odseku 1, zanikol v dôsledku zrušenia bez likvidácie, daňovú stratu odpočítava právny nástupca; ak je právnych nástupcov viac, daňová strata sa odpočítava u každého z nich pomerne, a to podľa výšky vlastného imania zaniknutého daňovníka, v akej prešlo na jednotlivých právnych nástupcov. Právny nástupca môže odpočítať daňovú stratu, ak je zanikajúca právnická osoba a jej právny nástupca daňovníkom dane z príjmov právnickej osoby a súčasne, ak účelom tohto zániku nie je len zníženie alebo vyhnutie sa daňovej povinnosti.

    (3) Daňová strata u daňovníka, ktorý je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti, sa zvýši o časť daňovej straty verejnej obchodnej spoločnosti pripadajúcej na tohto daňovníka alebo sa zníži o časť základu dane verejnej obchodnej spoločnosti pripadajúceho na tohto daňovníka.

    (4) Daňová strata u daňovníka, ktorý je komplementárom komanditnej spoločnosti, sa zvýši o časť daňovej straty komanditnej spoločnosti pripadajúcej na tohto daňovníka alebo sa zníži o časť základu dane komanditnej spoločnosti pripadajúceho na tohto daňovníka.

    (5) Na zistenie daňovej straty, ktorú možno odpočítať podľa odseku 1, platia ustanovenia § 17 až 29.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    ipomoni Pozri príspevok
    vdaka za odpoved, ale ja prave stale nerozumiem - pardon ale neviem - tomu odpocitaniu,tzn. vyska straty z podnikania sa odpocita tzn. ze sa znizi ZD v bududom roku? pripadne kde by som tuto skutocnost nasla. poradte mi, aby som v tom mala jasno. dakujem.
    Zober si daňové priznanie a postupuj podľa neho. Stratu si dáš do riadku 65 (maximálne vo výške riaku 64)

    Samozrejme až v daňovom priznaní o rok za rok 2010, ak budeš mať tú stratu od čoho odpočítať.
    Naposledy upravil marjankaj : 28.02.10 at 17:36

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    keď som správne pochopila otázku zadavateľa, tak dosiahol stratu v zdaňovacom období za rok 2009, takže bude to riešiť až o rok

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Timka1 Pozri príspevok
    trošku zo zákona o dani z príjmov

    § 30
    Odpočet daňovej straty

    (1) Od základu dane možno odpočítať daňovú stratu počas najviac piatich siedmich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období, a to počnúc zdaňovacím obdobím bezprostredne nasledujúcim po zdaňovacom období, za ktoré bola táto daňová strata vykázaná. Ku dňu vstupu daňovníka do likvidácie alebo vyhlásenia konkurzu nárok na odpočet daňovej straty odo dňa vstupu do likvidácie alebo vyhlásenia konkurzu zaniká. Ak je zdaňovacie obdobie kratšie ako rok, daňovník môže uplatniť celý ročný odpočet daňovej straty.

    (2) Ak daňovník, ktorý začal odpočítavať daňovú stratu alebo mu vznikol nárok na odpočítavanie daňovej straty podľa odseku 1, zanikol v dôsledku zrušenia bez likvidácie, daňovú stratu odpočítava právny nástupca; ak je právnych nástupcov viac, daňová strata sa odpočítava u každého z nich pomerne, a to podľa výšky vlastného imania zaniknutého daňovníka, v akej prešlo na jednotlivých právnych nástupcov. Právny nástupca môže odpočítať daňovú stratu, ak je zanikajúca právnická osoba a jej právny nástupca daňovníkom dane z príjmov právnickej osoby a súčasne, ak účelom tohto zániku nie je len zníženie alebo vyhnutie sa daňovej povinnosti.

    (3) Daňová strata u daňovníka, ktorý je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti, sa zvýši o časť daňovej straty verejnej obchodnej spoločnosti pripadajúcej na tohto daňovníka alebo sa zníži o časť základu dane verejnej obchodnej spoločnosti pripadajúceho na tohto daňovníka.

    (4) Daňová strata u daňovníka, ktorý je komplementárom komanditnej spoločnosti, sa zvýši o časť daňovej straty komanditnej spoločnosti pripadajúcej na tohto daňovníka alebo sa zníži o časť základu dane komanditnej spoločnosti pripadajúceho na tohto daňovníka.

    (5) Na zistenie daňovej straty, ktorú možno odpočítať podľa odseku 1, platia ustanovenia § 17 až 29.
    Piatich alebo siedmich?

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    marjankaj Pozri príspevok
    Piatich alebo siedmich?
    kopírovala som to zo zákona a tam je to presne tak, niekedy bolo piatich a zmena nastala siedmych, tak preto som to takto nechala, ale idem to asi opraviť, aby sa nemýlili

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Timka1 Pozri príspevok
    ponižuješ základ dane každý rok o 1/7 straty
    Nie o 1/7 ale do výšky základu dane. Stratu môžeš odpísať aj v prvom roku ak budeš mať taký základ dane..

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    marjankaj Pozri príspevok
    Nie o 1/7 ale do výšky základu dane. Stratu môžeš odpísať aj v prvom roku ak budeš mať taký základ dane..
    ok, idem to dať naporiadok, lebo som to šalamunsky napísala

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.