Zavrieť

Porady

Štyria spoločníci - živnosť alebo s.r.o.?

Podnikám 2 roky ako živnostník a mám už v celku dobrú predstavu o nákladoch s tým spojených - zdravotná, sociálna poisťovňa, dane a pod. Plánujeme biznis rozšíriť s viacerími spoločníkmi a uvažujeme o založení s.r.o.

Viete mi niekto zhruba naznačiť čo nás čaká v súvislosti s odvodmi a danami v s.r.o.? Platia sa pri s.r.o. nejaké výrazne väčšie poplatky ako pri živnosti. Jednoducho oplatí sa nám ísť do s.r.o., alebo je lepšie zostať na živnosti?

Problém ale je, že nie všetci spoločníci sú živnostníci, preto si neviem predstaviť účtovanie, nákladov, príjmov, odvodov a pod. Nemusím snáď ani dodávať že našou snahou je mať čo najnižšie odvody : )

Sme štyria spoločníci, konatelia - žiadny zamestnanci. Nie sme platcovia DPH.

Dakujem!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    spoločníci - asi nie v právnom slova zmysle. Asi ste kamaráti, ktorí chcú spolu podnikať. Ale píšeš aj to, že nie všetci ste živnostníci... Tak ako to vlastne je?
    Hlavný rozdiel je v tom, že FO ručí za prípadné straty, zavazky celým majetkom, kým sro ručí do výšky splateného ZI.
    FO platí odvody za seba z vymeriavacieho základu určeným spôsobom podľa daňového priznania. Sro platí daň podľa daňového priznania, odovdy podľa určenej mzdy - tam sa dá ušetriť. Ďalší príjem zo zisku spoločníkom sa už nezdaňuje - výhoda.
    Ak budú 4 FO, každá bude musieť viesť JU
    ak bude 1 sro - bude 1 PU, dá sa nechať robiť externe.
    Sro bude platiť dane podľa vykázaných nákladov a výnosov ez ohľadu na to, či napr. bude mať zaplatené faktúry. FO platí na základe skutočných finančných tokov.

    olaf je offline (nepripojený) olaf

    olaf
    Dakujem. Ano sme styria, z toho dvaja t.c. FO. Zvazovali sme moznosti - spravit si 4 zivnosti, fungovat vsetci na jednu zivnost a podobne. Z toho co mi bolo doteraz povedane mi vyplyva ze s.r.o. je v tomto pripade vyhodnejsie:
    - jednotne uctovnictvo (i ked podvojne) a transparentnost
    - da sa usetrit na odvodoch
    - neruci sa celym majetkom

    V podstate nevidim ziadnu zasadnu nevyhodu s.r.o. v porovnani zo zivnostou.

    Ma niekto iny nazor?

    Dakujem.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Ako štyria živnostníci by ste museli založiť združenie, viesť spoločné účtovníctvo. Je to na Slovensku obľúbený spôsob podnikania, ale pre 4 osoby sa mi to zdá nevýhodné. V prípade, ak niektorý z členov združenia chce zo združenia vystúpiť, sú problémy pri vyrovnaní. Skús si tu vyhľadať témy o združení, je tu veľa informácií. Druhá, tebou spomenutá možnosť - jeden ŽL a ostatní asi v postavení tichých spoločníkov - to za mi zdá veľmi nevýhodné pre držiteľa ŽL z hľadiska zodpovednosti. Aj mne sa ako naj... možnosť javí s.r.o.

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    olaf
    Dakujem. Ano sme styria, z toho dvaja t.c. FO. Zvazovali sme moznosti - spravit si 4 zivnosti, fungovat vsetci na jednu zivnost a podobne. Z toho co mi bolo doteraz povedane mi vyplyva ze s.r.o. je v tomto pripade vyhodnejsie:
    - jednotne uctovnictvo (i ked podvojne) a transparentnost
    - da sa usetrit na odvodoch
    - neruci sa celym majetkom

    V podstate nevidim ziadnu zasadnu nevyhodu s.r.o. v porovnani zo zivnostou.

    Ma niekto iny nazor?

    Dakujem.
    Čo si napísal, je pravda. Pri spoločnom podnikaní ide hlavne o to, ako si navzájom dôverujete. Mnohých kamarátov práve s.r.o. rozkamarátila. Poznám však aj takých, ktorým to "klape".

    sklenkova je offline (nepripojený) sklenkova

    sklenkova
    A kde nájdem podmienky na založenie s.r.o,okrem min.vkladu 200 000,-? Neviete musia mať všetci rovnaký podiel a hlavne musia byť platci DPH,?

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    olaf
    Podnikám 2 roky ako živnostník a mám už v celku dobrú predstavu o nákladoch s tým spojených - zdravotná, sociálna poisťovňa, dane a pod. Plánujeme biznis rozšíriť s viacerími spoločníkmi a uvažujeme o založení s.r.o.
    Ak chcete podnikať viacerí, môžete si založiť aj družstvo. Oproti s.r.o. je výhodou nižšie minimálne základné imanie zapisované do OR - len 100 tis. Sk a ďalšou veľkou výhodou je oveľa ľahšie prijímanie resp. prepúšťanie členov - menovité podiely členov resp. ich zmeny sa do OR nezapisujú.
    Podmienkou pre založenie je však minimálne 5 členov (ale nemusia v družstve aj pracovať), najmenší podiel je v súčasnosti 20 tis. Sk, pri zakladajúcej členskej schôdzi sa vyžaduje prítomnosť notára, ktorý overuje zápisnicu.
    Naposledy upravil andrej_rv : 02.10.05 at 20:17

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    sklenkova
    A kde nájdem podmienky na založenie s.r.o,okrem min.vkladu 200 000,-? Neviete musia mať všetci rovnaký podiel a hlavne musia byť platci DPH,?
    Najlepší zdroj informácií: Porada (témy Spoločenská zmluva, Založenie s.r.o.) a Obchodný zákonník .

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    sklenkova
    A kde nájdem podmienky na založenie s.r.o,okrem min.vkladu 200 000,-? Neviete musia mať všetci rovnaký podiel a hlavne musia byť platci DPH,?
    Nie, podiely môžu byť rôzne - stanovená je len minimálna výška podielu jedného člena - v súčasnosti 30.000,- Sk. Či sú alebo nie sú platcovia DPH, je v tomto prípade absolútne jedno - s.r.o. je samostatný právny subjekt, ktorý môže o registráciu za platiteľa DPH buď požiadať, alebo sa ním povinne stane po dosiahnutí zákonom stanoveného obratu.
    Podrobnejšie informácie nájdeš podľa odporúčania Johanky .
    Naposledy upravil andrej_rv : 02.10.05 at 21:30

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Vzhladom na to, ze chcu platit nizke odvody, myslim, ze by bolo vyhodne zalozit s.r.o., vyplacat si minimalne mzdy a po skonceni uctovneho roka rozdelit zisk. Ale predpokladom dobreho fungovania je kvalitne vypracovana spolocenska zmluva.

    Štyria spoločníci - živnosť alebo s.r.o.?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.