Zavrieť

Porady

Predaj nehnuteľnosti a DPH

Dobrý deň . Potrebovala by som poradiť , a neviem narýchlo nikde nájsť odpoveď . Chceli by sme predať nehnuteľnosť so všetkým hnuteľným majetkom , ktorý sa v nehnuteľnosti nachádza . A teraz je otázka ako účtovať DPH pri predaji . Ako je to s nehnuteľnosťou ? Účtuje sa tam DPH a či nie . Tiež nás zaujíma , či na predaj hnuteľného majetku sa potom DPH účtuje , ak sa to predáva v celku , alebo treba samostatne vyfaktúrovať nehnuteľnosť a samostatne hnuteľné veci . A ako by to bolo , ak by sme sa rozhodli odpredať celu firmu . Za odpoveď vopred ďakujem .
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    MiroslavaMagdalena Pozri príspevok
    Dobrý deň . Potrebovala by som poradiť , a neviem narýchlo nikde nájsť odpoveď . Chceli by sme predať nehnuteľnosť so všetkým hnuteľným majetkom , ktorý sa v nehnuteľnosti nachádza . A teraz je otázka ako účtovať DPH pri predaji . Ako je to s nehnuteľnosťou ? Účtuje sa tam DPH a či nie . Tiež nás zaujíma , či na predaj hnuteľného majetku sa potom DPH účtuje , ak sa to predáva v celku , alebo treba samostatne vyfaktúrovať nehnuteľnosť a samostatne hnuteľné veci . A ako by to bolo , ak by sme sa rozhodli odpredať celu firmu . Za odpoveď vopred ďakujem .
    V praxi treba skúmať skutočnosť o aké plnenie ide či o jedno alebo viacero plnení... v praxi je ustálený stav, že sa pozeráme na plnenia samostatne. Avšak nie vždy to platí.
    Vo Vašom prípade by som uvažoval následnovne:
    a) ak by išlo o predaj nehnuteľnosti, ktorej súčasťou je aj hnuteľný majetok, mám za to že ide o jedno plnenie a to predaj nehnuteľnosti, pričom hnuteľný majetok má len doplnkovú funkciu k využitiu nehnuteľnosti. V takomto prípade by som postupoval podľa § 38 zákona o DPH ako celok
    b) ak vyčleníte hodnotu budovy od hnuteľného majetku, pričom budete faktúrovať dve samostatné plnenia (predaj budovy a predaj hnuteľného majetku) potom ide o samostatné plnenia. Pri predaji budovy idete § 38 a pri predaji hnuteľného majetku idete klasickým režimom, t.j. ak ide o tuzemské plnenie zaťažujete daňou
    c) predaj podniku platiteľovi dane nie je predmetom dane (§ 10).

    Predaj nehnuteľnosti a DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.