Zavrieť

Porady

kupa bytu zatazeneho hypotekou

Nema niekto skusenosti s kupou bytu ktory je zatazeny hypotekou? Byt kupujem cez realitku. Nevie niekto o nejakych veciach na ktore by som si mal davat pozor aby som nakoniec neprisiel o byt aj peniaze? Za rady vopred dakujem

uvadzam konkretny priklad:

rezervoval som si byt uz som splatil zalohu ... cena realitke za neho cca 92000 euro v com je zapocitana aj hypoteka predavajucich (teda tarcha bytu) 44000 euro ... je to pekny byt a mam on zaujem ... hladam bezpecny sposob ako zrealizovat kupu bez rizika ? ... pytam sa preto lebo par ludi mi povedalo ze od kupy bytu s tarchou ruky prec.
Naposledy upravil Genesis.SVK : 03.03.10 at 07:29
Usporiadat
dalid dalid

dalid je offline (nepripojený) dalid

V princip by mal byt postup asi takyto: Predavajuci poziada banku, kde ma hypoteku na byt o predcasne splatenie Hypo. Banka da suhlas (spravidla) a vycisli aj vysku poplatku za predcasne vyhpateni uveru, pokial prave v danom mesiaci kedy ides byt kupit, nie je obdobie konca fixacie. Otazka - ako ste dohodnuty - kto plati poplatok za predcasne vyplatenie hypo?? Ty alebo realitka v tvojom mene date na katester navrh na pristupenie 2. ucastnika k vecnemu bremenu, samozrejme povodna banka musi dat k tomuto suhlas!!! aj ten sa dava na katester. Vyplatis zvysok hypoteky + poplatok za predcasne splatenie k datumu uvedenemu povodnou bankou. Ta vyda kvitanciu - oznamenie o zaniku zalozneho prava. Tudo dokladujes na katastry, ten vymaze povodnu banku na kt bola vedena tarcha a ty postipis na 1 miesto (teda tvoja banka kt ti poskytne hypoteku - predpokladam ze kupu financujes tiez hypouverom). No a realitka by mala zabezpecit vsetko to behanie po bankach a katastry na miesto teba, aj ked parkrat do banky budes museit zajst.. Zavisi, ako si sa dohodol s realitkou, co vsetko ti zabezpeci... Toto je jeden sposob, ako by si vedeli kupit byt zatazeny hypotekou, vraj sa da hypouver "prelozit" na inu osobu, ale to neviem ako.. Mozno prebranim zavazku na teba, ale na konkretne podmienky sa treba opytat v banke, kt predavajucemu hypoteku poskytla.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Genesis.SVK Genesis.SVK

Genesis.SVK je offline (nepripojený) Genesis.SVK

nie ja kupujem bez hypoteky za hotove ... jedine coho sa bojim aby sa nestalo to ze kupim byt a napokon mi banka pride ho vziat ze nebola vyplatena cela hypoteka predavajuceho ...
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Genesis.SVK Pozri príspevok
nie ja kupujem bez hypoteky za hotove ... jedine coho sa bojim aby sa nestalo to ze kupim byt a napokon mi banka pride ho vziat ze nebola vyplatena cela hypoteka predavajuceho ...
Chápem,jednoznačne treba požiadať predávajúceho,aby vám dal kopiu potvrdenia o splatení hypo s príslušenstvom a samozrejme potom si aj overiť na katastri že je zrušené záložné právo-keď budú tieto dve veci v pohode,tak máš 100%istotu...
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Stanislav 1975 Pozri príspevok
Chápem,jednoznačne treba požiadať predávajúceho,aby vám dal kopiu potvrdenia o splatení hypo s príslušenstvom a samozrejme potom si aj overiť na katastri že je zrušené záložné právo-keď budú tieto dve veci v pohode,tak máš 100%istotu...
Stanko, lenže tú kvitanciu môže dostať až po tom, keď mu kupujúci zaplatí kúpnu cenu. A Potom je už neskoro. Ak to ozaj nie je niečim atraktívny byt, ja by som sa poobzerala radšej po inom, keď platím v hotovosti.

Dalid: Dobre si to popísal vo svojom príspevku, keby sa dalo oceniť, tak dám Ti bod. Len nie som si istá , či to tá realitka vybehá a či sa dá na ňu spoľahnúť.
Naposledy upravil Petra Nová : 02.03.10 at 13:31
0 0
dalid dalid

dalid je offline (nepripojený) dalid

Aha - za hotovost - OK. Tak potom sa to da riesit aj tak, ze pokial je suma, za ktoru kupujes byt vyssia ako suma co ma zaplatit za hypo banke, treba u notara spisat zapis, kde ty mu v 1. korku zaplatis cast ktora je treba na vyplatenie banke (+opat - kto plati poplatok za predcasne splatenie uveru?? Moze ist o sumu aj niekolko 1000 EURO!!???). A po zrusení zalozneho prava v prospech banky na katastry mu doplatis zvysok a v ten isty den pojdete podat na katastri navrh na vklad, na teba, ako noveho majitela. Toto sa da podchytit u notara v kupno predajnej zmluve.
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Petra Nová Pozri príspevok
Stanko, lenže tú kvitanciu môže dostať až po tom, keď mu kupujúci zaplatí kúpnu cenu. A Potom je už neskoro. Ak to ozaj nie je niečim atraktívny byt, ja by som sa poobzerala radšej po inom, keď platím v hotovosti.

Dalidobre si to popísal vo svojom príspevku, keby sa dalo oceniť, tak dám Ti bod. Len nie som si istá , či to ta realitka vybehá a či sa dá na ňu spoľahnúť.
Peti,máš pravdu, radšej iný byt bez takýchto rizík,hmhm
0 0
dalid dalid

dalid je offline (nepripojený) dalid

Petra Nová Pozri príspevok
Stanko, lenže tú kvitanciu môže dostať až po tom, keď mu kupujúci zaplatí kúpnu cenu. A Potom je už neskoro.
Nesuhlasim! Kvatancia je potvrdenie banky o splateni zavazku voci banke, ma za nasledok zanik zalozneho prava v jej prospech a nie je to kupna cena!! Za urcitich podmienok ale ano, ak sa zostatok hypouveru vycisleny bankou k danemu dnu rovna kupnopredajnej cene.. Ale to by predavajuci potom nezarobil ani cent..
Naposledy upravil dalid : 02.03.10 at 13:35 Dôvod: preklep :(
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

dalid Pozri príspevok
Nesuhlasim! Kvatancia je potvrdenie banky o zaniku zalozneho prava v jej prospech a nie kupna cena!! Za urcitich podmienok ale ano, ak sa zostatok hypouveru vycisleny bankou k danemu dnu rovna kupnopredajnej cene.. Ale to by predavajuci potom nezarobil ani cent..
No, asi si nerozumieme. Tak mi skús vysvetliť, z čoho predávajúci splatí tú svoju hypotéku? No asi z peňazí , ktoré vyinkasuje od kupujúceho. Až potom banka vystaví potvrdenie o zániku jej pohľadávky, ktorá je zabezpečená záložným právom. A kataster na základe tohoto potvrdenia vymaže ťarchu. Ale hádam kupujúci nie je ......, aby platil kúpnu cenu vopred.
0 0
dalid dalid

dalid je offline (nepripojený) dalid

Samozrejme, ze z penazi kupujuceho. Iba som chcel povedat, ze vyska pohladavky voci banke, nemusi sa rovnat kupnej cene bytu. V prispeku c. 6 som pisal, ze kupnopredajnu zmluvu treba spisat u notara a platbu za byt rozdelit do 2-och platieb. 1. pokryje vyplatenie HU v banke a 2. platba bude ako doplatok do kupnej ceny. Samozrejme, ze ale zatial nevieme ci je kupna cena vyssia ako je zostatok HU, alebo kupna cena = zostatok HU evidovany bankou. Genesis.SKV nam to nepovedal. Inak mas pravdu .
0 0
dalid dalid

dalid je offline (nepripojený) dalid

A je problem sa s realitkou dohodnut ze im sumu za byt vyplatis v dvoch platbach?? Prva platba by pokryla naklady na vyplatenie hypouveru + mozno nieco navrch a po vydani kvitancie bankou a zruseni zalozneho prava v jej prospech by si realizoval druhu platbu - doplatok do dohodnutej kupnej ceny. S realitkami je to tazko. V jednej su sikovni seriozny ludia, ktori vsetko za teba obehaju, spravia ti super servis, ale v inej zas mozu byt totalny babraci co pomotaju aj to co sa neda.. Myslim, ze teraz aspon cca vies, ako by sa malo postupovat a potom uz iba dohliadni aby tak aj realitka konala. Zalezi aj od toho, co mas v zmluve dohodnute, ake sluzby ti realitka zabezpeci... Drzim palce, aby ti vysla kupa pekneho bytu .
0 0
Genesis.SVK Genesis.SVK

Genesis.SVK je offline (nepripojený) Genesis.SVK

toto bol chybny prispevok chcel som ho vymazat ale nedalo sa mi ... tak pardon
Naposledy upravil Genesis.SVK : 03.03.10 at 07:24
0 0
Genesis.SVK Genesis.SVK

Genesis.SVK je offline (nepripojený) Genesis.SVK

no tak uvediem konkretny pripad ... dost ste ma vystrasili teraz ... takze moj pripad je:

rezervoval som si byt uz som splatil zalohu ... cena realitke za neho cca 92000 euro v com je zapocitana aj hypoteka predavajucich (teda tarcha bytu) 44000 euro ... je to pekny byt a mam on zaujem ... vazne nie je ziaden bezpecny sposob ako zrealizovat kupu bez rizika ? ... bo z toho co ste napisali teda moc istotu nemam kedze dvaja ste mi odporucili od toho ruky prec a realitku neviem ci mozem uviest jej meno tu ale skusim snad to neni proti pravidlam ... jedna sa o PMD reality

cielom je osetrit vsetko tak aby kupa bytu prebahla hladko a aby som neprisiel nahodou neskor o byt pretoze sa nieco zanedbalo.
Naposledy upravil Genesis.SVK : 03.03.10 at 07:16
0 0
dalid dalid

dalid je offline (nepripojený) dalid

neviem preco moj prispevok dalo ako 11, pred tvoj 12. Je to odpoved na to tvoj (12 - podla tohto cislovania) , co si pisal dnes o 0809.
0 0
Genesis.SVK Genesis.SVK

Genesis.SVK je offline (nepripojený) Genesis.SVK

dalid a si si tym uplne isty ze ked to urobim ako si povedal ze sa nemoze stat ze banka si potom zacne narokovat na ten byt ? ake tlacivo potrebujem co je jasnym dokazom toho ze ten byt neni zatazeny ziadnou tarchou?

ja to chcem urobit tak ze vlozim peniazie vinkulaciou do banky z coho pojdu najprv peniaze na uhradenie hypoteky predavajucich ... po obdrzani listu z vlastnictva na moje meno v ktorom nebudu ziadne tarchy na danu nehnutelnost zaplatim predavajucim zbytok dohodnutej ceny. Je to tak spravne a bezpecne?
0 0
dstopka dstopka

dstopka je offline (nepripojený) dstopka

No ono je to celkom jednoduché, záleží na tom, v akej banke má predávajúci hypotéku, aby ste vedeli ako postupovať. Niekedy sa dá hypotéka vyplatiť priamo na hypotekárny účet, kde na tie peniaze nemá dosah predávajúci. Avšak veľa krát banka požaduje, aby boli financie pripísané priamo na účet predávajúceho, odkiaľ si ich ona stiahne, tam je trochu riziko, že predávajúci má dosah na tie financie a kludne ich môže vybrať. Každopádne, by som aktívne komunikoval s bankou, v ktorej je hypotéka, aby niečo vymysleli - buď vinkulácia (v praxi je to ale komplikovanejšie ako sa na prvý pohľad zdá), alebo druhý dočasný účet, na ktorý nebude mať dosah predávajúci ani kupujúci. V jednom prípade som to riešil, že sa financie dali priamo na účet predávajúceho a priamo v banke podpísal predávajúci s bankou dohodu o holdovaní fin. prostriedkov na účte, čiže ich nebude môcť vybrať ani previesť a budú použíté na vyplatenie hypotéky. V každom prípade treba od banky najskôr vypýtať povolenie predčasného splatenia hypotéky a vyčíslenie zostatku úveru k určitému dátumu, kedy sa to bude musieť zaplatiť...

Presný postup by som riešil už v ostrej kúpnej zmluve, kde bude kúpna cena rozdelená na 2 splátky, 1. splátka na splatenie úveru, druhá napr. na vinkulovanom účte splatná po tom ako sa dostanete na LV... Tiež treba v banke dohodnúť, nech čo najskôr vystavia kvitanciu - potvrdenie o tom, že hypotéka je vyplatená (niekde to môže byť behom jedného dňa, niekde beho týždňa) KZ sa dá na kataster spolu s tou kvitanciou. Je to celkom obšírna téma, každopádne, by realitka, cez ktorú to kupujete mala stanoviť presný postup, aby obchod prebehol bez problémov...
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Genesis.SVK Pozri príspevok
dalid a si si tym uplne isty ze ked to urobim ako si povedal ze sa nemoze stat ze banka si potom zacne narokovat na ten byt ? ake tlacivo potrebujem co je jasnym dokazom toho ze ten byt neni zatazeny ziadnou tarchou?

ja to chcem urobit tak ze vlozim peniazie vinkulaciou do banky z coho pojdu najprv peniaze na uhradenie hypoteky predavajucich ... po obdrzani listu z vlastnictva na moje meno v ktorom nebudu ziadne tarchy na danu nehnutelnost zaplatim predavajucim zbytok dohodnutej ceny. Je to tak spravne a bezpecne?
Bolo by zaujímavé vedieť, aký postup pri kúpe bytu navrhuje realitka. Čo rozumieš pod vinkuláciou peňazí?
Naposledy upravil Petra Nová : 03.03.10 at 12:37
0 0
Genesis.SVK Genesis.SVK

Genesis.SVK je offline (nepripojený) Genesis.SVK

mnoo realitka zatial nenavrhla nic ... zaplatil som zalohu za byt a momentalne to vraj spracuvava ich pravnik ... ja sa len musim vopred informovat aby som vedel posudit ci ta zmluva co mi predlozia je v poriadku ... ako vravim mam dost z tej hypoteky strach

vinkulaciou penazi myslim zalozit ucet na ktory vlozim peniaze a ktore banka zablokuje ze s nimi nik nemoze hybat ani ja ... banka potom podla zmluvy ktoru s nou spisem zasle peniaze inej banke v ktorej ma predavajuci hypoteku ... po ziskani kvitancie a cisteho listu vlastnictva bez tiarch ked sa tieto predlozia banke v ktorej je vinkulacny ucet ona uvolni zvysok predajnej ceny predavajucim ... ja myslim ze takto by to mohlo byt teda dufam
0 0
dstopka dstopka

dstopka je offline (nepripojený) dstopka

Myslím, že sa netreba báť, ale radšej si overiť tieto záležitosti:
- musí byť súhlas banky s predčasným splatením + vyčíslenie zostatku
- predávajúci by nemal mať na financie dosah, to znamená, že ich nesmie mať ako vybrať z účtu... (vinkulácia, holdovanie financií...)
- všetko si overiť nezávisle a samostatne, to znamená ideálne ísť do banky, v ktorej má pred. úver najlepšie do pobočky, cez ktorú to má a presne sa popýtať na celý postup...
- financie poslať až po podpise kúpnych zmlúv
0 0
holos holos

holos je offline (nepripojený) holos

pridám môj postup pri kupe.
predávajúci dá ziadosť banke o predčasné splatenie. dostane stanovisko kde je uvedené kolko a na aký účet má vyplatiť a do kedy.
ty do kúpno predajnej zmluvy dáš do podmienok vyplatenia ceny bytu bod 1 kde bude uvedená prvá platba- suma ktorú majú vyplatiť predávajúci banke a na aký účet. Bod dva vyplatenie zvyšku kúpnej ceny až po doložený papiera od banky kde bude potvrdené splatenie a priložená aj žiadosť banky o zrušenie záložného práva na kataster. potom sa im pošle zvyšok a podá sa všetko na kataster. tak sme realizovali my a v pohodke len to troška trvá lebo banky nerobia tak rýchlo ako by sme chceli.
0 0
sarasara sarasara

sarasara je offline (nepripojený) sarasara

optimista
My sme mali takýto postup. Navštívili sme banku, kde mal predávajúci hypoúver. Ten podal žiadosť o predčasné splatenie úveru v hotovosti v pokladni. Za asi tri týždne sme kupujúci a predávajúci spolu navštívili banku, tá mala pripravenú kvitanciu. Kupujúci vyplatil v hotovosti úver, dostal kvitanciu kde bolo uvedené kto splatil úver a doplatil zvyšok kúpnej ceny predávajúcemu.
Takto to bolo rozpísané v kúpnej zmluve.
Kvitanciu, kúpnu zmluvu - dopredu riadne podpísanú oboma stranami po vyplatení mal v rukách kupujúci.(Dovtedy ju z ruky nepustil predávajúci).
S návrhom na vklad boli prílohy: kúpna zmluva a kvitancia z banky.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať