Zavrieť

Porady

Platy

Prosím o radu, aký zákon sa vzťahuje na odmeňovanie - platy zamestnancov občianskeho združenia. Potrebujem to uviesť do platového dekrétu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jura je offline (nepripojený) Jura

    Jura
    Skús si pozrieť zákon č. 553/2003 Z.z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo ver. záujme a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Chcem sa spýtať na odmeňovanie predsedu spoločenstva vlastníkov bytov. Bola tu rozoberaná téma, či urobiť dohodu o vykonaní práce (čo je otázne, nakoľko je to väčšinou opakovaná činnosť), alebo na príkaznú zmluvu atď. My sme urobili dohodu o vykonaní práce s tým, že každý mesiac vykonáva iné činnosti. Ale problém je v odmeňovaní. Predseda nepoberá žiadny príjem zo štátu, je dobrovoľne nezamestnaný. Jediný príjem je odmena za vykonanú prácu v spoločenstve. Nakoľko je táto odmena menšia ako odpočítateľná položka, neodvádzame daň. Odvádzame len 0,8% ÚP Soc. poisťovni. Vzhľadom na nový zákon o zdravotnom poistení, ak si ho platí sám, vzniká aj nám povinnosť odviesť za neho (neviem, či som to správne pochopila) 10% ZP a 4% si platí on sám? Ako je to v tomto prípade. Lebo si myslím, že ak pracuje na DoVP, my ZP neplatíme. Prosím o radu, lebo mám v tom asi chaos.

    GabiZ

    Jana Motyčková je teraz online Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Zamestnávateľ z dohôd v žiadnom prípade poistné na ZP neplatí.

    Ak je to dobrovoľne nezamestnaná osoba, platí si preddavky na ZP ako DNO minimálne 575 Sk (ZPS 288 Sk). Ak jeho príjem z dohôd z 1-9/2005 bude 13000 Sk a viac musí si on urobiť ročné zúčtovanie, vypocítať 14% (7% pri ZPS) z príjmu a on prípadný nedoplatok odvedie do ZP. Nie zamestnávateľ !

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    somij
    Zamestnávateľ z dohôd v žiadnom prípade poistné na ZP neplatí.

    Ak je to dobrovoľne nezamestnaná osoba, platí si preddavky na ZP ako DNO minimálne 575 Sk (ZPS 288 Sk). Ak jeho príjem z dohôd z 1-9/2005 bude 13000 Sk a viac musí si on urobiť ročné zúčtovanie, vypocítať 14% (7% pri ZPS) z príjmu a on prípadný nedoplatok odvedie do ZP. Nie zamestnávateľ !
    Ďakujem, moc mi to pomohlo.
    GabiZ

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Ja by som z odmeny odviedla aj dan. Ak bude mat narok na odpocitatelnu polozku, nech si spravi danove priznanie po skonceni roka a tam si ju uplatni.

    Jana Motyčková je teraz online Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Ak si u nich podpísal daňové vyhlásenie, musia mu odpočitateľnú položku uplatniť, ak si nepodpísal, nesmú mu ju uplatniť. Nie je to na ľubovôli zamestnávateľa.

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Má podpísané aj daňové vyhlásenie, takže odpočítateľnú položku mu uplatňujeme.

    lenni je offline (nepripojený) lenni

    lenni
    nemusíš to uviesť do platového dekrétu, musíš len platiť dane a zomrieť.Akú mzdu im dáte takú budú mať.Mzda nesmie byť nižšia ako minimálna mzda.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.