Zavrieť

Porady

DEDIČSTVO-DAROVANIE

komunikatívna
Vie mi niekto poradiť?

Sme dve sestry. Rodičia chcú na jednu prepísať byt, resp. darovať aby po smrti nemohla dediť druhá sestra. Po kiaľ žijú dá sa spraviť darovacia zmluva s prepisom na jednu? Stačí to? Nebude sa domáhať druhá dedičstva keďže nebudú nič vlastniť a darovanie urobia počas života?
Usporiadat
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Prima73:
Najlepšie by bolo, keby sa už teraz všetci spoluvlastníci domu dohodli na zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva. Sú to vlastne dve zmluvy v jednej.
V prvom bode - všetci sa dohodli na zrušení spoluvlastníctva,
v druhom bode vyporiadanie - celá nehnuteľnosť zostáva A plus vyrovnanie, napr. vyplatenie súrodencov a doopatrovanie mamy. Ak by sa dohodli na sume vyplatenia, napr. hodnota zdedenej časti v pôvodnom stave znásobená infláciou plus čosi menej aj za podiel mamy, zhodnotenie domu by mohli max. spomenúť, že zostáva investorovi A. Inak, investície sa vždy odpočítavajú až pri majetkovom vyrovnaní (opravy a údržba by sa mali vyrovnať spoluvlastníkmi v reálnom čase).

Ak by dieťa A riešilo teraz len maminu časť, zostali by deti spoluvlastníkmi a vyporiadavali by sa niekedy neskôr, čo je vždy ťažšie. Ohodnotenie a investície sú popísané vyššie.
Maminu časť by mohli riešiť darovaním - pri dedení (ak by nedošlo k dedičskej dohode) by zvyšní súrodenci mohli žiadať započítať darovaný podiel do dedičstva A (ak by ešte bolo s čím započítať).
Ak by maminu časť A odkupovalo (aj akože), súrodenci by nič nemohli požadovať, lebo mama by mohla peniaze minúť. Kúpna cena by sa mohla znížiť na pôvodnú hodnotu maminej časti (bez investícií), čo je dobre v zmluve uviesť, tiež o zaopatrenie. Zostali by však spoluvlastníkmi domu.
3 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Ja som tento príjem hľadala pod par. 8 ako ostatný príjem, čo som nenašla a pod par. 9 ako príjem oslobodený. Ani tam som nič nenašla. Hľadať v par. 2 ma nenapadlo. A podľa tohto par. príjem získaný dedením nie je predmetom dane. To som v podstate hľadala. Ďakujem.
(2) Predmetom dane nie je

a) prijatá náhrada oprávnenej osoby podľa osobitných predpisov, 3) príjem získaný vydaním, 3) darovaním4) alebo dedením5)
2 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Matka moze svoj majetok darovat,alebo predat./ darovacia,alebo kupno-predajna zmluva/
Do zmluvy si moze ziadat zapisat vecne bremeno-pravo dozitia.
Zavet by mohli ostatni surodenci,ako neopomenutelny dedicia napadnut.
2 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Netreba to ani darovať. V prípade dedenia to nebude spadať do bezpodielového vlastníctva manželov.
Viď Občiansky zákonník
Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov
§ 143


V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.3)
2 0
Pavol / Lukáčik&Partners Pavol / Lukáčik&Partners
Hypoteka na dome nema takmer ziadny vplyv na to, ci s domom mozete disponovat alebo nie, nakolko banka ma zriadene zalozne pravo na dom, avsak vlastnikom ste stale vy. Jediny problem je, ze treba banku poziadat o suhlas s takymto prevodom - banka by nemala problem takyto suhlas vydat. Ak by ste ho nevyziadali, mohla by to banka kvalifikovat ako zavazne porusenie zmluvnych podmienok co by mohlo vyustit do poziadavky o predcasne splatenia hypoteky.
1 0
Pavol / Lukáčik&Partners Pavol / Lukáčik&Partners
Rennka,
ja by som to riesil darovacou zmluvou. Ak nie su este manzelia, vsetko, co nadobudne manzelka pred svadbou nespada do BSM. Ako poistku toho, aby dcera byt nepreviedla by som tam zriadil vecne bremeno dozivotneho uzivania zo strany rodicov, pripadne niekoho ineho z rodiny. V takom pripade je takmer nulova sanca, ze by niekto takyto byt kupil. Zaroven bez suhlasu rodicov toto vecne bremeno nemoze zmazat. Banka pri poskytovani hypoteky pozaduje list vlastnictva cisty bez akychkolvek tarch. Na taketo LV by urcite hypoteku nedostala.
1 0
rennka rennka

rennka je offline (nepripojený) rennka

Dakujem Pavol a Mariankaj, takze v podstate je jedno ci by jej ho darovali za zivota, alebo by ho zdedila po ich smrti, vzdy bude len jej vlastnictvom o ktore sa nebude musiet s nikym delit. Pochopila som spravne?
1 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

obč. zák.
§ 109 (Premlčanie práva z vecného bremena)

Právo zodpovedajúce vecnému bremenu sa premlčí, ak sa desať rokov nevykonávalo.
1 0
mattto mattto

mattto je offline (nepripojený) mattto

Glitter Pozri príspevok
Dobrý deň, nebudem otvárať novú tému, myslím, že to spolu súvisí, tak Vás žiadam o radu.

Po starkej máme dom (ja som pravnuk), stále žijú, len už potrebujú opateru, tak sme ich vzali k jej synovi, že teda budú bývať s nami v jednom dome. Ostala nehnuteľnosť, ktorá sa predáva, mama si teda vybavila splnomocnenia na všetky úkony. Ide o to, že starký (jej syn) má ešte brata. Ako to teraz bude, máme na dom kupcu, môžu starká rozdeliť peniaze medzi nich ako uznajú za vhodné alebo to už môže urobiť mama? Druhý brat vedie trošku viac neusporiadaný život, viete čo tým myslím. Ak by sa mama chcela vyhnúť, aby jemu išla nejaká čiastka, čo musí spraviť konkrétne v tomto prípade, aby sa to nedalo napadnúť z jeho strany? (i keď pochybujem, že by to robil zrejme, no predsa) Čítam tu o kúpno predajných zmluvách prípadne daroch. Ďakujem za všetky rady.
matka má splnomocnenie na právny úkon (predaj nehnuteľnosti), výťažok z predaja ide predávajúcemu (starkej), ktorá je vlastníkom peňazí a preto s nimi môže disponovať podľa svojho uváženia.

Dôležité je poznať názor starkej. Ak raz ona nechce obísť syna, či vnuka (nepochopil som presne), ktorý vedie neusporiadaný život, nemôžete ju nútiť. Ak starká súhlasí s obídením, stačí podarovať peniaze komu ona uzná za vhodné. Najlepšie formou notárskej zápisnice, aby sa nedalo napádať jej duševné zdravie a neplatnosť právneho úkonu. Notári resp. notárski čakatelia bežne spisujú notárske zápisnice aj pri lôžku imobilných ľudí, takže nemusíte ťahať starkú za notárom.

Ak matka bude rozhodovať miesto starkej o peniazoch (na čo nemá právo) všetky tieto úkony budú neplatné a môže sa dopustiť TČ podvodu, sprenevery... podľa okolností
1 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Takéto riešenie nie je postačujúce. Aby nebol v budúcnosti problém, buď treba byt dcére predať /akože/, alebo tú druhú dcéru vydediť.
0 0
Palino Palino

Palino je offline (nepripojený) Palino

Darovacia zmluva sa dá urobiť na jednu sestru. Ale po smrti rodičov môže druhá požadovať svoju časť, lebo pri dedení zo zákona (je to dedenie rovnakým dielom) sa dedičovi započíta do jeho podielu (teda do podielu sestry, ktorá dostala byt do daru) to, čo za života rodičov dostal, pokiaľ nejde o obvyklé darovania. Myslím si, že ak to takto "vydedená" sestra napadne, tak by asi mala úspech.
Je to v občianskom zákonníku § 484.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Darovanie v žiadnom prípade - ako píše Palino, je to napadnuteľné.
0 0
DANUS DANUS

DANUS je offline (nepripojený) DANUS

komunikatívna
Čiže jedine spraviť predaj bytu zapísať do katastra, to by už nemohla napadnúť, keď pokiaľ žijú oficiálne byt predajú dcére.
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

A keď darujú a zapíše sa do katastra tá obdarovaná sestra, môže potom ešte požadovať druhá sestra o diel po rodičoch? Čo ak prvá sestra s tým nesúhlasí, súd prípadne rozhodne o nejakom vysporiadaní, napr.finančnom, ale ona nemá peniaze na vyplatenie?
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Fany
A keď darujú a zapíše sa do katastra tá obdarovaná sestra, môže potom ešte požadovať druhá sestra o diel po rodičoch? Čo ak prvá sestra s tým nesúhlasí, súd prípadne rozhodne o nejakom vysporiadaní, napr.finančnom, ale ona nemá peniaze na vyplatenie?
Fany, pozri príspevok č. 3. Palino to tam pekne napísal.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

intermont
Čiže jedine spraviť predaj bytu zapísať do katastra, to by už nemohla napadnúť, keď pokiaľ žijú oficiálne byt predajú dcére.
Áno - kúpnu zmluvu /samozrejme so všetkými náležitosťami - aj kúpna cena zaplatená..../, vklad do katastra - skrátka všetko ako keby to predávali cudziemu.
0 0
DANUS DANUS

DANUS je offline (nepripojený) DANUS

komunikatívna
Ďakujem za radu.
Prajem pekný deň
0 0
elli elli

elli je offline (nepripojený) elli

Neviem odkial to beriete - PEPA a spol. - predsa ZA ZIVOTA si mozu s majetkom robit co chcu. Predat, darovat, prehrat v kartach alebo cokolvek.
To co pise Palino, je zrejme myslene ako "zapocitanie na dedicsky podiel", teda pri dedeni, ak by bol predmetom dedicstva nejaky DALSI majetok, tak neobdarovana sestra moze pozadovat, aby sa dedicsky podiel obdarovanej sestry na tomto dalsom majetku znizil o hodnotu daru ("co dostal od porucitelov nad ramec obvykleho darovania").
To co pisete by znamenalo, ze ked intermontovi rodicia daruju dom mne ako cudzej osobe, mala by som po ich smrti vyplacat ich dcery???? Sa zobudte!
Jedine na co treba dat pozor - ak su rodicia starsi pripadne chori, dobre by bolo mat od obvodaka papier, ze v case darovania boli v dobrej kondicii, aby neskor neobdarovana sestra nemohla spochybnit, ze rodicia uzavreli darovaciu zmluvu v "nesposobilom" stave, napr. v prechodnej dusevnej poruche a pod. A samozrejme, zmluvu dat na zapis do katastra hned po podpisani.
Kupna zmluva????? Aby to neobdarovana napadla, ze zmluva je absolutne neplatna, lebo nedoslo k vyplateniu kupnej ceny???
To uz potom skor zaopatrovacia zmluva - je to podobne ako darovacia, akurat sa tam ako dovod daru da, ze sa dcera o nich postara v starobe, chorobe a ked to budu potrebovat, a ona sa zaviaze toto dodrzat. Pripadne sa im tam moze zriadit (rodicom) aj pravo dozivotneho bezplatneho uzivania, aby si boli isti, ze neskoncia v starobinci.
VYDEDENIE? Podla mojich skusenosti vyhodne jedine pre pravnikov, ktori s tym budu potom robit. Na vydedenie treba mat zakonny dovod, a kazdy pravnik (ak vydedeny nie je vysloveny zlocinec) sa dobre zapoti nad tym, kym v potom v spore o neplatnost vydedenia dokaze, ze dovod vydedenia naozaj OBJEKTIVNE existoval.
Takze, intermont, zariad sa ako si vyberies.
0 0
elli elli

elli je offline (nepripojený) elli

Palino
Darovacia zmluva sa dá urobiť na jednu sestru. Ale po smrti rodičov môže druhá požadovať svoju časť, lebo pri dedení zo zákona (je to dedenie rovnakým dielom) sa dedičovi započíta do jeho podielu (teda do podielu sestry, ktorá dostala byt do daru) to, čo za života rodičov dostal, pokiaľ nejde o obvyklé darovania. Myslím si, že ak to takto "vydedená" sestra napadne, tak by asi mala úspech.
Je to v občianskom zákonníku § 484.
Svoju cast, ale iba z toho, co tvori predmet dedicstva. T.j. majetok, ktory bol vlastnictvom porucitela (zomreteho) v case jeho smrti, a nie VSETKO CO KEDY MAL.
0 0
Palino Palino

Palino je offline (nepripojený) Palino

elli
Svoju cast, ale iba z toho, co tvori predmet dedicstva. T.j. majetok, ktory bol vlastnictvom porucitela (zomreteho) v case jeho smrti, a nie VSETKO CO KEDY MAL.
Skopírujem sem celý § Občianskeho zákonníka, o ktorý ja opieram svoj názor:

§ 484
Súd potvrdí nadobudnutie dedičstva podľa dedičských

podielov. Pri dedení zo zákona sa dedičovi do

jeho podielu započíta to, čo za života poručiteľa od neho

bezplatne dostal, pokiaľ nejde o obvyklé darovanie; ak

ide o dediča uvedeného v ustanovení § 473 ods. 2, započíta

sa okrem toho aj to, čo od poručiteľa bezplatne dostal

dedičov predok. Pri dedení zo závetu treba toto započítanie

urobiť, ak na to dal poručiteľ príkaz alebo ak

by inak obdarovaný dedič bol oproti dedičovi uvedenému

v ustanovení § 479 neodôvodnene zvýhodnený.

Možno právnici nebudú súhlasiť s mojim názorom, ale ja si myslím, že po smrti rodičov neobdarovaná sestra zistí, že nič nededí, lebo notár zistí, že rodičia nemali žiaden majetok. A vtedy napadne takého dedičké konanie (aspon ja si myslím, že takto by to mohlo byť), a sestra, ktorá dostala za života rodičov polovicu domu, bude musieť jej podiel vyplatiť.
Podotýkam, že to je môj "laický" názor, nie som študent práva.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať