Zavrieť

Porady

DEDIČSTVO-DAROVANIE

komunikatívna
Vie mi niekto poradiť?

Sme dve sestry. Rodičia chcú na jednu prepísať byt, resp. darovať aby po smrti nemohla dediť druhá sestra. Po kiaľ žijú dá sa spraviť darovacia zmluva s prepisom na jednu? Stačí to? Nebude sa domáhať druhá dedičstva keďže nebudú nič vlastniť a darovanie urobia počas života?
Usporiadat
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

ELLI TY SI MACHER!!! KLOBÚK DOLU.
0 0
elli elli

elli je offline (nepripojený) elli

Pepa
Ďakujem. Takto som si to myslela aj ja - teda s tým dedením. Viem však, že pri odkupovaní bytov /ale to boli obecné - neviem či je to to isté/ podpísal jeden nájomca -manželka druhému nájomcovi-manželovi niečo /teda neviem presne čo to bolo/ a zmluva o prevode vlastníctva bytu sa robila len na manžela - takže podľa mňa sa stal jediným vlastníkom on. Viem určite, že sa to robilo /v tom čase som bola zamestnancom BP/, ale ako to v konečnom dôsledku dopadlo, to neviem. Nie je takéto čosi riešením?
Ak to tak spravili, nie je to ciste. Nehovorim ze sa to neda. Vela veci sa da, ale niektore len dovtedy, kym to niekomu nezacne vadit.
Obecne byty su ale trochu ine nez druzstevne - uz v tom, ze mestsky si dostal prideleny a za druzstevny si si musel zaplatit, okrem toho ze si najomca si aj clenom BD, mas tam clensky podiel ktory je ocenitelny a pod. Zasa, ked beriem z pohladu dedicov (ak vychadzam z najhorsej varianty - ze dedicia su nenazrati a bez dna, nevztahuj to prosim Ta na svoj pripad, ale za variantu "najhorsie co sa moze stat") - takuto zmluvu by mohli napadnut, pretoze ich otec bol najomcom a ako najomca mal pravo na uzavretie zmluvy o prevode bytu. Otazka je, ako by boli v sudnom konani uspesni.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Presne tak, ja potrebujem tú najkatastrofálnejšiu variantu ........ Ale čo ak sa práva na uzavretie zmluvy o prevode bytu vzdá. Čo môžu napadnúť?Ja viem, že DB sú trošku iné ako obecné - ale za ten DB som zaplatila ja a členom som ja.
0 0
elli elli

elli je offline (nepripojený) elli

Pepa
Presne tak, ja potrebujem tú najkatastrofálnejšiu variantu ........ Ale čo ak sa práva na uzavretie zmluvy o prevode bytu vzdá. Čo môžu napadnúť?Ja viem, že DB sú trošku iné ako obecné - ale za ten DB som zaplatila ja a členom som ja.
Vznika kolizia medzi dobrovolnym prejavom (vzdanie sa prava) a zakonnym ustanovenim. Potom je len otazka, ako by na to pozeral sud. Aj Najvyssi sud rozhoduje v jednej veci rozdielne a potom to riesi zjednocovaci senat. Ja teda skor tvrdim, ze treba sporom a koliziam predchadzat nez si potom nadavat pred sudom.

PS: DIky za uznanie - potesi.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Prosím ťa, napíš mi to "neprávnicky". Riešenie - vzdá sa práva odkúpiť byt ako nájomca - nie je "schodná cesta"? Viem, že sa to robí........ Ale ja to chcem mať na 100% dobre.
0 0
elli elli

elli je offline (nepripojený) elli

Pisala som svoj nazor - ze podla mna to ciste nie je. Preto som nacrtla ine mozne riesenia. Presne ten rozpor je dovodom, preco to na niektorych BP a BD vyslovne odmietaju robit.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Elli, vďaka.
0 0
DANUS DANUS

DANUS je offline (nepripojený) DANUS

komunikatívna
Čiže rodičia prepíšu za života na dcéru byt akože ho kúpila a po smrti sa nebude dať čo dediť. Môže byť?
0 0
Vlastas Vlastas

Vlastas je offline (nepripojený) Vlastas

žena
intermont
Čiže rodičia prepíšu za života na dcéru byt akože ho kúpila a po smrti sa nebude dať čo dediť. Môže byť?
Presne tak, rodičia prepíšu, zapíše sa nový vlastník na katastri a po smrti dedia dediči len to, čo je vo vlastníctve rodičov /nábytok, peniaze, auto atď/ teda byt už nie. Práve som po prvom dedičskom konaní môjho manžela, ktorý takto prišiel o dedický podiel na rodinný dom.
0 0
jananov jananov

jananov je offline (nepripojený) jananov

Pepa
U nás je to tak: moje deti, tvoje deti, naše dieťa. Mám družstevný byt /ja som členkou družstva/, ktorý bol "nadobudnutý" pred uzavretím manželstva. Vyslovene sa bojím odkúpiť ho do OV, keďže podľa môjho názoru by mal v budúcnosti patriť mojim deťom /nemám výčitky svedomia, pretože byt, ktorý mal manžel dali napísať na jeho deti, takže "svoje" dostali/. Ako by sa toto dalo "ošetriť" - byt odkúpim do OV /spoluvlastník aj manžel?/, v prípade "nepríjemnej udalosti" by dedili manžel a moje deti, prípade "inej nepríjemnej udalosti" by mohli dediť aj jeho deti? Asi guláš........
Vopred vďaka.
Existuje aj iné riešenie, dá sa ísť k notárovi a notárskou zápisnicou dať zúžiť rozsah bezpodielového spoluvlastníctva. Znamená to, že finančné prostriedky získané jedným z manželov z podnikania alebo zo zamestnania alebo z iného právneho titulu nebudú predmetom bezpodielového spoluvlastníctva a budú výlučným vlastníctvom toho manžela, ktorý ich získal. Takisto všetky nehnuteľnosti, hnuteľný majetok (motorové vozidlo...), záväzky, majetkové, vecné práva a tak pod. budú majetkom a výlučným vlastníctvom toho manžela, ktorý ich získal. Vzťahuje sa to len na majetok, získaný až po spísaní notárskej zápisnice. V praxi to znamená asi toľko, že všetko, čo zarobíš a kúpiš na svoje meno (byt, auto, pozemok........) je výlučne tvojim vlastníctvom a nie je predmetom bezpodielového spoluvlastníctva. Takto to zvyknú robiť podnikatelia - fyzické osoby, ktoré sú znevýhodnené oproti s.r.o. v tom, že pri podnikaní ručia celým svojim majetkom a takto chcú ochrániť rodinu, pretože samozrejme sa to vzťahuje aj na dlhy. Možno by stálo za uváženie poradiť sa s notárom, či by to neriešilo Tvoju situáciu.
Naposledy upravil jananov : 04.10.05 at 13:22
0 0
elli elli

elli je offline (nepripojený) elli

Tam ale zasa potom narazime na to, ze kto zomrie skor, sposobi problem.
0 0
elli elli

elli je offline (nepripojený) elli

intermont
Čiže rodičia prepíšu za života na dcéru byt akože ho kúpila a po smrti sa nebude dať čo dediť. Môže byť?
NIE AKOZE HO KUPILA, oni jej ho normalne a legalne daruju a prepise sa to na katastri. Pozri #14, #17.

Kupne zmluvy sa robili namiesto darovacich (a potom urcity cas darovacie namiesto kupnych) kvoli daniam - predtym z prevodu nehnutelnosti a teraz dani z prijmu. Ale v tomto pripade ani jedna dan nehrozi.
0 0
elli elli

elli je offline (nepripojený) elli

jananov
Takto to zvyknú robiť podnikatelia - fyzické osoby, ktoré sú znevýhodnené oproti s.r.o. v tom, že pri podnikaní ručia celým svojim majetkom a takto chcú ochrániť rodinu, pretože samozrejme sa to vzťahuje aj na dlhy. Možno by stálo za uváženie poradiť sa s notárom, či by to neriešilo Tvoju situáciu.
Podnikatelia si zvycajne daju sudne zrusit BSM a nasledne ho vysporiadaju tak, ze oni nic a rodina vsetko. Poznam jedneho, ktoremu kvoli tomu zostal len bicykel a jedu na tri zemegule - s takym majetkom bola jeho zena veeelky frajer a nemala problem najst si atraktivnejsi model :-)
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

jananov
Existuje aj iné riešenie, dá sa ísť k notárovi a notárskou zápisnicou dať zúžiť rozsah bezpodielového spoluvlastníctva. Znamená to, že finančné prostriedky získané jedným z manželov z podnikania alebo zo zamestnania alebo z iného právneho titulu nebudú predmetom bezpodielového spoluvlastníctva a budú výlučným vlastníctvom toho manžela, ktorý ich získal. Takisto všetky nehnuteľnosti, hnuteľný majetok (motorové vozidlo...), záväzky, majetkové, vecné práva a tak pod. budú majetkom a výlučným vlastníctvom toho manžela, ktorý ich získal. Vzťahuje sa to len na majetok, získaný až po spísaní notárskej zápisnice. V praxi to znamená asi toľko, že všetko, čo zarobíš a kúpiš na svoje meno (byt, auto, pozemok........) je výlučne tvojim vlastníctvom a nie je predmetom bezpodielového spoluvlastníctva. Takto to zvyknú robiť podnikatelia - fyzické osoby, ktoré sú znevýhodnené oproti s.r.o. v tom, že pri podnikaní ručia celým svojim majetkom a takto chcú ochrániť rodinu, pretože samozrejme sa to vzťahuje aj na dlhy. Možno by stálo za uváženie poradiť sa s notárom, či by to neriešilo Tvoju situáciu.
NO hej, ale keď "to skôr postihne mňa" bude dediť manžel a po manželovi jeho deti. Do kelu, kto by mal vlastne zomrieť skôr?
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
V jednej pesnicke sa spieva "Dobre tomu, co nic nema, nestara sa, kde to schova".....
Mne sa zda, ze tieto starosti su akosi predcasne, ved ako mozete vediet, ci tie vsetky deti budu o vase byty stat? Ci sa nerozutekaju po svete, nezarobia si tam tolko penazi, ze si budu moct dat postavit vily a pripadne este aj letne sidlo pre vas ako rodicov.....
0 0
jananov jananov

jananov je offline (nepripojený) jananov

Pepa
NO hej, ale keď "to skôr postihne mňa" bude dediť manžel a po manželovi jeho deti. Do kelu, kto by mal vlastne zomrieť skôr?
V prípade zúženého bezpodielového spoluvlastníctva dedí manžel rovnaký diel ako deti, čiže nie polovicu ako v prípade 100% spoluvlastníctva. Čiže aj podiel na byte, ktorý by zdedili jeho deti, je v tomto prípade podstatne menší. Ale uznávam, že to nie je riešenie, ktoré Ty hľadáš, len som chcela pomôcť a úplne som to nedomyslela.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

durisovad
V jednej pesnicke sa spieva "Dobre tomu, co nic nema, nestara sa, kde to schova".....
Mne sa zda, ze tieto starosti su akosi predcasne, ved ako mozete vediet, ci tie vsetky deti budu o vase byty stat? Ci sa nerozutekaju po svete, nezarobia si tam tolko penazi, ze si budu moct dat postavit vily a pripadne este aj letne sidlo pre vas ako rodicov.....
No to je celkom možné /aj by ma to potešilo/ ale........ Nemám 18 a keby aj, autá "vybehnú" aj na chodník, aj choroby existujú.......... a veci treba riešiť za života, potom už ťažko niečo spravím - no veď nebudú moje deti "vyplácať" jeho deti
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

jananov
V prípade zúženého bezpodielového spoluvlastníctva dedí manžel rovnaký diel ako deti, čiže nie polovicu ako v prípade 100% spoluvlastníctva. Čiže aj podiel na byte, ktorý by zdedili jeho deti, je v tomto prípade podstatne menší. Ale uznávam, že to nie je riešenie, ktoré Ty hľadáš, len som chcela pomôcť a úplne som to nedomyslela.
Žiadny podiel, ani menší - ani väčší. Všetko to je vlastne moje. Chápeš? Nech môj manžel žije 100 rokov, nech sa nikdy nič nestane, všetko bude do poslednej chvíle OK, ale malo by to patriť mojim deťom. Fakt neviem čo s tým....
0 0
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
durisovad
V jednej pesnicke sa spieva "Dobre tomu, co nic nema, nestara sa, kde to schova".....
Mne sa zda, ze tieto starosti su akosi predcasne, ved ako mozete vediet, ci tie vsetky deti budu o vase byty stat? Ci sa nerozutekaju po svete, nezarobia si tam tolko penazi, ze si budu moct dat postavit vily a pripadne este aj letne sidlo pre vas ako rodicov.....
Žiadne starosti o majetok nie sú predčasné. Kto to hovorí, ešte nezažil poriadnu facku.... Treba si nechať poradiť právnikovi a problém riešiť a hlavne myslieť na tie najhoršie situácie, aké sa len môžu vyskytnúť. Ja som sa riadila citmi, ktoré mi hovorili, že s manželom v dobrom aj v zlom spolu. Nepočúvala som rady typu:"Pozor podnikateľ f. osoba ručí celým svojím majetkom!Zúžte BSM." A zostali mi len oči pre plač, keď som jedného dňa zostala s 3-omi deťmi na ulici.Bez majetku, peňazí a s manželovými dlhmi.Exekútori nás ešte aj v tej biede dokázali zodrať z kože. 5x nožík, 5x vidlička,5x lyžička a5x paplón, atď.... Lebo: jeho dlhy sú aj moje dlhy. Dnes som patrná a myslím vždy dopredu. A radila by som to všetkým. Kým je dobre, je dobre. Keď bude zle , už je neskoro. Majetok je ošemetná téma a nejedna rodina sa už dokázala kôli nemu pohnevať na život a na smrť. Pepa držím palce, správne rozmýšľaš. Tvoje deti sú najdôležitejšie.
0 0
elli elli

elli je offline (nepripojený) elli

Pepa
No to je celkom možné /aj by ma to potešilo/ ale........ Nemám 18 a keby aj, autá "vybehnú" aj na chodník, aj choroby existujú.......... a veci treba riešiť za života, potom už ťažko niečo spravím - no veď nebudú moje deti "vyplácať" jeho deti
Jaaaj, vsak ved hovorim - vyrieste si to pekne za zivota, budete mat upratane a zite si kludne zit do 150 rokov....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať