Zavrieť

Porady

DEDIČSTVO-DAROVANIE

komunikatívna
Vie mi niekto poradiť?

Sme dve sestry. Rodičia chcú na jednu prepísať byt, resp. darovať aby po smrti nemohla dediť druhá sestra. Po kiaľ žijú dá sa spraviť darovacia zmluva s prepisom na jednu? Stačí to? Nebude sa domáhať druhá dedičstva keďže nebudú nič vlastniť a darovanie urobia počas života?
Usporiadat
iveta22 iveta22

iveta22 je offline (nepripojený) iveta22

Akú?
0 0
dodo66 dodo66

dodo66 je offline (nepripojený) dodo66

V roku 1999 manželovi darovala mama byt,ktorý on v roku 2005 daroval mne v 1/2.V darovacej zmluve neuviedol cenu darovanej nehnuteľnosti,ktorú sme v roku 2007 predali. Nemala som tam trvalý pobyt a tým mi vznikla povinnosť zaplatiť daň z príjmu.Na daňovom úrade nám poradili,aby sme si dali vyhotoviť znalecký posudok na tento byt ku dňu darovania v roku 2005.Chcem sa opítať či je možné dodatočný znalecký posudok použiť pri zadávaní kúpnej ceny v daňovom priznaní za rok 2007 a znížiť si tým daňový základ.Ak bude znalecký posudok dodatočne vystavený v roku 2008 podla platných znaleckých predpisov ku dňu darovania z roku 2005, a či ho môžem použiť ak cenu darovanej nehnutelnosťi nemám zapísanú v darovacej zmluve.alebo budem musiet urobiť dodatok k darovacej zmluve.
. V darovacej zmluve mám napísané bezodplatné a dobrovoľné darovanie 1/2 bytu.
Prosím poradte mi , nerada bi som sa podala zle daňove priznanie.
0 0
Katarína_1 Katarína_1

Katarína_1 je offline (nepripojený) Katarína_1

Prosím Vás, ako sa dá napadnúť darovacia zmluva?
(Otec nám zomrel v útlom veku.)
Pri dedičskom konaní po otcovi (v r.1962,) bolo všetko rozdelené podľa zákona, čo som musela hľadať v súdnom archíve až teraz, a o čom som vôbec nevedela. Matka odmietla vtedy zápis do katastra, čo vyplýva zo zápisnice.
Boli sme 3 sestry. Prvú naša matka celý život uprednostňovala prvú, druhú už ako dieťa nenávidela, tretiu tolerovala. Pred 2 rokmi prepísala všetko na prvú zo sestier, hrou osudu táto sestra do 1 mesiaca zomrela.Súčasťou darovacej zmluvy bolo, že ju táto (dnes zomrelá) sestra doopatruje.O pohybe na majetku som sa dozvedela na základe nejasného výpisu z katastra. Po mojom 2 ročnom pátraní som dala do poriadku aspoň malé dedičstvo po otcovi - pre 2 žijúce sestry.
Po zomretej (rozvedenej) sestre ostali 2 deti, katastrofálnych charakterových vlastností, ktoré matka miluje, ostatnými vnukmi opovrhuje. Dohoda nie je možná. Matka si ako hlavného poradcu zvolila skutočného "výbercu dlhov," čiže výpalníka. Ten sa na všetkom veľmi dobre zabáva - a ona mu za tieto "transakcie" ešte aj platí!!! Aké máme možnosti?
0 0
Katarína_1 Katarína_1

Katarína_1 je offline (nepripojený) Katarína_1

Lenka1977 Pozri príspevok
Zdravím všetkých. Veľmi by som chcela poprosiť o radu. Rada sa týka dedenia, respektíve darovania bytu a keďže som si prečítala 7 strán rôznych názorov, teraz fakt neviem, ako postupovať.
Som vnučka, ktorej starí rodičia chcú ešte za života (začiatkom budúceho roka) darovať byt s bremenom jeho doživotného využívania starými rodičmi. Prosím, ako to mám urobiť, aby som neprisla o dalsie dedictvo (ak nejaké ešte bude:-))), respektíve, aby darovanie nebolo napadnutelne? Jedny hovoria, ze mam urobi fiktivnu kupu (ale co s peniazmi?- je to 4-izbak). teraz tu citam, ze darovanie stačí..Prosím, čo by ste si vybrali na mojom mieste? Medzi dalsich dedicov patria 3 deti + dalsich 5 vnucat. Skutocne by som sa rada vyhla vsetkym moznym problemom...Este raz vrela vdaka! Lenka
To myslíš naozaj? A čo Tvoji bratranci, sesternice a tety? Je tento postoj fér? Vieš si predstaviť, že by si bola na druhej strene?
0 0
Katarína_1 Katarína_1

Katarína_1 je offline (nepripojený) Katarína_1

gypsy7 Pozri príspevok
Rozumiem tomu tak,že
- v roku 1962 ste dedili po otcovi 3 sestry a matka nie
- ty si ktorá zo sestier (2. alebo 3. ? ) ?
- pred 2 rokmi matka darovala svoju polovicu 1. sestre
- po prvej sestre dedia jej 2 deti
- tie majú po 1/3 ?
- čo to je "dala som do poriadku malé dedičstvo po otcovi" (1/6 + 1/6 ?)

Ak toto je na katastri zapísané (1/3+1/3+1/6+1/6 = 1 ),podľa mňa nemáš žiadne možnosti.
(Iba darca sa niekedy môže domôcť vrátenia daru od obdarovaného ).
O dosť horšia varianta je,ak matka v 1962 dedila (asi 5/12+5/12+ 1/12+1/12 = 1 )
Pôvodne, pred 2 rokmi zamlčali matka a najstaršia sestra ďalšie 2 sestry už pri prvom zápise do katastra. Dodatočne - matka + najstaršia sestra - museli predložiť zápisnicu z dedičského konania po otcovi z r.1962 - a to na výzvu katastra. Bolo to zapísané aj so sfalšovanými osobnými údajmi 2 sestier, bez ich vedomia - teda aby sa nedozvedeli o "pohybe." (zlé adresy, zlý dátum narodenia a vymyslené rodné čísla.) Okamžite nasledovala "darovacia zmluva," a konečný výsledok je:
1. 5/8 po matke+1/8 po otcovi
2. 1/8 po otcovi
3. 1/8 po otcovi
Pátrať som musela po : dedičskom konaní po otcovi z r. 1962 v súdnom archíve ( vo veľmi vzdialenom meste od môjho bydliska,) po kúpnej zmluve z r. 1958 - v súdnom archíve ( vo veľmi vzdialenom meste od môjho bydliska,) žiadať o "opravu" zápisu do katastra za pomoci právnika, žiadať o "opravu" sfalšovaných údajov. Toto všetko som musela absolvovať ja pre "nechcené" 2 sestry.
Podarilo sa mi aspon to, že 2 sestry majú zapísané v katastri po 1/8 po otcovi. Veľmi "zaujímavú" rolu tam zohrala zamestnankyňa na katastrálnom úrade.
Máme vôbec nejaké šance to zmeniť?
Ďakujem Vám za Váš záujem a odpoveď.
0 0
Katarína_1 Katarína_1

Katarína_1 je offline (nepripojený) Katarína_1

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Spolu s mladšou sestrou sme z toho v absolútnej depresii ( ml. sestra je navyše vdova!).
Ako je možné, že môžu byť vymyslené a navyše fungovať takéto zákony, kde pod rúškom "darovacej zmluvy" sa de facto uskutoční vydedenie?
Vzťahy v rodine nebudem komentovať, lebo to je totálna katastrofa. Preto nikdy nezaujímam stanovisko, ak sa nejaká stará pani v TV žaluje - lebo problémy si obvykle vyrobila sama svojim CELOŽIVOTNÝM prístupom k svojim vlastným deťom.
Možno by bolo potrebné otvoriť diskusiu na tému etika a morálka v rodine a možnosti ochrany detí pred psychickým týraním rodičmi.
Ešte raz ďakujem za Váš záujem. Katarína
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Katarína_1 Pozri príspevok
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Spolu s mladšou sestrou sme z toho v absolútnej depresii ( ml. sestra je navyše vdova!).
Ako je možné, že môžu byť vymyslené a navyše fungovať takéto zákony, kde pod rúškom "darovacej zmluvy" sa de facto uskutoční vydedenie?
Vzťahy v rodine nebudem komentovať, lebo to je totálna katastrofa. Preto nikdy nezaujímam stanovisko, ak sa nejaká stará pani v TV žaluje - lebo problémy si obvykle vyrobila sama svojim CELOŽIVOTNÝM prístupom k svojim vlastným deťom.
Možno by bolo potrebné otvoriť diskusiu na tému etika a morálka v rodine a možnosti ochrany detí pred psychickým týraním rodičmi.
Ešte raz ďakujem za Váš záujem. Katarína
Všimol som si, že veľmi oduševnene obviňuješ darovaciu zmluvu z krivdy, ktorá bola na tebe spáchaná. Myslím, že darovacia zmluva za to nemôže a vôbec to nie je zlý alebo negatívny inštitút. Darovacia zmluva je naopak dobrá vec a zákon, ktorý ju zaviedol nie je zlý.

To, že sa niekto rozhodne za života naložiť so svojim majetkom podľa vlastného uváženia nie je preto, že exituje možnosť darovania, ale považujem to za samozrejmosť, lebo môže presadiť slobodnú vôľu. Keď sa raz rozhodne, že majetok daruje len jednému potomkovi, tak následky rozhodnutia si musí znášať sám. Naopak - nesúhlasil by som s tým, keby mal človek zákonom obmedzenú možnosť takto naložiť s majetkom za života. Ty to vidíš zo svojho pohľadu, ale spýtam sa takto: Z akého titulu si potomok nárokuje majetok rodiča (rodičov), pokiaľ rodič ešte žije? Prečo by mal mať automaticky nárok na ich majetok?

Pokiaľ sa tvoja mama rozhodla darovať väčšiu časť majetku len jednému potomkovi, tak nemôže za to darovacia zmluva, ale asi na to mala dôvod. A ak nemala dôvod, tak sa spýtaj jej, prečo sa tak rozhodla. Je to vecou vzťahov v rodine, nie zlým zákonom.
0 0
felix24 felix24

felix24 je offline (nepripojený) felix24

Dobrý večer. Ja a moja manželka sme dostali darovacou zmluvou rodinný dom aj s pozemkami od jej rodičov a ich doživotným právom na bývanie. Tak je to napísané aj v katastri v liste vlastníctva. Moja manželka má ešte dvoch súrodencov. Chcem sa opýtať, či po smrti oboch rodičov si môžu nárokovať dedičstvo už z domu, ktorý bol nám darovaný a ktorého sme len my výlučný vlastníci. A či môžu napadnúť darovaciu zmluvu s tým, že ich budem musieť nejako potom vyplatiť. O radovaní boli však ústne upovedomený ich rodičmi a zároveň im aj bola vyplatene istá finančná suma , čo bolo aj spísané a podpísané rodičmi a ich deťmi, avšak nebolo to tak urobené pred notárom.
Vopred ďakujem za pomoc.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

felix24 Pozri príspevok
Dobrý večer. Ja a moja manželka sme dostali darovacou zmluvou rodinný dom aj s pozemkami od jej rodičov a ich doživotným právom na bývanie. Tak je to napísané aj v katastri v liste vlastníctva. Moja manželka má ešte dvoch súrodencov. Chcem sa opýtať, či po smrti oboch rodičov si môžu nárokovať dedičstvo už z domu, ktorý bol nám darovaný a ktorého sme len my výlučný vlastníci. A či môžu napadnúť darovaciu zmluvu s tým, že ich budem musieť nejako potom vyplatiť. O radovaní boli však ústne upovedomený ich rodičmi a zároveň im aj bola vyplatene istá finančná suma , čo bolo aj spísané a podpísané rodičmi a ich deťmi, avšak nebolo to tak urobené pred notárom.
Vopred ďakujem za pomoc.
Nemusíš mať obavy, dom je už tvojim (vlastne spolu s manželkou vašim) majetkom, nikto to už nemôže napadnúť, pokiaľ jej rodičia v čase darovanie neboli pozbavení svojprávnosti.

Súrodenci si síce môžu nárokovať na nejakú kompenzáciu, ale zákonný nárok na ňu nemajú. Nemajú nárok ani na dedičstvo z domu, pretože po smrti svokrovcov dom nebude predmetom dedičstva.

Jediné, čo by mohli tvoji švagrovci urobiť je to, že pokiaľ svokrovci majú ešte iný majetok, ktorý sa bude dediť, tak môžu požadovať, aby sa pri dedičstve toho zvyšného majetko zohľadnila skutočnosť, že ste dostali dom darom (teda budú chcieť, aby ste potom zo zvyšného dedičstva menej dedili).
0 0
julinka911 julinka911

julinka911 je offline (nepripojený) julinka911

Dobrý den, chcela by som sa aj ja na nieco spýtať. Máme takýto problém: moja prastará matka (mala iba 2 dcéry)mala nejaké pozemky, ktoré prepísala na svoju staršiu dcéru - moju starú matku akože nejakým zavetom alebo niečim takým - kým este žila. Keď ale zomrela, táto záveť sa nebrala do úvahy (neviem prečo) a dedilo sa podľa vtedajšieho zákona (z r. 1989)- zmluva je postavená takým spôsobom, že síce je v nej uvedené, že všetky pozemky dedí staršia, no zároveň jej ukladá povinnosť zaplatiť polovicu sumy z vyčíslenej odhadnutej ceny (este v Kčs) pozemkov mladšej sestre, ale dovetok: v prípade predaja alebo "vyvlastnenia"pozemkov. Moja stará matka uz medzitým zomrela a uvedené pozemky zdedila moja matka. Už spomínaná mladšia dcéra mojej prastarej matky sa až teraz začala zaujímať o tieto pozemky. Viem, že je to "trošku" komplikované, nevedel by však niekto poradiť, či má táto pani ešte na niečo nárok, keď už má listy vlastníctva moja matka?
0 0
felix24 felix24

felix24 je offline (nepripojený) felix24

Ďakujem ti pekne ,,Chobot,, za odpoveď. Ono viac menej som bol presvedčený o tom ako si to napísal, ale chcel som sa uistiť, či to tak naozaj je. Ešte raz ti ďakujem. Svokra ešte vlastní auto ale aj to chce napísať na moju manželku.
0 0
Dobroslava Dobroslava

Dobroslava je offline (nepripojený) Dobroslava

Dobrý deň, mám priateľa, ktorý má nasledovný problém:
Sú traja synovia žijúcich rodičov. Dvaja synovia majú postavené vlastné RD, tretí býva v rodičovskom dome, kde žije v samostatnej bytovej jednotke v uvedenom RD. Rodičia vyplatili dvom synom v hotovosti po 300 tis.Sk s tým, že tretí syn bude bývať v uvedenej "nadstavbe" RD, ktorú postavili rodičia v hodnote cca 300 tis. Sk. Tak aj je, tretí syn sa oženil a nasťahoval sa do uvedenej "nadstavby", ktorú si s manželkou dokončili do finálnej podoby. A teraz problém:
Uvedená bytová jednotka dodnes nie je prepísaná na manžela a manželku, aj keď vlastne okrem tej hodnoty 300 tis. /čo bola vtedy hrubá stavba/ dokončili manželia za svoje peniaze.
Teraz chcú rodičia tohto syna spísať darovaciu zmluvu len na "nadstavbu" bytového domu na syna, ktorý túto stavbu obýva. Je to správny postup?
1. Má syn pristúpiť na takúto alternatívu?
2. Nebudú dvaja súrodenci pri dedení po rodičoch požadovať aj časť, ktorú obýva tretí syn?
3. Je lepšia kúpna zmluva, alebo darovacia zmluva?
4. Dá sa špecifikovať v darovacej zmluve, čo všetko patrí tretiemu synovi /konkrétne syn vymenil na svoje náklady celú strechu na dome, ktorá sa nachádza práve nad časťou, kde býva syn - aj keď vlastne strecha je súčasťou celého domu/?
ďakujem za odpovede.
0 0
bazil bazil

bazil je offline (nepripojený) bazil

Vesely chlapak
Prosím Vás o radu, včera ma zaskočila otázkou moja mamina. Ide o to, že má našetrené nejaké peniaze v banke. V prípade úmrtia ( ak neurčí inak závetom ) sa tieto stávajú predmetom dedičského konania? Ide len o praktickú stránku veci. Ak tie peniaze sú v banke, na knižke na jej meno a heslo, bude stačiť nejaké rozhodnutie z dedičského konania a dostaneme sa k peniazom? Na vysvetlenie : mamka je na to už dosť zle a teraz nás obháňa nápadom, že peniaze radšej vyberie z knižky, aby neprepadli štátu. Bolo by možné aby sa to stalo?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

bazil Pozri príspevok
Prosím Vás o radu, včera ma zaskočila otázkou moja mamina. Ide o to, že má našetrené nejaké peniaze v banke. V prípade úmrtia ( ak neurčí inak závetom ) sa tieto stávajú predmetom dedičského konania? Ide len o praktickú stránku veci. Ak tie peniaze sú v banke, na knižke na jej meno a heslo, bude stačiť nejaké rozhodnutie z dedičského konania a dostaneme sa k peniazom? Na vysvetlenie : mamka je na to už dosť zle a teraz nás obháňa nápadom, že peniaze radšej vyberie z knižky, aby neprepadli štátu. Bolo by možné aby sa to stalo?
Nie, peniaze neprepadnú. Budú predmetom dedičského konania. Na základe rozhodnutia o dedičstve potom banka vyplatí právoplatným dedičom príslušné sumy z vkladnej knižky - podľa dedičského podielu.
0 0
Katarína_1 Katarína_1

Katarína_1 je offline (nepripojený) Katarína_1

Ak máte normálne vzťahy v rodine (medzi súrodencami, resp. ak ste jediný dedič - čo by bolo v tomto prípade najlepšie,) je najjednoduchšie sa na vkladnú knižku pripísať spolu s Vašou p. matkou ako spoludisponent,resp. spoluvlatník. Urobia Vám to v každej banke na počkanie. Tých spoludisponentov môže byť aj viac.Potom môžete peniaze vybrať Vy - a rozdeliť medzi ostatných. (Pozn." dedičské konanie v niektorých prípadoch trvá aj niekoľko rokov.)
0 0
Dobroslava Dobroslava

Dobroslava je offline (nepripojený) Dobroslava

Dobroslava Pozri príspevok
Dobrý deň, mám priateľa, ktorý má nasledovný problém:
Sú traja synovia žijúcich rodičov. Dvaja synovia majú postavené vlastné RD, tretí býva v rodičovskom dome, kde žije v samostatnej bytovej jednotke v uvedenom RD. Rodičia vyplatili dvom synom v hotovosti po 300 tis.Sk s tým, že tretí syn bude bývať v uvedenej "nadstavbe" RD, ktorú postavili rodičia v hodnote cca 300 tis. Sk. Tak aj je, tretí syn sa oženil a nasťahoval sa do uvedenej "nadstavby", ktorú si s manželkou dokončili do finálnej podoby. A teraz problém:
Uvedená bytová jednotka dodnes nie je prepísaná na manžela a manželku, aj keď vlastne okrem tej hodnoty 300 tis. /čo bola vtedy hrubá stavba/ dokončili manželia za svoje peniaze.
Teraz chcú rodičia tohto syna spísať darovaciu zmluvu len na "nadstavbu" bytového domu na syna, ktorý túto stavbu obýva. Je to správny postup?
1. Má syn pristúpiť na takúto alternatívu?
2. Nebudú dvaja súrodenci pri dedení po rodičoch požadovať aj časť, ktorú obýva tretí syn?
3. Je lepšia kúpna zmluva, alebo darovacia zmluva?
4. Dá sa špecifikovať v darovacej zmluve, čo všetko patrí tretiemu synovi /konkrétne syn vymenil na svoje náklady celú strechu na dome, ktorá sa nachádza práve nad časťou, kde býva syn - aj keď vlastne strecha je súčasťou celého domu/?
ďakujem za odpovede.

Neodpovie nikto???
0 0
andrea7861 andrea7861

andrea7861 je offline (nepripojený) andrea7861

Ahojte poradaci, plne suhlasim s elli. Vlastnik moze pocas svojho zivota robit so svojim majetkom cokolvek, pokial to niekto /trebars aj deti ako opravneni buduci dedicia/ nenapadnu pre zmensenu sposobilost. Takze súhlas, jedine zaopatrovaciou zmluvou podla §51 obc.zakonnika.
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Ahojte. Ja by som sa chcela spýtať. Otec môjho známeho zdedil peniaze. Podliehajú tieto peniaze dani z príjmov a podľa akého par.? V prípade, že áno, má dôchodca nárok na nejakú odpočitateľnú položku? Ďakujem.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

daň z dedičstva bola dávno zrušená......(pri predaji zdedeného majetku je to iné)

odpočítateľnú položku z daň. základu si môže uplatniť do rozdielu s vyplateným SD.....
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Mila123 Pozri príspevok
daň z dedičstva bola dávno zrušená......(pri predaji zdedeného majetku je to iné)

odpočítateľnú položku z daň. základu si môže uplatniť do rozdielu s vyplateným SD.....
Ďakujem za odpoveď. Ale ja som sa pýtala na daň z príjmov. Je to príjem a neviem v zákone nájsť či sa zdaňuje a podľa akého paragrafu alebo to je od dani oslobodené, čo som tiež nevedela nájsť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať